ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Λογοτέχνημα της Ημέρας

    jorge
    21.09.2007, 22:05
    Από σήμερα ξεκινάει το ...Λογοτέχνημα της Ημέρας!

    Αυτό σημαίνει πως κάθε μέρα, λίγο μετά τα μεσάνυχτα, θα δημοσιεύεται στην κεντρική σελίδα του MusicHeaven ένα ποίημα ή πεζογράφημα που έχει στείλει κάποιο μέλος.

    Αυτό γινόταν ήδη, μόνο που είχαμε νέο ποίημα κάθε 6-7 μέρες. Τώρα θα έχουμε κάθε μέρα ένα καινούριο.

    Καλό;

    Μπορείτε να το βλέπετε κάτω από τη δημοσίευση της ημέρας και κάτω από τα πρόσφατα άρθρα του e-Περιοδικού. Ρίξτε μια ματιά. Πρεμιέρα έγινε πριν λίγο με ένα ποίημα της margo.

    Έτσι, κάθε μέρα θα έχουμε πλέον 2 νέες δημοσιεύσεις στο e-Περιοδικό. Η πρώτη θα είναι ένα άρθρο/παρουσίαση/συνέντευξη/βιογραφία κ.α., ενώ η δεύτερη θα είναι πάντα ένα λογοτέχνημα.

    Το καλό είναι πολλαπλό:

    - Καταρχήν τελειώνει η πολύμηνη αναμονή μέχρι να δει κάποιος δημοσιευμένο κάποιο πόνημά του.
    - Κατά δεύτερον, οι φίλοι της ποίησης και της λογοτεχνίας αποκτούν τη δυνατότητα να διαβάζουν και να σχολιάζουν καθημερινά ένα νέο ποίημα ή πεζογράφημα.


    ΥΓ. Δεν ξέρω αν η λέξη "λογοτέχνημα" περιλαμβάνει τις έννοιες του ποιήματος και του πεζογραφήματος. Αν είναι λάθος, κάποιος φιλόλογος να με διορθώσει.
    Orfeus
    21.09.2007, 22:29
    Πολύ καλή η ιδέα!!

    +

    Όσο για το υστερόγραφό σου δεν είμαι βέβαια φιλόλογος, αλλά η λέξη "λογοτέχνημα" ασφαλώς και περιλαμβάνει τις έννοιες του ποιήματος και του πεζογραφήματος. Για "Τέχνη του Λόγου" πρόκειται.


    jorge
    21.09.2007, 22:46
    Orfeitto μεθαύριο θα δημοσιευθεί κι ένα δικό σου που είχες στείλει το ...2005!!
    movflower
    21.09.2007, 23:33
    Πολύ καλή καλή καλή ιδέα!

    Εννοείται ότι πολλά είναι τα μέλη που θα χαρούνε!
    Orfeus
    21.09.2007, 23:33
    Αυτό που αντιλαμβάνομαι, είναι ότι με αυτό τον τρόπο, θα αποσυμφορηθεί το περιοδικό.


    movflower
    21.09.2007, 23:43
    Τώρα είδα που βρίσκεται!!!!

    Το εικονίδιο είναι μικρό και μη ευδιάκριτο.
    Δεν θα ήταν καλύτερα να μίκρυναν τα εικονίδια με τις πρόσφατες δημοσιεύσεις, και να είναι μεγαλύτερο (και πιο έντονο) το λογοτέχνημα της ημέρας;

    vouliakis
    21.09.2007, 23:51
    Η θέση είναι πολύ καλή. Αν έμπαινε ίσως κάποια φωτογραφία ή κάποιο μπάνερ, θα ήταν περισσότερο ευδιάκριτο το "λογοτέχνημα"...
    margo
    22.09.2007, 00:59
    Το μόνο που του λείπει είναι η εικόνα!
    Δεν θα μπορούσε να έχει φωτο?

    Κατά τα άλλα πολύ καλή ιδέα
    και χαίρομαι που το.. εγκαινιάζω

    Καλή συνέχεια!


    asxetos
    22.09.2007, 13:15
    Πολυ καλη η ιδεα αυτης της κινησης. Καλες εμπνευσεις σε ολα τα παιδια που ασχολουνται με τα λογοτεχνηματα .
    esta
    22.09.2007, 14:18
    Πραγματικά καταπληκτική ιδέα...!!!!!!!!
    gialina_giannina
    22.09.2007, 21:36
    Μπράβο παιδιά!Πολύ καλή κίνηση!

