ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Συμβουλή για μπασίστες: Βράσιμο χορδών!

    jacamar
    16.09.2007, 21:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-09-2007 στις 21:13 έγραψε...

    Σσσσλούρπ μμμμμ ωραία και παγωμένη




    ti kalytero apo pagwmenh mpyra kai brastes xordes...!!!!
    gusfunn
    17.09.2007, 15:41
    και από μένα πάντα τέτοια
    sirios
    10.01.2008, 18:40
    Το ζουμί δεν το πετάμε. Το κάνουμε ενδοφλέβια στον ντράμερ και δεν χάνει παύση !
    nowaveband
    28.06.2008, 17:04

    xthes to ksanadokimasa...oso doulema kai na xa faei otan egrapsa ayto to topic den me endiaferei.....opoios dokimasei kai kanei kales slapies tha kerdisei.........


    ogyon21
    30.06.2008, 21:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 14-09-2007 στις 13:10 έγραψε...

    Μερικοί ας κοροϊδεύουν όσο θέλουν τόσο ξέρουν τόσο κάνουν. Έλα πλάκα κάνω δεν θέλω να προσβάλω κανένα . Λιπών χάριν του πειραματισμού και γιατί δεν είχα καμία απολύτως όρεξη να πάω να αγοράσω χορδές (ενώ χρειαζόμουν) το δοκίμασα . Το δοκίμασα στις χορδές τις κλασικής κιθάρας μου (μόνο στις μπάσες) προς θεού .Πήρα λιπών μια άδεια κονσέρβα από γάλα εβαπορέ και την έπλυνα καλά. Πήρα μετά τις μπάσες χορδές τις κλασικής μου τις έκανα ρολό και τις έβαλα μέσα στο κονσερβοκούτι. Έριξα νερό και μισή κουταλιά μαγειρική σόδα. Ανακάτεψα καλά κουνώντας το δοχείο κυκλικά. Άναψα το μικρό μάτι τις κουζίνας και το ακούμπησα πάνω. Σε λίγο άρχισε να βράζει πολύ σιγά. Ε τις άφησα για κάνα δεκάλεπτο. Τις ξέπλυνα καλά τις σκούπισα με χαρτί κουζίνας τις ξαναπέρασα κούρδισα και ............... ΦΟΒΕΡΟΣ ήχος . Ενώ στην εμφάνιση μοιάζανε απλός ποιο καθαρές στον ήχο όμως ήταν καμπανιστές διαυγής και με πολύ sustain . άρχισα να τζαμάρω αμέσως .

     

    Θα σου προτεινα ομως με τις χορδες της κλασσικης να μην το πολυ ακολουθεις το συστημα.. Αυτο λογω των κλωστων εντος των.. Κοινως εαν τις βρασεις θα τα παιξουν και θα χανουν μονιμως το κουρδισμα..

     

     

    Μιας και καπου αναφερθηκε, οντως βρωμαει με τη σοδα.. Αλλα με λιγο Fret χανεται αυτη η μποχα της βασης..

     

    Αλλη μεθοδος ειναι το υδροχλωρικο οξυ 1/15 με νερο για 1-2 λεπτα, και μετα  ξεπλυμα  σε νερο με αυθονη σοδα για να σβησει.. (φανταστειτε οτι ετσι καθαριζουμε και τις κυψελες απο τα ψυγεια λαδιου..)  καθε ειδους αλας και λιπους θα εξαφανηστει..  Παρολ'αυτα  υπερπροσοχη στα καψιματα . Καθε σταγονα στο δερμα θα τη θυμασε για ωρες..  Οπως και στις αναθυμιασεις.. Ετσι πανι στην μουρη και πλαστικο γαντακι που δεν καταλαβαινει μια απο το Οξυ..


    ogyon21
    30.06.2008, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος sirios στις 10-01-2008 στις 18:40 έγραψε...

    Το ζουμί δεν το πετάμε. Το κάνουμε ενδοφλέβια στον ντράμερ και δεν χάνει παύση !

     

    Πιστευω παντως οτι πρεπει να σταματησουμε καποια στιγμη τις κακεντρεχιες με τους αμοιρους τους Drumers.. Δεν μπορει ο καθενας να κρατησει σωστο ρυθμο.. Και τι να κανουμε? Να τους σκοτωσουμε..? Απλα να το εχουμε υποψιν στα Live ,μαζι με τα νοηματα για τα κλεισιματα και το οτι δεν ειναι Funk το κομματι με τον περιεργο τιτλο στην setlist, παρα swing, να τους δειχνουμε και τις παυσεις.. Δυσκολο ειναι? εε??

     

    (πλακα-πλακα στο τελευταιο μας Live σε μια αργη Bossa Nova επρεπε πρωτα να τον θυμηθω οτι υπαρχει καπου εκει, υστερα να τον ξυπνησω , και μετα να του κανω ολα αυτα τα νοηματα που μας κανουν να μοιαζουμε με εγκλειστρους του Πικπα, για να καταλαβει οτι η στιγμη της μεγαλης παυσης εφτασε επιτελους *υστερα απο απειρα μετρα σολο πληκτρα και κιθαρας* τα οποια τον ειχαν κανει να νιωθει την αναγκη να στειλει κανα μηνυμα με το κινητο του! Για κατι αργα Soul τυπου Etta James που παιξαμε δεν το συζηταω καν!! Εχω σκεφτει παντως οτι περα απο το βρασιμο των χορδων , η κατασκευει ενος Buzzer το οποιο θα ειναι ασυρματο πεταλι στα ποδια μας, με δεκτη στο σβερκο του drummer ειναι οτι πρεπει.. )


    -----------------
    www.myspace.com/funkybluequintet www.myspace.com/ogyon

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ogyon21 στις 30-06-2008 22:05 ]


    panosbousalis
    01.07.2008, 05:49

    Εκ των κορυφαίων topic του MH. {#emotions_dlg.thumbup} Θα το δοκιμάσω στην κλασσική.


    ogyon21
    03.07.2008, 10:42

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 01-07-2008 στις 05:49 έγραψε...

    Εκ των κορυφαίων topic του MH. {#emotions_dlg.thumbup} Θα το δοκιμάσω στην κλασσική.



     

    δοκιμασε το συμπατριωτακη μου, αλλα οπως σου ειπα, με την κλασσικη θα εχεις λιγο θεμα!!!

     

    (Λακωνια απο που??? Πες μου Ζαρακα μερια να γελασω!!)


    Briton
    26.07.2008, 03:11

    Για Κοντραμπάσο κάνει το βράσιμο των χορδών?