ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.848 μέλη

    Πιστεύετε στις νεράιδες;;;

    discogirl
    25.09.2007, 17:14
    Μπορείτε να κρατήσετε μυστικό; Οι νεράιδες υπάρχουν!
    Και βεβαία υπάρχουν παντού: στο σπίτι σας, στους κήπους, στα λιβάδια, στα πάρκα…
    Λατρεύουν τα δέντρα και τα λουλούδια και συχνά κρύβονται σε μαγικά δάση.

    Με λίγη τύχη, μπορεί να δείτε φευγαλέα μια νεράιδα να χορεύει όταν έχει πανσέληνο ή την παραμονή του θερινού ηλιοστασίου. Μπορεί επίσης να τη δείτε να πετάει ανέμελα μέσα στον κόσμο των ανθρώπων.

    Να ξέρετε όμως ότι οι νεράιδες αποκαλύπτονται μονό σε όσους πιστεύουν αληθινά σε αυτές.

    Έτσι, αν θέλετε πραγματικά να τις δείτε, θα πρέπει πρώτα να πιστέψετε ότι υπάρχουν. Μην είστε λοιπόν δύσπιστοι και ετοιμαστείτε να γνωρίσετε τον υπέροχο κόσμο των νεράιδων...

    Τι είναι οι νεράιδες;

    Όταν η πανσέληνος εμφανίζεται στον ουρανό, οι νεράιδες πέφτουν προς τη Νεραιδοχώρα ακολουθώντας το ασημένιο φως της. Η Νεραιδοχώρα είναι ο τόπος οπού ζουν οι νεράιδες όταν δεν βρίσκονται στον κόσμο των ανθρώπων. Κανείς δεν γνωρίζει που ακριβώς είναι αυτή η χωρά, όμως πολλοί πιστεύουν ότι για να πάει κάποιος εκεί κάποιος θα πρέπει να ακολουθήσει το φως του φεγγαριού.

    Η Νεραιδοχώρα είναι ένα μαγικό βασίλειο που θυμίζει λίγο τον κόσμο μας. Εκεί ζουν νεαρές και ηλικιωμένες νεράιδες, κηπουροί και ράφτες, δασκάλες και φουρνάρηδες.

    Λέγεται ότι το αγαπημένο φαγητό των νεράιδων είναι το νεραιδένιο κέικ που φτιάχνεται με γάλα και μελί. Όλες οι νεράιδες αγαπούν τη μουσική και είναι καλές στην κατασκευή μουσικών οργάνων και στο τραγούδι.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι οι νεράιδες είναι μικρά μαγικά πλάσματα με αραχνοΰφαντα φτερά. Όμως οι νεράιδες έχουν πολλές μορφές. Μερικές μοιάζουν ακόμα και με ζωάκια. Πάντως, οποία μορφή κι αν έχουν, οι νεράιδες διαθέτουν μαγικές ιδιότητες και μπορούν να διώξουν τα κακά πνεύματα.

    Οι νεράιδες των παραμυθιών

    Γνωρίζουμε πολλά για τις νεράιδες από τα παραμυθία. Συνήθως είναι καλές, όπως οι νεράιδα νονά της Σταχτοπούτας, που τη βοήθησε να πάει στον χορό. Όμως υπάρχουν και κακές νεράιδες.
    Η Ωραία Κοιμωμένη πηρέ στη βάφτιση της υπέροχα δώρα από τις νεράιδες νονές της, όμως μια κακία νεράιδα εμφανίστηκε και την καταράστηκε να πεθάνει. Ευτυχώς, μια άλλη νεράιδα χρησιμοποίησε τη μαγική της δύναμη, ώστε η πριγκίπισσα απλώς να πέσει σε ύπνο βαθύ. Έπειτα από χρονιά ένας όμορφος πρίγκιπας ξύπνησε την Ωραία Κοιμωμένη όταν, μαγεμένος από την ομορφιά της, τη φίλησε.
    Στο παραμύθι του Πίτερ Παν η Τίννκερμπελ αφηνει παντα πισω της ιχνη από νεραιδόσκονη. Η Γουέντι, ο Μάικλ και ο Τζόν ανακαλύπτουν ότι χάρη στη νεραιδόσκονη μπορούν να πετάξουν!
    Δε θα ήταν ωραία να είχατε κι εσείς τη δική σας νεράιδα για να σας προσέχει;