    Πιστεύω ότι είναι πολύ ευχάριστη είδηση για όλους εμάς που αγαπάμε τη λογοτεχνία και την ποίηση!Και η αρχή που έγινε με το ποίημα της margo ήταν πολύ καλή!Εύχομαι να έχουμε και καλή συνέχεια!
    PashalinaMakia
    23.09.2007, 13:38
    Πού είπατε οτι μπορουμε να τα διαβάζουμε?Δεν το κατάλαβα..Συγχωρείστε με...
    pastella
    23.09.2007, 16:36
    Πολύ καλή ιδέα Γιώργο, όσο για το banner συμφωνώ κι εγώ με τον Παναγιώτη.
    margo
    25.09.2007, 23:03
    Συμφωνώ και επαυξάνω για το banner..

    Eπίσης θέλω να μάθω αν γίνεται το ΄λογοτέχνημα΄να συνοδεύεται από φωτό


    Αλλάζω τον εαυτό μου..αλλάζω τον κόσμο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 25-09-2007 23:07 ]


    anna2405
    26.09.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 25-09-2007 στις 23:03 έγραψε...


    Eπίσης θέλω να μάθω αν γίνεται το ΄λογοτέχνημα΄να συνοδεύεται από φωτό




    Κι εγώ θέλω να το μάθω αυτό...
    Πάρα πολύ καλή κίνηση για το περιοδικό αλλά νομίζω οτι η θέση που έχει στην αρχική σελίδα δεν το βοήθαει και πολύ!Σχεδόν χάνεται απο τη δημοσιευση της ημέρας!
    margo
    26.09.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος anna2405 στις 26-09-2007 στις 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 25-09-2007 στις 23:03 έγραψε...


    Eπίσης θέλω να μάθω αν γίνεται το ΄λογοτέχνημα΄να συνοδεύεται από φωτό




    Κι εγώ θέλω να το μάθω αυτό...
    Πάρα πολύ καλή κίνηση για το περιοδικό αλλά νομίζω οτι η θέση που έχει στην αρχική σελίδα δεν το βοήθαει και πολύ!Σχεδόν χάνεται απο τη δημοσιευση της ημέρας!




    ........
    jorge
    26.09.2007, 17:05
    Μην κλαίτε καλέ, θα γίνει πιο ευδιάκριτο με την πρώτη ευκαιρία :)

    Όσον αφορά φωτογραφίες, δυστυχώς αυτό δε γίνεται, τουλάχιστον προς το παρόν για λόγους που έχουν να κάνουν με τον μεγάλο φόρτο που θα έφερνε μια τέτοια δυνατότητα. Ήδη ο χρόνος που αφιερώνω για τον προγραμματισμό του περιοδικού σχεδόν διπλασιάστηκε. Μελλοντικά πάντως θα το δούμε
    jorge
    08.10.2007, 21:47
    Τώρα νομίζω διακρίνεται πιο καθαρά, ρίξτε μια ματιά. Το να μπει κάποια εικόνα, μάλλον θα βαρύνει ακόμα περισσότερο τη σελίδα. Επίσης μην ξεχνάμε πως τα λογοτεχνήματα λειτουργούν συμπληρωματικά στα μουσικά θέματα του περιοδικού, τα οποία έχουν το μεγαλύτερο βάρος.

    ΥΓ. Αν προβληματίζεστε τι είναι καλύτερο να στείλετε στο Περιοδικό, πχ λογοτέχνημα ή κάποια δημοσίευση, προτιμήστε το δεύτερο.
    margo
    08.10.2007, 22:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-10-2007 στις 21:47 έγραψε...

    Τώρα νομίζω διακρίνεται πιο καθαρά, ρίξτε μια ματιά.






    δε βλέπω καμία διαφορά..


    jorge
    08.10.2007, 22:48
    Ξεχωρίζει από τα πρόσφατα άρθρα και από το κάτω μέρος του γκρίζου box.