ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Λογοκρισία και ελευθερία έκφρασης

    Panos72
    06.09.2007, 21:30
    Διαβάζοντας αρκετές φορές τα "πρέπει" και τα "μη" της κοινότητάς μας, έχω κάποια κενά στην ερμηνεία των όρων συμμετοχής. Τι εννοώ...
    Σίγουρα στα fora θα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο, το οποίο να ανάγει το διάλογο, την ευπρέπεια και τον αλληλοσεβασμό. Όμως, ποιος κρίνει τον τρόπο έκφρασης και ποια είναι ακριβώς τα μέτρα...? Επίσης, προσωπική απορία, είναι αν και σε ποιο βαθμό υπάρχει λογοκρισία στα blogs. Ως γνωστόν, το blog είναι ένα είδος ηλεκτρονικού ημερολογίου. Κατά συνέπεια εκφράζει προσωπικές πεποιθήσεις και σκέψεις (που πολλές φορές μπορεί να προσβάλλουν κάποιον... και δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να διαγραφώ, γιατί σκέφτηκα... "άσεμνα"). Π.χ.:
    # Γιατί διαγράψατε το blog μου;
    Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είναι αποδεκτά blogs που προσβάλουν τα ήθη και το περιεχόμενό τους είναι υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, πορνογραφικό ή υπόκειται στην νομοθετική αρχή.
    Μια γυμνή φωτογραφία για μένα είναι τέχνη, για άλλον προσβολή. Οι απόψεις μου περί θρησκείας, ίσως για κάποιον θεωρηθούν υβριστικές. Όταν σκέφτομαι μπορεί να βρίζω ή να χρησιμοποιώ εκφράσεις που για άλλον θεωρούνται χυδαίες.
    Τελικά, τα φώτα σας παρακαλώ και κυρίως των διαχειριστών στους παραπάνω προβληματισμούς μου.

    jorge
    06.09.2007, 21:41
    Στα blogs υπάρχει ελαστικότητα, αλλά κι εκεί απαιτούμε ένα μέτρο. Ο λόγος είναι οτι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια πρόσωπα κινούν νομικές διαδικασίες εναντίον του φορέα που παρέχει τις υπηρεσίες (δηλαδή ημών). Δεν θα θέλαμε σε καμία περίπτωση να βρεθούμε σε δικαστικές αίθουσες λόγω μιας τέτοιας κατάστασης.

    Αν υπάρχει πρόβλημα με την κατανόηση των όρων και με την αποδοχή τους, υπάρχουν άλλοι παροχείς blog, όπως το blogspot.

    Όσον αφορά την ερώτηση για το ποιός κρίνει, αυτοί είναι αποκλειστικά οι συντονιστές, όπως αναφέρεται και στις συχνές ερωτήσεις.
    Panos72
    06.09.2007, 22:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2007 στις 21:41 έγραψε...

    Στα blogs υπάρχει ελαστικότητα, αλλά κι εκεί απαιτούμε ένα μέτρο. Ο λόγος είναι οτι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια πρόσωπα κινούν νομικές διαδικασίες εναντίον του φορέα που παρέχει τις υπηρεσίες (δηλαδή ημών). Δεν θα θέλαμε σε καμία περίπτωση να βρεθούμε σε δικαστικές αίθουσες λόγω μιας τέτοιας κατάστασης.

    Αν υπάρχει πρόβλημα με την κατανόηση των όρων και με την αποδοχή τους, υπάρχουν άλλοι παροχείς blog, όπως το blogspot.

    Όσον αφορά την ερώτηση για το ποιός κρίνει, αυτοί είναι αποκλειστικά οι συντονιστές, όπως αναφέρεται και στις συχνές ερωτήσεις.



    Φίλε jorge (θα μου επιτρέψεις να σε αποκαλώ έτσι), κατανοητό και σεβαστό. Και γι' αυτό ακριβώς τον λόγο θέτω το ερώτημα. Γιατί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα ήθελα άθελά μου να φέρω σε δύσκολη θέση τόσο εσάς όσο και το ίδιο το site κατ' επέκταση, στο οποίο είμαι μέλος. Όσο για τα blogs θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω την απάντηση κάπως επιθετική. Αν δεν συμφωνούσα ή είχα σοβαρές ενστάσεις σαφώς και υπάρχουν πολλά site που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία. Θα θέσω λοιπόν διαφορετικά την ερώτηση. ΑΝ άθελά μου θέσω σε κίνδυνο τη νομική λειτουργία του ΜΗ παίρνω "κίτρινη κάρτα", προκειμένου να επανορθώσω ή διαγράφομαι άμεσα (κάτι που δεν θέλω σε καμιά των περιπτώσεων επαναλαμβάνω).
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και συγνώμη αν σε απασχολώ από κάτι σοβαρότερο.
    jorge
    06.09.2007, 22:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 06-09-2007 στις 22:02 έγραψε...

    ΑΝ άθελά μου θέσω σε κίνδυνο τη νομική λειτουργία του ΜΗ παίρνω "κίτρινη κάρτα", προκειμένου να επανορθώσω ή διαγράφομαι άμεσα.