    Οι νεράιδες των κήπων

    Όλη τη μέρα και όλη τη νύχτα οι νεράιδες των κήπων είναι απασχολημένες με τα λουλούδια και τα δέντρα που υπάρχουν στους κήπους μας.
    Πριν ακόμα ξυπνήσουμε, στολίζουν με την πρωινή δροσιά τους ιστούς που φτιάχνουν οι αράχνες, ξεσκονίζουν τα πέταλα και τα φύλλα και γυαλίζουν το κέλυφος των σαλιγκαριών.
    Τη μέρα φυτεύουν αθόρυβα νέους σπόρους και φροντίζουν τα νεαρά βλαστάρια.
    Το σούρουπο είναι πολύ απασχολημένες, καθώς τότε απλώνουν νεραιδόσκονη σε όλο τον κήπο, για να μεγαλώσουν και να γίνουν όμορφα τα λουλούδια.
    Οι νεράιδες των κήπων είναι ντροπαλές και κρύβονται.
    Αν όμως καθίσετε στον κήπο το σούρουπο, μπείτε να δείτε κάποια απ’ αυτές να τριγυρίζει ανάμεσα στα φυτά.

    Χρήσιμες νεράιδες

    Κάθε νεράιδα έχει μια δουλειά να κάνει. Οι νεράιδες των δοντιών αφήνουν τη νύχτα τα δωράκια κάτω από το μαξιλάρι των παιδιών σε αντάλλαγμα με τα βρεφικά τους δοντάκια, που τα xχρησιμοποιούν για να φτιάχνουν άστρα.
    Οι νεράιδες των δασών φροντίζουν τα φυτά, τα δέντρα και τα ζώα του δάσους. Την επόμενη φορά που θα κάνετε βόλτα στο δάσος, να προσέχετε που πάτε, μπορεί να πατήσετε κατά λάθος μια νεράιδα!
    Οι νεράιδες του νερού προστατεύουν όλα τα φυτά και τα ζώα που ζουν σε ποταμιά, ρυάκια και λίμνες. Αν σταλθείτε διπλά σε ένα ποτάμι ή ένα ρυάκι, μπορεί να ακούσετε το κελαρυστό γέλιο μιας νεράιδας του νερού.
    Οι σπιτικές νεράιδες ζουν στο σπίτι μας. Αν και είναι μικροσκοπικές, βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού. Είναι καλόκαρδες, αλλα καμιά φορά γίνονται σκανταλιάρες: έχετε ποτέ αναρωτηθεί ποιος πηρέ τις κάλεσες σας που δεν μπορείτε να βρείτε;

    Ο χορός των νεράιδων

    Στις νεράιδες αρέσουν πολύ οι γιορτές και η διασκέδαση. Η αγαπημένη γιορτή τους είναι ο Χορός του Μαΐου που οργανώνουν κάθε χρόνο την Πρωτομαγιά ο Νεραιδοβασιλιάς και η Νεραιδοβασίλισσα.
    Νεράιδες από όλη τη Νεραιδοχώρα συγκεντρώνονται σε ένα μαγικό ξέφωτο για να υποδεχτούν το καλοκαίρι. Παίζουν μουσική, χορεύουν και γελούν. Όλες φορούν τις ομορφότερες τουαλέτες τους και χορεύουν μέχρι το πρωί. Είναι η πιο ευτυχισμένη μέρα στη Νεραιδοχώρα.
    Τώρα που μάθατε περισσότερα για τις νεράιδες, γιατί δεν ψάχνετε να βρείτε μια; Αν πραγματικά πιστεύετε σ’ αυτές, μπορεί να τις βρείτε εκεί που δεν το περιμένετε. Ίσως να συναρτήσετε μια στο δωμάτιο σας η καθώς θα κάνετε βόλτα στον κήπο. Ποιος ξέρει, ίσως η τύχη να σας χαμογελάσει…




