ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Ιρλανδική φλογέρα (tin whistle ή flageolet)

    gtheriou
    10.09.2007, 00:01
    Ασχολούμαι περίπου τρεις μήνες με αυτό το είδος φλογέρας.Η μόνη μου άλλη επαφή με πνευστά είναι η φυσαρμόνικα. Το πρόβλημά μου είναι ότι μου "φεύγουν" οι οκτάβες,δηλαδή λόγω αλλαγής της πίεσης στο φύσημα αλλάζει η οκτάβα ή γίνεται αυτό το απαίσιο "τσίριγμα". Υπάρχει κάποια τεχνική για να το αποφύγω;
    ronaldhinio
    11.09.2007, 14:44
    Φίλε μου συμπατριώτη,
    έχω ασχοληθεί και εγώ με την ιρλανδική φλογέρα. Είναι εκπληκτικό οργανάκι!Υπέροχος ήχος.
    Απλά θέλει εξάσκηση στο να ελέγχεις την αναπνοή σου.
    Πρέπει δηλ. να προσέχεις πόσο αέρα θα δίνεις στον κύλινδρο.
    Και εγώ μετά από εξάσκηση τα κατάφερα.
    Υπομονή και επιμονή.
    Οι δακτυλισμοί είναι ίδιοι και στις δύο οκτάβες.Οκ?
    Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!

    gtheriou
    13.09.2007, 00:11
    Φίλη συμπατριώτισσα,
    πολύ σωστά αυτά που λες για την αξία της εξάσκησης. Το θέμα είναι ότι στα πνευστά πάντα υπάρχουν κάποια κολπάκια,π.χ. θυμάμαι όταν ήμουν φαντάρος στη Σπάρτη είχα προσπαθήσει να παίξω τρομπέτα και ως γνωστόν αν φυσάς κανονικά δεν ακούγεται κιχ! Μου είχαν δείξει κατόπιν το σωστό τρόπο να τοποθετούνται τα χείλη στο επιστόμιο κι έτσι ήταν σχετικά εύκολο.
    Υποθέτω λοιπόν ότι και στην tin whistle θα υπάρχουν παρόμοιες τεχνικές.Αλλά άντε να βρεις στη Θεσ/νίκη άνθρωπο να ακούει irish και να ξέρει και να παίζει...
    oulion
    14.09.2007, 11:51
    Ασχολούμαι με φλάουτο και φλογέρα 10 χρόνια περίπου.
    Αυτό που θα σου πρότινα εγώ είναι να δουλέψεις την τεχνική του διαφράγματος και να μάθεις να βγάζεις τις νότες κοντρολάροντές στες από κει.
    Δοκίμασε την ανάσα που παίρνεις όταν τρομάζεις για να καταλάβεις πώς λειτουργεί.Πίεσε και κράτα ανοιχτά τα πλευρά όση ώρα φυσάς για τη νότα.Το πιιο δύσκολο είναι για τις ψηλές...
    Ελπίζω να σε κατατόπισα...
    gtheriou
    15.09.2007, 00:17
    Σωστή παρατήρηση.Από αναπνοή με διάφραγμα ξέρω, είναι ο τρόπος αναπνοής στη blues φυσαρμόνικα,ώστε να βγουν οι "λυγισμένες" νότες. Ευχαριστώ δεόντως, θα δοκιμάσω και θα δούμε!
    doltsonidis
    12.02.2008, 01:39
    oaou..pragmatika exo meinei afonos....
    den perimena oti stin ellada asxolounte me tetoia pragmata..

    mou aresoun poly ayta ta organa kai panta ithela na ta xrisimopoiiso se enorhistroseis..
    movflower
    12.02.2008, 16:26
    Χμ...
    μου κινήσατε την περιέργεια αφού για χρόνια έπαιζα φλογέρα και λατρεύω την κέλτικη μουσική.

    Η ιρλανδική φλογέρα σε ποιό κλειδί "διαβάζεται/παίζεται";

    gtheriou
    15.02.2008, 23:46
    Η φλογέρα αυτή διατίθεται σε διάφορους τόνους, όπως ακριβώς οι φυσαρμόνικες. Τα ιρλανδέζικα χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον τον τόνο Ρε. Με φλογέρα αυτού του τόνου μπορείς να παίξεις επίσης σε Μι μινόρε και Σολ ματζόρε.
    Τα περισσότερα των Chieftains έχουν φλογέρα σε τόνο Ρε,οπότε προσφέρονται για εξάσκηση.
    Όσον αφορά το αρχικό μου post, βρήκα τελικά την άκρη : Όταν θέλω να "πηδάω" από την κανονική οκτάβα στην επόμενη εφαρμόζω το λεγόμενο tonguing στην εν λόγω νότα,δηλαδή μαζί με το δυνατό φύσημα λέω "τε". Δεν ξέρω τον αντίστοιχο όρο στα ελληνικά. Έχω αρχίσει να αυξάνω και ταχύτητα και ως εκ τούτου γουστάρω αγρίως!!!
    Είναι πραγματικά πολύ ωραίο οργανάκι και φτηνό, 10 ευρώ το πήρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον αγαπάει τα irish!
    antreas_dr
    16.02.2008, 00:25
    Ο τυπάκος είναι ωραίος.....

