ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόγραμμα για μετατροπή τραγουδιών σε παρτιτούρες

    salvaje
    11.09.2007, 12:52
    Καλημέρα σε όλους,

    Μου είπανε ότι υπάρχει ένα πρόγραμμα που μπορεί και "διαβάζει" ένα τραγούδι και το μετατρέπει σε παρτιτούρες.
    Μήπως ξέρει κανείς ποιο πρόγραμμα είναι αυτό και που μπορώ να το βρώ?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    fadetoblack
    22.09.2007, 00:38
    Καταρχήν τι εννοείς "διαβάζει" ένα τραγούδι; Βάζεις το mp3 να παίζει στο πρόγραμμα και σου βγάζει την παρτιτούρα του; Γιατί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει... Υπάρχουν όμως προγράμματα για να σκανάρεις παρτιτούρες (πχ το sibelius, αν με βοηθάει η μνήμη μου) και μετά τα προγράμματα που δέχονται δεδομένα midi (από κονσόλες δηλαδή, αρμόνια, συνθεσάιζερ κλπ).
    noizreduction
    22.09.2007, 10:39
    Κατα καιρους εχουν κυκλοφορησει πολλα πραγματα που υποσχονται τη μετατροπη ενος audio αρχειου σε midi ( και στη συνεχεια σε παρτιτουρα ). Παρολαυτα η επιτυχια τους μειωνεται οσο πιο πολυπλοκο γινεται το τραγουδι, μιας και τα προγραμματα αυτα διαχειριζονται τον ηχο σε συχνοτητες και ετσι δημιουργουν τις παριτουρες ( δηλαδη χωριζουν σε μπασα, μεσαια, πριμα φαντασου και απο εκει "ξεχωριζουν" το καθε οργανο ). Αρα, σε μια υπερπαραγωγη των 20+ καναλιων, ειναι αδυνατον να εχουν λειτουργικοτητα.
    Εγω θα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις το εκπληκτικο εργαλειο που τα βρισκει ολα και ειναι build in πανω μας..Το αυτι!
    Στην αρχη θα δυσκολευτεις ( οπως ολοι μας ), αλλα στη συνεχεια θα αποκτησεις συναισθηση των αλληλουχιων, των ηχων και θα μελετας πολυ καλυτερα το κομματι απ'ο,τι εαν εβρισκες την παρτιτουρα ετοιμη.
    IceBabe
    24.11.2007, 22:51
    Για "πρόγραμμα που μπορεί και "διαβάζει" ένα τραγούδι και το μετατρέπει σε παρτιτούρες" δεν έχω ακούσει ποτέ.

    Το πλησιέστερο σ' αυτό που λες, προς το παρόν, είναι να "διαβάσει" ένα πρόγραμμα ένα αρχείο audio και να το μετατρέψει σε αρχείο midi, το οποίο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κατόπιν για παρτιτούρα.

    Έχω δοκιμάσει δύο προγράμματα μ' αυτό το σκοπό, το "Amazing Midi" παλιότερα και το "Celemony Melodyne" τελευταία, το οποίο και απέδωσε αξιόπιστα αποτελέσματα.

    Σε κάθε περίπτωση βέβαια, δεν μιλάμε για ένα μιξαρισμένο κομμάτι ή τραγούδι προς μετατροπή, αλλά για μονοφωνικά αρχεία ήχου, όπως π.χ. ένα τραγουδιστικό σόλο ή ένα μουσικό όργανο που παίζει μία μία νότα και όχι συγχορδίες.

    Πρακτικά μπορείς με το Melodyne να βγάλεις την παρτιτούρα ενός τραγουδιού που έχεις στο sequencer σου, π.χ. στο Cubase, εφόσον κάθε audio track είναι μονοφωνικό [με την έννοια που το περιέγραψα πιο πάνω]. Στέλνεις λοιπόν αυτά τα audio tracks μέσω bridge ή rewire στο Melodyne και τα κάνεις export σε midi. Έτσι παίρνεις αυτόματα την γραμμή κάθε οργάνου [νότες, τέμπο, μέτρο, οπλισμό, κλπ].

    Σε κάποιο σχετικό άρθρο στο περιοδικό Computer Music οι συντάκτες εκτιμούσαν ότι σε 5-10 χρόνια θα υπάρχουν οι αλγόριθμοι που θα μας δίνουν και την midi-παρτιτούρα από πολυφωνικά αρχεία [συγχορδίες, ντραμς, κλπ]




    xaris-
    13.12.2007, 18:26
    Απλα δεν υπαρχει σε 20 χρονια μπορει να βγει μεχρι τωρα ομως οχι...
    StavmanR
    29.12.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-09-2007 στις 10:39 έγραψε...

