ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη
    tina15
    21.07.2007, 15:00
    Δεν την ήξερα προσωπικά...Παρόλα αυτά θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω τη λύπη μου γι'αυτό το γεγονός!Ήταν πολύ άδοξο να φύγει με αυτό τον τρόπο...Συλυπητήρια στους δικούς της ανθρώπους!Απλά να σκέφτεστε ότι ίσως εκεί να είναι καλύτερα...Αντίο Πηγή...
    GL
    21.07.2007, 15:06
    Πηγη, Σωκρατης Μαλαμας - Νεραϊδα

    Get this widget | Share | Track details



    GL
    21.07.2007, 15:19
    Σ' ένα μπαγλαμαδάκι - Παπάζογλου Νίκος/Καφετζοπούλου Πηγή

    Όταν πεθάνω κάψτε με
    κάντε με στάχτη, βάλτε με
    σ' ένα μπαγλαμαδάκι
    Να το 'χω στο ταξίδι μου
    καμάρι και στολίδι μου
    να σβήνω τα μεράκια μου
    με κανα τραγουδάκι

    Θα παίζω να καλοπερνούν
    οι φίλοι του άλλου κόσμου
    θα γίνει ο Άδης εξοχή
    και ο παράδεισός μου

    Όταν πεθάνω κάψτε με
    βαθιά στην άμμο θάψτε με
    σ' ένα μπαγλαμαδάκι
    Να γίνει το ταξίδι μου
    το πιο τρελό παιχνίδι μου
    να πνίγω τα μεράκια μου
    με κάθε κυματάκι

    Θα παίζω να καλοπερνούν
    οι φίλοι του άλλου κόσμου
    θα γίνει ο Άδης εξοχή
    και ο παράδεισός μου

    Get this widget | Share | Track details


    "..............."
    Peace18
    21.07.2007, 15:23
    Δεν την γνώρισα ποτέ.................
    Αλλά διάβαζα τα παραμύθια..........
    Δεν έχω λόγια..........
    Έφυγε πριν απ' τη δύση, ήλιος στους ήλιους να ζήσει...........
    Η ζωή πάντα είναι λίγη, και τώρα έχει φύγει μακρυά!.................
    Καλό ταξίδι Πηγή!..........

    KIT_KAT
    21.07.2007, 15:42
    Απίστευτο...
    Κι αυτό γιατί μερικοί άνθρωποι σου βγάζουν τόση θετική ενέργεια που αισθάνεσαι πως δεν μπορεί, θα νικήσουν και το θάνατο... κι η Πηγή ήταν σίγουρα ένας από αυτούς.
    Θέλω να πάω να τη χαιρετίσω κι ας μην την γνώρισα ποτέ από κοντά. Καλό ταξίδι...
    Tren
    21.07.2007, 15:44
    Δεν σε γνωρισα .Δεν προλαβα.Κι επρεπε να φυγεις για να σε διαβασω .Τα παραμυθια κρυβουν πονο,το ξερω καλα.Λενε την αληθεια σου κι ολα τα μυστικα σου.Ξορκιζουν την λυπη για λιγο....Τα καλυτερα ναρκωτικα .Γι αυτο δεν χρειαστηκες χαπια κι αλκοολ ποτε για να ονειρευεσαι..........

