ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Πως αντιμετωπιζετε το αγχος πριν το Live?

    delta66
    22.10.2007, 08:54
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 22-10-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Σκέφτεσαι...

    Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?

    ’ντε να να είναι 3,4....

    Πόσοι από αυτούς θα καταλάβουν αν κάνεις κάποιο λάθος? Το πολύ 2!

    Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι? Δεν κάνει!



    Διαφωνω. Θα ξεφυγω λιγο αλλα για μενα ειναι σημαντικο να μην περασει απαρατηρητο.
    Δεν πρεπει να σκεφτονται ετσι οι μουσικοι.
    Αυτη η σκεψη ειναι λαθος, απο τη αρχη ως το τελος, για μενα.

    1ο "Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?"
    Δηλαδη πας συνειδητα, να παιξεις μουσικη σε ανθρωπους που τους θεωρεις αμουσους.

    2ο "Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι?"
    Δηλαδη το οτι δεν επαιξες καλα δεν φτανει που θα το ξερεις εσυ?
    Φοβασαι για τα 2 ατομα?

    Ο πολυς ο κοσμος μπορει να μη γνωριζει τεχνικα θεματα και λεπτομεριες αλλα ειναι αλανθαστος κριτης.
    Μεσα του νοιωθει αν ηταν καλο και αξιζε, αυτο που ακουσε.
    Δεν τον κοροιδευεις.
    Φιλικα Δελτα.






    vangos-guitarman
    22.10.2007, 09:32
    για μένα ο μόνος τρόπος να ξεπεραστεί το άγχος είναι να σκέφτεσαι πώς παίζεις κατ'αρχήν για πάρτυ σου. ύστερα βάζεις τους άλλους. τότε αποδίδεις καλύτερα και το ευχαριστούνται όλοι.
    noizreduction
    22.10.2007, 11:47
    20 λεπτα πριν ξεκινησει το live, πλησιαζεις το οργανο σου, καθεσαι με την πλατη στο κοινο ( εαν μπορεις, γιατι συνηθως στα πληκτρα, αυτο ειναι αδυνατον ) και παιζεις μαζι του, χωρις να ενδιαφερεσαι για τιποτα αλλο...
    Καποιους τους βοηθαει το ποτο..Εμενα ποτε δεν με βοηθησε, γιατι θελω να ειμαι απολυτως νηφαλιος οταν παιζω σε ενα live ( και εαν ειναι και επαγγελματικα μαλιστα, οπου καποιοι σε πληρωνουν για να το κανεις, πρεπει να εισαι ικανος να αποδωσεις τα 100% της αξιας σου ).
    antreas_dr
    22.10.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 22-10-2007 στις 08:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 22-10-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Σκέφτεσαι...

    Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?

    ’ντε να να είναι 3,4....

    Πόσοι από αυτούς θα καταλάβουν αν κάνεις κάποιο λάθος? Το πολύ 2!

    Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι? Δεν κάνει!



    Διαφωνω. Θα ξεφυγω λιγο αλλα για μενα ειναι σημαντικο να μην περασει απαρατηρητο.
    Δεν πρεπει να σκεφτονται ετσι οι μουσικοι.
    Αυτη η σκεψη ειναι λαθος, απο τη αρχη ως το τελος, για μενα.

    1ο "Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?"
    Δηλαδη πας συνειδητα, να παιξεις μουσικη σε ανθρωπους που τους θεωρεις αμουσους.

    2ο "Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι?"
    Δηλαδη το οτι δεν επαιξες καλα δεν φτανει που θα το ξερεις εσυ?
    Φοβασαι για τα 2 ατομα?

    Ο πολυς ο κοσμος μπορει να μη γνωριζει τεχνικα θεματα και λεπτομεριες αλλα ειναι αλανθαστος κριτης.
    Μεσα του νοιωθει αν ηταν καλο και αξιζε, αυτο που ακουσε.
    Δεν τον κοροιδευεις.
    Φιλικα Δελτα.









    Σε διαβεβαιώ Σπύρο πως δεν τους κοροϊδεύω !

    Παίζω όσο καλύτερα γίνεται είτε είναι 3 άτομα από κάτω είτε 2.500! Είτε παίζω με την Σούλα Μπούλα είτε με την Ελένη Βιτάλη... είτε στο πανηγύρι του ’η Λιά είτε στο Ηρώδειο...

    Απλά αυτή η συλλογιστική σε κάνει και ελευθερώνεσαι από το άγχος και το μουδιασμα των χεριών!
    Χαλαρώνεις βρε αδερφε!

    darbukaboy
    22.10.2007, 14:52
    Συνηθως βαζω στο μυαλο μου οτι δεν υπαρχει κοσμος απο κατω.Ενας αλλος τροπος αντιμετωπισης του αγχους ειναι να πιω κατι(κατα πριτνηση με αλκοολ).
    cobal
    22.10.2007, 18:40
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 22-10-2007 στις 12:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 22-10-2007 στις 08:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 22-10-2007 στις 01:07 έγραψε...

