ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη
    renabill
    22.09.2007, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 15-09-2007 στις 23:04 έγραψε...

    Δεν είμαι καπνίστρια αλλά ούτε και παθιασμένη αντικαπνίστρια.
    Θα ήθελα όμως οι καπνιστές να σέβονταν περισσότερο τους μη καπνιστές...διότι προς το παρόν, συμβαίνει το αντίθετο.



    Συμφωνώ με αυτή την άποψη γιατί το ότι εμείς ανεχόμαστε το τσιγάρο δεν σημαίνει οτι πρέπει να μας φυσάνε τον καπνό στη μούρη και να μας ντουμανιάζουνε
    Termite
    22.09.2007, 17:03
    Ειμαι φανατικά αντικαπνιστής...
    Mesogeios
    22.09.2007, 22:59
    Υπήρξα καπνιστής αρκετά χρόνια. Υποθέτω πως η προβολή «προτύπων», η λαθεμένη εικόνα ατομικής χειραφέτησης, το εισιτήριο ένταξης στο ευρύτερο ρεύμα της εποχής (που δεν φαίνεται να έχει αλλάξει σημαντικά) με οδήγησαν στο σημείο το τσιγάρο να είναι η πρώτη – πρώτη πράξη της κάθε μέρας, πριν ακόμα σηκωθώ από το κρεβάτι. Αλλοτε μέσα στα άγρια μεσάνυχτα έψαχνα να βρω ανοιχτό, «διανυχτερεύον», περίπτερο γιατί είχα ξεμείνει και, από τα χειρότερα, άναβα τσιγάρο ακόμα και μέσα στο ασανσέρ (ζητώ συγγνώμη τώρα, έστω και με τέτοια καθυστέρηση, για τη τόσο nullnullμεγάλη γαϊδουριά μου,, όμως σας διαβεβαιώ ότι κοντά στα τόσα αρνητικά που προκαλεί το κάπνισμα, προσβάλει καίρια και τις όποιες παρόμοιου είδους ευαισθησίες έχει ή οφείλει να έχει ένα κατά τα άλλα αξιόλογο και ευαίσθητο άτομο αλλά… καπνιστής – ευτυχώς όχι πάντα). Προσπάθησα αρκετές φορές να το κόψω, χωρίς επιτυχία, πότε για δυό μέρες ή δυό βδομάδες, πότε ελαττώνοντάς το και πότε με «ειδικές» τσίχλες. Μάταια. Η χαλάρωση που σου προσφέρει, η συνήθεια (εξάρτηση), τα στερεότυπα (μετά το φαγητό, μετά το sex, με το καφέ), η στιγμιαία αμηχανία και τέλος το «άρωμα» του τσιγάρου (αυτό που όλοι σας ονομάζετε «βρώμα», αλλά στα ρουθούνια του καπνιστή είναι… κήπος ολάνθιστος στα μέσα του Μάη) είναι ακαταμάχητα όταν δεν είσαι έτοιμος να το κόψεις. Όταν δεν έχεις πεισθεί ολόψυχα εσύ ο ίδιος…
    Πριν από 9 χρόνια έκανα ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό μου. Εκοψα το κάπνισμα με μια «απόλυτη κίνηση»: Υποσχέθηκα στον εαυτό μου πλήρη απεξάρτηση από το κάπνισμα και τις καπνοβιομηχανίες που με είχαν δέσει χειροπόδαρα, αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής μου και στήριξη του αυτοσεβασμού μου. Αναψα το τελευταίο μου τσιγάρο (και ομολογώ ένοχα ότι το απόλαυσα) και πέταξα το μισογεμάτο μου πακέτο. Οι λόγοι υγείας, αν και γνωστοί, έπαιξαν μικρό ρόλο στην απόφασή μου…
    Από τότε η υπόθεση με αφήνει παγερά αδιάφορο, τα κέρδη μου σε ποιότητα ζωής είναι τέτοια που έχουν σβήσει οριστικά όχι την επιθυμία αλλά και την απλή σκέψη για κάπνισμα…
    Πάντως ένα είναι σίγουρο: Το τσιγάρο δεν είναι ανίατη ασθένεια.
    Για όσους προσπαθούν να το κόψουν σας εύχομαι καλή δύναμη και επιμονή. Εχετε πολλά να κερδίσετε.
    Να είστε καλά!

    rompa
    23.09.2007, 09:42
    Με τον τόσο καπνό που εισπνέω στο σπίτι , στη σχολή μου , στις καφετέριες είναι σα να καπνίζω.Αυτό που σιχαίνομαι είναι που μυρίζουν τα ρούχα μου
    neerie
    23.09.2007, 11:13
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 18-09-2007 στις 13:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 18-09-2007 στις 12:10 έγραψε...