    http://www.myspace.com/jacobfournel

    και η μπάντα του....

    http://www.myspace.com/doolinband
    absurdus_delirium
    19.02.2008, 19:30
    Τελικά λέτε να έχει να κάνει με το ότι είμαστε από το Βορρά; Λοιπόν, απ' όταν είδα αυτό...

    ...ήμουν σε φάση "θέλω κι εγώ" ! Σήμερα πήρα την πρώτη μου "σφυρίχτρα" (βασικά χτες αλλά εκείνη ήταν πλαστική από τα Jumbo σήμερα πήρα κανονική Generation, μπρούντζινη σε Ρε, 12 ευρώ) και είμαι έτοιμος να αρχίσω! Έχετε να προτείνετε τίποτα από ιντερνετικό υλικό, ταμπλατούρες κλπ οι προηγούμενοι;

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 19-02-2008 19:44 ]


    gtheriou
    21.02.2008, 13:05
    Γενικά είναι καλό πρώτα να προσπαθήσεις να παίξεις κομμάτια που ήδη γνωρίζεις, έτσι ώστε να αποκτήσεις την αίσθηση του οργάνου και να αντιληφθείς τους συσχετισμούς των δαχτύλων. Δοκίμασε το 'Μαλαματένια λόγια", οι πρώτες νότες είναι διαδοχικές από κάτω προς τα πάνω. Εννοείται ότι πρέπει να μπορέσεις να βγάζεις την πλήρη κλίμακα του ΡΕ πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο.
    Πολύ καλό site για αρχαρίους είναι το www.whistletutor.com. Όπως κάθε μουσικό όργανο,όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο καλύτερος γίνεσαι μέρα με τη μέρα,ακόμη κι αν παίζεις 5 λεπτά σήμερα,10 λεπτά αύριο και όποτε μπορείς να ξεκλέψεις λίγα λεπτά.
    Καλή επιτυχία!
    absurdus_delirium
    22.02.2008, 13:40
    Δοκίμασα με το που την πήρα είμαι τρεις μέρες μετά και η κλίμακα του ΡΕ βγαίνει πλέον άνετα, με μόνο πρόβλημα το ότι αν έχω σωστό τόνο στην τονική ΡΕ νιώθω πως δεν έχω ένταση και με το που θα φυσήξω λίγο πιο δυνατά αλλάζω οκτάβα! Επίσης δοκίμασα τραγούδια εξαιρετικής δυσκολίας όπως το Marry had a little lamb και ψάχνοντας έβγαλα μια σχεδόν αναγνωρίσιμη βερσιόν του Irish Rover! Σ' ευχαριστώ πολύ για το site και για τα Μαλαματένια Λόγια (ένα απ'τα αγαπημένα μου) αλλά μιας και είμαι αρχάριος συνολικα στη μουσική -παναπεί δεν ξέρω να διαβάζω- ξέρεις κανά site με tabs?


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 22-02-2008 16:35 ]


    kostas76
    22.02.2008, 21:44
    Γεια χαρα φιλοι συμπατριωτες και λατρεις της Κελτικης μουσικης!
    Ειμαι κι εγω ενασ απ αυτους!
    παιζω πολλα χρονια πνευστο και εχω σπουδασει στο εξωτερικο....
    Μου αρεσει καταρχην που υπαρχουν ατομα που ασχολουνται μ αυτην την μουσικη,εστω και ερασιτεχνικα!
    Θα σου προτινα λοιπον φιλε μου να δοκιμασεισ να τοποθετησεις την φλογερα πλαγιως στο στομα και ισως με μικροτερο ανοιγμα...ετσι ωστε να μην μπαινει τοσος αερας στο οργανο!!
    Καλη προσπαθεια και υπομονη στην μελετη σου!!