    ......................................................................................................................
    Στα ψηλα βουνα της παραμυθοχωρας αναμεσα σε ξωτικα και νεραιδες ζουσε καποτε ενα κοριτσι φωτεινο σαν αστρο και ομορφο σαν ηλιαχτιδα.Χαμογελουσε στα ξωτικα ,χαμογελουσε και στις νεραιδες μα κι οταν δεν εβρισκε καπου να μοιρασει χαμογελο,το κρατουσε προσεχτικα,χωρις να το πεταξει και το συντομοτερο δυνατον το φυτευε στην αυλη της.Μια μερα προσεξε πως τελικα ειχε φυτεψει παρα πολλα .Τοσα πολλα που δεν αντεχε την θεα τους.Αποφασισε λοιπον να κλειδωσει σ'ενα σεντουκι ολα της τα επομενα χαμογελα και να τα βγαλλει μονο οταν θα εκρινε οτι υπηρχε μεγαλη αναγκη.Ετσι κι εγινε.Τωρα πια δεν χαμογελουσε.Τωρα οι καταρακτες των ματιων της κυλουσαν μερα,νυχτα βουβα,κρυφα...Θολο το βλεμμα στα πραγματα,πως οταν ανοιγεις τα ματια μεσα στη θαλασσα.Δεν βλεπεις καλα,αγωνιας να παρεις ανασα αλλα πες μου δεν νιωθεις υπεροχα μ'αυτην την παλη? Το κοριτσι πηγαινε συχνα στη θαλασσα γι αυτη την αισθηση και μονο.Οι φιλοι την κοιτουσαν απορημενοι.."Καλα δεν φοβαται τα κυμματα?"
    (Ααααααααααα τα κυμματα...ε κοριτσι?Τα κυμματα ..αυτα τα υδατινα θηρια που σε αρπαζουν και σε χτυπουν την ωρα που αμεριμνα κοιτας την στερια..)
    Το κοριτσι δεν γυρνουσε την πλατη στα κυμματα.Ορμουσε πανω τους αφοβα και με τις γροθιες της μπορει να μην τα σκοτωνε,τα εσπαγε ομως .ΟΛΑ.Τα ραγιζε πανω στο εμπα τους και συνεχιζε την βολτα στα βαθια.Να βρει το κοχυλι που πεταξε μικρη στη θαλασσα και να το παρει πισω....αλιως δεν θα ησυχαζε.
    Σημερα τα χαμογελολουλουδα ανθισαν πια στην αυλη της.Το σεντουκι το ανοιξαν οι φιλοι τα ξωτικα και οι νεραιδες με το κλειδι που βρηκαν κρυμμενο στις τελευταιες λεξεις της .Αυτη χαιρετα απο την θαλασσα καθως απομακρυνεται εχοντας στο ενα χερι που σηκωνει ψηλα ενα "ΑΝΤΙΟ"και στ'αλλο σφιχτα ενα κοχυλι...και δειχνει τοσο ηρεμη πια..

    .......................................................................................................................
    Καλο ταξιδι στα χρυσα σου παραμυθια...διχως το ψεμμα θα ταν μαυρη η αληθεια.




    LathosPathos
    21.07.2007, 15:56

    -----------------
    Να γλεντήσει ένα βράδυ η καρδιά και να ξυπνήσει καινούργια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LathosPathos στις 05-01-2009 01:01 ]


    Liza32
    21.07.2007, 16:45
    Πάντα θλίβομαι όταν ακούω τέτοια πράγματα. Είναι κρίμα... Δεν την ήξερα ούτε έχω διαβάσει τα παραμύθια της, όμως ήταν μέλος του musicheaven και αυτό λέει πολλά. Δεν μπορεί μέλος του muicheaven, να μην είναι ευαίσθητος και καλός άνθρωπος...Καλό ταξίδι Πηγή...
    sea_like_eyes
    21.07.2007, 16:51
    ...Ουφ...
    Καλο Ταξιδι . . . . . .
    rory166
    21.07.2007, 17:00

    panagis13
    21.07.2007, 17:14
    Καλη ανταμωση στον παραδεισο πηγη.. αν εχω την τυχη να φερει και μενα εκει η μοιρα μου...γιατι εσενα σιγουρα σε πηγε γραμμη στον παραδεισο..