    Κατα καιρους εχουν κυκλοφορησει πολλα πραγματα που υποσχονται τη μετατροπη ενος audio αρχειου σε midi ( και στη συνεχεια σε παρτιτουρα ). Παρολαυτα η επιτυχια τους μειωνεται οσο πιο πολυπλοκο γινεται το τραγουδι, μιας και τα προγραμματα αυτα διαχειριζονται τον ηχο σε συχνοτητες και ετσι δημιουργουν τις παριτουρες ( δηλαδη χωριζουν σε μπασα, μεσαια, πριμα φαντασου και απο εκει "ξεχωριζουν" το καθε οργανο ). Αρα, σε μια υπερπαραγωγη των 20+ καναλιων, ειναι αδυνατον να εχουν λειτουργικοτητα.
    Εγω θα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις το εκπληκτικο εργαλειο που τα βρισκει ολα και ειναι build in πανω μας..Το αυτι!
    Στην αρχη θα δυσκολευτεις ( οπως ολοι μας ), αλλα στη συνεχεια θα αποκτησεις συναισθηση των αλληλουχιων, των ηχων και θα μελετας πολυ καλυτερα το κομματι απ'ο,τι εαν εβρισκες την παρτιτουρα ετοιμη.



    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, τόσο στην ανάλυση για τα προγράμματα , όσο κυρίως για την ενθάρρυνση χρήσεως των ενσωματωμένων ακουστικών οργάνων (συνοδευόμενα από αυτο-αναβαθμιζόμενο software) που βρίσκεται εκατέρωθεν στα πλάγια της κεφαλής. Καταλαβαίνω βέβαια και την επαγγελματική δυσκολία που αντιμετωπίζει κάποιος "πρωτάρης" σε νυχτερινή εργασία, στην οποία είτε δεν έχει χρόνο να βρει την αρμονία και την μελωδία μόνος του, είτε δεν βασίζεται στο αυτί του.
    despinakontogianni
    04.01.2008, 17:57
    Σίγουρα υπάρχει. Δεν ξέρει κανείς το όνομά του?
    noizreduction
    05.01.2008, 02:01
    Despina, εαν υπηρχε ενα τοσο χρησιμο εργαλειο για τους μουσικους, θα ειχε γινει "βουκινο" το ονομα του προγραμματος και της εταιριας. Κατι τετοιο δεν συμβαινει, γιατι η πολυπλοκοτητα μιας μιξης απο 4-5-10 οργανα ειναι τοσο μεγαλη, που κανενα προγραμμα δεν εχει τη λογικη να "ξεχωρισει" το καθε οργανο και να το μετατρεψει σε παρτιτουρα.

    Κατι τετοιο ομως εχει το αυτι και ο εγκεφαλος μας, που μπορει να χωριζει τους ηχους και να ξεχωριζει τα οργανα ;)
    despinakontogianni
    05.01.2008, 14:27
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-01-2008 στις 02:01 έγραψε...

    Despina, εαν υπηρχε ενα τοσο χρησιμο εργαλειο για τους μουσικους, θα ειχε γινει "βουκινο" το ονομα του προγραμματος και της εταιριας. Κατι τετοιο δεν συμβαινει, γιατι η πολυπλοκοτητα μιας μιξης απο 4-5-10 οργανα ειναι τοσο μεγαλη, που κανενα προγραμμα δεν εχει τη λογικη να "ξεχωρισει" το καθε οργανο και να το μετατρεψει σε παρτιτουρα.

    Κατι τετοιο ομως εχει το αυτι και ο εγκεφαλος μας, που μπορει να χωριζει τους ηχους και να ξεχωριζει τα οργανα ;)



    Σωστά. Καλύτερο εργαλείο από το αυτί δεν υπάρχει. Και δεν είναι πάντα πάνω μας. Μερικές φορές χρειάζεται να το καλλιεργήσουμε και λίγο....
    mac777
    05.04.2008, 00:20
    Συμφωνω με τον noizereduction.Οσο δυσκολο κι αν ειναι να μετατρεψεις το τραγουδι σε παρτιτουρα πρεπει να χρησιμοποιησεις τις δυνατοτητες τισ δικες σου κιατι αν βαλεις ενα προγραμμα να βγαλει ολη τη λατζα για σενα τοτε χρονο με το χρονο θα χασεις τη μουσικοτητα σου.Γυμνασε το μυαλο σου και το αυτι σου και θα φτασεις σε ενα επιπεδο να ξεχωριζεις 10 οργανα μαζι.Ετσι πιστευω μετατρεπονται τα τραγουδια σημερα σε καθε παρτιτουρα που βλεπεις.Απλα θελει δουλεια
    pliktras1234
    05.04.2008, 15:43
    αυτί και χαμένος χρόνος .
    Αν υπήρχαν έστω κάποιοι οδηγοί θα ήταν σίγουρα η ταλαιπωρία πιο μικρή.


    deathminor88
    05.04.2008, 16:00
    Σε τίποτα άλλο δεν βασίζομαι εκτός από το αυτί μου! Χαμένος χρόνος όχι και τόσο εκτός αν η ποσότητα και η ταχύτητα παίζει πιο σημαντικό ρόλο από την ποιότητα!
    mario2
    12.04.2011, 20:15

    Θέλω να μετατρέψω ενα τραγούδι απο τον youtube για να το βάλω στο MP4 μου... ...πώς το κάνω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mario2 στις 12-04-2011 20:16 ]


    dimarasjim
    14.04.2011, 14:59
    Εντάξει παιδιά, μη βάρατε. Το καλύτερο εργαλείο είναι το αυτί αλλά ο φίλος/η μας μάλλον εννοεί το audioscore. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά ίσως βοηθήσει κάπως.