ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη
    PARATERISTAS
    30.08.2007, 01:19
    Xωρίς να θέλω να κανω τον δικηγόρο του Διαβόλου κι επειδή ετυχε να γνωρισω το συγκεκριμένο μέλος θα ήθελα να πω δυο λογια..γνωρίζοντας πως εν ηρεμία εδώ ολες οι γνώμες ακούγονται ή καλυτερα καταγράφονται...
    Και για να μην μακρυγορώ..Οντως η Οther Side(Aννα)αντέδρασε πολύ εντονα στην συζητηση με θεμα την έκτρωση...και σαφώς δεν χρησιμοποίησε και το καλυτερο λεξιλόγιο..Οταν ομως εχεις ενοχληθει τοσο καμια φορα παρεκτρεπεσαι και σιγουρα οταν εισαι εκτος εαυτου δεν ζητας και συγγνωμη καμια φορα τοσο αμεσα για την συμπεριφορά σου..Λογω Τιμής δεν εχω μιλήσει ακόμα μαζι της...Έτυχε να την γνωρισω και επικοινωνούμε κατα καιρους...ειλικρινά ειναι ενα ευαισθητο και πολυ καλλιεργημενο παιδι(κι ας μην φανηκε στο τοπικ)και σιγουρα δεν ειναι οπαδος της σοβαροφανειας..Θεωρώ (και δεν κατακρινω) καπως γρηγορη και τραβηγμένη την διαγραφη της...Εντάξει στην τελική η κουβεντα θεωρω ειχε ξεφυγει γενικότερα...καταλαβαινω τους συντονιστες πως δεν εχουν αρνητικη προθεση και εχουν ανοχη πολλες φορες...αλλα βρε παιδια καμια φορα υπαρχουν και πραγματα που μας βγαζουν εκτος εαυτου..Σιγουρα δεν ειναι καλο να αντιδρούμε ετσι...αλλα ολα χρειαζονται και χρονο...νομιζω δεν ειχε προκαλεσει αλλες φορες...Αν ειμαι λαθος συγχωρεστε με...Με καλη προθεση το λεω και για εκεινη,και για τα παιδια που συντονιζουν και για το ΜusicHeaven..
    Nα ειστε καλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-09-2007 13:25 ]


    jorge
    30.08.2007, 01:42
    Αυτο που πολλοι λετε "διαγραφη", δεν ειναι διαγραφη. Δεν διαγραφονται τα μελη του MusicHeaven.

    Ειναι ban (τιμωρια). Μπορει να ειναι μονιμο, μπορει και προσωρινο. Προσωπικα πολλα μελη τα εχω επαναφερει, αφου επικοινωνησαμε και δοθηκαν ειλικρινεις εξηγησεις.

    Σε καποιες περιπτωσεις νομιζω πως η προσωρινη τιμωρια ειναι η καλυτερη λυση, ειδικα προς μελη που εχουν προσφερει στο διαλογο και που λογω μιας κακιας στιγμης εκφραζονται με απαραδεκτο τροπο.

    Το θεμα ειναι λοιπον να δοθουν εξηγησεις (μεσω της φορμας Επικοινωνιας) και το βλεπουμε.
    margo
    30.08.2007, 01:51
    ωραία να το ανακοινώσουμε και στον semplice
    Aiolos_m
    30.08.2007, 01:57
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 30-08-2007 στις 01:51 έγραψε...

    ωραία να το ανακοινώσουμε και στον semplice



    Αμέσως εσύ...



    Tren
    30.08.2007, 02:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-08-2007 στις 01:42 έγραψε...

    Αυτο που πολλοι λετε "διαγραφη", δεν ειναι διαγραφη. Δεν διαγραφονται τα μελη του MusicHeaven.

    Ειναι ban (τιμωρια). Μπορει να ειναι μονιμο, μπορει και προσωρινο. Προσωπικα πολλα μελη τα εχω επαναφερει, αφου επικοινωνησαμε και δοθηκαν ειλικρινεις εξηγησεις.