    Προφανως (και δυστυχως) το δευτερο.
    Panos72
    06.09.2007, 23:03
    Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου. ΕΥΧΟΜΑΙ να μη σας φέρω ποτέ σε δύσκολη θέση.


    margo
    11.11.2007, 12:07
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2007 στις 21:41 έγραψε...

    Στα blogs υπάρχει ελαστικότητα, αλλά κι εκεί απαιτούμε ένα μέτρο.



    Αυτό δεν είναι μέτρο..

    αυτό είναι ... χιλιόμετρο
    Panos72
    11.11.2007, 12:36
    Και έτσι πρέπει να είναι, Μαργαρίτα. Το blog είναι προσωπικό. Αν ΚΑΙ εκεί πιέζεσαι ή στερήσε τρόπο έκφρασης, δεν έχει νόημα. Από την άλλη, θα μου επιτρέψεις, να πω ότι ακόμα και στα σχόλια, από τη στιγμή που έχω ανοιχτό προς όλους το δικαίωμα να διαβάσουν και να σχολιάσουν, θα πρέπει να σεβαστώ κάθε έκφραση ή γνώμη, μου αρέσει ή όχι. Αν τώρα κάποιος με προσβάλλει κατ' επανάληψη... δεν θίγει εμένα αλλά τον εαυτό του. Και τέλος, ο τρόπος για να πει κανείς "τι ωραίο κείμενο", είναι πολλοί. Άλλοι λογοτεχνικά προικισμένοι, άλλοι ποιητικά κι άλλοι σεξιστικά. Προσωπικά, εφόσον βγάζω τα εσώψυχά μου σε κοινή θέα, αφήνω ελεύθερο τον τρόπο έκφρασης, χωρίς λογοκρισία... Στην τελική αν σε κάποιον δεν αρέσω, μη με διαβάζει ή αν δεν μ' αρέσει το σχόλιο κάποιου, δεν τον παίρνω σοβαρά υπόψη μου. Σε καμιά περίπτωση, όμως, ΔΕΝ θα απαγορεύσω στον καθένα να εκφράζεται σύμφωνα με τον χαρακτήρα του...κι εκεί ακριβώς ήταν και η ένσταση με τους όρους... Το μέλος δεν μπορεί να στερείτε ΜΟΥΣΙΚΩΝ γνώσεων και πληροφοριών, επειδή έκανε το "λάθος" να πει τη γνώμη του...

    ΚΛΙΚ ΕΔΩ


    jorge
    11.11.2007, 12:46
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2007 στις 12:07 έγραψε...

    Αυτό δεν είναι μέτρο..

    αυτό είναι ... χιλιόμετρο



    Όπως το κρίνει ο καθένας. Επίσης καλό είναι να υπάρχει κι ένα μέτρο στην ειρωνία μερικές φορές, αν θέλουμε να μας δίνουνε σημασία οι υπόλοιποι.
    Tren
    11.11.2007, 12:57
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2007 στις 12:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-09-2007 στις 21:41 έγραψε...

    Στα blogs υπάρχει ελαστικότητα, αλλά κι εκεί απαιτούμε ένα μέτρο.



    Αυτό δεν είναι μέτρο..

    αυτό είναι ... χιλιόμετρο



    Παντως ΑΝ λεω ΑΝ ο υπαινιγμος σου αφορα το δικο μου προσφατο σχολιο σε blog θα δεχομουν τον αποκλεισμο μου με μεγαλη μου χαρα.
    Μην χαλαω αλλο και τη διακοσμηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tren στις 11-11-2007 13:06 ]


    margo
    11.11.2007, 13:11
    @Πάνο,

    δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου..
    Προσωπικά δεν έχω θιγεί από κάποιο σχόλιο.
    Απλά δεν μου αρέσει να γίνουμε site-βριζόμαστε.


    @Jorge,

    δεν υπήρξε ειρωνία.
    Απλώς επέλεξα να γελάσω και να αστειευτώ ,παρά να θυμώσω
    με αυτά που βλέπω.
    Δεν χρειάζεται να μου δώσει κάποιος σημασία,απλά εκφράστηκα κι εγώ
    thank
    11.11.2007, 13:16
    Τελικά, όσο το σάιτ διευρύνεται, φαινόμενα "παραβιάσεων" θα υπάρχουν πάντα, όπως και οι γκρίζες ζώνες. Και εφόσον η διαχείρισή του παραμένει εθελοντική και πρωτοβουλιακή - κάτι που ίσως του στερεί τη "συστηματικότητα", αλλά που του προσδίδει αμεσότητα -, δεν μπορεί να υπάρξει μεθοδευμένη τήρηση κάποιων κανόνων. Πολύ απλά, όποιος μπαίνει εδώ αναλαμβάνει και το ρίσκο της έκθεσής του. Επίσης, πολλές φορές το προσωπικό στοιχείο μπερδεύεται με το διαδικτυακό.

