ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Να σου πω ένα παραμύθι...;

    Paramythou
    07.08.2007, 09:30
    Καλημέρα σε όλους (ελπίζω ότι κάνετε διακοπές και δεν έχετε ξεμείνει στην πόλη όπως εγώ...)!
    Τα τελευταία 5 χρόνια, πέρα από τη βασική μου δουλειά, ασχολούμαι επαγγελματικά και με την αφήγηση λαϊκών παραμυθιών του κόσμου, ανήκω δηλαδή στον δυστυχώς περιορισμένο κύκλο των "παραμυθάδων". Κάνω παραστάσεις σε μπαράκια, σχολεία, βιβλιοθήκες, φεστιβάλ, και όπου υπάρχουν κάποιοι που θέλουν ν' ακούσουν παραμύθια. Κατά καιρούς συνεργάζομαι με μουσικούς, που ασχολούνται με παραδοσιακά όργανα κατά κύριο λόγο και οι οποίοι με συνοδεύουν μουσικά. Την περίοδο αυτή ετοιμάζω την καινούρια μου παράσταση, αναζητώ λοιπόν μουσικό (μουσικούς), με διάθεση να παραμυθιάσουν και να παραμυθιαστούν, και να συνεργαστούμε σε 2-3 παραστάσεις μέσα στη χρονιά.
    Δεν σας κουράζω με άλλες λεπτομέρειες, θα χαρώ αν μάθω ότι κάποιος ενδιαφέρεται!
    Ευχαριστώ!
    Evi i paramythou
    lemonc
    07.08.2007, 12:44
    Είχα παρακολουθήσει πριν 1,5 χρόνο μιά κοπέλα που έλεγε παραμύθια με συνοδεία κρητικής λύρας και είχα εντυπωσιαστεί.
    Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις και να μας καλέσεις ν’ακούσουμε γιατί και στα μεγάλα παιδιά αρέσουν τα παραμύθια.

    xartinooneiro
    07.08.2007, 13:11
    Δηλαδή στο ερώτημα ποια είναι η δουλειά σου ή ποια τα ενδιαφέροντα σου; Απαντάς αφηγήτρια παραμυθιών; Υπέροχο μου ακούγεται. Μην το αφήσεις και μακάρι κάποιο από τα παραμύθια να γίνουν πραγματικότητα. Τότε ίσως να ζούμε σε ένα συναισθηματοκεντρικό κόσμο.
    alexia-vicky
    07.08.2007, 13:42
    Δυστυχώς δεν είμαι μουσικός για να μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θα μου άρεσε πολύ να μας ενημερώνεις για τις παραστάσεις σου, για να παρακολουθήσω!!!!

    Keep going!!
    Paramythou
    07.08.2007, 19:15
    Η κοπέλα που αφηγείται παραμύθια με τη συνοδεία κρητικής λύρας είμαι εγώ, οπότε μάλλον έχουμε γνωριστεί μέσα από τα παραμύθια!!!
    Θα σας κρατώ ενήμερους για τις επόμενες παραστάσεις μου, να είστε βέβαιοι!
    Εύη η παραμυθού

    petroukios
    08.08.2007, 00:30
    κι από μένα paramythou.....

    Είχα γνωρίσει κι εγώ έναν παραμυθά πριν από τρία χρόνια στη Ζάκυνθο που έκανε πολύ καλές παραστάσεις στα σχολεία.
    Να σε βοηθήσω δε μπορώ αλλά εκτιμώ πολύ το έργο σας και θέλω να καταθέσω το θαυμασμό μου σε όλους τους παραμυθάδες! Καλή δύναμη,κι ίσως, ποιος ξέρει,μπορεί κάποτε να παραμυθιάσεις και μας!!!
    lemonc
    08.08.2007, 08:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Paramythou στις 07-08-2007 στις 19:15 έγραψε...

    Η κοπέλα που αφηγείται παραμύθια με τη συνοδεία κρητικής λύρας είμαι εγώ, οπότε μάλλον έχουμε γνωριστεί μέσα από τα παραμύθια!!!
    Θα σας κρατώ ενήμερους για τις επόμενες παραστάσεις μου, να είστε βέβαιοι!
    Εύη η παραμυθού




    Τότε γνωριστήκαμε στην έκθεση ζωγραφικής της γυναίκας μου στο χώρο της Άννας.
    Ο λυράρης σου είναι απ’την Ικαρία,θυμάμαι καλά;
    renabill
    11.08.2007, 14:08
    ακούγεται πάρα πολύ ομορφο.Μακάρι να έχω την ευκαιρία να ακούσω ένα παραμυθάκι ....