    mmmyrto
    25.09.2007, 19:38
    ... Ας μην πει κανείς ότι δεν πιστευει στις νεράιδες...
    Όταν το λέει κάποιος μια νεράιδα πεθαίνει...
    Panos72
    25.09.2007, 20:50
    Ωραία σκέψη... γεμάτη ευχάριστες εικόνες... αλλά... μην το πολυπιστεύεις γιατί το εκμεταλλεύονται τα κουνούπια...
    Συνέχισε να ονειρεύεσαι αλλά προσγειωμένα!
    Stroumfita456
    25.09.2007, 20:58
    Ονειρα θερινης νυχτος λεω εγω....!!!!
    Eliza21
    25.09.2007, 22:40
    ε λοιπόν ναι, το ομολογώ.........το πραγματικό μου όνομα ειναι Τίνκιμπελ
    marylin
    25.09.2007, 23:17
    Νεράιδα... Μου ακούγεται τόσο όμορφη αυτή η λέξη κυρίως από τα χείλη αγαπημένων μου τραγουδιστών όταν εμπεριέχεται σε στίχους...
    Ένα όμορφο ψέμα...
    uNick
    26.09.2007, 00:12

    Φυσικά και πιστεύω στις νεράιδες...

    Τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν γνώρισα μια...



    katerinni
    26.09.2007, 00:25
    ε ναι λοιπόν πιστεύω και μάλιστα που θα πάει όταν την εντοπίσω θα της κάνω παρατήρηση που παίρνει συνέχεια τις κάλτσες μου..και τις αφήνει όπου να ναι!
    discogirl
    26.09.2007, 00:51
    Ευτυχώς το όνειρο ακόμη είναι τζάπα....


    Peace18
    26.09.2007, 04:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 25-09-2007 στις 20:50 έγραψε...

    Ωραία σκέψη... γεμάτη ευχάριστες εικόνες... αλλά... μην το πολυπιστεύεις γιατί το εκμεταλλεύονται τα κουνούπια...
    Συνέχισε να ονειρεύεσαι αλλά προσγειωμένα!


    Συμφωνώ με τον Πάνο!
    Τι να πω!
    Κάποτε κι εγώ είχα δελεαστει με το όλο παραμυθάκι!
    Είναι θελκτικό......... ωραίο.............
    Αλλά παραμύθι!
    MichPah
    26.09.2007, 12:01
    Η Ανεράιδα
    Χαΐνηδες

    Μιαν ανεράιδα αγάπησα μια νύχτα στ'ονειρό μου
    και ξύπνησα και βρέθηκε κόρη στο πλευρό μου.

    Είχε δυο χείλια βυσσινιά μαλλιά σαν το μετάξι
    κι επαρακάλου τ'όνειρο μια ζήση να βαστάξει.

    Ποιος την είδε την αγάπη που'χα μια φορά
    Σύννεφο θαρρώ πως είναι στην Ανατολή
    κι ώρες ώρες ψιχαλίζει για να μου μιλεί.

    Κι όπως επέφταν τα μαλλιά στα φιλντισένια στήθια
    τη ρώτησα αν ήτανε όνειρο ή αλήθεια.

    Γέλασ' η κόρη κι έφυγε τη νύχτα στο σκοτάδι
    κι άδικα την περίμενα ξάγρυπνος κάθε βράδυ.

