ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    Αυτοδιδακτος ψαχνει για αναλογα βιβλια πιανου.

    nkoumo
    07.08.2007, 12:01
    ΓΕα σας
    Κάτοχος clavinova clp 230 , αυτοδίδακτος , έχω παρει την σειρα Alfred's Basic Adult Piano Course τα οποια ειναι αρκετα καλά αλλά "αμερικανίζουν" κάπως μιας και εχουν για εκπεδευτικά κομάτια αρκετα απο american folk, κατι που μου την "δινει" μιας και εχω κλιση προς την κλασική μουσική. Συν τις αλλης έχω παρει και το βιβλιο Hannon με ασκησεις για ολα δα δακτυλα.
    Εχετε να μου προτεινετε καποια εκπευδευτικά βιβλία με πιο "ευρωπαικό" προσανατολισμο? Και γενικώς οτι άλλο εχετε στο νου σας για καποιον αυτοδιδακτο ας το προτεινετε.
    Thanks

    JaNick
    07.08.2007, 15:38
    Τι να σου πώ ρε φίλε...Μόνο οι αμερικάνοι θα σκεύτονταν να βοηθήσουν έναν αυτοδίδακτο να μάθει πιάνο, γιατι είναι λίγο σπάνιο (καλά και εγω αυτοδίδακτος είμαι)...Έχω μια μέθοδο του Beyer που νομίζω οτι είναι η πλέον διαδεδωμένη...Αλλα δεν είναι για αυτοδίδακτο...
    justme
    07.08.2007, 23:00
    Aρκετά ξεπερασμένο ειναι & το BEYER πια.Ενα καλό βιβλίο & κάπως διαφορετικό απ τα συνιθισμένα ειναι ο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ του BELLA BARTOK.Πάρε το πρώτο τεύχος & θα σε βοηθήσει αρκετά στα πρώτα σου βήματα.Αλλο άκουσμα.Βέβαια σκέψου αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να μάθεις πιάνο & το σενάριο να κάνεις & με κάποιον δάσκαλο είτε σε ωδείο είτε ιδιαίτερα
    nkoumo
    08.08.2007, 12:52
    Ευχαριστω για τις προτασεις σας,θα ψαξω τα συγκεκριμένα βιβλία και περιμενω κι'αλλα να μου προτεινετε για τα πρωτα βηματα και καποια με ευκολα κοματια.Αν μπορουσατε να μου προτεινατε και συγκεκριμένους τιτλους και συνθέτες ακομα καλυτερα.
    Να σας πω οτι Δεν εχω σκοπο να γινω πιανίστας, την ευκαιρία την έχασα, ειμαι μεγαλος πια 37 ετων και παιζω και μαθαινω στον ελευθερο χρονο επειδή μου αρέσει πολύ το ακουσμα του πιανου.
    harisx
    10.08.2007, 14:56
    Υπαρχει μια σειρα με ευκολο τροπο απο ολα τα μουσικα ειδη με τιτλο, 250 ALL TIME HITS.