ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Πόσες ώρες παιζετε το μουσικο σας οργανο?

    Bgre
    27.09.2007, 22:10
    Πρωσοπικα παίζω τ drums μου περιπου 1 ωρα την ημέρα.Εσεις ποσες ωρες ξοδεύετε?
    ariadni0909
    28.09.2007, 00:52
    Τετοια τοπικ ανοιγετε κ μετα ρωτατε γιατι υπαρχει λογοκρισια!

    Panos72
    28.09.2007, 02:10
    Εγώ το παίζω όταν έχω όρεξη. Το γρατζουνάω κατά βάση, γιατί ακόμα δεν ξέρω. Πότε πότε με βοηθάει ένας φίλος μεγαλύτερος από μένα και πιο έμπειρος. Παίζει αυτός, βλέπω και αντιγράφω. Όταν τώρα είμαι σε παρέα, έτσι για να εντυπωσιάσω καμιά κοπέλα, τη βγάζω και pickάρω (ηλεκτρική κιθάρα παίζω)....
    Angelofdeath1990
    28.09.2007, 07:39
    analogos pws eimai sunh8ws paizw kamia wra to ligotero alla arketes fores an oxi oles mpoei na afierwsw kai 4 wres....mprorei kai parapanw....analogos ta kefia...
    noizreduction
    28.09.2007, 09:55
    Οταν μελετουσα πιανο για το ωδειο, καταναλωνα 3 ωρες το λιγοτερο.
    Δυστυχως μετα το προβλημα στον ωμο μειωσα αρκετα τη μελετη και εαν υπολογισω και τις λιγες ωρες που μου απομενουν απο την εργασια, μπορει να ειναι και 1 με 2 ωρες την ημερα. Ευτυχως που υπαρχουν και οι μπαντες, για να κλεινω 4ωρα ή καμια δουλεια ενορχηστρωσης οπου εκει καταναλωνω ολη την ημερα
    Dimos22
    28.09.2007, 16:32
    Μελετάω συνήθως 1 ώρα την ημέρα, δυστηχώς πολύ λίγο κατα την γνώμη μου αν σκεφτούμε πως σχεδον 30 λεπτά είναι το ζέσταμα... πιστεύω 2-3 ώρες την ημέρα είναι αρκετα καλά
    ariadni0909
    28.09.2007, 17:34
    Λοιπον για να απαντησω και σοβαρα...Οταν εκανα μαθηματα πιανου(τα κοψα... )
    μεσα στο νερο ηθελα ενα διωρο...για τα βασικα και μονο....για το βιολι χμμ
    εξαρταται το κομματι....παντως εγω ημουν ικανοποιημενη με τον ηχο μετα απο 1.30 ωρα τουλαχιστον!!!!Απο κει και περα ηταν το ουσιαστικο διαβασματακι...
    Ωστοσο!Σου μιλησα για διαβασμα τωρα....οσο αναφορα την προσωπικη ευχαριστηση...Μπορει να ειναι ωωωωωωωωωωρες ατελειωτες...
    darbukaboy
    28.09.2007, 19:17
    Oταν εχω κεφια μπορω να παιζω και δυομισι και τρεις ωρες συνεχομενα.Ειδαλλως μια ωριτσα την ημερα το ''σκουριασμα'' το κανει περα!
    vero
    28.09.2007, 21:55
    οταν ειμαι υποχρεωμενη να διαβασω για το ωδειο εξαρταται το κομματι περισσοτερες φορες μπορει 3 ωρες
    εαν ειναι για την παρτι μου... αναλογα με τα κεφια....
    harisx
    29.09.2007, 00:05
    Εγω δυστηχως δεν το παιζω πολυ διοτι εχω αφιερωσει ολο τον χρονο για να φτιαχνω δικα μου κοματια.Και ετσι βελτιωνομαι μεσα απο αυτη την διαδικασια, οσο
    γινεται βεβαια.
    jacamar
    29.09.2007, 20:58
    Μέχρι πρίν την τρίτη λυκείου έπαιζα κιθάρα 3 ώρες φυσικά με καλό ζέσταμα και πολλές πολλές ασκήσεις για το χέρι. Μετά απο στην τρίτη λυκείου έπαιζα μόνο κυριακές βράδυ καμία ώρα. Σήμερα παίζω μια ΄΄ωρα κιθάρα κανένα μισάωρο πλήκτρα για να συνιθίσω και μετά απο 1 μεχρι 4 και παραπάνω ώρες πάιζω με τις λούπες στο pc....!
    noizreduction
    29.09.2007, 23:47
    Να σημειωσω πως περισσοτερες ωρες παιξιματος, δεν ειναι παντα και ο δρομος για την καλυτερη δεξιοτεχνεια του οργανου.
    Η σωστη μελετη πρεπει να ειναι μεθοδικη, σταθερη και οχι "αα...βρηκα αυτο το βιβλιο του Χ κιθαριστα...ε..ας αφησω το παλιο βιβλιο που μελετουσα και ας πιασω το καινουριο".
    Πολλες φορες η κακη μελετη, οδηγει σε προβληματα τοσο στο αποτελεσμα, οσο και στην υγιεινη των χεριων μας.
    Οποτε, παντα με προσοχη και να μην προσπαθουμε να πιασουμε 3αρια και 4αρια, επειδη καποιος φιλος μας το κανει.
    McJohn
    30.09.2007, 12:17
    Ktarxas paizo drums.Kano zestama enos tetartou kai me ta mia me miamisi ora akiseis.Meta analoga me ti diathesi m psixiki kai somatiki paizo kai ta dika mou komatakia.Den ipologizo fisika tis ores pou 3odevo me tis mpantes.
    StavmanR
    30.09.2007, 14:23
    Ασχολούμαι με κιθάρα. Ξεκίνησα με κλασική από τα παιδικά χρόνια και πέρασα στην ηλεκτρική στα εφηβικά. Σε εκείνη την περίοδο έπαιζα περίπου 3 ώρες καθημερινά, ενώ τα καλοκαίρια, όταν και δεν είχα σχολικές υποχρεώσεις, ξεπερνούσα τις 6. Τα τελευταία χρόνια και κυρίως λόγω επαγγέλματος, δεν επιδίδομαι σε πολύωρες ασκήσεις, αφού πλέον καλούμαι να παίζω ζωντανά από 1 ώρα ως και 6 τις περισσότερες φορές. Πάντως είναι βασικό να τονίσω ότι δεν με πίεσε ποτέ κανείς και είμαι από τη φύση μου "δοσμένος" σε αυτό που κάνω. Επίσης, η μουσική εξάσκηση δε σταματά ποτέ γι' αυτούς που το έχουν μέσα τους. Για παράδειγμα αποφεύγω να βγω σε ραντεβού σε μέρος που έχει μουσική γιατί προφανώς γίνομαι ρεζίλι, μιας και η μουσική μου αποσπά πλήρως τη συγκέντρωση από την παρέα... Πιστεύω ότι πολλοί το παθαίνουν το συγκεκριμένο, ειδάλλως πρέπει να ανησυχώ...
    Πιστεύω ότι η μουσική βρίσκεται στο μυαλό και όχι στα υπόλοιπα μέρη του σώματος. Κάποιος που την έχει μέσα του εξασκείται ακόμα κι όταν δεν έχει στα χέρια του μουσικό όργανο. Έτσι εξηγείται και το πως μπορείς να γράψεις οδηγούς και παρτιτούρες χωρίς να πιάσεις την κιθάρα, απλά και μόνο με το άκουσμα. Η μουσική εξάσκηση έχει ως βάση το αυτί (τη γενικότερη λειτουργία της ακοής με συμμετοχή και άλλων αισθήσεων) και όχι τα άκρα του σώματος. Εκείνα αφορούν περισσότερο την τεχνική απόδοση, και λιγότερο την μουσική ευφυΐα και κατανόηση.
    nikos_f3n
    27.11.2007, 11:45
    Παιζω ντραμς συνηθως 2-3 φορες την εβδομαδα απο 2 ωρες περιπου. Βασικα θελω να παιζω καθε μερα αλλα αν ξυπνας 7.30 για δουλεια με τι ψυχολογια να παιξεις το απογευμα;