    Σε καποιες περιπτωσεις νομιζω πως η προσωρινη τιμωρια ειναι η καλυτερη λυση, ειδικα προς μελη που εχουν προσφερει στο διαλογο και που λογω μιας κακιας στιγμης εκφραζονται με απαραδεκτο τροπο.

    Το θεμα ειναι λοιπον να δοθουν εξηγησεις (μεσω της φορμας Επικοινωνιας) και το βλεπουμε.





    Steppenwolf
    30.08.2007, 02:22
    Εγώ έχω μια ερώτηση...

    Το ban δεν αφορά το forum?

    Γιατί πρέπει να διαγράφεται η σελίδα του μέλους και κυρίως γιατί να μην μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στο blog του εκάστοτε μέλους που έχει δεχτεί ban;

    Δεν γίνεται να διατηρεί ο banarισμένος το δικαίωμα να γράφει στο blog του;



    Since we're sharing the same bed, we're not sharing the same dreams anymore...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 30-08-2007 02:23 ]


    Apataggelos
    30.08.2007, 03:13
    Ποιός από εμάς μπορεί να πει ότι δεν έχει αντιδράσει άσχημα τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του; Ειδικά όταν κάτι τον προσβάλλει....την στιγμή εκείνη δεν έχουμε πάντα το καθαρό μυαλό να απαντήσουμε ''κομψά''.

    Όταν ηρεμήσουν τα πνέυματα, όταν περάσουν τα νεύρα, δεν πιστεύω πως το συγκεκριμένο άτομο θα επέμενε σε αυτό το ύφος και σε αυτή τη συμπεριφορά.

    Σέβομαι τις αποφάσεις σας. Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να προσπαθείς να διατηρήσεις το επίπεδο της κοινότητας μας καλό με τόσα διαφορετικά μέλη, τόσους χαρακτήρες.

    Πιστεύω όμως ότι εξαντλήσατε την αυστηρότητα σας σε αυτή την περίπτωση...



    Astron
    30.08.2007, 12:56
    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 30-08-2007 στις 01:19 έγραψε...
    Xωρίς να θέλω να κανω τον δικηγόρο του Διαβόλου κι επειδή ετυχε να γνωρισω το συγκεκριμένο μέλος θα ήθελα να πω δυο λογια..γνωρίζοντας πως εν ηρεμία εδώ ολες οι γνώμες ακούγονται ή καλυτερα καταγράφονται...
    Και για να μην μακρυγορώ..Οντως η Οther Side(Aννα)αντέδρασε πολύ εντονα στην συζητηση με θεμα την έκτρωση...και σαφώς δεν χρησιμοποίησε και το καλυτερο λεξιλόγιο..Οταν ομως εχεις ενοχληθει τοσο καμια φορα παρεκτρεπεσαι και σιγουρα οταν εισαι εκτος εαυτου δεν ζητας και συγγνωμη καμια φορα τοσο αμεσα για την συμπεριφορά σου..Λογω Τιμής δεν εχω μιλήσει ακόμα μαζι της...Έτυχε να την γνωρισω και επικοινωνούμε κατα καιρους...ειλικρινά ειναι ενα ευαισθητο και πολυ καλλιεργημενο παιδι(κι ας μην φανηκε στο τοπικ)και σιγουρα δεν ειναι οπαδος της σοβαροφανειας..Θεωρώ (και δεν κατακρινω) καπως γρηγορη και τραβηγμένη την διαγραφη της...Εντάξει στην τελική η κουβεντα θεωρω ειχε ξεφυγει γενικότερα...καταλαβαινω τους συντονιστες πως δεν εχουν αρνητικη προθεση και εχουν ανοχη πολλες φορες...αλλα βρε παιδια καμια φορα υπαρχουν και πραγματα που μας βγαζουν εκτος εαυτου..Σιγουρα δεν ειναι καλο να αντιδρούμε ετσι...αλλα ολα χρειαζονται και χρονο...νομιζω δεν ειχε προκαλεσει αλλες φορες...Αν ειμαι λαθος συγχωρεστε με...Με καλη προθεση το λεω και για εκεινη,και για τα παιδια που συντονιζουν και για το ΜusicHeaven..
    Nα ειστε καλα