    Τα μπλογκς, μπορεί να είναι ως χώρος πιο προσωπικός, αλλά σε κάθε περίπτωση υπάγονται στον γενικότερο χώρο του σάιτ. Δεν είναι όπως τα μπλογκς του blogspot και άλλα σχετικά, όπου τα πράγματα είναι πιο απρόσωπα.

    Παράδειγμα. Πρόσφατα, στα μπλογκς της Athens Voice, (της γνωστής εφημερίδας) έγινε πανικός, η εφημερίδα απειλήθηκε με μηνύσεις κ.λπ. επειδή στο μπλογκ ενός μέλους (prezatv) δημοσιεύθηκαν "καταγγελίες" - μαζί με σχετικά μπινελίκια, εναντίον μίας εταιρείας. Αντικείμενο: διαπλοκές κλπ. Η AV προκειμένου να προστατευτεί ή ίδια, έκοψε - αν δεν κάνω λάθος - το συγκεκριμένο πόστ και προσωρινά έθεσε εκτός λειτουργίας το μπλογκ. Αντέδρασαν οι μπλόγκερς. Καταστολή. Φίμωση.

    Σημείωση. Το συγκεκριμένο μπλογκ, διαβαζόταν από πολλούς, σε πολλές περιπτώσεις είχε πολύ ενδιαφέρουσες "αποκαλύψεις" και γενικώς τα έχωνε άγρια. Αλλοτε τεκμηριωμένα και άλλοτε κράζοντας ασύστολα. Ηταν ένα γνήσιο μπλογκ.

    Αλλά μπήκε το ερώτημα. ¨"Εχω το δικαίωμα εγώ πχ., κατ αναλογίαν και ενδεικτικά πάντα, να βγώ ως ένας διαδικτυακά επώνυμος μέν, αλλά ουσιαστικά ανώνυμος thank και να πω

    - Η τάδε μουσική εταιρεία τα παιρνει και είναι διεφθαρμένη και ο μάντατζερ πηδάει τις γκόμενες για να τις προωθεί. ???? Σε πολές περιπτώσεις, κάτι τέτοιο πιάνει το κοινό αίσθημα.

    Ομως,

    - που ξέρω εγώ ότι αυτό είναι αλήθεια ? Και αν γίνεται έτσι χωρίς έλεγχο σε κάποιους διεφθαρμένους, πόσο εύκολα μπορεί να πάρει η μπάλλα και καποιους μή ένοχους ? Πόσο μπορεί κάποιος να εκθέτει, μέσα από μία ουσιαστική ανωνυμία τον οποιονδήποτε ? Και με τι στοιχεία ?

    Και ποιος θα βάλει το όριο ? Ανάμεσα στην καταγγελία / ξεπέρασμα της χαλιναγώγησης των ΜΜΕ και του διασυρμού ? Δεν έχει απαντηθεί.

    Επομένως, η ελευθερία έκφρασης, δυστυχώς ειναι σχετική στο ίντερνετ, όπως και πολλές άλλες αρχές, ηθικές και δεοντολογίες. Που ξεκινάει από τη διακίνιση ιδεών, την αναφορά σε συγκεκριμένες παράξεις και φθάνει μέχρι τις προσωποιημένες αν τιπαραθέσεις και την έκθεση καθαρά προσωπικών στοιχείων του καθενός.

    Εδω, μπερδεύοντας τον προσωπικό χαρακτήρα του σάιτι και των σχέσεων των μελών του, όιπου οι γλύκες και οι φιλίες και οι αγάπες και οι συμπαθεις γράφονται δημόσια, φθάνουμε σε δημοσιοποιήσεις καθαρά προσωπικών σχέσεων και γεγονότων. Αναμενόμενο. Γιατί όταν απλά γράφουμε ότι θέλουμε, τότε πολύ εύκολα περνάμε από το φιλικό σχολιάκι, σε μία καταγγελία ή ένα κράξιμο του οποιουδήποτε, μέχρι τη δημοισιοποίηση του τι είπαμε χθες στο τηλκέφωνο.

    Επομένως, εν κατακελίδι, πολυ απλά,
    - οι γκρίζες ζώνες και η διαχείρισή τους, είναι ευθύνη των συντονιστών, που αποκλείεται και δεν μπορούν να λειτουργούν εντελώς αντικειμενικά.
    - οποιος μπαίνει και εκφράζεται στα μπλογκς, αναλαμβάνει και το ρίσκο της έκθεσής του, σε κριτική καλόπιστη ή όχι. Και - μεταξύ μας - στο μπλόγκ του - την κάνει ότι θέλει.
    - το ίδιο συμβαίνει σε όποιον δρταστηριοποιείται ενεργά σε διαδικτυακές κοινότητες. Η ιδιωτικότητά του, είτε είναι αυτή της ταβέρνας, είτε εκφράζεται στα μπλογκς, εύκολα δημοσιοποιείται. Τις περισσότερες φορές ανώδυνα. Αλλοτε όμως όχι.
    StavmanR
    11.11.2007, 13:30
    Πάνο, η γνώμη μου γενικά είναι ότι δεν έχουμε το μέτρο μέσα μας. Αυτό ονομάζεται έλλειμα (και όχι έλλειψη) παιδείας. Όταν μεταξύ μας δεν μπορούμε να ορίσουμε έναν άτυπο κώδικα συμπεριφοράς και αρμονικής "συμβίωσης" περιμένουμε από κάποιους τρίτους να ορίσουν τα πλαίσια της λειτουργίας μας στο σύνολο. Δεν υπάρχει δίκαιος νόμος. Υπάρχει δίκαιος άνθρωπος. Όσο κι αν ψάχνουμε να τελειοποιήσουμε τους νόμους, αυτοί θα γίνονται χειρότεροι. Οι πολύπλοκοι και λεπτομερείς νόμοι είναι οι χειρότεροι και η κοινωνία που βασίζεται σε αυτούς είναι καταδικασμένη σε αμετροέπεια και διαστροφή.