    Σκέφτεσαι...

    Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?

    ’ντε να να είναι 3,4....

    Πόσοι από αυτούς θα καταλάβουν αν κάνεις κάποιο λάθος? Το πολύ 2!

    Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι? Δεν κάνει!



    Διαφωνω. Θα ξεφυγω λιγο αλλα για μενα ειναι σημαντικο να μην περασει απαρατηρητο.
    Δεν πρεπει να σκεφτονται ετσι οι μουσικοι.
    Αυτη η σκεψη ειναι λαθος, απο τη αρχη ως το τελος, για μενα.

    1ο "Πόσοι από αυτούς που είναι από κάτω ξέρουν μουσική?"
    Δηλαδη πας συνειδητα, να παιξεις μουσικη σε ανθρωπους που τους θεωρεις αμουσους.

    2ο "Ε, για 2 άτομα θα αγχώνεσαι?"
    Δηλαδη το οτι δεν επαιξες καλα δεν φτανει που θα το ξερεις εσυ?
    Φοβασαι για τα 2 ατομα?

    Ο πολυς ο κοσμος μπορει να μη γνωριζει τεχνικα θεματα και λεπτομεριες αλλα ειναι αλανθαστος κριτης.
    Μεσα του νοιωθει αν ηταν καλο και αξιζε, αυτο που ακουσε.
    Δεν τον κοροιδευεις.
    Φιλικα Δελτα.









    Σε διαβεβαιώ Σπύρο πως δεν τους κοροϊδεύω !

    Παίζω όσο καλύτερα γίνεται είτε είναι 3 άτομα από κάτω είτε 2.500! Είτε παίζω με την Σούλα Μπούλα είτε με την Ελένη Βιτάλη... είτε στο πανηγύρι του ’η Λιά είτε στο Ηρώδειο...

    Απλά αυτή η συλλογιστική σε κάνει και ελευθερώνεσαι από το άγχος και το μουδιασμα των χεριών!
    Χαλαρώνεις βρε αδερφε!



    Μη μου πεις οτι εχεις παιξει με τη Σουλα Μπουλα?
    Η Σουλα ειναι απο το νησι μου και εχω παιξει σε πολα πανυγηρια μαζι της
    antreas_dr
    22.10.2007, 19:00
    Tυχαία 'ηταν τα ονόματα

    ο Φώτης Βρεγμένος και η Τασία Μούσκεμα όμως είναι πολύ όμορφο ντουετάκι...
    tago
    22.10.2007, 23:42
    Με κονιάκ και βαθιές εισπνοές?
    fantasma
    23.10.2007, 10:22
    με δυο μπυριτσες τι μια πισω απο την αλλη εισαι μια χαρα...

    τωρα αν πιεις δυο σαμπουκες τι μια πισω απο την αλλη....
    απλα δε θα σε νοιαζει και για το αποτελεσμα....

    καλημερα....
    marylin
    23.10.2007, 12:20
    Ως τρελά μουσικόφιλη που βλέπω πολύ συχνά live έχω να σας πω ότι το άγχος των συναδέλφων σας είναι συνήθως τα πρώτα λεπτά, η επαφή με τον κόσμο τους κάνει κάπως να το ξεχνούν.
    Στην τελική κι αν κάτι δεν πάει καλά (έχει συμβεί άπειρες φορές) τι έγινε βρε παιδιά? ’νθρωποι είσαστε κι εσείς και θέλω να πιστεύω ότι πάντα ο σκοπός σας είναι να παρουσιάσετε ότι καλύτερο!
    delta66
    23.10.2007, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 23-10-2007 στις 12:20 έγραψε...

    έχω να σας πω ότι το άγχος των συναδέλφων σας είναι συνήθως τα πρώτα λεπτά, η επαφή με τον κόσμο τους κάνει κάπως να το ξεχνούν.



    Μαλλον αρχιζει να επιδρα το ποτο μετα απο λιγα λεπτα.
    YrIazz
    02.11.2007, 09:41
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 22-10-2007 στις 23:42 έγραψε...

    Με κονιάκ και βαθιές εισπνοές?