    Αγαπητέ Κώστα,
    καταρχήν η other_side δε διαγράφτηκε λόγω του πρώτου ένθερμου post που έγραψε. Εκεί παρ' όλο που πραγματικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει στο ΜΗ τον τελευταίο καιρό, της έγινε απλά μία πολύ έντονη σύσταση.
    Η διαγραφή αποφασίστηκε απ' τους συντονιστές όταν παρά τη σύσταση επανήλθε με υβριστικό ύφος (που δε θα επαναλάβω εδώ) λέγοντας ουσιαστικά μεταξύ άλλων ότι ..."έτσι είμαι κι άμα γουστάρετε...".
    Αυτό το έγραψε 1 ημέρα μετά απ' το πρώτο post οπότε η δικαιολογία ότι "κάποια στιγμή ξεφεύγουμε" δεν ισχύει εδώ...

    Όπως έγραψα και στην 9η σελίδα του τόπικ Έκτρωση δεν μπορούμε να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Τί θα πει "την γνωρίζω και είναι καλλιεργημένο παιδί;". Εδώ μπορούμε να ξέρουμε ένα πράγμα μόνο, το ποιοι σέβονται την προσπάθεια του MusicHeaven και τους συνομιλητές τους και ποιοι όχι. Δεν είναι δυνατόν να μας ζητάτε να κρίνουμε ποιος αξίζει ως άνθρωπος και ποιος όχι ρε παιδιά... κι αυτό επειδή "την γνωρίζετε και είναι καλό παιδί"...

    Ας το πούμε ευθέως: κάποιοι από εσάς την γνωρίζατε, ήσασταν φίλοι, και όπως είναι φυσικό λυπηθήκατε με τη διαγραφή της. Εντάξει, λογικό είναι, αλλά όπως έγινε σαφές δεν γινόταν αλλιώς. Έκανε ό,τι περνούσε απ' το χέρι της για να διαγραφεί. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν μεροληψία απ' το μέρος των συντονιστών.
    Νομίζω το καλύψαμε πλήρως το θέμα... Όποιος έχει άλλες απορίες ας διαβάσει το τόπικ "έκτρωση" απ' την 3η σελίδα και μετά.

    Υ.Γ. Όπως είπε ο Jorge, χώρος για συγνώμη υπάρχει πάντα. Αν και το συγκεκριμένο άτομο δεν έδειξε να έχει τέτοια διάθεση αρχικά, αν το μετάνιωσε ειλικρινά και θέλει να το κουβεντιάσουμε το θέμα μπορεί πάντα στείλει ένα e-mail.
    Astron
    30.08.2007, 13:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 30-08-2007 στις 02:22 έγραψε...

    Δεν γίνεται να διατηρεί ο banarισμένος το δικαίωμα να γράφει στο blog του;


    Μα το Forum είναι βασικότατο μέρος του MusicHeaven. Το θεωρείς λογικό να προσφέρει το ΜusicHeaven υπηρεσίες σε κάποιον που γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τους κανονισμούς και δε δείχνει στοιχειώδη σεβασμό στην κοινότητα;
    Tren
    30.08.2007, 13:32

    .
    Αγαπητε Astron η σειρα των γεγονοτων αν θελουμε να μιλαμε ευθεως ειναι η εξης.

    Το αρχικο προσβλητικο post κατοπιν παρατηρησης που εγινε στο μελος otherside διεγραφη αμεσως απο το ιδιο το μελος το οποιο μαλιστα σχολιασε πως το κανει και απο σεβασμο στο μελος margo που διαμαρτυρηθηκε γι αυτην την συμπεριφορα.Το θεμα λοιπον θα μπορουσε να εχει ληξει εκει.