    Μην απαιτείτε από τους συντονιστές να λειτουργούν ως δικαστές. Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι φιλοξενούμαστε στη σελίδα. Όταν φιλοξενείσαι σε ένα σπίτι δεν ρωτάς τον οικοδεσπότη ποιοι είναι οι λεπτομερείς κανόνες του σπιτιού. Κάνεις το καλύτερο δυνατό που μπορείς ώστε, όχι μόνο να μην γίνεις βάρος, αλλά να είσαι και ωφέλιμος για τους γύρω σου. Αν πχ. σου πει ο οικοδεσπότης "σε παρακαλώ μόνο τα μεσημέρια να έχουμε ησυχία" δεν ρωτάς "δηλαδή πόσα ντεσιμπελ επιτρέπονται...". Ξεκινάς με βάση τα 0 ντεσιμπελ (αδύνατο) τα οποία και προσπαθείς να προσεγγίσεις.

    Οι κανονισμοί είναι για τα ρομποτ. Στην ουσία γίνονται κώδικας προγραμματισμού. Όπως κάναμε παλιά στη Basic...
    10 Μιλάτε όμορφα
    20 Εκφραστείτε ελεύθερα
    30 If 10=true και 20=false then goto 50
    40 Παίρνετε 10 πόντους
    ...
    50 Αν το ξανακάνετε θα φάτε μπαν
    κλπ κλπ.

    Πιστεύω ότι γίνομαι κατανοητός... Η αδικία δεν υπάρχει στους κανόνες, υπάρχει στους ανθρώπους.

    jorge
    11.11.2007, 14:41
    StavmanR μακάρι όλοι οι επισκέπτες και τα μέλη να αντιλαμβάνονταν έτσι το MusicHeaven και γενικά της online κοινότητες. Να ξέρατε όλοι πόσο ακόμα πιο μπροστά θα ήμασταν αν σταματούσε η γκρίνια, ο ανταγωνισμός και το "εγώ". Έχουν χαθεί πραγματικά χιλιάδες ώρες που θα μπορούσαν να είχαν αξιοποιηθεί διαφορετικά.
    Panos72
    11.11.2007, 14:54
    Stavman, εδώ μιλάς για ιδανική κοινωνία... κάτι που δεν υπάρχει. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, ωστόσο, η Άναρχη κοινωνία απέχει χιλιάδες χρόνια από την υλοποίησή της (αν φτάσει ποτέ). Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν "δικαστήρια", "Νόμοι", και "Νομική Αρχή". Σε καμιά περίπτωση (με βάση τη στοιχειώδη Παιδεία και ίχνος Πολιτιμού), ο Διαχειριστής - Δικαστής δεν πρέπει να αποτελεί Ιερά Εξέταση ή τιμωρό. Αντίθετα θα πρέπει να έχει (τόσο αυτός όσο και τα μέλη), κατά νου την Εκπαίδευση και σοφρωνισμό του "παραβάτη" και όχι τον αποκλεισμό του. Ένα μέλος το οποίο πέφτει σε σφάλμα, αντί να διώκεται ή να απορρίπτεται, καλό θα ήταν από εμάς τους... "άσφαλτους" να μαθαίνει που έσφαλε ή με ποιο τρόπο θα έκανε κατανοητό αυτό που ήθελε να πει, αλλά δεν εκφράστηκε σωστά.

    Thank: 'Οταν η καταγγελία είναι "επώνυμη" και κυρίως τεκμηριωμένη, δεν υπάρχει ο κίνδυνος μηνύσεων, αλλά κι αν αυτό γίνει, είναι προς όφελος του site-Διαχειριστή. Το κακό ξεκινάει όταν ασύστολα και ανυπόστατα, εκτοξεύεις ύβρεις ή καταγγελίες. Σε γενικές γραμμές, το θέμα είναι πολύ λεπτό και γι' αυτό πιστεύω θα έπρεπε να υπάρχουν ΣΑΦΕΙΣ όροι. Δυστυχώς, όπως προείπα, δεν έχουμε όλοι το ίδιο επίπεδο Παιδείας, ούτε τις ίδιες γνώσεις έκφρασης και συμπεριφοράς. Έτσι, δυστυχώς και πάλι, ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν όροι και συνθήκες, που αρμόζουν σε μια Κοινότητα, η οποία θέλει να διατηρεί ένα επίπεδο.