    Με πάθος! Είμαι παθητική καπνίστρια βλέπετε...





    Νικολέτα άστα αυτά! Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές. Μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές



    Ναι, αυτό δεν το σχολιάζω Μπάμπη, μακάρι όμως να είμαστε όλοι αντιπαθείς γι αυτό το λόγο και μόνο
    lookylouk
    24.09.2007, 01:19
    Τσουκου δεν καπνίζω. Κ δε βρισκω καν το λόγο να το δοκιμάσει κανείς.
    Ειναι κάτι που οι περισσότεροι προσπαθούν να κόψουν, γιατί να το αρχίσει κάποιος από περιέργεια???
    punkster
    24.09.2007, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος lookylouk στις 24-09-2007 στις 01:19 έγραψε...

    Τσουκου δεν καπνίζω. Κ δε βρισκω καν το λόγο να το δοκιμάσει κανείς.
    Ειναι κάτι που οι περισσότεροι προσπαθούν να κόψουν, γιατί να το αρχίσει κάποιος από περιέργεια???



    Μα...........ακριβως επειδη ειναι περιεργος να μαθει πως ειναι!!! Η περιεργεια δεν εχει λογικη, μην το ψαχνεις!! Ουτε σηκωνει δικαιολογησεις!

    Και εγω απο περιεργεια δοκιμασα το πρωτο μου τσιγαρο στα 10 μου χρονια!
    Αφου ενιωσα τον λαιμο μου να καιγεται, κοντεψα να πνιγω απ τον βηχα και επρεπε να περασει αρκετη ωρα μεχρι να επανελθει η φωνη μου στη συνηθισμενη τονικοτητα, αποφασισα οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι για μενα.......

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 24-09-2007 16:34 ]


    demi11
    27.09.2007, 20:57
    Δεν καπνίζω και ούτε πρόκειται...Εκτος απ το γεγονός ότι μυρίζει και το τσιγάρο και ο καπνιστής απαίσια, όταν ήμουν πιο μικρή αντιμετώπιζα προβλήματα άσθματος...Τώτα ευτυχώς δεν έχω τίποτα απολύτως αλλά δεν πρόκειται να το ρισκάρω με τίποτα...Θα ήταν ότι πιο καταστροφικό για μένα το κάπνισμα...
    tago
    27.09.2007, 21:32
    Αν καπνίζω; Περισσότερο νομίζω πως δεν θα μπορούσα!
    stroumfakigate7
    28.09.2007, 11:04
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 22-09-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 15-09-2007 στις 23:04 έγραψε...

    Δεν είμαι καπνίστρια αλλά ούτε και παθιασμένη αντικαπνίστρια.
    Θα ήθελα όμως οι καπνιστές να σέβονταν περισσότερο τους μη καπνιστές...διότι προς το παρόν, συμβαίνει το αντίθετο.



    Συμφωνώ με αυτή την άποψη γιατί το ότι εμείς ανεχόμαστε το τσιγάρο δεν σημαίνει οτι πρέπει να μας φυσάνε τον καπνό στη μούρη και να μας ντουμανιάζουνε