    Αλλα απο κει και περα ξεκινησε μια κουβεντα που αντι να επιβραβευει την σταση αυτη (που εγω κρινω στην ουσια σαν συγνωμη )και ολα καλα και παμε παρακατω,αντιθετως λοιπον αρχισαν να γινονται απανωτες επιπληξεις και σχολια για το ποσο εγκαιρη ηταν η επεμβαση των συντονιστων κτλ

    Προσωπικα θεωρω πως οταν ενας ανθρωπος παραδεχεται το λαθος του με ισως καποια δοση αμηχανιας και βλεπει μετα τετοια αντιμετωπιση(δηλαδη ολοκληρη κουβεντα για ΤΟ ΛΑΘΟΣ να συνεχιζεται)αρχικα απογοητευεται και τελικως εκνευριζεται παλι.
    Αρα καπου συντελεσαν κι αλλοι λογοι για την επαναληψη της αναρμοστης συμπεριφορας.Τους οποιους μπορει κανεις να διαπιστωσει στο τοπικ "εκτρωση"απο την σελιδα 3 και μετα.
    Φιλικα και αντικειμενικα για το δικαιον του πραγματος

    Υ.Γ Επισης να πω πως δεν την γνωριζω την κοπελα.
    yiannisyiannis
    30.08.2007, 13:53
    Είναι σίγουρο πως οι συντονιστές δεν προχώρησαν στη διαγραφή του μέλους Otherside ελαφρά τη καρδία. Δεν έχει νόημα να σχολιάσω αν έκαναν καλά ή όχι, διότι είναι τέτοιος ο ρόλος τους, που ότι κι αν αποφασίσουν, σε κάποιους θα είναι αρεστοί και σε κάποιους όχι.

    Ξέρω ότι είμαι off-topic, αλλά θέλω να κάνω μια πρόταση.

    Με το ισχύον καθεστώς, αν το μέλος μετανοιώσει, στείλει απολογητικό e-mail κλπ μπορεί να γίνει ξανά δεκτό στην κοινότητα. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, διότι εξαναγκάζεται το μέλος, αν θέλει πάλι να γίνει αποδεκτό, να ταπεινωθεί. Υπάρχει κι εσωτερική-βουβή μετάνοια, δεν είναι ανάγκη ο άλλος να "υποχρεωθεί" να το δηλώσει. Πιστεύω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο σε αυτές τις περιπτώσεις, σε πρώτη φάση να γίνεται ένας χρονικός αποκλεισμός του μέλους, π.χ. δύο εβδομάδες ή ένας μήνας. Μετά από αυτό το διάστημα το μέλος να επανέρχεται αυτομάτως στην κοινότητα, δίχως να απαιτούνται κανενός είδους εξηγήσεις ή επικοινωνία με τους συντονιστές. Αν παρόλα αυτά, το μέλος εξακολουθήσει την ίδια συμπεριφορά, τότε ο αποκλεισμός του να είναι αορίστου διαρκείας και η όποια μελλοντική επαναφορά του στην κοινότητα, να επαφίεται στην κρίση των συντονιστών.
    margo
    30.08.2007, 13:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 30-08-2007 στις 13:32 έγραψε...


    Αρα καπου συντελεσαν κι αλλοι λογοι για την επαναληψη της αναρμοστης συμπεριφορας.





    Ένας από αυτούς ήταν και η παρακάτω προτροπή σου τρεν :

    Ε τοτε κουκλα μου otherside να σου πω κατι?Ξαναποσταρε το με μεγαλοπρεπεια αφου ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα ιδιο μενει.
    Tren
    30.08.2007, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 30-08-2007 στις 13:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 30-08-2007 στις 13:32 έγραψε...


    Αρα καπου συντελεσαν κι αλλοι λογοι για την επαναληψη της αναρμοστης συμπεριφορας.





    Ένας από αυτούς ήταν και η παρακάτω προτροπή σου τρεν :

    Ε τοτε κουκλα μου otherside να σου πω κατι?Ξαναποσταρε το με μεγαλοπρεπεια αφου ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα ιδιο μενει.



    Φυσικα .Δεν υπαρχει πλεον η συγκεκριμενη μου φραση στο τοπικ "εκτρωση" απο την σελιδα 3 και μετα?


    Tren
    30.08.2007, 14:33
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 30-08-2007 στις 13:53 έγραψε...