    Margo, καμιά φορά χρειάζεται και το site-βριζόμαστε, όταν βέβαια γίνεται καλοπροαίρετα ή φιλικά και για μένα σημαντικό παράγονται παίζει και το ΠΩΣ θα το γράψεις. Έναν φίλο ας πούμε που τον αποκαλώ... ΜΛΚ, στο site θα τον γράψω.. μ#$%α και όχι ολογράφως...

    Trenάκι... τι έχεις πάθει με τη διαγραφή...? Τόσο πολύ σ' αρέσει να τη φλερτάρεις?
    Και εμείς οι "άλλοι" πυ τη βρίσκουμε να διαβάζουμε τα κείμενά σου... ρώτησες αν θέλουμε να διαγραφείς...?
    Μήπως είσαι κοματάκι εγωίστρια? Το να κατακτήσεις την κυρά Διαγραφούλα και να μας αφήσεις, πιστεύεις ότι κρύβει κάποιο κέρδος...?

    ΚΛΙΚ ΕΔΩ


    margo
    11.11.2007, 15:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 11-11-2007 στις 14:54 έγραψε...


    Margo, καμιά φορά χρειάζεται και το site-βριζόμαστε, όταν βέβαια γίνεται καλοπροαίρετα ή φιλικά και για μένα σημαντικό παράγονται παίζει και το ΠΩΣ θα το γράψεις. Έναν φίλο ας πούμε που τον αποκαλώ... ΜΛΚ, στο site θα τον γράψω.. μ#$%α και όχι ολογράφως...



    άλλο αυτό Πάνο .. δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό


    StavmanR
    11.11.2007, 15:27
    Πάνο δε μιλώ για άναρχη κοινωνία, μιλώ για Κύριο άνθρωπο...άνθρωπο κύριο του εαυτού του. Άνθρωπο που έχει αρχές και δικαιοσύνη μέσα του και τα αποζητά συνεχώς. Προσωπικά έχω κουραστεί να ακούω γύρω μου για την κοινωνία. Τα ιδανικά είναι στόχοι, όχι απαραίτητα υλοποιήσιμοι. Όσο, όμως τα κυνηγάς, τόσο πιο κοντά είσαι στο να τα πετύχεις. Οι φράσεις του στυλ "έτσι είναι η ζωή ή η κοινωνία και πρέπει να ζήσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο" δηλώνουν στασιμότητα η οποία επιφέρει την καταπτώση και την φθορά (βλέπε σύγχρονη ζωή). Δε με απασχολεί τόσο το πως είναι η κοινωνία, αλλά το πως αυτή μπορεί να γίνει. Αν βασίζω τη λειτουργία μίας ολόκληρης κοινότητας στα χέρια ενός ανθρώπου (Jorge ή οποιουδήποτε άλλου), έχω αυτομάτως αποτύχει, όσο ικανός κι αν είναι ο συγκεκριμένος στον τομέα του. Το "νίπτω τας χείρας μου" δεν ειπώθηκε από άνθρωπο που δεν ήξερε να κάνει καλά τη δουλειά του, αλλά από άνθρωπο που γνώριζε ότι η δουλειά του δεν έχει νόημα μετά από κάποιο όριο...Άλλωστε, η καταστολή είναι το τελευταίο οχύρωμα, το πρώτο είναι η παιδεία. Βάση της παιδείας είναι η γνώση και ο σεβασμός. Και τα δύο διδάσκονται.

    Ας προσπαθήσει ο καθένας από μόνος του λίγο περισσότερο κι ας ζητήσει λίγα λιγότερα από το διπλανό του, και τότε θα δείτε θαύματα.
    Panos72
    11.11.2007, 15:41
    Δεν βλέπω που διαφώνησα...
    Εκτός αν δεν έγινα κατανοητός, οπότε ζητώ συγνώμη.
    Δεν μίλησα (και είμαι και ιδεολογικά αντίθετος) με την καταστολή. Επειδή, όμως, όπως πολύ εύστοχα είπες "Άλλωστε, η καταστολή είναι το τελευταίο οχύρωμα, το πρώτο είναι η παιδεία".... Έρχομαι να συμπληρώσω ότι κι όταν ακόμα κάποιοι δεν την κατέχουν, αυτοί που έχουν ένα επίπεδο οφείλουν "Ένα μέλος το οποίο πέφτει σε σφάλμα, αντί να διώκεται ή να απορρίπτεται, καλό θα ήταν από εμάς τους... "άσφαλτους" να μαθαίνει που έσφαλε ή με ποιο τρόπο θα έκανε κατανοητό αυτό που ήθελε να πει, αλλά δεν εκφράστηκε σωστά"....

    ΚΛΙΚ ΕΔΩ


    uNick
    12.11.2007, 13:14
    Παράθεση:
    Το μέλος StavmanR στις 11-11-2007 στις 13:30 έγραψε...

