ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη
    DavidDT
    31.08.2007, 15:27
    Αρπάζοντας την ευκαιρία διαβάζοντας το άρθρο του κ.Αραπατζή στο περιοδικό,
    θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,σε κάποιον ειδικό. Ενας φίλος μου, ταλαντούχος στη μουσική, με καταπληκτικές δυνατότητες στη φωνή, θέλει να γίνει τραγουδιστής. Όμως ξέρει ελάχιστα απο σολφέζ και θεωρία. Θέλει να γραφτεί σε ένα απο αυτά τα ιδιωτικά studio, επειδή αυτοί έχουν διασυνδέσεις όπως λέει.
    Μπορεί να μου πει κανείς, τι εκπαίδευση προσφέρουν; Τι πτυχίο; Τι απαιτήσεις έχουν; το να προτιμήσει κάποιος φωνητική σε ωδείο,δεν είναι καλύτερα;


    Υ.Γ:Ξέρω πολλά τα ερωτήματα, αλλά βοηθήστε όπου μπορείτε.
    deathminor88
    31.08.2007, 15:53
    Eννοείται, γιατί η εκπαίδευση είναι απο μουσικούς Ωδείου και οχι απο τραγουδιστές, performers κλπ. Είναι σιγουρο όμως οτι οι δυνατότητες να "ανοιχτεί" είναι πιο πολλές στην άλλη σχολή? δν ξερω και εγώ τι είναι...
    YrIazz
    31.08.2007, 16:21
    Ειδικη δεν ξερω εαν ειμαι παντως τραγουδαω 3-4 χρονια, εχω περασει απο καθηγητες
    με ιδιαιτερα κ κατεληξα φετος να ξεκινησω ωδειο..
    Το να σκεφτεται να ξεκινησει ενα ωδειο μηπως κ του κατσουν διασυνδεσεις το θεωρω
    μικρο λογο για να παει...

    Το σολφεζ κ η θεωρια θα του δωσουν πολλα τα οποια μονος του θελει παραπανω
    χρονο κ ψαξιμο για να τα βρει. Μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν ηθελα να ακουσω για
    θεωρια μουσικης κ τελικα ειδα οτι ειναι απαραιτητο για την εξελιξη μου, να
    αντιλαμβανομαι μουσικα τι ειναι αυτο που τραγουδαω..

    Στο ωδειο που παω η φοιτηση ειναι 4ετης, αλλα δεν δεσμευεσαι απο αυτο, δηλ.
    εαν η εξελιξη σου ειναι γρηγορη μπορεις να πας στο επομενο επιπεδο. Καθε "ετος"
    δινεις κ εξετασεις σε μια επιτροπη για να παρεις το επομενο επιπεδο. Εννοειται οτι για
    καθε εξεταση που περνας περνεις κ βεβαιωση. Με το πτυχιο που παιρνεις στον 4ο
    χρονο μπορεις να διδαξεις, αλλα εδω δεν τα γνωριζω κ πολυ καλα... Δηλ. εαν πρεπει
    να παρεις πιστοποιηση απο αλλο φορεα η εαν φτανει μονο το πτυχιο του ωδειου σου...

    Απαιτησεις δεν υπαρχουν εφοσον αναλογα με το επιπεδο σου ξεκινας...
    Παλιοτερα πιστευα οτι ειναι καλυτερα με ιδιαιτερα μαθηματα φωνητικης μιας κ
    εφοσον εισαι μονο εσυ κ ο καθηγητης/τρια τα αποτελεσματα θα ειναι αμεσα κ
    καλυτερα.. Τελικα κατεληξα οτι ειναι πολλοι αυτοι που δηλωνουν καθηγητες
    χωρις να εχουν την απαραιτητη ορεξη κ προσοντα για να ασχοληθουν κ πολλες
    φορες μπορουν να σου κανουν μεχρι κ ζημια...

    Απο την αλλη σε ενα ωδειο οι καθηγητες οφειλουν να ειναι εγκεκριμενοι κ
    ελεγχομενη η δουλεια τους, μαθαινεις θεωρια κ ειναι πιο οικονομικο...

    Απλα πριν γραφτει στο ωδειο ας γνωρισει τον/την καθηγητη/τρια κ ας κρινει
    μονος του απο μια κουβεντα μαζι του εαν του κανει...

    Α, και κατι που θεωρω βασικο... Να κοιταξει ο καθηγητης του να ειναι γνωστης της μουσικης σκηνης που τον ενδιαφερει... Ειχα κανει μαθηματα με καθηγητρια που το ρεπερτοριο της ηταν εντεχνο την στιγμη που εμενα με ενδιεφεραν τελειως διαφορετικες σκηνες... Το αποτελεσμα ηταν...

    http://www.myspace.com/fbqkaterina
    www.myspace.com/funkybluequintet

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 31-08-2007 16:28 ]


    sakisarabatzis
    01.09.2007, 23:03
    Εξαρταται κανεις τι τραγουδιστης θελει να γινει.Πιο συγκεκριμενα πρωσωπικα στους μαθητες μου τραγουδιστες τονιζω να ειναι οσο το δυνατον πληρεστεροι σε γνωσεις μουσικης,ρεπερτοριου κλπ Ειναι πολυ καλο για τους ιδιους. Απευθυνομαι στους τραγουδιστες που επιθυμουν και εχουν οραμα να παραμεινουν επι χρονια και να τραγουδουν στη σκηνη.πχ ο μαθητης μου στη φωνητικη Νικος Βερτης ειναι και θαυμασιος μουσικος και παιζει αριστα και μπουζουκι,επισης ο Πανος Καλιδης κλπ{ενα παραδειγμα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο σας ανεφερα] Με λιγα λογια οσο κανεις στον τομεα του πληρεστερος τοσο το καλυτερο. Θελω να αποσαφηνισω οτι τα Ιδιωτικα στουντιο φωνητικης δεν παιζουν τον ρολο του ατζεντη η του μανατζερ ασχολουνται με το αντικειμενο της φωνητικης. Υπαρχουν βεβαια καποιες περιπτωσεις που μαεστροι ειτε ζητουν τη γνωμη μου για καποιον νεο τραγουδιστη που τυχον γνωριζω η αν εχω καποιο να του στειλω για συγκεκριμενο ειδος μουσικης και αυτο ανιδιοτελως.
    vouliakis
    02.09.2007, 00:08
    (Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)