    matthias16
    27.11.2007, 12:04
    Αναλογως την μερα, απο 1 ωρα μεχρι 3 .
    Συνηθως βραδυνες ωρες ομως που ερχεται η εμπνευση
    Εχει τυχει βεβαια και καθολου.. Οποτε.. αντε να βγαλεις συμπερασμα απο αυτο το τοπικ

    υ.γ. ηλεκτρικη κιθαρα
    Ashley
    27.11.2007, 16:51
    Μαθητρια ειμαι τι αλλο έχω να κάνω?? δουλειά μου? να μαθαίνω!!!

    Λοιπόν ....
    1) Οποιανδήποτε διάθεση και να έχω καταλήγω στην κιθαρίτσα μου
    2) Οπουδήποτε και να είμαι σχολείο, σπίτι, εκδρομή, ακόμα και σε εξόδους μαζί μου
    3) Ότι ώρα και αν είναι εγώ θα παίξω

    Ασχολούμε με την κιθάρα όλη μέρα "δεν ξεκολλάω από πάνω της" . αυτοκόλλητες έχουμε γίνει!!
    και μαθαίνω εδώ και 3 χρόνια έχω ακομα καιρο για να κουραστώ!!


    PitsiBlue
    27.11.2007, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Ashley στις 27-11-2007 στις 16:51 έγραψε...

    Μαθητρια ειμαι τι αλλο έχω να κάνω?? δουλειά μου? να μαθαίνω!!!

    Λοιπόν ....
    1) Οποιανδήποτε διάθεση και να έχω καταλήγω στην κιθαρίτσα μου
    2) Οπουδήποτε και να είμαι σχολείο, σπίτι, εκδρομή, ακόμα και σε εξόδους μαζί μου
    3) Ότι ώρα και αν είναι εγώ θα παίξω

    Ασχολούμε με την κιθάρα όλη μέρα "δεν ξεκολλάω από πάνω της" . αυτοκόλλητες έχουμε γίνει!!
    και μαθαίνω εδώ και 3 χρόνια έχω ακομα καιρο για να κουραστώ!!





    Συμφωνώ,απολύτως.................................................................................................................................
    Liza32
    29.11.2007, 00:45
    Ασχολούμαι με το αρμόνιο 1 ώρα καθημερινά. Συνήθως παίζω κομμάτια για την προσωπική μου ευχαρίστηση.
    marakiasteraki
    01.12.2007, 18:31
    Μισή ώρα κάθε μέρα...αρμόνιο παίζω εγώ