    χεχεχεχεχ


    MirsiniManou
    05.11.2007, 15:17
    Το θέμα που θίγεις δεν είναι τόσο εύκολο ν'απαντηθεί με στερεότυπους τρόπους!Η δημόσια έκθεση είναι απολύτως φυσιολογικό να θέτει τον εαυτό σε κατάσταση εγρήγορσης,εξημμένης υπευθυνότητας όπου σε σωματικό επίπεδο επικρατούν συμπτώματα ταχυκαρδίας,εφίδρωσης ή παγώματος των άκρων,τρεμούλα,απώλεια μνήμης κ.α.Ολα αυτά είναι αποτέλεσμα της διάχυσης της αδρεναλίνης στον οργανισμό.Αν είσαι ,λοιπόν,αρκετά νευρικός τύπος όλα αυτά οξύνονται οποτε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ν'αποδεκτείς το γεγονός ,να μην προσπαθήσεις δηλαδή να το σφίξεις και ν'αφήσεις ένα μικρό χρονικό διαστημα προκείμενου να ηρεμήσει από μόνο του το σώμα.Βοηθούν πολύ οι εισπνοές απο τι διαφραγμα,κράτημα κάποια δευτερόλεπτα και εκπνοή.Κατά δευτερο χρειάζεται να εντοπίσεις τις ψυχολογικές αιτίες που μπορεί ενδεχομένως να διογκώνουν την κατάσταση,με λίγα λόγια να ψάξεις τον εαυτό σου αν υπάρχει υπερβολή για τελειοτητα,ευαισθησία στην κριτική των άλλων και το κυριότερο για ποιο λόγο παιζεις μουσική,για να συγκινήσεις τους ανθρωπους οποτε δεν είναι απαραιτητο να είσαι μηχανιστικος,ή για για να ικανοποιοήσεις το εγώ σου και να λένε όλοι ότι είσαι θεός!Γνώμη μου είναι να μην καταφύγεις στο αλκοολ ,η συγκεντρωμένη και συστηματική μελέτη αυξανει την αυτοπεποίθηση όπως και η σκηνική εμπειρία1Εύχομαι καλή διαδρομή και συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι ο απολυτος ακαδημαισμός δεν συνυπάρχει απαραίτητα με την τέχνη
    marylin
    05.11.2007, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 23-10-2007 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 23-10-2007 στις 12:20 έγραψε...

    έχω να σας πω ότι το άγχος των συναδέλφων σας είναι συνήθως τα πρώτα λεπτά, η επαφή με τον κόσμο τους κάνει κάπως να το ξεχνούν.



    Μαλλον αρχιζει να επιδρα το ποτο μετα απο λιγα λεπτα.




    alpatman
    26.11.2007, 15:19
    να συμφωνησω με αρκετα απο τα παραπανω ,χωρις ομως να εχω επαγγελματικη πειρα ...
    για το αγχος ενα 'κολπο' ειναι η ψυχολογικη προετοιμασια , του μυαλου για το live δηλαδη , η σκεψη και η απομοιθοποιηση του στο τελος . Ο κοσμος θα συνεχιζει να γυριζει ακομα και αν τραγουδησεις λαθος η παιξεις σολο σε αλλη κλιμακα ...
    Και θα συμφωνησω με ενα φιλο παραπανω .Οι θεατες θα ειναι στην πλειοψηφια 'ασχετοι ' (με την καλη εννοια ) , που απλα θα πινουν την μπυρα τους π.χ. οι 'σχετικοι' θα ειναι ελαχιστοι , οποτε για 2-3-5 ατομα γιατι να επηρεαστεις ?
    marakiasteraki
    01.12.2007, 14:18
    Παίρνω βαθιές ανάσες κάνω το σταυρό μου,κοιτάζομαι στον καθρέφτη και λέω ''όλα θα πάνε μια χαρά!''
    vasilis23
    01.12.2007, 16:10
    Εγω οταν ξεκιναω...σκεφτομαι διαφορα πραγματα....σκεφτομαι το καθε κομματι που λεω τι σημαινει για μενα αλλα και για καποιους αλλους και δινω τον καλυτερο μου εαυτο και ετσι και οι ακροατες ειναι ευχαριστημενοι γιατι πανω απο ολα μετραει το να εισαι ο εαυτος σου...δεν ειναι παρασταση που πρεπει να υποδυθεις κατι....το αντιθετο!
    dimitra9
    06.12.2007, 12:05
    ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΕ ΠΙΑΝΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΣΚΗΝΗ ΤΡΕΜΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ.ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΡΕΜΩ.ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ.ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ "ΚΟΛΠΑ" ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ......ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΟΜΩΣ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΗΠΩΣ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΡΕΙΑ....
    tzouv
    06.12.2007, 14:00
    Βασικα πριν απο καθε live πεφτει πολυ μπυρα

    Οποτε λιγο πολυ το αγχος φευγει...Μερικα σχολια με τα μελη της μπαντας για τους προηγουμενους που ηταν επι σκηνη και κυριως πολυ διαθεση γι αυτο που κανεις....
    Ετσι εμεις διωξαμε το αγχος μας στο τελευταιο live που καναμε

    Αλλα κυριως πρεπει να εχεις δουλεψει και πολυ καλα τα κομματια,την παρουσια σου και την εμφανιση σου πριν βγεις στην σκηνη

    Ετσι δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα
    Vocalist
    28.02.2008, 21:04
    Πηγαινε στο site www.vocalist.org θα βρεις αρκετα πραγματα που θα σε βοηθησουν.