ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 15:57
    Ο θύμος είναι ένας μεγάλος επίπεδος αδένας σε σχήμα πυραμίδας.

    Βρίσκεται πίσω από το στέρνο, μπροστά από την καρδιά, και παράγει ορμόνες. Πρόκειται για ένα "ενδοκρινή" αδένα. εκκρίνει δηλαδή ορμόνες απευθείας στο αίμα. Οι "εξωκρινείς" αδένες, όπως οι λεμφαδένες, εκκρίνουν το προϊόν τους στο εξωτερικό του σώματος. Οι ορμόνες που παράγονται από το θύμο αδένα βοηθούν στην ανάπτυξη του σκελετού και των μυών, στη λειτουργία τής καρδιάς και των αιμοφόρων αγγείων, στο αναπαραγωγικό σύστημα και στη λειτουργία άλλων ενδοκρινών αδένων, όπως ο θυρεοειδής. Ο θύμος επεμβαίνει επίσης στην παραγωγή και στην ανάπτυξη μερικών λεμφοκυττάρων του αίματος. Διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στα πρώτα χρόνια τής ζωής μας και επηρεάζει τη σεξουαλική ανάπτυξη. Ο όγκος του διαφέρει ανάλογα με την ηλικία. Αυξάνει μέχρι την εφηβεία - οπότε ζυγίζει 20-35 γραμμάρια. Στη συνέχεια συρρικνώνεται και ατροφεί κατά τη γεροντική ηλικία, με βάρος περίπου εφτά γραμμαρίων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 10-09-2007 22:26 ]


    punkster
    10.09.2007, 16:12
    Δεν καταλαβα.............................
    StavmanR
    10.09.2007, 16:17
    Χαχαχα Σοφία, κι εγώ παρολίγο να την πατήσω. Δεν αναφέρεται στη λέξη "θυμός" αλλά "θύμος". Ο θύμος είναι ανατομικό μέρος του σώματός μας και δεν έχει καμία σχέση με τον θυμό. Άκρως παραπλανητικός εκ πρώτης όψεως ο τίτλος, αλλά έχει το γούστο του... Όμορφη ενημέρωση


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-09-2007 16:19 ]


    punkster
    10.09.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-09-2007 στις 16:17 έγραψε...

    Χαχαχα Σοφία, κι εγώ παρολίγο να την πατήσω. Δεν αναφέρεται στη λέξη "θυμός" αλλά "θύμος". Άκρως παραπλανητικό το θέμα αλλά έχει το γούστο του...






    Ναι, οντως, μπορει να παρεξηγηθει!
    Εγω επειδη ηξερα απο πριν για τον θύμο με τονο στο υ δεν καταλαβα ακριβως τι νοημα ειχε το θεμα, γιατι δηλαδη να ασχοληθουμε με αυτον τον αδενα!

    Αλλα, ναι, αν το δεις σαν θυμό με τονο στο ο τοτε οντως θα ειχε νοημα!



    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 10-09-2007 16:22 ]


    okanenas
    10.09.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 10-09-2007 στις 15:57 έγραψε...

    Ο θύμος είναι ένας μεγάλος επίπεδος αδένας σε σχήμα πυραμίδας.

    Βρίσκεται πίσω από το στέρνο, μπροστά από την καρδιά, και παράγει ορμόνες. Πρόκειται για ένα "ενδοκρινή" αδένα. εκκρίνει δηλαδή ορμόνες απευθείας στο αίμα. Οι "εξωκρινείς" αδένες, όπως οι λεμφαδένες, εκκρίνουν το προϊόν τους στο εξωτερικό του σώματος. Οι ορμόνες που παράγονται από το θύμο αδένα βοηθούν στην ανάπτυξη του σκελετού και των μυών, στη λειτουργία τής καρδιάς και των αιμοφόρων αγγείων, στο αναπαραγωγικό σύστημα και στη λειτουργία άλλων ενδοκρινών αδένων, όπως ο θυρεοειδής. Ο θύμος επεμβαίνει επίσης στην παραγωγή και στην ανάπτυξη μερικών λεμφοκυττάρων του αίματος. Διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στα πρώτα χρόνια τής ζωής μας και επηρεάζει τη σεξουαλική ανάπτυξη. Ο όγκος του διαφέρει ανάλογα με την ηλικία. Αυξάνει μέχρι την εφηβεία - οπότε ζυγίζει 20-35 γραμμάρια. Στη συνέχεια συρρικνώνεται και ατροφεί κατά τη γεροντική ηλικία, με βάρος περίπου εφτά γραμμαρίων



    Δηλαδή γιατρέ μου θα ζήσω?
    StavmanR
    10.09.2007, 17:13
    Punkster, αρχικά νόμισα ότι οι επιστήμονες είχαν βρει το κέντρο του θυμού στον ανθρώπινο οργανισμό. Λέω "οπ, να και κάτι που αξίζει να μάθουμε". Με το που βλέπω τη λέξη στέρνο, αρχίζω να διαβάζω αντίστροφα, δηλαδή ανάποδα πηγαίνοντας προ τα πάνω θεωρώντας ότι κάτι δεν έχω διαβάζει σωστά.
    punkster
    10.09.2007, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-09-2007 στις 17:13 έγραψε...

    Punkster, αρχικά νόμισα ότι οι επιστήμονες είχαν βρει το κέντρο του θυμού στον ανθρώπινο οργανισμό. Λέω "οπ, να και κάτι που αξίζει να μάθουμε". Με το που βλέπω τη λέξη στέρνο, αρχίζω να διαβάζω αντίστροφα, δηλαδή ανάποδα πηγαίνοντας προ τα πάνω θεωρώντας ότι κάτι δεν έχω διαβάζει σωστά.



    Και εγω αρχικα οταν διαβασα τον τιτλο του θεματος νομιζα οτι κατι θα ελεγε για τον θυμό, αλλα οταν αρχισα να διαβαζω το κειμενο ειδα οτι μιλαει για τον θύμο και νομισα οτι στον τιτλο εκανε απλα λαθος στον τονο!!!
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 22:26

    konvoulis
    08.03.2009, 16:06

    Εγω λεω οτι ο θυμος ειναι ενα βαρος που εχουμε μεσα μας και θελουμε να το φωναξουμε σε καποιον αλλα ανθρωπο ή να πηγαινουμε στο δωματιο μας και να  βριζουμε...