    Είναι σίγουρο πως οι συντονιστές δεν προχώρησαν στη διαγραφή του μέλους Otherside ελαφρά τη καρδία. Δεν έχει νόημα να σχολιάσω αν έκαναν καλά ή όχι, διότι είναι τέτοιος ο ρόλος τους, που ότι κι αν αποφασίσουν, σε κάποιους θα είναι αρεστοί και σε κάποιους όχι.

    Ξέρω ότι είμαι off-topic, αλλά θέλω να κάνω μια πρόταση.

    Με το ισχύον καθεστώς, αν το μέλος μετανοιώσει, στείλει απολογητικό e-mail κλπ μπορεί να γίνει ξανά δεκτό στην κοινότητα. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, διότι εξαναγκάζεται το μέλος, αν θέλει πάλι να γίνει αποδεκτό, να ταπεινωθεί. Υπάρχει κι εσωτερική-βουβή μετάνοια, δεν είναι ανάγκη ο άλλος να "υποχρεωθεί" να το δηλώσει. Πιστεύω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο σε αυτές τις περιπτώσεις, σε πρώτη φάση να γίνεται ένας χρονικός αποκλεισμός του μέλους, π.χ. δύο εβδομάδες ή ένας μήνας. Μετά από αυτό το διάστημα το μέλος να επανέρχεται αυτομάτως στην κοινότητα, δίχως να απαιτούνται κανενός είδους εξηγήσεις ή επικοινωνία με τους συντονιστές. Αν παρόλα αυτά, το μέλος εξακολουθήσει την ίδια συμπεριφορά, τότε ο αποκλεισμός του να είναι αορίστου διαρκείας και η όποια μελλοντική επαναφορά του στην κοινότητα, να επαφίεται στην κρίση των συντονιστών.



    Δεν θα μπορουσα να συμφωνισω περισσοτερο!
    MyNameIsDo
    30.08.2007, 15:02
    Παιδιά αυτό που είδα εγώ να συμβαίνει με το συγκεκριμένο μέλος ήταν να αρνείστε κατηγορηματικά την απολογία της, καθώς παράλληλα αρνιόσασταν κατηγορηματικά την άποψή της στο θέμα της έκτρωσης. Κοινώς ένα φίμωμα, μια παράλογη λογοκρισία, μια χρησιμοποίηση, μια πολιτική της οποίας έπεσε θύμα το μέλος.

    Astron
    30.08.2007, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 30-08-2007 στις 15:02 έγραψε...
    Παιδιά αυτό που είδα εγώ να συμβαίνει με το συγκεκριμένο μέλος ήταν να αρνείστε κατηγορηματικά την απολογία της, καθώς παράλληλα αρνιόσασταν κατηγορηματικά την άποψή της στο θέμα της έκτρωσης. Κοινώς ένα φίμωμα, μια παράλογη λογοκρισία, μια χρησιμοποίηση, μια πολιτική της οποίας έπεσε θύμα το μέλος.




    Είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά τα είδες σε αυτό εδώ το site;;;
    Ποια απολογία; ποια άρνηση της άποψης; ποια πολιτική; ποια λογοκρισία;
    Πού και πώς έγιναν όλα αυτά;

    Απ' ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι δεν έχουν καν ιδέα για το πώς ακριβώς έγιναν τα γεγονότα και για το ποιά ήταν η αφορμή του ban. Εάν δεν ξέρετε μην βιάζεστε να εκτοξεύσετε κατηγορίες αριστερά και δεξιά...

    Υ.Γ. Tren η φράση σου υπάρχει μια χαρά και είναι στη σελίδα 6.
    MyNameIsDo
    30.08.2007, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-08-2007 στις 17:26 έγραψε...

    Είσαι σίγουρη ότι όλα αυτά τα είδες σε αυτό εδώ το site;;;



    Ναι είμαι αίγουρη.. ήμουνα κι εγώ εκεί απ΄ έξω.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-08-2007 στις 17:26 έγραψε...

    Ποια απολογία; ποια άρνηση της άποψης; ποια πολιτική; ποια λογοκρισία;
    Πού και πώς έγιναν όλα αυτά;



    Συγνώμη αν παρεξηγήθηκα, δεν εννοούσα εσκεμμένη κατεύθυνση της συζήτησης.. Πολλές φορές κάποια πράγματα γίνονται.. χμ.. ασυνείδητα.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-08-2007 στις 17:26 έγραψε...

