ελληνική μουσική
    318 online   ·  210.844 μέλη
    nektarios_pi
    21.10.2007, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 15-09-2007 στις 22:01 έγραψε...

    Το τσιγάρο είναι ανίατη ασθένεια! Για πιο λόγο αποφασίσατε να αρχίσετε το κάπνισμα; Έχετε προσπαθήσει ποτέ να το κόψετε; Τι είναι εκείνο που σας κάνει να θέλετε να καπνίσετε;


    Δυστυχώς καπνίζω και από πολύ μικρός από τα 16-17 μου χρόνια έκανα πολλές προσπάθειες να το κόψω μια από τις προσπάθειες διήρκεσε 6 μήνες αλλά το τσιγάρο δεν σε αφήνει έχω πρώτα ήμουν αντικαπνιστής και όμως το άρχισα αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω την αντοχή μου στο τρέξιμο και γενικά την αθλητική ζωή επίσης έχω ξοδέψει πολλά λεφτά σκεφτείτε 4 χρόνια επί 3 ευρώ για την υγειά μου ….ακόμα κρατώ …. Να δούμε ως πότε
    kinia
    22.10.2007, 00:05
    Καπνίζω γύρω στα 4χρόνια, όπως και να το πάρει κανεις, δεν θέλω να το κόψω... Μπορεί κάποια στιγμή, αλλά όχι στο άμεσο μέλλον!
    Tropaiatissa
    22.10.2007, 10:33
    Εγώ ευτυχώς γλίτωσα! Κάποια στιγμή (στην πενταήμερη) μπήκα στον πειρασμό να το δοκιμάσω, γιατί έβλεπα όλα τα παιδιά που κάπνιζαν, και αναρωτήθηκα πώς να είναι πια αυτό το τσιγάρο! Τελικά δε μου άρεσε καθόλου, οπότε συνειδητά πλέον, δεν καπνίζω
    parisA
    06.11.2007, 18:20
    δεν καπνιζα δεν καπνιζω αλλα εκφράζω μεγάλη συμπάθεια προς τους καπνιστές
    gikostas
    06.11.2007, 18:36
    Δοκίμασα για πρώτη φορά στα 16 μου και δεν μου άρεσε καθόλου.Μέχρι τώρα δεν έχω ξανακαπνίσει.Δεν νομίζω πως υπάρχει και λόγος.Σέβομαι όμως τους καπνιστές και θα ήθελα και αυτοί από την μεριά τους να σέβονται περισσότερο αυτούς που δεν καπνίζουν.
    xristos_rock
    06.11.2007, 21:53
    Το δοκίμασα, αλλά ήταν χάλι μαύρο... Εντελώς μαύρο όμως!
    StevieRayVaughn
    19.11.2007, 09:46
    Δεν καπνίζω καθόλου.Είμαι αντικαπνιστής, δεν πρόκειται να καπνίσω, αλλά δεν ξέρω τι νόημα έχει. . .
    Αφού το τσιγάρο μας επιβάλλεται παντού!Στους χώρους που σπουδάζουμε, που διασκεδάζουμε, που δουλεύουμε...Παντού!!Παντού! Δυστυχώς!!!
    "Δικτατορία" των καπνιστών , γιατί μας αναγκάζουν να "καπνίζουμε" εκατοντάδες τσιγάρα κάθε μέρα. . .
    Angelofdeath1990
    19.11.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-10-2007 στις 14:38 έγραψε...

    Εγώ δεν καπνίζω όχι επειδή έχω πρόβλημα με τον καπνό η με οτιδήποτε άλλο, απλώ θέλω να τα έχω καλά με τον θεό.

    to kapnisma ti sxesh exei me ton 8eo?:-0 ELEOSSSSSSSSSSSSSS
    oulion
    19.11.2007, 17:10
    Όχι και δε θα καπνισω γιατι ειναι χασιμο χρηματων και για λογους υγειας...

    oulion

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 19-01-2008 17:34 ]


    etsiaplakelly
    19.11.2007, 17:12
    εχω αλλεργια στον καπνο... ευτυχως η δυστυχως!!!!
    darvick
    30.11.2007, 14:06
    Μα ο δρόμος μέχρι τα πνευμόνια είναι μακρύς και πρέπει να τον στρώσουμε με πισσα....
    ernani
    30.11.2007, 14:28
    nai!! edo kai 7 xronia!!
    marakiasteraki
    01.12.2007, 14:40
    Δεν καπνίζω....
    kamelia8
    31.01.2008, 16:01
    Όχι και δεν έχω σκοπό να το κάνω, γιατί το ντουμάνι στις καφετέριες μου τη δίνει στα νεύρα!!!

    Βρωμάνε τα μαλλιά, τα ρούχα μου και όλα τα υπάρχοντά μου!