    koita na sou po kati?eimai kapnistis edo kai 5 xponia peripou alla sebome tous mi kapnistes kai ksero pos den prepei na anakgazoume tous allous na anapneoun ton kapno mou!!!!!!!
    johnny8
    28.09.2007, 15:04
    οχι δεν καπνιζω.αλλα ζηλευω πολυ τα ατομα που μπορουν να το κανουν.Να χαθουν μεσα στον καπνο απ το τσιγαρο τους.Υο τσιγαρο ειναι καλη παρηγορια στη μοναξια.Αν μπορουσα να σκεφτομαι λιγοτερο...ναι ισως καπνιζα.
    sofitapicha
    28.09.2007, 15:07
    Κάπνιζα αλλά το έκοψα...κέρδισα υγεία,καθαρά ρούχα (αφού το κόψεις συνειδητοποιείς την μπόχα του),καθαρό σπίτι χωρίς στάχτες τασάκια καψίματα λεκέδες,πακέτα αναπτήρες,τσάντες και τσέπες φουσκωμένες...ελευθερία ρε παιδί μου...λευκά και υγειή δόντια,καθαρό δέρμα,ακούραστο σεξ,10πλάσια αναπνοή αντοχή(νιώθω τα πνευμόνια μου να γεμίζουν ζωή).
    Τέλος ο βήχας και τα φλέματα,τώρα μου μένουν κάποια έξτρα λεφτα για περισσότερες συναυλίες και ταξίδια...δεν θέλω να πεθάνω 10 χρόνια νωρίτερα...όχι πως με φοβίζει...απλώς δεν θέλω να κάνω εγώ η ίδια κακό στον εαυτό μου από μία κακή συνήθεια.Θέλω να ζήσω με υγεία,δεν θέλω να με στερηθούν οι συγγενείς και φίλοι μου μια ώρα αρχίτερα από μια κακή συνήθεια που δεν μπόρώ να ελέγξω...δεν θέλω να υποφέρω από φρικτούς πόνους λόγω καρκίνου...θέλω να ξέρω ποια είμαι(γιατί όλοι όσοι καπνίζουν είναι βουλίαγμένοι μέσα σε μία μεγάλη ασθένια του μυαλού που ονομάζεται εθισμός χαχα δεν είναι αστείο) και να μη χρειάζομαι καμία στήριξη από κανένα κωλοτσίγαρο...είμαι εγώ αυτή που ελέγχει όχι αυτό...θέλω η μέρα μου να είναι φρέσκια γιατί έτσι αντιμετωπίζω την ζωη...και όσοι καπνιστές αμφισβητούν αυτές τις αλήθειες,ίσως θα έπρεπε να το σκεφτούν λίγο πιο σοβαρά.Φυσικά αυτό έχει να κάνει με την αυτοεκτίμηση.Είναι απλά μια κακή συνήθεια...δεν είναι δύσκολο να το κόψεις...θέλει δύναμη...είναι εύκολο το λέω και το ξαναλέω...εξαρτάται από το πόσο αγαπάς τον εαυτό σου.Ετσι όπως για το τίποτα το ξεκινάς,έτσι μπορείς και να το κόψεις για το καλό το δικό σου αλλά και των γύρω σου.

    <μια συμβουλή για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα...

    προετοίμασε τον εαυτό σου και τους γύρω σου...θα ακολουθήσουν νεύρα,αφηρημάδα και ίσως κάποια περιττα κιλά...μη σ απασχολεί και πολύ...έχεις πολλά να κερδίσεις επι της ουσίας...η τσίχλα(απλή τσίχλα όχι με νικοττινη...βοηθάει)...κάθε αρχή και δύσκολη αλλά με το που θα απεξαρτητοποιηθείς θα νιώθεις άλλος άνθρωπος...και θα είσαι...!!!

    s o f i t a

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sofitapicha στις 28-09-2007 15:22 ]


    stroumfakigate7
    04.10.2007, 13:08
    kapnizo edo kai 6 xronia diladi apo to gimnasio ama peis oti ekana kai dio fores ti deutera gimnasiou ase kanena paketo me enamisi tin mera alla i sxesi mou fonazoi
    NIKOSPI
    06.10.2007, 14:38
    Εγώ δεν καπνίζω όχι επειδή έχω πρόβλημα με τον καπνό η με οτιδήποτε άλλο, απλώ θέλω να τα έχω καλά με τον θεό.
    alexia-vicky
    06.10.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 22-09-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 15-09-2007 στις 23:04 έγραψε...

    Δεν είμαι καπνίστρια αλλά ούτε και παθιασμένη αντικαπνίστρια.
    Θα ήθελα όμως οι καπνιστές να σέβονταν περισσότερο τους μη καπνιστές...διότι προς το παρόν, συμβαίνει το αντίθετο.