    Πάνο, η γνώμη μου γενικά είναι ότι δεν έχουμε το μέτρο μέσα μας. Αυτό ονομάζεται έλλειμα (και όχι έλλειψη) παιδείας. Όταν μεταξύ μας δεν μπορούμε να ορίσουμε έναν άτυπο κώδικα συμπεριφοράς και αρμονικής "συμβίωσης" περιμένουμε από κάποιους τρίτους να ορίσουν τα πλαίσια της λειτουργίας μας στο σύνολο. Δεν υπάρχει δίκαιος νόμος. Υπάρχει δίκαιος άνθρωπος. Όσο κι αν ψάχνουμε να τελειοποιήσουμε τους νόμους, αυτοί θα γίνονται χειρότεροι. Οι πολύπλοκοι και λεπτομερείς νόμοι είναι οι χειρότεροι και η κοινωνία που βασίζεται σε αυτούς είναι καταδικασμένη σε αμετροέπεια και διαστροφή.

    Μην απαιτείτε από τους συντονιστές να λειτουργούν ως δικαστές. Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι φιλοξενούμαστε στη σελίδα. Όταν φιλοξενείσαι σε ένα σπίτι δεν ρωτάς τον οικοδεσπότη ποιοι είναι οι λεπτομερείς κανόνες του σπιτιού. Κάνεις το καλύτερο δυνατό που μπορείς ώστε, όχι μόνο να μην γίνεις βάρος, αλλά να είσαι και ωφέλιμος για τους γύρω σου. Αν πχ. σου πει ο οικοδεσπότης "σε παρακαλώ μόνο τα μεσημέρια να έχουμε ησυχία" δεν ρωτάς "δηλαδή πόσα ντεσιμπελ επιτρέπονται...". Ξεκινάς με βάση τα 0 ντεσιμπελ (αδύνατο) τα οποία και προσπαθείς να προσεγγίσεις.

    Οι κανονισμοί είναι για τα ρομποτ. Στην ουσία γίνονται κώδικας προγραμματισμού. Όπως κάναμε παλιά στη Basic...
    10 Μιλάτε όμορφα
    20 Εκφραστείτε ελεύθερα
    30 If 10=true και 20=false then goto 50
    40 Παίρνετε 10 πόντους
    ...
    50 Αν το ξανακάνετε θα φάτε μπαν
    κλπ κλπ.

    Πιστεύω ότι γίνομαι κατανοητός... Η αδικία δεν υπάρχει στους κανόνες, υπάρχει στους ανθρώπους.

    Από τις πλέον ώριμες και σοβαρές τοποθετήσεις!

    Αν κάποιος δεν σέβεται τον χώρο που τον φιλοξενεί ή τον ιδιοκτήτη του χώρου και αυτούς που εθελοντικά και μερικές φορές με προσωπικό κόστος τον φροντίζουν, τότε ίσως να μην "χωράει" σε αυτόν τον χώρο. Σε τέτοια περίπτωση, κάποιοι θέλουν να φταίει ο κακός Διαχειριστής ή ο κακός Συντονιστής, αρνούμενοι να κατανοήσουν ότι η ευθύνη για τα γραφόμενά τους και την εν γένει συμπεριφορά τους είναι αποκλειστικά δική τους!

    Έχω ξαναπεί πολλές φορές (και από όσο γνωρίζω ισχύει για όλους μας ανεξαιρέτως!!!) ότι, αν και αισθάνομαι το MusicHeaven ως σημαντικό κομμάτι της ζωής μου, αυτό δεν νομιμοποιεί απρέπειες εκ μέρους μου, απλά γιατί παραμένει ένας ιδιωτικός χώρος στον οποίο φιλοξενούμαι και τον οποίο οφείλω αν μή τί άλλο να σέβομαι! Αν παρεκτραπώ και με μπανάρουν, δεν φταίνε αυτοί που με μπανάρανε αλλά εγώ που παρεκτράπηκα! Τόσο απλά! Αν αυτό κάποιοι θέλουν να το βαφτίζουν λογοκρισία, φίμωση, ή οτιδήποτε άλλο... θέμα δικό τους. Ας είναι πρώτα εκείνοι σωστοί απέναντι στους υπολοίπους, και το συζητάμε.



    (προς αποφυγή παρεξήγησης, μιλάω ως απλό μέλος χωρίς καμία μορφή "εξουσίας" μέσα στο forum, εκφράζω προσωπική γνώμη και αίσθηση, και σε καμία περίπτωση δεν εκπροσωπώ κανέναν πέραν του εαυτού μου)


    marylin
    12.11.2007, 13:45
    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΝΙΚΟΣ!
    fantasma
    12.11.2007, 14:27
    για να είναι καλυμένοι οι ιδιοκτήτες σε καποια άλλα site γραφουν συνοπτικά κάποια νούμερα... εγλω απλά θα σας τα δείξω...

