ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.817 μέλη
    jorge
    21.07.2007, 12:01
    Ειναι αδιανοητο, αλλα αληθεια...

    Σημερα ξημερωματα, "εφυγε" απο κοντα μας η αγαπημενη μας φιλη Πηγη Καφετζοπουλου (AlienP)

    Για μενα ηταν ενας συγχρονος αγγελος, ενας ανθρωπος που ομοιο του, δεν ειχα συναντησει ποτε στη ζωη μου. Θα ηθελα να γραψω πολλα, παρα πολλα, αλλα τετοιες ωρες ειναι αδυνατο.

    Παρακαλω, οσοι περισσοτεροι μπορουμε, να παμε να την χαιρετησουμε. Της χρωσταμε τοσα πολλα αλλωστε.

    Αντιο Νεραιδα
    Drummourgos
    21.07.2007, 12:09
    Δεν είναι δυνατόν............
    ??????????????????????????????????????

    JaNick
    21.07.2007, 12:12
    Wow...! Ειμαι συγκλονισμένος...Δεν την ήξερε προσωπικά, αλλα απο την προσφορά της στο site...Πως έγινε jorge??
    vouliakis
    21.07.2007, 12:15
    Αντίο Πηγούλα. Ευχαριστούμε που μας άνοιξες ένα παράθυρο στο παραμύθι...
    incomplete_angel
    21.07.2007, 12:17
    Δεν τη γνώριζα προσωπικά αλλά είχα διαβάσει πολλά από τα post της και τις υπέροχες ιστορίες της.
    Καλό ταξίδι Πηγή...Ελπίζω να βρει τη γαλήνη εκεί...
    vasilis23
    21.07.2007, 12:29
    Αντιο Πηγή.....ετυχε να σε γνωριζω απο κοντα και πραγματικα ειμαι υπερηφανος που σε γνωρισα...δεν ξερω τι αλλο να πω....
    GL
    21.07.2007, 12:33
    Δεν μπορω να πω τιποτα τωρα! Ουτε ειμαι σε θεση να γραψω τιποτα!

    Ειμαι αλλου.....

    Το μονο που θελω να κανω αυτη τη στιγμη φιλαρακια μου, ειναι να μοιραστω μαζι σας το τελευταιο sms της που ελαβα στο κινητο μου στις 12 Ιουλη στις 7 το απογευμα.....

    Πολυ δυσκολα...Μα.....Δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαφτη...



    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 21-07-2007 12:34 ]


    XeniaRodo
    21.07.2007, 12:39
    το έμαθες έ;

    εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως θα κάνω κάτι, ελπίζω να το καταφέρω έστω και τώρα....
    Orfeus
    21.07.2007, 13:00
    Δεν έχω πληροφορίες για τα περαιτέρω. Όταν μάθω, θα ενημερώσω.

    Αντίο Αστροκόριτσο...


    Orfeus
    21.07.2007, 13:15

    Δευτέρα 23 Ιουλίου
    Ώρα: 15.00
    Β' Νεκροταφείο
    Ηρακλείου & Τράλλεων
    Άνω Πατήσια

    rivera
    21.07.2007, 13:18
    Ειχαμε συναντηθει κανα-δυο φορες στο blue note,δεν ειχαμε μιλησει ιδιαιτερα αλλα και μενα μου φαινεται πολυ "ξενο" οτι απο την παρεα μας,του musicheaven,μπορει να "λειψει" καποιος.....τι να πω.....συλληπητηρια στους δικους της ανθρωπους.
    Desmar
    21.07.2007, 13:22
    ...τι έγινε βρε παιδιά? ... πως? ...γιατί? ...

    ...ποιός θα μου ξαναγράψει παραμύθι τώρα? ...

    Στην αρχή του χρόνου ...της είχα πει να πάρει μέρος σε έναν διαγωνισμό βιβλίου ... που θα ολοκληρωνόταν στο τέλος του χρόνου ... και μου είχε πει "καλά ...θα δούμε μέχρι τότε ..." Όμορφη φωνή ...απίστευτη πένα ...και πολύ γλυκός άνθρωπος ...από κοντά βρεθήκαμε μόνο μια φορά ... αλλά ... να ... τι έγινε? ...τι έγινε?

    Πηγούλα μου ... γεια χαρά ...


    MarakiVas
    21.07.2007, 13:24
    Ας είναι καλά εκεί που πήγε.Καλό ταξίδι Πηγή...
    uNick
    21.07.2007, 13:36
    Δυστυχώς ήμουν ανάμεσα στους πρώτους που το έμαθαν... Στην αρχή ήλπιζα ότι κάποιος μας έκανε πλάκα... ένα μακάβριο αστείο...

    Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω...





    Δεν θέλω να πω τίποτε άλλο... δεν μπορώ... ο κόμπος στον λαιμό με πνίγει...

    Αντίο Πεφταστέρι μας.

    GL
    21.07.2007, 13:48
    Πηγη, Νικος - Του Φιλου

    Get this widget | Share | Track details



    pastella
    21.07.2007, 13:49
    "Σ'αυτους που με ρωτούν
    αν ασχολουμαι με την ποιηση
    απαντω αρνητικά
    απλα ζω ποιητικά"

    Ψίθυροι- Από την ποιητικη συλλογη 'ΠΤΗΣΗ' της Πηγης που έφτασε μαζι με ενα cd με επιλογες της για μενα πριν λιγα χρονια. Μαζι με ενα σημειωμα και μια γλυκεια ευχη

    Δυστυχως δεν την γνωρισα απο κοντα. Δεν χρειαστηκε ομως για να καταλαβω τι καλοσυνατος ανθρωπος ήταν. Μια πραγματικη νεράιδα.

    Αντιο Πηγή
    margo
    21.07.2007, 14:04
    Το παράθυρο στο παραμύθι μας το άνοιξε η Πηγή..θα τη θυμάμαι πάντα μέσα από τα γραπτά της..απίστευτο ρε παιδιά...θα προσπαθήσω να είμαι εκεί τη Δευτέρα
    margo
    21.07.2007, 14:14
    Παράθυρο στο παραμύθι

    Αιώνιος Αύγουστος


    Του μέλους AlienP Δημοσιεύθηκε στις 12 Μαΐου 2005

    Μπορείς να πεις πως στο Άλσος Παγκρατίου, δίπλα στην τρεχάλα και το βουητό της νοσηρής καθημερινότητας, υπάρχει ένας μικρός Παράδεισος. Μπορείς να τον δεις μάλιστα, αν φυσικά έχεις τον παράδεισο κάπου μέσα σου, διαφορετικά όλα για σένα είναι κόλαση. Και είσαι ένας καταραμένος νυχτοκόπος, σαν κι εμένα που βολοδέρνω βραδυπορώντας χρόνια και χρόνια, μες το Άλσος Παγκρατίου.

    Είμαι ένας φτωχός κολασμένος τσαμπατζής, θεατής μυστικών ιστοριών, των ανθρωπόμορφων αερικών της σέρτικης πόλης. Δύο τέτοια παιδιά, είχαν το παγκάκι τους στο Άλσος, για δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια και με τη δική τους ιστορία, θα σας βγάλω στον Αιώνιο Αύγουστο...

    Κάθε που σκοτείνιαζε. Το κορίτσι περνούσε τη μεγάλη λεωφόρο, με τα χαρτιά και τα μολύβια του. Κοντοστεκότανε λίγο στις κούνιες και μετά ανηφόριζε και καθότανε πάντα στο ίδιο παγκάκι. Το αγόρι, που ποτέ δεν κατάλαβα από πού εμφανιζόταν, ερχόταν αθόρυβα με μία κιθάρα στο ένα χέρι κι ένα κράνος στο άλλο. Καθότανε κι εκείνο στο παγκάκι με το κορίτσι, αλλά για έναν ολόκληρο μήνα, δεν είχαν ανταλλάξει ούτε μία ματιά, ούτε μία κουβέντα.

    Εκείνη κρατούσε τα μολύβια της και κοιτούσε τα χαρτιά της, εκείνος αγκάλιαζε την κιθάρα του και χάζευε τον ουρανό. Κάθε βράδυ η ίδια ιστορία! Εκεί που έλεγα να τους εγκαταλείψω στο χάσιμό τους, την τριακοστή τρίτη νύχτα, το αγόρι πριν φύγει γύρισε και είπε:
    Καληνύχτα κορίτσι!
    Το κορίτσι, κούνησε το χέρι του και μόλις αυτός φόρεσε το κράνος του, τον σταύρωσε τρεις φορές.