    Η μυρωδιά του καπνού μου φέρνει ζαλάδα!

    Για να μην αναφερθώ στα θέματα υγείας που έχετε πει πολλοί από σας.
    strpao13
    31.01.2008, 17:44
    Δεν καπνίζω και δεν θα το άρχιζα ποτέ.
    PashalinaMakia
    31.01.2008, 18:26
    Είχα δοκιμάσει γιατί βαριόμουν τη ζωή μου εκείνο το διάστημα.Δυό φορές προσπάθησα αλλά δεν μου έκατσε.Με ξένιζε ένα αντικείμενο στο χέρι μου να βγάζει καπνούς τους οποίους εσέπνεεα και φυσούσα εν τέλει στους άλλους.
    Όχι δεν καπνίζω και θεωρώ φλέγον ζήτημα η κυβέρνηση να θεσπίσει νόμους όπως και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες....



    StavmanR
    31.01.2008, 18:41
    Ιστοσελίδα iatronet.gr:

    "Είναι, ασφαλώς, βλαβερή συνήθεια το κάπνισμα. Ο καπνός του περιέχει 19 γνωστές καρκινογόνες ουσίες, περισσότερες από 2.000 χημικές ουσίες και νικοτίνη (C10H14N2). H νικοτίνη είναι η ουσία που συνδέεται άμεσα με την εξάρτηση. Σύμφωνα με ερευνητές του πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης, ο εθισμός στη νικοτίνη επέρχεται ραγδαία, έπειτα από λίγες μόνο ημέρες καπνίσματος ακόμα και μικρού αριθμού τσιγάρου. Σύμφωνα με την έρευνα, τα συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη παρουσιάζονται σε πολλούς καπνιστές πριν αυτοί ξεκινήσουν το καθημερινό κάπνισμα. Από 700 παιδιά ηλικίας 12 και 13 ετών, τα περισσότερα εθίστηκαν στη νικοτίνη σχεδόν αμέσως, ΄΄με την πρώτη ματιά΄΄. Βρετανοί ερευνητές αναφέρουν ότι η νικοτίνη είναι μια ουσία εξίσου εξαρτησιογόνος με την ηρωίνη και την κοκαΐνη, τα τσιγάρα είναι προϊόντα που προωθούν τη νικοτίνη ενώ ο πρόεδρος του Royal College of Physician ανέφερε ότι ΄΄είναι καιρός η νικοτίνη να αποτελέσει υψηλή προτεραιότητα υγείας για τη Βρετανία΄΄. Είναι αναμφισβήτητη αλήθεια πια ότι η νικοτίνη (το τσιγάρο) προκαλεί ταχύτατα εθισμό. Δύο στους τρεις καπνιστές δηλώνουν ότι θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα αλλά λίγοι είναι αυτοί που το καταφέρνουν χωρίς βοήθεια, καθώς η εξάρτηση που προκαλεί είναι ισχυρή. "



    Ιστοσελίδα Phillipmorrisinetrnational.com (καπνοβιομηχανία):
    " Κάπνισμα: ζητήματα υγείας για τους καπνιστές

    Tο κάπνισμα του τσιγάρου και η πρόκληση ασθενειών στους καπνιστές: Συμφωνούμε με την άποψη που διατυπώνει ομόφωνα η ιατρική και επιστημονική κοινότητα ότι το κάπνισμα του τσιγάρου προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα, καρδιακές παθήσεις, εμφύσημα και άλλες σοβαρές ασθένειες στους καπνιστές. Οι καπνιστές αντιμετωπίζουν πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα από τους μη καπνιστές να παρουσιάσουν σοβαρές ασθένειες, όπως καρκίνο του πνεύμονα. Δεν υπάρχει "ασφαλές" τσιγάρο. Αυτά ήταν και είναι τα μηνύματα των αρχών δημόσιας υγείας σε όλο τον κόσμο. Οι καπνιστές και οι ενδεχόμενοι καπνιστές πρέπει να λαμβάνουν υπ΄όψιν τους αυτά τα μηνύματα πριν πάρουν οποιεσδήποτε αποφάσεις σχετικά με το κάπνισμα.

    Για περισσότερες πληροφορίες από τις αρχές δημόσιας υγείας σχετικά με το κάπνισμα και τις νόσους που μπορεί να προκαλέσει στους καπνιστές: κάντε κλικ στους συνδέσμους δεξιά. Για να διαβάσετε τα κύρια σημεία και τα πορίσματα των εκθέσεων του Υπουργείου Υγείας των ΗΠΑ, κάντε κλικ στους σχετικούς συνδέσμους του αντίστοιχου έτους.