    'Αρθρο 5 - (Ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας, προσωπική ελευθερία)
    1. Kαθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Xώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.
    2. Όλοι όσοι βρίσκονται στην Eλληνική Eπικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Eξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο.
    Aπαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.
    3. H προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Kανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος.
    **4. Απαγορεύονται ατομικά διοικητικά μέτρα που περιορίζουν σε οποιονδήποτε Έλληνα την ελεύθερη κίνηση ή εγκατάσταση στη Χώρα, καθώς και την ελεύθερη έξοδο και είσοδο σ’ αυτήν. Τέτοιου περιεχομένου περιοριστικά μέτρα είναι δυνατόν να επιβληθούν μόνο ως παρεπόμενη ποινή με απόφαση ποινικού δικαστηρίου, σε εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης και μόνο για την πρόληψη αξιόποινων πράξεων, όπως νόμος ορίζει.
    **5. Καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία της υγείας και της γενετικής του ταυτότητας. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία κάθε προσώπου έναντι των βιοϊατρικών παρεμβάσεων.

    Eρμηνευτική δήλωση: Στην απαγόρευση της παραγράφου 4 δεν περιλαμβάνεται η απαγόρευση της εξόδου με πράξη του εισαγγελέα, εξαιτίας ποινικής δίωξης, ούτε η λήψη μέτρων που επιβάλλονται για την προστασία της δημόσιας υγείας ή της υγείας ασθενών, όπως νόμος ορίζει.

    **'Αρθρο 5A - (Δικαίωμα στην πληροφόρηση)
    1. Καθένας έχει δικαίωμα στην πληροφόρηση, όπως νόμος ορίζει. Περιορισμοί στο δικαίωμα αυτό είναι δυνατόν να επιβληθούν με νόμο μόνο εφόσον είναι απολύτως αναγκαίοι και δικαιολογούνται για λόγους εθνικής ασφάλειας, καταπολέμησης του εγκλήματος ή προστασίας δικαιωμάτων και συμφερόντων τρίτων.
    2. Καθένας έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Κοινωνία της Πληροφορίας. Η διευκόλυνση της πρόσβασης στις πληροφορίες που διακινούνται ηλεκτρονικά, καθώς και της παραγωγής, ανταλλαγής και διάδοσής τους αποτελεί υποχρέωση του Κράτους, τηρουμένων πάντοτε των εγγυήσεων των άρθρων 9, 9Α και 19.

    'Αρθρο 9 - ('Ασυλο της κατοικίας)
    1. H κατοικία του καθενός είναι άσυλο. H ιδιωτική και οικογενειακή ζωή του ατόμου είναι απαραβίαστη. Kαμία έρευνα δεν γίνεται σε κατοικία, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος και πάντοτε με την παρουσία εκπροσώπων της δικαστικής εξουσίας.
    2. Oι παραβάτες της προηγούμενης διάταξης τιμωρούνται για παραβίαση του οικιακού ασύλου και για κατάχρηση εξουσίας και υποχρεούνται σε πλήρη αποζημίωση του παθόντος, όπως νόμος ορίζει.

    **'Αρθρο 9A - (Προστασία προσωπικών δεδομένων)
    Καθένας έχει δικαίωμα προστασίας από τη συλλογή, επεξεργασία και χρήση, ιδίως με ηλεκτρονικά μέσα, των προσωπικών του δεδομένων, όπως νόμος ορίζει. Η προστασία των προσωπικών δεδομένων διασφαλίζεται από ανεξάρτητη αρχή, που συγκροτείται και λειτουργεί, όπως νόμος ορίζει.