    Συμφωνώ με αυτή την άποψη γιατί το ότι εμείς ανεχόμαστε το τσιγάρο δεν σημαίνει οτι πρέπει να μας φυσάνε τον καπνό στη μούρη και να μας ντουμανιάζουνε





    ViPeR
    06.10.2007, 17:07
    Είμαι φανατικός αντικαπνιστής. Δεν έχω καπνίσει ούτε μια φορά στη ζωή μου. Μια μόνο φορά κράτησα αναμμένο τσιγάρο για να καλύψω ένα φίλο μου και αηδίασα. Ο καπνιστής είναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ. Δεν μπορεί να το κόψει εύκολα. Αλλά το χειρότερο είναι ότι αρχίζουν το κάπνισμα από τα δεκατρία τους μόνο και μόνο για να είναι αποδεκτά από την παρέα τους. Η λογική του καπνίζει όλη η παρέα άρα πρέπει να καπνίσω και εγώ και ας μην το θέλω είναι ότι χειρότερο. Προσβάλεις το ίδιο σου τον εαυτό χωρίς να το καταλαβαίνεις. Τώρα για τα άτομα που τους αρέσει τι να πω δικαίωμα τους αλλά πρέπει να σέβονται και εμάς. Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία ΚΟΨΤΕ ΤΟ όσο είναι καιρός.
    pafa
    06.10.2007, 17:15
    Μετά από αρκετά χρόνια καπνίσματος περίπου 17,έκανα το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου. Εδώ και 7 χρόνια έχω κόψει το τσιγάρο και εσθάνομαι άλλος άνθρωπος.
    Ειμαι πολύ χαρούμενος που έχω απεξαρτηθεί απο αυτό το καρκίνο.

    Astron
    18.10.2007, 13:13
    Ένα ενδιαφέρον άρθρο του in.gr που σχετίζεται και με το κάπνισμα:

    ----
    Υπερβολικό κάπνισμα, ανθυγιεινή διατροφή και συστηματική αποφυγή των προληπτικών εξετάσεων. Κακές συνήθειες και οι τρεις, που, σύμφωνα με σχετική έρευνα, «κόβουν» χρόνια από τη ζωή των Ελλήνων, που βρίσκονται πλέον στην 11 (από τη 2η) θέση της ευρωπαϊκής κατάταξης σε ό,τι αφορά στο προσδόκιμο ζωής.

    Όπως γράφει την Πέμπτη η εφημερίδα Τα Νέα, τα τελευταία 25 χρόνια, σύμφωνα με τους επιστήμονες, οι Έλληνες πληρώνουν τον τρόπο ζωής τους και την υπερβολή στις ανθυγιεινές συνήθειες, με αποτέλεσμα να μην ζουν όσο θα μπορούσαν. Παρά το γεγονός ότι το προσδόκιμο ζωής αυξήθηκε στη χώρα μας κατά την περίοδο 1990-2004 κατά 1,7 χρόνια -ανήλθε στα 79,5 έτη, τη στιγμή που το 1991 ήταν στα 77,3 έτη- εντούτοις, στις περισσότερες δυτικοευρωπαϊκές χώρες παρατηρήθηκε διπλάσια αύξηση.

    Όπως επισημαίνουν οι ερευνητές, η Ελλάδα κατέχει στο κάπνισμα τη δεύτερη θέση στην ΕΕ μετά την Κύπρο, γεγονός που έχει τραγικές συνέπειες: 20.000 Έλληνες πεθαίνουν κάθε χρόνο εξαιτίας του τσιγάρου. Επιπλέον, το ποσοστό του πληθυσμού με αυξημένο σωματικό βάρος ανέρχεται στα 57,7% (δίνοντάς μας και πάλι τη δεύτερη θέση, με «πρωταθλητές» τους Βρετανούς), την ίδια στιγμή που οι τέσσερις στους δέκα Έλληνες δηλώνουν ότι δεν κάνουν την παραμικρή σωματική άσκηση.
    -----
    (in.gr)

    ydrargyros
    18.10.2007, 13:36
    Δυστυχώς καπνίζω αλλά λίαν συντόμως αυτό πρόκειται να αλλάξει... νιώθω ήδη χαρούμενος, αν και το είχα ξανακόψει στο παρελθόν και ξέρω τι λούκι θα περάσω!
    innuendo
    18.10.2007, 20:34
    Δεν καπνίζω αλλά ουσιαστικά έχω εισπνεύσει πολύ καπνό.
    Δοκίμασα καποτε και κανα δυο βράδια που ήμουν με παρέα σε ταβερνακι και λέγαμε τα εσωψυχάμας έκανα δυο τσιγάρα..
    Υποσχέθηκα όμως να μη ο ξανακάνω, γιατί δε μ αρεσει , γιατί μυρίζει άσχημα, γιατί δεν κάνει καλό , οπώς βέβαια και πολλά άλλα...