    Απ' ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι δεν έχουν καν ιδέα για το πώς ακριβώς έγιναν τα γεγονότα και για το ποιά ήταν η αφορμή του ban. Εάν δεν ξέρετε μην βιάζεστε να εκτοξεύσετε κατηγορίες αριστερά και δεξιά...


    Θα σε παρακαλούσα να μην υποτιμούσες έτσι άγαρμπα τη νοημοσύνη μου.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-08-2007 στις 17:26 έγραψε...


    Καλέ, τι πολλά που έγραψε κι αυτό το μέλος...

    Orfeus
    30.08.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 30-08-2007 στις 15:02 έγραψε...

    Παιδιά αυτό που είδα εγώ να συμβαίνει με το συγκεκριμένο μέλος ήταν να αρνείστε κατηγορηματικά την απολογία της, καθώς παράλληλα αρνιόσασταν κατηγορηματικά την άποψή της στο θέμα της έκτρωσης. Κοινώς ένα φίμωμα, μια παράλογη λογοκρισία, μια χρησιμοποίηση, μια πολιτική της οποίας έπεσε θύμα το μέλος.




    Να σου θυμίσω λοιπόν:


    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 17:30 έγραψε...

    ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.


    faltsoo
    30.08.2007, 20:33
    θα σου βαλω πιπερι...


    αφηστε τα ban και καντε τα bania σας.





    thank
    31.08.2007, 01:50
    - Τοποθέτηση / πρόταση του yiannisyiannis. Συμφωνώ 100%. Δίνει, κατά τη γνώμη μου, πρακτική λύση με τη λογική του "λιγότερο κακού" στις "γκρίζες" ζώνες. Στο τί ειναι εντός και εκτός κανονισμών αλλά και δεοντολογίας (του ιντερνετ γενικότερα και του ΜΗ ειδικότερα). Σαν γκρίζα ζώνη δεν εννοώ πως παρερμηνευονται τα ήδη διατυπωμένα στους κανονισμούς. Απλά, το τί συμβαίνει με την εφαρμογή τους. Τώρα, το να δώσει κανείς διευκρινήσεις, ή να ζητήσει συγνώμη - από τον διαχειριστή, απολύτως κατανοητό. Απλά, εγώ δεν θα το έκανα ποτέ σε μία παρόμοια περίπτωση. Ασε που με εμαιλ δεν λύνονται αυτά.

    - Τοποθέτηση stephenwolf περί μπλόγκς (γιατι να διαγράφεται και το μπλόγκ του διαπράξαντος την παραβίαση) και απάντηση astron (το μπλόγκ είναι μέρος του ΜΗ και άρα η αντιμετώπιση συνολική). Προσφάτως, σε ένα μπλόγκ, ενός πολύ καλού φίλου που επίσης τον αγαπώ, και αυτόν και τα γραπτά του, ποιητή και μουσικού, γράφτηκαν φράσεις οργής "οχι ρε μαλάκες" "οχι ρε πούστηδες" "ρε παπάρες" (και ΔΙΚΑΙΩΣ ΤΑ ΕΧΩΝΕ). Γιατί το "οχι ρε πούστη και παπάρα" είναι εντός της ενιαίας ηθικής του ΜΗ και το "οχι ρε μαλάκα" εκτός. ? Το ένα αναφέρεται στις φωτίες, και το άλλο στην αγανάκτηση μιας γυναίκας σε ότι αφορά την αντιμετώπιση ενός κρίσιμου θέματος που αφορά πρωτίστως τη γυναίκα. Και ενδεχομένως γι αυτην να είναι σημαντικό. Εκτός και αν απαγορεύεται σε ανήλικες και ευερέθιστα άτομα να μπαίνουν σε μπλογκς. Αρα, τα μπλογκς, είναι τελείως διαφορετικά από το φόρουμ. Αν δεν είναι, τότε απλά πέφτει ασυνείδητη μεροληψία και μάλιστα χοντρή. ok ?