    Θα βάλω τα καλά μου
    Θα ανέβω στο λόφο
    να δω το τελευταίο ηλιοβασίλεμα
    θα θυμηθώ ένα παραμύθι
    κάπου μακριά οι άνθρωποι
    θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagis13 στις 21-07-2007 17:15 ]


    sea_like_eyes
    21.07.2007, 17:15


    ''...θα ήθελα να ζω
    τη μέρα μέσα στα αόρατα
    και τη νύχτα
    στο θαλασσινό βυθό...''

    Εντάξει;

    Ξανακουω την '' Νεραϊδα ''...τραγουδι που λατρεψα απο την πρωτη ακροαση!Δεν σε γνωρισα μα το σιγουρο ειναι πως δεν θα σε ξεχασω !
    Δεν ειμαι σε θεση να πω περισσοτερα...Αντιο Ανδρομέδα!

    thanasena
    21.07.2007, 17:32
    Ήταν από τα πρώτα άτομα που γνώρισα όταν γράφτηκα στο Musicheaven.Για μένα-που δεν ήξερα πολλά πράγματα για το site τότε-αντιπροσώπευε όλα τα μέλη μαζί,ζεστή,φιλική,καλοπροαίρετη. Το'' Πεφταστέρι'' με είχε εντυπωσιάσει και της ζήτησα το email για να της το στείλω σε παρουσίαση powerpoint.Της άρεσε.Θέλω να πιστεύω ότι είναι παρέα με το Πεφταστέρι της....εκεί ψηλά για να την βλέπουμε εμείς και να ξέρουμε ότι είναι ευτυχισμένη..όπως στο παραμύθι.

    anastasisk
    21.07.2007, 17:43
    Καλο ταξιδι Πηγη!!


    asxetos
    21.07.2007, 17:54
    Πηγή δεν πρόλαβα να σε γνωρίσω....κρίμα.....παρολα αυτά.... επειδή αυτή τη στιγμή "κινείσαι" γύρω μας..... θέλω να σου πώ δύο λόγια.....

    ΕΓΩ(εσύ)
    Σήκωσε τα χέρια * Κεφάλι κοίτα
    Δές το φεγγάρι
    Κοίτα ύψος
    Βάθος
    Χάος
    Κοίταξε νού * Δές το εγώ σου
    Τον εαυτό σου
    Μικρός ο χαμός σου
    Μια σταγόνα στο Σύμπαν
    Κι εγώ

    Ελεύθερη
    Με το γλάρο πετ(άς)
    Στο γαλάζιο το χάος.......

    ...............................................................
    Μην φοβηθείς...το έκανα το ταξίδι αλλά ξαναγύρισα πίσω......

    AGGELOS197
    21.07.2007, 18:05
    καλό ταξίδι πηγή
    να σε αναπαύσει ο θεόσ
    και να σε βοηθήσει να συνεχίσεισ και εκεί πάνω ψηλά το δημιουργικό σου έργο και τα όνειρα σου


    Panos72
    21.07.2007, 18:23
    Δεν ειχα την τύχη να τη γνωρίσω, μα είναι σαν να την ξέρω.
    Εχω ακούσει τόσα πολλά και όλα ΜΟΝΟ καλά λόγια...

    Δεν πιστεύω στην αντάμωση... η Πηγή χάθηκε, πιστεύω όμως πως υπάρχει στη σκέψη όσων την "ηξεραν"



    Σιωπώ, αλλωστε τι έχω να πω εγώ για το μεγαλείο της...

    Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Panos72 στις 21-07-2007 18:24 ]


    ageras
    21.07.2007, 18:31
    ....Πηγή μου να είσαι πάντα αστραφτερή να μας φέγγεις...


    MichPah
    21.07.2007, 18:45
    Ένα από τα άστρα του ουρανού
    ας ήτανε η ψυχή σου,
    κάθε βραδιά να το θωρώ,
    να ξενυχτώ μαζί σου....!!!!

    Καλό ταξίδι!!!!


    rapsodos
    21.07.2007, 18:48
    οχι ρε γαμώτο .............................. οχι ρε ...................