ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Περί σπουδών σύνθεσης

    Liza32
    07.07.2007, 11:03
    Είμαι αυτοδίδακτη μουσικός στο αρμόνιο, αλλά έκανα και τέσσερα χρόνια πιάνο το οποίο αναγκάστηκα να σταματήσω προς μεγάλη μου λύπη για οικονομικούς λόγους. Επειδή θεωρούμαι κάπως μεγάλη για να συνεχίσω το πιάνο αν και θα το ήθελα κάποια στιγμή στο μέλλον, προς το παρόν ασχολούμαι μόνο με το αρμόνιο. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Μπορώ να μάθω μόνο σύνθεση σε κάποιο ωδείο;
    Spotlight_Dancer
    08.07.2007, 09:48
    Για να σπουδασεις συνθεση θα πρεπει να εχεις παρει πρωτα πτυχιο αρμονιας,αντιστιξης και φουγκας.Οσο για αυτο που λες για το πιανο,αν το θελεις πραγματικα,η ηλικια δεν ειναι εμποδιο

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 08-07-2007 09:49 ]


    Liza32
    08.07.2007, 16:06
    Ευχαριστώ πολύ.
    sg2006
    05.12.2007, 12:25
    Λίζα,
    πράγματι στα ωδεία η σειρά των σπουδών είναι έτσι όπως περιγράφει ο Spotlight_Dancer. Πλην τελευταία υπάρχει η τάση αυτά να διδάσκονται παράλληλα με τεχνικές σύσθεσης ή ως ιστορικά μαθήματα ή να εντάσσονται στην επιθυμητή σπουδή αλλά όχι με τον κλασσικό τρόπο.
    Για τα πανεπιστήμια... άστο καλύτερα. Αποδεδειγμένα πας μαθημένος και φεύγεις άσχετος.
    Μπορείς να σπουδάσεις αυτό που θέλεις κάνοντας από το πρώτο κιόλας λεπτό μάθημα σύνθεσης με την προϋπόθεση ότι μπορείς να τραγουδάς
    Σπύρος
    noizreduction
    05.12.2007, 13:40
    Εαν θελεις κλασσικη συνθεση, πηγαινε σε καποιο ωδειο...
    Εαν θελεις να συνθετεις με την καρδια και τη ψυχη, απλως κατσε σπιτι και αξιοποιησε την αισθητικη σου. Οπως τα παντα στη μαθηση, θα προοδευεις σταθερα πανω στις δικες σου κριτικες αξιες.
    Παραλληλα, μπορεις να προσεγγισεις καποιον μουσικοσυνθετη της προτιμησης σου για μαθηματα, αν και αμφιβαλλω πως θα ταιριαξουν οι οικονομικες απαιτησεις του με το προυπολογισμο σου...Δυστυχως, καποιοι χρεωνουν τη γνωση με το κιλο...
    doltsonidis
    11.02.2008, 00:51
    oraia pragmata..
    ego thelo na sintheto opws o Timbaland..(ti ptixio thelei?)