    - Αντίστοιχα, μπορεί να επηρεάσει ένα μάχιμο στέλεχος του ΚΚΕ η της ΝΔ (αν δεν κάνω λάθος και οι 2 ειναι αποδεκτοί εδω μέσα) το "τι σκ.... να ψηφίσουμε" . (σκ = σκατά ή κάνω λάθος.) Για να το πάω πιο πέρα, αυτό αποτελεί η όχι προσβολή κλπ κλπ σε θεσμού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ? Απλά ... δεν ενοχλεί.

    - Αναφορές περί αλλοδαπών "δεν έχω τίποτα με τους αλβανούς, αλλά δεν τους πάω ρε παιδί μου" ... Οινωνεί ρατσιμός μήπως ?

    - "η θρησκεία χαλιναγωγεί τον κόσμο" (για να μη που πειτε πως υποκειμενίζω και να ειμαστε όλοι αγαπημένοι, αν και δεν με πολυνοιάζει). Προσβολή θρησκευτικού συναισθήματος μήπως ? ........

    Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι ... (κατ' άλλους ναι, κατ' άλλους οχι). Οι συντονιστές κρίνουν. Σε πλαίσια αναγκαστικής υποκειμενικότητας. Και βάζουν το όριο. Και πρέπει να το βάζουν. Σε όποιος θέλει παίζει. Ανάλογα με το αν του πηγαίνει.

    - Ο φοβερός και τρομερός g- krax pως τον λένε, που ανοίγει πόστ, κάνει κυρήγματα, παραθέτει απόψεις ο άνθρωπος .... σπάει νευρα, κινεί ενδιαφέρον ... οργανώνει ταρατατζουμ κλπ ... έχει παραβιάσει κάτι το συγκεκριμένο ????? Προκαλεί - όπως και έκαναν άλλοι κατ επανάληψη εδω μέσα, με 100 γάντια ... Κάνει όμως χρήση των ΤΥΠΙΚΩΝ δικαιωμάτων του. Αν και - μεταξύ μας - εγώ τον βαριέμαι, οπότε δεν με προκαλεί. Φαντάζομαι πολλούς - όπως έκανα κι εγώ παλιά, με άλλα αστέρια - να κόβουν φλέβες. Ο Ορφέας θύμωσε που τον είπε φίλο του. Και του έβαλε νομίζω και τσαντισμένες φατσούλες. Ειναι ασυνεπής, δεν λέω, τζάμπα στήναμε τα σουβλάκια της απόχώρησης, αλλά πέραν αυτού, .... ουδέν μεμπτόν. Και του την πέφτετε του ανθρώπου. Πέρα από πλάκα .... υποκειμενίζετε.

    "Αυτοκριτική". Πριν δυό χρόνια περίπου, σε μία τοποθέτηση στο τόπικ για "γαμο μεταξύ του ιδίου φύλου" γράφτηκε το εξής σχόλιο. "Μαλακία το θέμα, μαλακία και το περιεχόμενο".

    Εγινα έξαλλος !!!!!!!!! ( Η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που έχω κάνει). Σήμερα, ένα από τα μέλη τότε είπαν "δεν τρέχει και τίποτα", έχει ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα μπλογκς εδω μέσα, με άποψη και αναφορές σε περιβαλλοντικά θέματα.

    Μόλις το είδα και αυτό ... άλλη ζοχάδα... "Εισβολή των μικρών ασεβών στα υψηλού επιπέδου κείμενά μας" .... Ευτυχώς που ο vouliakis είχε γράψει "δεν με ενοχλεί ως μοντερέιτορ" ... (και καλά είχε κάνει) .. Αλλη ζόχάδα για τον Βουλιάκη... "τι σόι είναι αυτός". Φτού σου μεροληπτικέ μοντερέιτορ. Αλλά τότε, ημουν "νεοφώτιστος".

