ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα με το Shoutcast στα Windows Vista

    WiSe
    04.07.2007, 16:10
    Πριν απο λιγες μερες εγκαστησα τα Windows Vista Home Premium (αυθεντικα αγορασμενα για να μην εχω προβληματα και τρεχω).. Οταν προσπαθησα να κανω εκπομπη το shoutcast δεν μπορουσε να διαχειριστει την καρτα ηχου παροτι ειναι εγκατεστημενη με τους σωστους drivers... Επισης τα Vista δεν εχουν το πανελ ρυθμισης εντασης μικροφωνου, What you hear, κτλ... Τι να κανω??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : WiSe στις 04-07-2007 16:11 ]


    swkraths
    05.07.2007, 00:07
    Να ξαναβάλεις ΧΡ!!!!
    και μακάρι αυτό να είναι το μόνο πρόβλημα που θα έχεις...
    Ashley
    05.07.2007, 11:52
    ta vista einai ena peripou antigrafei twn windows p exoun ta MAC ...
    audioslave
    05.07.2007, 12:04
    windows S-vista
    jorge
    05.07.2007, 20:42
    Καταρχην ποτε δεν σπευδουμε να εγκαταστησουμε ενα λειτουργικο με το που βγαινει. Περιμενουμε 2 χρονια τουλαχιστον, ωστε οι κατασκευαστες hardware να γινουν συμβατοι.

    Αφου τωρα εγινε το λαθος, προσπαθησε να κατεβασεις updates drivers της καρτας σου για Vista. Επισης ψαξε στο φορουμ του Winamp, οπου γινεται σχετικη συζητηση. Γραφω απο PDA και δεν μπορω να σου δωσω το link, sorry.

    Ενημερωσε μας οταν βγαλεις ακρη, ωστε να βοηθησουμε οσους αλλους παραγωγους αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα.

    Καλη τυχη
    asxetos
    06.07.2007, 01:57
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.....τα Σβήστα(Vista) έχουν πολλά προβλήματα συμβατότητας, και όχι μόνο, .....δεν το λέω εγώ αλλά και τα εξιδικευμένα περιοδικά για P.C.
    Επίσης να πώ και το εξής. Είναι κρίμα να πετάμε τα λεφτά μας για πρωτότυπα "Windows"(παράθυρα)....καλύτερα σπασμένα και χωρίς update...

    Για τους μή παραγωγούς, άποψη μου είναι να αρχίσουν δειλά δειλά να δουλεύουν λίνουξ. Αξίζει...πιστέψτε με....!!!

    WiSe
    07.07.2007, 22:15
    den ta egkatesthsa gia mourh alla gia na lusw ena provlhma pou eixa... kai dhmiourgithikan 100.... tespa sas euxaristw gia thn voitheia olous...

    Y.G. mia xara einai ta vista.... exoun plaka.. kai osoi vrizoun ta windows kalo einai na kseroun giati ta vrhzoun kai oxi epeidh to lene oloi..

    Y.G.2 H Microsoft pleon vrhskei olous osous exoun spasmena windows opws vrhke kai emena, twra tha mou peite enas aplos xrhsths eisai kai ontws tous aplous xrhstes den tous kanei kati..... eixa kanei to lathos kai eixa grapsei WiSe Sound Productions opote thewrhse oti eimai etairia kai kleidwse polla functions opws ta update ta opoia einai para polu xrhsima toso gia to software oso kai gia to hardware...!!
    AlmaNegra
    07.07.2007, 22:30
    καλησπέρα...επειδή έχω κι εγώ vista, για την ένταση του μικροφωνου που λες, υπάρχει λύση, αλλά δεν υπάρχει mute!!
    Κανε δεξί κλικ κάτω δεξιά στη μπάρα εργαλειών στο εικονίδιο με το ηχείο και πήγαινε στο recording devices. εκεί διάλεξε το μικρόφωνο σου και πήγαινε στο properties. κάπου εκεί έχει καρτέλα για ένταση, όμως ακόμη και στο 0 να τη βάλεις, πάλι κάτι θα ακούγεται στο μικρόφωνο...εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος εγώ...

    όσον αφορά στην επιλογή των vista, αυτή με τις συνθήκες που επικρατούν στην (μονοπωλιακή) αγορά, είναι αναπόφευκτη. βρείτε μου εσείς λαπτοπ που να μην έχει ήδη εγκατεστημένα vista και θα πάω να το αγοράσω..
    αφήστε που παρά τα προβλήματα, τα οποία είναι προσωρινά, έχουν τρομερές λειτουργίες και για να χαίρεσαι ( ) αλλά και πιο ουσιαστικές και πρακτικές
    WiSe
    08.07.2007, 14:18
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 07-07-2007 στις 22:30 έγραψε...

    καλησπέρα...επειδή έχω κι εγώ vista, για την ένταση του μικροφωνου που λες, υπάρχει λύση, αλλά δεν υπάρχει mute!!
    Κανε δεξί κλικ κάτω δεξιά στη μπάρα εργαλειών στο εικονίδιο με το ηχείο και πήγαινε στο recording devices. εκεί διάλεξε το μικρόφωνο σου και πήγαινε στο properties. κάπου εκεί έχει καρτέλα για ένταση, όμως ακόμη και στο 0 να τη βάλεις, πάλι κάτι θα ακούγεται στο μικρόφωνο...εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος εγώ...