    'Αρθρο 14 - (Ελευθερία του Τύπου)
    1. Kαθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Kράτους.
    2. O τύπος είναι ελεύθερος. H λογοκρισία και κάθε άλλο προληπτικό μέτρο απαγορεύονται.
    3. H κατάσχεση εφημερίδων και άλλων εντύπων, είτε πριν από την κυκλοφορία είτε ύστερα από αυτή, απαγορεύεται.
    Kατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η κατάσχεση, με παραγγελία του εισαγγελέα, μετά την κυκλοφορία:
    α) για προσβολή της χριστιανικής και κάθε άλλης γνωστής θρησκείας,
    β) για προσβολή του προσώπου του Προέ-
    δρου της Δημοκρατίας,
    γ) για δημοσίευμα που αποκαλύπτει πληροφορίες για τη σύνθεση, τον εξοπλισμό και τη διάταξη των ενόπλων δυνάμεων ή την οχύρωση της Xώρας ή που έχει σκοπό τη βίαιη ανατροπή του πολιτεύματος ή στρέφεται κατά της εδαφικής ακεραιότητας του Kράτους,
    δ) για άσεμνα δημοσιεύματα που προσβάλλουν ολοφάνερα τη δημόσια αιδώ, στις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος.
    4. Σ’ όλες τις περιπτώσεις της προηγούμενης παραγράφου ο εισαγγελέας, μέσα σε είκοσι τέσσερις ώρες από την κατάσχεση, οφείλει να υποβάλει την υπόθεση στο δικαστικό συμβούλιο, και αυτό, μέσα σε άλλες είκοσι τέσσερις ώρες, οφείλει να αποφασίσει για τη διατήρηση ή την άρση της κατάσχεσης, διαφορετικά η κατάσχεση αίρεται αυτοδικαίως. Tα ένδικα μέσα της έφεσης και της αναίρεσης επιτρέπονται στον εκδότη της εφημερίδας ή άλλου εντύπου που κατασχέθηκε και στον εισαγγελέα.
    **5. Καθένας ο οποίος θίγεται από ανακριβές δημοσίευμα ή εκπομπή έχει δικαίωμα απάντησης, το δε μέσο ενημέρωσης έχει αντιστοίχως υποχρέωση πλήρους και άμεσης επανόρθωσης. Καθένας ο οποίος θίγεται από υβριστικό ή δυσφημιστικό δημοσίευμα ή εκπομπή έχει, επίσης, δικαίωμα απάντησης, το δε μέσο ενημέρωσης έχει αντιστοίχως υποχρέωση άμεσης δημοσίευσης ή μετάδοσης της απάντησης. Νόμος ορίζει τον τρόπο με τον οποίο ασκείται το δικαίωμα απάντησης και διασφαλίζεται η πλήρης και άμεση επανόρθωση ή η δημοσίευση και μετάδοση της απάντησης.
    6. Tο δικαστήριο, ύστερα από τρεις τουλάχιστον καταδίκες μέσα σε μία πενταετία για διάπραξη των εγκλημάτων που προβλέπονται στην παράγραφο 3, διατάσσει την οριστική ή προσωρινή παύση της έκδοσης του εντύπου και, σε βαριές περιπτώσεις, την απαγόρευση της άσκησης του δημοσιογραφικού επαγγέλματος από το πρόσωπο που καταδικάστηκε, όπως νόμος ορίζει H παύση ή η απαγόρευση αρχίζουν αφότου η καταδικαστική απόφαση γίνει αμετάκλητη.
    **7. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την αστική και ποινική ευθύνη του τύπου και των άλλων μέσων ενημέρωσης και με την ταχεία εκδίκαση των σχετικών υποθέσεων.
    8. Nόμος ορίζει τις προϋποθέσεις και τα προσόντα για την άσκηση του δημοσιογραφικού επαγγέλματος.
    **9. Το ιδιοκτησιακό καθεστώς, η οικονομική κατάσταση και τα μέσα χρηματοδότησης των μέσων ενημέρωσης πρέπει να γίνονται γνωστά, όπως νόμος ορίζει. Νόμος προβλέπει τα μέτρα και τους περιορισμούς που είναι αναγκαίοι για την πλήρη διασφάλιση της διαφάνειας και της πολυφωνίας στην ενημέρωση. Απαγορεύεται η συγκέντρωση του ελέγχου περισσότερων μέσων ενημέρωσης της αυτής ή άλλης μορφής. Απαγορεύεται ειδικότερα η συγκέντρωση περισσότερων του ενός ηλεκτρονικών μέσων ενημέρωσης της αυτής μορφής, όπως νόμος ορίζει. Η ιδιότητα του ιδιοκτήτη, του εταίρου, του βασικού μετόχου ή του διευθυντικού στελέχους επιχείρησης μέσων ενημέρωσης είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του ιδιοκτήτη, του εταίρου, του βασικού μετόχου ή του διευθυντικού στελέχους επιχείρησης που αναλαμβάνει έναντι του Δημοσίου ή νομικού προσώπου του ευρύτερου δημόσιου τομέα την εκτέλεση έργων ή προμηθειών ή την παροχή υπηρεσιών. Η απαγόρευση του προηγούμενου εδαφίου καταλαμβάνει και κάθε είδους παρένθετα πρόσωπα, όπως συζύγους, συγγενείς, οικονομικά εξαρτημένα άτομα ή εταιρείες. Νόμος ορίζει τις ειδικότερες ρυθμίσεις, τις κυρώσεις που μπορεί να φθάνουν μέχρι την ανάκληση της άδειας ραδιοφωνικού ή τηλεοπτικού σταθμού και μέχρι την απαγόρευση σύναψης ή την ακύρωση της σχετικής σύμβασης, καθώς και τους τρόπους ελέγχου και τις εγγυήσεις αποτροπής των καταστρατηγήσεων των προηγούμενων εδαφίων.

    'Αρθρο 19 - (Απόρρητο επιστολών, ανταπόκρισης & επικοινωνίας)
    1. Tο απόρρητο των επιστολών και της ελεύθερης ανταπόκρισης ή επικοινωνίας με οποιονδήποτε άλλο τρόπο είναι απόλυτα απαραβίαστο. Nόμος ορίζει τις εγγυήσεις υπό τις οποίες η δικαστική αρχή δεν δεσμεύεται από το απόρρητο για λόγους εθνικής ασφάλειας ή για διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων.
    **2. Νόμος ορίζει τα σχετικά με τη συγκρότηση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες ανεξάρτητης αρχής που διασφαλίζει το απόρρητο της παραγράφου 1.
    **3. Απαγορεύεται η χρήση αποδεικτικών μέσων που έχουν αποκτηθεί κατά παράβαση του άρθρου αυτού και των άρθρων 9 και 9Α.

    είτε μας αρέσει είτε όχι προς το παρόν αυτό μας κυβερνάει... το ελληνικό σύνταγμα...