    Το κάπνισμα του τσιγάρου και ο εθισμός: Συμφωνούμε με την άποψη που διατυπώνει ομόφωνα η ιατρική και επιστημονική κοινότητα ότι το κάπνισμα του τσιγάρου προκαλεί εθισμό. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολο να κόψει κανείς το κάπνισμα, αλλά αυτό δε θα πρέπει να αποτρέψει τους καπνιστές που θέλουν να το κόψουν, να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για να το πετύχουν. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πώς να κόψετε το κάπνισμα, κάντε κλικ στους εσωτερικούς συνδέσμους που παρατίθενται στη δεξιά στήλη.

    Περισσότερες πληροφορίες από τις αρχές δημόσιας υγείας σχετικά με το κάπνισμα του τσιγάρου και τον εθισμό είναι διαθέσιμα σε αυτήν τη σελίδα. Εδώ μπορούμε να δούμε μερικά παραδείγματα:
    "Η διαπίστωση ότι τα τσιγάρα και άλλοι τύποι καπνού προκαλούν εθισμό βασίζεται σε τυποποιημένα κριτήρια που χρησιμοποιούνται για να καθορίσουν τα ναρκωτικά ως εθιστικά". (Υπουργείο Υγείας ΗΠΑ)
    "O Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει κατατάξει το κάπνισμα ως εθισμό". (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας)
    "...η νικοτίνη στα τσιγάρα και τον καπνό που δεν καπνίζεται προκαλεί και διατηρεί τον εθισμό". (Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων ΗΠΑ)


    Για περισσότερες πληροφορίες από τις αρχές δημόσιας υγείας σχετικά με το κάπνισμα του τσιγάρου και τον εθισμό, κάντε κλικ στους συνδέσμους που παρατίθενται στη δεξιά στήλη.

    Η υποστήριξή μας σε σταθερά μηνύματα δημόσιας υγείας: Υποστηρίζουμε ένα μοναδικό, σταθερό μήνυμα δημόσιας υγείας σχετικά με το ρόλο που παίζει το κάπνισμα του τσιγάρου στην πρόκληση ασθενειών στους καπνιστές και σχετικά με το κάπνισμα και τον εθισμό. Αυτό περιλαμβάνει την υποστήριξή μας στη νομοθεσία που υποχρεώνει τις εταιρείες παραγωγής τσιγάρων να αναγράφουν προειδοποιήσεις υγείας στα πακέτα και τις διαφημίσεις, καθώς και την πεποίθησή μας ότι οι κυβερνήσεις και οι αρχές δημόσιας υγείας είναι οι αρμόδιες για να καθορίζουν το περιεχόμενο των προειδοποιητικών μηνυμάτων."


    --------------

    Είστε σίγουροι ότι ναρκωτικό είναι μόνο εκείνο που πωλείται σε σκοτεινά σοκάκια; Είστε, εξίσου σίγουροι ότι ναρκομανείς (ναρκο-μανής: παθιασμένος με εθιστικές ουσίες καταστολής) είναι μόνο εκείνοι που κυκλοφορούν με τη σύριγγα στο χέρι; Η μόνη διαφορά τους έγκειται στην ποσότητα της εθιστικής ουσίας ανά χρήση... Σκεφτείτε να βάζετε στο φαγητό σας 0,02 gr ηρωίνης, ώστε να μην υπάρχουν ισχυρές αντιδράσεις από τον οργανισμό. Αυτό λέγεται τσιγάρο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 31-01-2008 18:43 ]


    PashalinaMakia
    31.01.2008, 18:43
    StavmanR τελικά καπνίζεις ή όχι??????????
    StavmanR
    31.01.2008, 18:45
    Ναι...

    ...αλλά από μέσα μου όταν βράζω...
    Oceanborn
    01.02.2008, 03:43
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 16-09-2007 στις 13:09 έγραψε...


    Σήμερα γνωρίζουμε από επιστημονικές μελέτες ότι ένας καπνιστής 20 τσιγάρων την ημέρα χάνει περίπου 5 χρόνια από τη ζωή του.Κάθε τσιγάρο ισοδυναμεί με απώλεια 5,5 λεπτών ζωής.Στην Ελλάδα κάθε χρόνο σημειώνονται 75.000-80.000 θάνατοι,από τους οποίους 7.500(ποσοτό 10%)αποδίδονται στο κάπνισμα!



    Φιλάκια!!!





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 16-09-2007 13:10 ]






    Έγω καπνίζω και μάλιστα αρκετά, ίσως κάποια στιγμή να το κόψω και το ελπίζω γιατί όντως είναι κακό συνήθειο!
    Πάντως προτιμώ να χάσω τα 5 τελευταία χρόνια απο τη ζωή μου, στα οποία έτσι και αλλίως θα είμαι ξάπλα σε ένα κρεβάτι χωρίς να μπορώ να κουνηθώ!!!!