    Το επόμενο βράδυ, το συναπάντημά τους έγινε μέσα σε γέλια και χαιρετισμούς.
    Πως σε λένε αγόρι;
    Χαραμοφάη με φωνάζουν σπίτι μου!
    Ωραία! Κι εγώ απαντάω στο Αχαίρευτη!
    Και τι κάνεις κάθε βράδυ Χαραμοφάη;
    Ααα! Ψάχνω να βρω μουσική για το τέλειο τραγούδι! Εσύ Αχαίρευτη;
    Εγώ, χα! Εγώ ψάχνω να βρω το στίχο για το τέλειο τραγούδι!
    Α, τι καλά! Είπαν. Και μετά πέρασε άλλος ένας μήνας χωρίς να ξαναμιλήσουν και χωρίς να κάνουν κάτι. Εκείνη κοιτούσε τα χαρτιά της, εκείνος αγκάλιαζε την κιθάρα του και χάζευε τον ουρανό.

    Κι εκεί που σκεφτόμουνα πως δεν πάει άλλο, αποφάσισαν να ξαναμιλήσουν.
    Ποιος είναι ο τέλειος στίχος Αχαίρευτη;
    Για δε μου λες ποια είναι η τέλεια μουσική Χαραμοφάη;
    Μετά κοιτάχτηκαν και είπαν ταυτόχρονα:
    Η σιωπή!
    Και ξεκαρδίστηκαν από τα γέλια! Μην νομίζετε πως για ένα μήνα είπαν κάτι άλλο.

    Ώσπου στις αρχές κάποιας Άνοιξης:
    Αν ήταν μήνας η σιωπή, ποιος λες να ήταν; Ρώτησε το κορίτσι.
    Ο Αύγουστος για μένα. Απάντησε το αγόρι.
    Μπα! Εγώ θα έλεγα πως είναι ο Οκτώβριος. Ο Αύγουστος είναι τίγκα από ήχους ρε φίλε! Είπε το κορίτσι.
    Μα αυτό είναι η σιωπή! Να έχει ο μήνας τόσους ήχους, που να σε κρατάει σιωπηλό! Της γύρισε το αγόρι.
    Έτσι ε; Ρώτησε εκείνη.
    Έτσι! Επέμεινε αυτός.
    Καλά! Αλλά εγώ τότε που το βουλώνω πραγματικά, είναι τον Οκτώβρη. Ακούω τη βροχή και ξεχνιέμαι! Είπε το κορίτσι.
    Είσαι σίγουρη; Ρώτησε δύσπιστα ο άλλος.
    Σίγουρη! Απάντησε κατηγορηματικά εκείνη.
    Και δεν έχεις πιάσει ποτέ τον εαυτό σου να μουρμουρίζει κάτι την ώρα που βρέχει; Ρώτησε το αγόρι καλοσυνάτα. Το κορίτσι σκέφτηκε λίγο και μετά κούνησε καταφατικά το κεφάλι του και είπε:
    Έχεις δίκιο! Ενώ τον Αύγουστο, τώρα που το καλοσκέφτομαι δε μου συμβαίνει αυτό.
    Ε, ούτε κι εμένα! Είπε γελώντας το αγόρι!
    Πως θα του πούμε το τέλειο τραγούδι όταν το γράψουμε Χαραμοφάη μου;
    Θα το πούμε ο Αιώνιος Αύγουστος! Εντάξει Αχαίρευτή μου;
    Ok καλέ μου!

    Μετά έμειναν πάλι σιωπηλοί. Πηγαινοερχόντουσαν στο Άλσος, τις ίδιες πάντα ώρες, στο ίδιο πάντα παγκάκι, αμίλητοι, ανέκφραστοι και ανέμελοι, για 15 χρόνια. Ώσπου κι οι δυο παραδέχτηκαν πως το τέλειο τραγούδι, δεν πρέπει να το ψάχνει κανείς, γιατί το έχει κρυμμένο μες την σιωπή του. Έπειτα αγκαλιαστήκανε και πέταξαν με τα 1200 κυβικά του αγοριού, για τον Αιώνιο Αύγουστο, που στ’ αλήθεια δεν υπάρχει, αλλά εγώ θέλω να πιστεύω το αντίθετο!

    Πηγή Καφετζοπούλου

    AlienP


    ..............................................................
    nektarios_pi
    21.07.2007, 14:28
    den to pisteyo apisteyto popo
    tin pigi tin eixa gnorisei apo konta .... tha mou lipseis kalo taksidi kai ekei pou tha pas tha einai kalitera
    LathosPathos
    21.07.2007, 14:29
    Τι λέτε τώρα ρε παιδιά??.....
    Με την Πηγή είχαμε στενή επικοινωνία εδώ και δύο χρόνια....

    Έχω σοκαριστεί....

    Πώς έγινε??? Τι έγινε??? Γιατί έγινε????

    Αντίο, Κοριτσάκι....Θα τα ξαναπούμε....