    αα...και κατι ακομη...θα θελα να σε ρωτησω απο που την πηρες την φλογερα γιατι ενδιαφερομαι κι εγω να αρχησω να σκαλιζω αυτο το υπεροχο οργανακι!!

    absurdus_delirium
    23.02.2008, 15:07
    Μόλις το δοκίμασα και νομίζω πως το ελέγχω καλύτερα! Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Είδα κάποιους στο γιουτιούμπ να φυσάνε πλάγια αλλά είχα υποθέσει πως ήταν για να ανασαίνουν ευκολότερα απ' τη μέση! Απ' ότι καταλαβαίνω ακόμη είναι πολύ νωρίς, η αναπνοή θα ξεκαθαρίσει σε κάποια φάση αλλλά αν εξασκηθείς στο να κάνεις κάτι λάθος, γίνεσαι καλός στο να το κάνεις λάθος, ε; Μέχρι να το βρω πειραματίζομαι: όρθιος, ξαπλωτός, από διάφραγμα, μάγουλα κτλ...

    Τη φλογέρα την τσίμπησα απ' το Νάκα στα Γιάννενα. Ήμουν τυχερός, ήταν η τελευταία σε ΡΕ! Αν δεν έχει αυτός στη Μητροπόλεως, ούτε αυτός στη Χαριλάου, ούτε ο Λιόλιος, αν πας στα Τζάμπο έχει ένα εξαιρετικό σετ (φλογέρα, μαράκες με 2€ ) που, αν και πλαστική, είναι ανεκτή στον ήχο για πειραματισμό. Δεν ξέρω αν είναι επειδή το αυτί μου είναι απαίδευτο αλλά δεν έχει σημαντική διαφορά στον τόνο. Όπως και να'χει με αυτήν τσέκαρα αρχικά αν την παλεύω ώστε να προσπαθήσω με κανονική.

    Keep whistling!

    kostas76
    23.02.2008, 20:03
    Ευχαριστώ φίλε μου για τη συμβουλή..
    Θα κάνω μια βόλτα και θα ψάξω να αγοράσω μια...ακόμη και από το Jumbo!!!!
    Πάντως να ξέρεις οτι πραγματικά θέλει υπομονή με όλο αυτό το σύστημα της διαφραγματικής αναπνοής και μόνο με αρκετό χρόνο και επιμονή θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θες.
    Επίσης πρέπει να πέρνεις γρήγορες και σύντομες αναπνοές,έτσι ωστε ο αέρας να πηγαίνει σύντομα και με ταχύτητα προς το διαφραγμα...
    Κουράγιο!
    absurdus_delirium
    23.02.2008, 20:55
    Σωστό αυτό με τις αναπνοές! Πολλές φορές παίρνω μεγάλη αναπνοή (για να έχω) αλλά ανακαλύπτω πως πρέπει να εκπνεύσω (σε λάθος στιγμή) γιατί θα σκάσω!
    Καλές αγορές!

    gtheriou
    24.02.2008, 23:31
    Τη δικιά μου την πήρα από το Μαυρομουστάκη στην Καστριτσίου, παραπλεύρως από τα Goodys στην Αγίας Σοφίας,10 ευρώ στις 30 Μαίου. Κάνει σπέσιαλ δουλειά. Άντε ρε παλικάρια,να γίνουμε πολλοί!!!
    kostas76
    25.02.2008, 14:09
    Φίλοι Κέλτες!!!!!!
    Αντε να γίνουμε πολλοί!
    Δεν μου λέτε...έχετε να προτείνετε τίποτα για Download όσον αφορά την Κέλτικη μουσική,και απο πού???

    α..και κάτι άλλο ρε παιδιά...επειδή είμαι νέος στο Forum αυτό,πρωσπαθώ να αλλάξω τον κωδικό χρήστη,τον αλλάζω και μετά δεν μπορώ να συνδεθώ...μήπως δεν κάνω κάτι σωστά??
    absurdus_delirium
    26.02.2008, 16:07
    Από κωδικούς ΔΓ/ΔΑ.
    Από ιρλανδικη μουσική είχα κατεβάσει ξέμπαρκα από το DC++ το The Best Irish Album in the World! Είχε τα σουξέ, φαντάζομαι, αλλά δε με χάλασε!
    gtheriou
    27.02.2008, 22:47
    Κάνε μια βόλτα στο Metropolis στην Τσιμισκή. Έχει πολύ ωραίες συλλογές με 2,3 ή 4 cd σε τιμές σχεδόν εξευτελιστικές. Σου συνιστώ τις τριπλές συλλογές CELTIC και IRISH FLAVOURS με 6,90 ευρά, σε άσπρο κουτί είναι. Γενικά έχει καλές προσφορές στα δικά μας, ιδιαίτερα αν δεν μπορείς να κάνεις download επειδή δεν διαθέτεις ADSL όπως εγώ (δεν διαθέτω)!