    - Το ΜΗ αν ξεχωρίζει για κάτι, είναι ο σχετικά προσωπικός χαρακτήρας που έχει . Το απρόσωπο νετ, μετατρέπεται σε πραγματική επικοινωνία και γνωριμία των "μελών" του και στη συνέχεια η προσωπική επικοινωνία, μεταφέρεται και στο νετ. Και μη μου πειτε πως δεν παίζει ρόλο αυτό .... Και καλά κάνει και παίζει ... Επομένως, αναγκαστικά, πολλοί κρίνονται από το σύνολό τους. Απο τη συνολική γραφή τους, τα πμ τους, τα μαιλ τους, τις συναντήσεις, τις προσωπικές σχέσεις. ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ? προφανώς οι συντονιστές. ΚΑι εννοείται πως οι όποιες δικές μας τοποθετήσεις, δεν εχουν τον χαρακτήρα υποδειξης απλά γράφουμε ... τι μας ενοχλεί και τι όχι.

    Και by the way, για να ξεκαθαρίζουμε. Και να γράψουμε και λίγο προσωπικά. Η μπαναρισθείσα Αννα είναι φίλη μου. Σκασίλα μου για το αν μπαίνει στο ΜΗ ή οχι για την περεταίρω σχέση μου. Και επίσης (πριν την Αννα) φίλοι μου ειναι οι μπανίσαντες / μοντερέιτορς Παύλος και Γιώργος, με την ίδια σκασίλα για τον αν μπαίνουν στο ΜΗ.
    Για τον χόρχε δεν το συζητώ. Ενα από τα πλέον αξιόλογα και δημιουργικά άτομα που έχω γνωρίσει την τελευταία περίοδο.

    Απλά, αν εγώ = thank κάποια στιγμή έγραφα ...
    - "οχι ρε μαλάκα παυλο η γιώργο δεν θα σου περάσει", ενώ είχα κατεβάσει προηγουμενα μπινελίκια και τα είχα ανακαλέσει, ..τι θα γινόταν ? "τηλέφωνα, πμ, εμαιλ,
    - "θάνο μου τι έπαθες .. κλπ."
    Ο ορφέας θα έγραφε ισως ... (σε ποστ) ...
    - "Θάνο ??? αυριο να πιούμε καφέ" ???

    Οκ ... σενάρια πειράγματος είναι αυτά .. αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και δεν θα ήταν μεροληψία. Ειναι σχέση, ειναι στοιχείο μας, είναι πολλά. Επομένως ... σε πολλές περιπτώσεις, ναι δεν ειναι μονο τα ποστ... . Αναγκαστικός υποκειμενισμός και εδω.

    Βέβαια, ετσι ειναι το διαδίκτυο. Απλά, έτσι, τίθεται στην ίδια μοίρα, ενας ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ, ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ, με το οποιοδήποτε κωλόπαιδο ή ανώμαλο βρίσει κάποιον. Και η ευαισθησία κάποιου σε θέματα ζωής, παιδιών κλπ, μπαίνει στην ίδια κατηγορία με το αν η ανναβισυ ειναι καλύτερη από τη μαντόνα. H έννοια της καλής πρόθεσης, της προπαγάνδας κλπ, θα μένουν πάντα ανεξιχνίαστες.

    και στο διαταύτα. (πάντα κάτα τη γνώμη μου, όπως με είχε διατάξει να γράφω ένα άλλο καμάρι της διαδικτυακής μας παρέας). Προσωπικά εντελώς. Με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο ένα κείμενο με μπινελίκια που θέτει κάποια πράγματα πιο ουσιαστικά, από τα περιέργα, προπαγανδιστικά, και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, η χαζοχαρούμενα περι τραλαλά και τραλαλό .. (πάντα κατά τη γνώμη μου).

    Και για να ξεκαθαρίσουμε, οταν αναφέρομαι στα περίεργα κείμενα, όσο και αν φαίνεται παράδοξο ... Ξεκάθαρα ήταν τα κείμενα της other side, με τη δική της οπτική, και ξεκάθαρα είναι τα κείμενα του Dimitriou_en_MH, επίσης με τη δική του οπτική. Σου δίνουν ένα καθαρό στίγμα. Τα ενδιάμεσα, με τα γαντάκια που έχουν καρφιά στις ραφές τους, με ενοχλούν.