    όσον αφορά στην επιλογή των vista, αυτή με τις συνθήκες που επικρατούν στην (μονοπωλιακή) αγορά, είναι αναπόφευκτη. βρείτε μου εσείς λαπτοπ που να μην έχει ήδη εγκατεστημένα vista και θα πάω να το αγοράσω..
    αφήστε που παρά τα προβλήματα, τα οποία είναι προσωρινά, έχουν τρομερές λειτουργίες και για να χαίρεσαι ( ) αλλά και πιο ουσιαστικές και πρακτικές



    Auto to eida kai gw... esu kaneis ekpomph kanonika me vista ?
    AlmaNegra
    08.07.2007, 17:18
    Ναι, δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα. Εκτός βέβαια από το ότι στο shoutcast, στο input device, όταν το αλλάζω από winamp(για να ακούγεται μόνο η μουσική) σε soundcard input (για να μιλήσω) κολλάει το winamp...
    Αλλά μόνο με μουσική, κάνω κανονικά.
    xristos_rock
    15.04.2008, 18:15
    Τελικά λύση δεν έχει βρεθεί ακόμα;;;
    ...για μουσική και μικρόφωνο στα vista?
    gthebest
    19.05.2008, 16:08

    paidia evala ta vista prin apo liges meres alla den mporv na xeiristw to mixer mesw tou shoutcast DSPplugin tou winamp. den exei vgei kamia kainourgia ekdosh autou tou plugin?

    psaxnw sto site tou shoutcast alla tipota.en to metaksu exei stamathsei na leitourgei to forum tou shoutcast edw kai liges meres!ti na kanw?


    heartbreak-kid
    21.05.2008, 00:43

    απλά τα πράγματα. τα vista για λόγους της Microsoft θεώρησε ότι το να βγαίνης ελεύθερα στο νετ μέσω shoutcast δεν είναι καλό. έτσι "σκότωσε" το shoutcast στα vista. εμείς φταίμε


    gthebest
    21.05.2008, 12:16

    tzifos dhladh? na ksanavalw xp? den uparxei kapoios tropos na katevasw kapoio allo programma pou na kanei audio mixer anti twn vista? kai na sunergazetai me to winamp?


    jorge
    21.05.2008, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-05-2008 στις 00:43 έγραψε...

    απλά τα πράγματα. τα vista για λόγους της Microsoft θεώρησε ότι το να βγαίνης ελεύθερα στο νετ μέσω shoutcast δεν είναι καλό. έτσι "σκότωσε" το shoutcast στα vista. εμείς φταίμε

    Αυτό που το διάβασες kid;


    heartbreak-kid
    22.05.2008, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-05-2008 στις 12:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-05-2008 στις 00:43 έγραψε...

    απλά τα πράγματα. τα vista για λόγους της Microsoft θεώρησε ότι το να βγαίνης ελεύθερα στο νετ μέσω shoutcast δεν είναι καλό. έτσι "σκότωσε" το shoutcast στα vista. εμείς φταίμε

    Αυτό που το διάβασες kid;



     

    το διαβασα σε φορουμ του winamp.com με θεμα: Shoutcast Plugin and Windows Vista

    τα υπόλοιπα είναι δικά μου συμπεράσματα.

    http://forums.winamp.com/showthread.php?threadid=263262


    -----------------
    άνευ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 22-05-2008 22:51 ]


    jorge
    22.05.2008, 23:19

    Αυτό που αναφέρεται είναι το εξής: "Yes Vista has killed Shoutcast for now maybe some of the shoucast coders have a work around or a patch they working on?"

    Αυτό δε σημαίνει οτι η Microsoft "κόβει" τη συγκεκριμένη εφαρμογή για δικούς της λόγους (κάτι που θα ήταν παράνομο και χωρίς κανένα νόημα), αλλά απλά το Shoutcast δε λειτουργεί ακόμα στα Vista (γι' αυτό και ρωτάει αν οι προγραμματιστές του προσπαθούν να φτιάξουν patch).


    delta66
    22.05.2008, 23:49

    Εγω κανω κανονικα εκπομπη με Vista απο το laptop.

    Δεν εχω την δυνατοτητα ομως και γω να ανοιξω το Mixer οπως στα XP.

    Οποιος εχει εξωτερικη καρτα ηχου σιγουρα θα μπορει να το χειριστει πιο ευκολα πιστευω απο εκει.

    Οταν λοιπον κανω εκπομπη απο το laptop δεν βαζω μικροφωνο και παιζω μονο μουσικη.

    Καποια στιγμη που γυρισα απο το soundcard input, σε input device δεν κολλησε, αλλα δεν το παλεψα να συνεχισω ετσι, γιατι τις εκπομπες τις κανω βασικα απο το desktop που εχει XP.

    Θα κοιταξω αν μπορεσω να κανω καποια δοκιμη βραδινες ωρες και θα ενημερωσω αν εχω νεα.

     


    heartbreak-kid
    23.05.2008, 22:18

    γι αυτό λέω ότι είναι δικά μου συμπεράσματαSmile. ήξερα ότι η microsoft έχει χάλια προγραμματιστές. αλλά τόσο χάλια ωστε να μην μπορούν να "λύσουν" αυτό το "πρόβλημα, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι είναι{#emotions_dlg.rolleyes}


    WiSe
    24.05.2008, 08:51

    Kalhmera...... Xronia kai zamania...

     

    Elava ena email oti kapios exei apanthsei se ena post pou parakolouthw edw kai etsi ksanampika... ksanadiavasa ta post... kai siniditopoihsa oti exei perasei enas xronos... (kai ta vista akoma na mathoun oti uparxei ena shoutcast) xaaxaxax

     

    Mou leipsate polu... mou leipsane kai oi ekpompes me ta housakia... xarhka pou sas ksana eida :)