ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.844 μέλη

    Τεχνική για πιάνο

    Georgnik
    26.09.2007, 14:57
    Καλησπερα σας!

    Παίζω ακκορντεον εδω και αρκετα χρόνια ασχολούμενος με την ελληνική λαικη μουσική και θα ήθελα να περασω τωρα στη κατηγορια Synthesizer/αρμόνιο/πληκτρα.
    Δε θέλω να το κανω ομως αβιαστα, οπότε θεωρώ οτι πρεπει να αναπτυξω μια δεξιοτεχνία στο παίξιμο αρμονίου. Μια ικανοτητα καθως ΔΕΝ εχω αυτο που θα λεγαμε "πιανιστικο" παιξιμο και αυτα τα "ομορφα" αρπισματα και περασματα που γινονται στο πιανο...

    Δε θα ηθελα ομως απο την αλλη μερια να ασχοληθω με το να βγαζω/μαθαινω κομματια Μπαχ, Μπετοβεν κλπ (εκτος κι αν το κρινεται αναγκαιο)... Ξερω ισως ακουγεται λαθος η προηγουμενη προταση, απλα θελω να τονισω οτι θελω να αναπτυξω μια τεχνικη παιξιματος πιανου, χωρις να θελω να την εφαρμοσω παιζοντας κλασσικη μουσικη αλλα και παλι ελληνικη λαικη μουσικη.

    Ο λογος ειναι οτι θελω να ψαξω για δουλεια σε "μπουζουκια" και εχοντας καβαντζα οτι ξερω ακκορντεον, θελω να κοιταξω για πληκτρας...οπου και το αριστερο χερι ΠΡΕΠΕΙ να πεταει και να γεμιζει τον ηχο...

    Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας... σε ιδεες αλλα και σε προτινομενα βιβλια!


    Peace18
    27.09.2007, 00:34
    Αφού θέλεις να μάθεις αρμόνιο μπορείς να πας σε ένα ωδείο και να κάνεις 1 χρόνο εντατικά μαθήματα στα πλήκτρα χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κλασσικά κομμάτια.............. Και απ'ότι βλέπω μένεις Σαλόνικα......
    Έχω υπόψην μου ένα ωδείο που ετοιμάζει άτομα για σύγχρονα πλήκτρα (λαϊκό, έντεχνο και ροκ) Αν θέλεις επικοινώνησε....

    Termite
    27.09.2007, 07:08
    Χωρίς να σου λέω οτι έτσι "πρέπει να γίνει" πιστεύω πως παίζοντας κλασσικά κομμάτια σωστα, θα αποκτήσεις μια ανεκτίμητη ευαισθησία και ικανότητα στα δάχτυλά σου.


    MirsiniManou
    26.10.2007, 01:11
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι απαιτείς πολλά αλλά όπως τα νομίζεις ή θέλεις εσύ!Εφόσον θέλεις ένα αριστερό χέρι που να ...φυσαει θα πρέπει να ακολουθήσεις την κλασική εκπαιδευση τουλάχιστον για κάποιο διαστημα και μ'ένα ειδικά διαμορφωμένο τροπο προσαρμοσμένο στα ζητούμενά σου.Ετσι θα μπορέσεις ν'αποκτήσεις κάποια σχετική τεχνική άνεση σε συνδυασμό και με κάποιες γνώσεις αρμονίας!Πιστεψε με είναι ο εγγυρότερος τρόπος!
    DIMITRISXANIA
    19.11.2007, 03:13
    Μπορεις να κανεις τις σπουδες υπερβατικης δεξιοτεχνιας του Liszt.
    Τη μεθοδο Hanon επισης αλλα κυριως αν ζητας σταθεροτητα στο παιξιμο, ευλυγισια και ενδυναμωση των χεριων θα σου προτεινα να κανεις κλιμακες μειζονες ελλασονες με 8ες,3ες, 6ες, 10ες,
    αρπισμους με 8ες, πεμπτες μεθ'7ης και εβδομης ελλαττωμενης και ολα σε παραλληλη και αντιθετη κινηση. Καλη Δουλεια!
    stella17
    19.11.2007, 22:30
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ- ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ- ΤΑ CZERNY,TA CRAMER,TA MOSKOWSKI ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΚΑΝΕΙΕΣ
    (ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ), ΔΕΝ ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΨΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ....
    ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ- ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ "ΒΑΡΕΤΕΣ", ΜΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΙΑΝΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ!!!
    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΙΚΗ- ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ- ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ
    ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΡΑΞΗ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΟΡΑΜΑ!!
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ....
    Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ....ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ...
    Ο ΡΑΧΜΑΝΙΝΩΦ, ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΗΣ ΠΙΑΝΙΣΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ), ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ "ΘΕΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...."
    xaroumenokoritsi
    21.11.2007, 18:52
    Λοιπόν...κλασικά βιβλία τεχνικής είναι τα Czerny..Το πιο δύσκολο είναι το Czerny 50 είναι για επίπεδο ανωτέρας.. Μετά υπάρχει το βιβλίο Heller που είναι πιο ήπιο και το Crammer και για κλίμακες και αρπίσματα το Hannon.
    Αυτά!