    Ποιος την είδε την αγάπη που'χα μια φορά
    Έγινε δεντρί κι αέρι κι απ'τα δυο φωνή
    και κακή πληγή που κάθε βράδυ με πονεί

    Τίνος να πω τον πόνο μου και ποιος να το πιστέψει
    πως τ'όνειρο μιας χαραυγής μου μάτωσε τη σκέψη

    Μου πε μια μάισσα τση καρδιάς που γιάτρευε τον πόνο
    πως ξωτικά υπάρχουνε σαν τα πιστεύεις μόνο

    Ποιος την είδε την αγάπη που'χα μια φορά
    Το στρατί στρατί θα πάρω και φιλώ σταυρό
    όνειρό μου και αλήθεια θα ρθω να σε βρω.



    "Λαός που τη παράδοση , ξεχνά και δεν θυμάται ,
    στο λήθαργο του μαρασμού παντοτινά κοιμάται...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MichPah στις 26-09-2007 12:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MichPah στις 26-09-2007 15:22 ]


    discogirl
    26.09.2007, 15:38
    Όσοι πιστοί προσέλθεται:
    Fairy Land...


    discogirl
    26.09.2007, 22:31
    Ευχαριστώ mnk
    swkraths
    27.09.2007, 12:59
    Ωππ μόλις πέθανε μία....Αχ την καημενούλα.....
    rory166
    27.09.2007, 13:28
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 27-09-2007 στις 12:59 έγραψε...

    Ωππ μόλις πέθανε μία....Αχ την καημενούλα.....



    Καντες 2
    MacPetax
    27.09.2007, 14:52
    Edo pou zo , se ligo mallon tha arxiso na pistevo se ligo !
    Apataggelos
    27.09.2007, 18:54
    Αν πιστεύω στις νεράιδες... μα φυσικά ΝΑΙ!

    Άκου ερώτηση... είναι σαν να ρωτάς αν πιστεύω στα παραμύθια, στον Άγιο Βασίλη και στη Νεράιδα των Δοντιών....



    discogirl
    28.09.2007, 01:02

    Jimy
    30.09.2007, 01:20
    Ναι


    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
    vavmlfe2
    30.09.2007, 02:46
    Αν πιστεύω στις Νεράιδες?
    Δύσκολη ερώτηση.
    Δεν ξέρω αν πιστεύω σε αυτές αλλά σίγουρα υπάρχουν.

    Τώρα τη μορφή που λαμβάνει η καθεμία τους είναι δύσκολο να την καθορίσεις, να τη βάλεις σε πλαίσια, να την τυποποιήσεις, να την περιορίσεις.
    Εξάλου και στη μυθολογία λάμβαναν ποικίλες μορφές.

    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τη συνάντησα μα άτυχο που δεν την κέρδισα ψυχή τε και σώματι.
    Προσπάθησα μα δεν τα κατάφερα.
    Αν ήμουν εγωιστής θα έλεγα ότι δεν υπήρξε ποτέ, θα την προσπερνούσα και θα έλεγα ότι οι ιστορίες για Νεράιδες είναι ανοησίες.
    Πόσο ψεύτης θα ήμουνα αλήθεια?
    Στο επιστέγασμα της ζωής μας οφείλουμε να δούμε την αλήθεια και κάνοντας τον επίλογο μας θα πρέπει να κρίνουμε τον εαυτό μας όχι αυστηρά και απόλυτα αλλά ως πρέπει.
    Κοιτώντας στο παρελθόν θα μας ρωτήσουμε: υπήρχαν Νεράιδες στη ζωή μου?
    Αν απαντήσουμε ναι θα πρέπει να είμαστε ευτυχισμένοι. Να τις θυμηθούμε και να ταξιδέψουμε σε εκείνες τις μαγικές εικόνες.
    Αν απαντήσουμε όχι, τότε θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι στερήσαμε τον εαυτό μας από το να ζήσει τα όνειρα του.

    Υπάρχουν, αρκεί να τις βλέπεις.,
    Τις γνωρίζεις και τις λατρέυειθς αρκεί να το θέλουν και να το θέλεις.
    Ψάξτε τις λοιπόν. Κι αν δεν τις βρείτε τότε εσείς θα ευθύνεσται γιατί με τη μονοδιάστατη λογική σας τις απομακρύνατε.

    :)