ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη
    mary
    08.05.2004, 17:08
    Γεια σε ολους!

    Ξερω αρμονιο κ πριν χρονια εκανα λιγα μαθηματα κιθάρας απ τα οποια εμαθα καποια βασικα πραγματα. Μπορω να παιζω με δακτυλα αλλα η μελωδια ειναι τοσο απλη που αν δεν μπει και η φωνη σε ενα τραγουδι, σπανια καταλαβαινει καποιος το τραγουδι που παιζω.
    Για παρεα αυτο αρκει αλλα εγω δεν ικανοποιουμε απο αυτο.
    Υπαρχει καποια μεθοδος να προχωρησω λιγακι το παιξιμο μου?

    Αν μπορειτε να με βοηθησετε εστω με το να μου πειτε ποιο ειναι το επομενο σταδιο παιξιματος στη κιθαρα.

    (Δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να μαθω ποτε λιγη θεωρια στη μουσικη και αυτο με δυσκολευει διπλα. ευτυχως με βοηθαει αρκετα το αφτι μου!)
    Ευχαριστω, παντως!




    composer
    08.05.2004, 17:31
    Καλησπέρα και καλωσόρισες στην μουσική μας παρέα!
    Όσο αναφορά το επόμενο στάδιο στην κιθάρα εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί παίζω πιάνο και καλύτερα θα σου απαντήσουν τα παιδιά που ασχολούνται με κιθάρα(έχουμε πολλούς )

    Αν όμως πας στις παρακάτω δημοσιέυσεις στο site μας θα βρείς αρκετά πιστεύω για να συνεχίσεις!
    Μάθημα Κιθάρας : Θεωρία πάνω στις συγχορδίες

    Multimedia Μάθημα Κιθάρας: Εξάσκηση αριστερού χεριού

    Μάθημα Κιθάρας: Γνωριμία με την ταμπλατούρα

    Μάθημα Κιθάρας: Βασικές Συγχορδίες


    Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως!
    mary
    08.05.2004, 17:46
    ΟΚ. Σ ευχαριστω πολυ.
    Μιας κ παιζεις πιανο, ηθελα να σε ρωτησω κατι.
    (μη σου πω πιο σημαντικο με το προηγουμενο, για μενα!)

    Λατρευω το πιανο και παντα ηθελα να μαθω αλλα δε τα καταφερα (μου ελεγαν πως ειμαι μεγαλη και τετοια...). (Ξερω αρμονιο αλλα δεν μου αρεσει σαν οργανο και ετσι αρκουμαι να βγαζω απλως τραγουδια μονη μου με νοτες.)
    Ξερω να διαβαζω κλειδι φα, οχι ανετα, αλλα με δυσκολευει ο συγχρονισμος των 2 χεριων αρκετα.

    Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να μαθω να παιζω παρτιτουρες πιανου μονη μου?
    Υπαρχει κατι που θα με βοηθησει?

    composer
    08.05.2004, 18:01
    Είσαι ανήσυχο μουσικό πνεύμα δηλαδή ε!Μράβο σου αυτό είναι πολύ καλό

    Για να απαντήσω στην ερωτησή σου πρέπει να σου πώ ότι ο καλύτερος και πιο αξιόπιστος τρόπος για να μάθει κάποιος μουσική είναι να κάνει μαθήματα...Μην ακούς κανέναν ο΄τι είσαι μεγάλη και τέτοια....
    Μπορείς φυσικά να μαθεις και μόνη σου να παίζεις κάποιο μουσικό όργανο(υπάρχουν χιλιάδες βιβλία για εκμάθηση ανευ δασκάλου) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και συν τοις αλλοις θα σου πάρει και αρκετό χρόνο!

    Αν δεν είσαι διατεθημένη να κάνεις μαθήματα ....μπορώ να σου προτείνω κάποια βιβλία( μπορείς και διαβάζεις παρτιτούρα έτσι??) που θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις το πιανιστικό σου παίξιμο...!

    Αρμόνιο έμαθες επίσης μόνη σου ή έκανες καθόλου μαθήματα??Αν ναι ποια βιβλία έκανες??


    mary
    08.05.2004, 18:44
    Δε μπορεις να φανταστεις ποσο μου αρεσει το πιανο... αποθημενο μεγαλο!!!
    Λοιπον! αρμονιο εκανα μαθηματα κανονικα σε ωδειο για 3 σχεδον χρονια. Τα βιβλια ηταν του ωδειου, δε θα τα ξερεις. (μενω στη Πατρα παρεπιπτοντως).

    Αλλα εκανα και μια ατυχης προσπαθεια να μαθω πιανο πριν κανα 6μηνο, με μια καθηγητρια που δεχτηκε να με βοηθησει. Εκανα το βιβλιο του ΒΕΥΕR, αν ξερεις και εκει σταματησα. (Αρρωστησε η καθηγητρια κ επρεπε να σταματησουμε!) Το εχω σκεφτει να ψαξω παλι αλλα εχω λογω σπουδων αρκετα βαρυ προγραμμα για ωδεια και το σκεφτομαι...
    Μπορω να διαβαζω παρτιτουρες, με καποια σκεψη βεβαια, οχι αμεσως. το κλειδι του φα, εννοω.
    Θεωρεις οτι θα ειναι πολυ κουραστικο μονη μου, ε?

    composer
    08.05.2004, 18:53
    Κοίτα αν έχεις διάθεση κάθε άλλο παρά κουραστικό θα είναι να μελετάς μόνη σου......απλά δεν θα έχεις κάποιον να σε διορθώνει !

    Θα σου πρότεινα να πάρεις το βιβλίο " Mikrokosmos" του γνωστού συνθέτη και εθνομουσικολόγου Bela Bartok για αρχή!
    Έχει πολύ εύκολα κομάτια και θα σε βοηθήσει να δυναμώσεις το αριστερό χέρι(στο κλειδί του ΦΑ) και να αρχίζεις να συνχρονίζεις τα 2 χέρια!!


    ¶ν το κάνεις θέλω να με ενημερώνεις για το πως πάει και αν έχεις και τίποτα απορίες
    mary
    08.05.2004, 19:10
    Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.


    Θα αγορασω το βιβλιο και ελπιζω να βοηθηθω!
    Χαρα μου να σε ενημερωνω για να σε συμβουλεύομαι κιολας!

    Να σαι καλα!