ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη

    Ιρλανδική φλογέρα (tin whistle ή flageolet)

    gtheriou
    25.05.2011, 12:05
    Για Αθήνα δεν ξέρω,μια και είμαι Σαλονικιός.Υποθέτω πάντως ότι ο Νάκας θα έχει.Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να πάρεις μέσω internet.Εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουν σίγουρα ο Μαυρομουστάκης και ο Μπράβος στην Εγνατία.Καλή τύχη !!!
    grigoris90
    25.05.2011, 23:41
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Θα κοιταξω στο Νακα για αρχη και μετα βλεπουμε!
    Kuria-Patata
    29.07.2011, 10:08

    καλησπερα φιλοι μου !

    θα ηθελα να ασχοληθω παρα πολυ με την ιρλανδικη φλογερα

    εκανα 6 χρονια φλογερα και κανω ηδη 4 κλαρινετο, δεν ξερω αν θα με βοηθσει αυτο..

    εχετε να μου προτείνεται μια καλη μαρκα για να ξεκινσω ;

    επισης , οσοι πειρατ α πο του Νακα , σας εφερε σιγουρα σωστη φλογερα ; εγω καθε φορα που παραγγελνω κατι 9 στις 10 θα μου το φερει λαθος... ενη γουεη

    σας ευχαριστω :D


    Kuria-Patata
    29.07.2011, 10:14

    ειμαι αναμεσα σε δυο προς το παρων :

    αυτη την προτειναι καποιος παραπανω

    http://www.thewhistleshop.com/catalog/whistles/inexpensive/Clarke/Tweeked/tweeked.htm

    η δευτερη :http://www.thewhistleshop.com/catalog/whistles/inexpensive/Waltons/LittleBlackD/little.htm

    με προβληματιζει που εχουν διαφορα τα στομια τους.. Wink

    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    grigoris90
    25.10.2011, 21:46
    καλησπερα φιλε! δε γνωριζω απο πνευστα οργανα τωρα εχω σκοπο να αρχισω και μολις σημερα παρελαβα την clarke orginal d (απο το επισημο site της εταιριας) και ειμαι χαρουμενος χεχε! :D
    00apostolia00
    24.04.2012, 10:37

    Χαιρετώ όλη τη παρέα..Παιδιά θέλω βοήθεια σε κάτι... Ασχολούμαι περίπου 6 μήνες με τη φλογέρα (ξύλινη sopran barock) και ομολογώ ότι τα πάω αρκετά καλά για αρχάρια αφού βγάζω αρκετά κομμάτια. Ενδιαφέρομαι να πάρω και μια ιρλανδική φλογέρα αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι εχει 6 τρύπες αντί για 7 που έχουν οι απλές φλογέρες. Οι νότες αλλάζουν ετσι δεν ειναι???? Θα πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένη κλίμακα???? Βασικά αυτό που με  ανυσηχεί και με αγχώνει λίγο είναι πως θα βρω τις νότες πάνω στη φλογέρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    gtheriou
    24.04.2012, 12:24

    Οι 6 τρύπες σου δίνουν την πλήρη μείζονα (ματζόρε) κλίμακα ,ως εξής : με όλες τις τρύπες καλυμμένες προκύπτει  η τονική νότα (π.χ. Ντο) ,και μετά σηκώνεις ένα-ένα τα δάχτυλα από κάτω προς τα πάνω και βγαίνουν οι άλλες νότες . Η προτελευταία νότα βγαίνει με όλες ανοιχτές, ενώ η τελευταία (μια οκτάβα πιο ψηλά από την αρχική) βγαίνει με πιο δυνατό φύσημα και όλες καλυμμένες, όπως και στην κλασική φλογέρα.  Βασικά είναι πιο εύκολα με την ιρλανδική παρά με την κλασική, το διαπίστωσα δείχνοντας και στην κόρη μου. Νομίζω ότι είναι πιο βολικό για τα δάχτυλα. Όσον αφορά τον τόνο που θα αγοράσεις, αν πάρεις Ρε (D) θα είσαι εντάξει για την πλειοψηφία των παραδοσιακών ιρλανδικών τραγουδιών. Άσε που μπορείς καλύπτοντας μισές τρύπες να παίξεις και σε κλίμακα Σολ,Λα και Ντο. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να κάνεις το βήμα, αφού έχεις ήδη εμπειρία. Θα το καταευχαριστηθείς, αν και υπάρχει ενδεχόμενο να μπερδεύεσαι στην αρχή όταν παίζεις και με τα δύο είδη φλογέρας (6 και 7 τρύπες).

    Ελπίζω να βοήθησα.Για οτιδήποτε θελήσεις, μη διστάσεις να ξαναρωτήσεις. Καλή τύχη!


    00apostolia00
    27.04.2012, 13:32
    Ομολογώ ότι με βοήθησες πάρα πολύ. Σ'ευχαριστώ ιδιαιτέρως!!!
    GeorgeinD
    08.03.2013, 13:34

    Ρε παιδιά... Αθήνα που μπορώ να αγοράσω Tin Whistle??


    panaras254
    23.04.2013, 23:48
    ποσο έχει περίπου;