ελληνική μουσική
    446 online   ·  210.845 μέλη

    Είδος μουσικού Διαστήματος

    jmorg32
    02.10.2007, 01:41
    Καλησπέρα σε όλους

    Εχω παρατηρήσει πως τα μουσικά διαστήματα χωρίζονται σε μεγάλα, μικρά και κανονικά. Εψαξα αρκετά για να βρω έναν ορισμό του πως χωρίζονται τα διαστήματα κατ'αυτόν τον τρόπο, αλλά δε βρήκα πουθενά έναν ξεκάθαρο κανόνα.
    Γνωρίζω τι σημαίνει τόνος και ημιτόνιο και την απόσταση μεταξύ των νοτων.
    Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί θεωρούμε το ΝΤΟ-ΣΟΛ διάστημα Πέμπτης ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ (7 ημιτόνια διαφορά), ενώ το ΝΤΟ-ΛΑ διάστημα Εκτης ΜΕΓΑΛΗΣ (9 ημιτόνια διαφορά).
    Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;
    Ευχαριστώ
    vouliakis
    02.10.2007, 02:36
    Με εξαιρετικά απλές σχέσεις συχνοτήτων (1/1 για την καθαρή πρώτη, 4/3 για την καθαρή τέταρτη, 3/2 για την καθαρή πέμπτη, 2 για την καθαρή οκτάβα) έχουμε σύμφωνο, εύηχο άκουσμα, γι αυτό μιλάμε για καθαρά διαστήματα.

    Τα υπόλοιπα ονομάζονται μικρά και μεγάλα για ...ευνόητους λόγους (για παράδειγμα, η μεγάλη 3η -με σχέση συχνοτήτων 5/4- είναι κατά ένα ημιτόνιο μεγαλύτερη από την μικρή τρίτη-με σχέση συχνοτήτων 6/5)




    mariosnadege
    04.02.2008, 10:07
    Τα διαστήματα διαιρούνται σε δύο μεγάλες κατηγορίες : τα σύμφωνα και τα διάφωνα. Τα διάφωνα δημιουργούν μια ένταση στο άκουσμά τους και οδηγούν προς ένα σύμφωνο διάστημα, ενώ τα σύμφωνα καταργούν αυτή την ένταση.
    Τα μικρά, τα μεγάλα και τα καθαρά ανήκουν στην κατηγορία των σύμφωνων διαστημάτων, ενώ τα αυξημένα κι ελαττωμένα στην κατηγορία των διάφωνων.
    Στα τετάρτης και πέμπτης υπάρχει μόνο ένα είδος σύμφωνου διαστήματος, που ονομάζουμε καθαρό. Αντίθετα στα άλλα διαστήματα υπάρχουν δύο είδη σύμφωνου. Για να τα διακρίνουμε μεταξύ τους, μιλάμε για τρίτης μεγάλο και τρίτης μικρό για παράδειγμα.
    Γι' αυτό το λόγο στα τετάρτης και πέμπτης δεν υπάρχουν μεγάλα και μικρά.
    Για όσους θέλουν να εξασκηθούν με τα διαστήματα έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα ειδικά γι' αυτό το σκοπό : http://musicgamesgr.awardspace.com/intervals.html



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 04-02-2008 10:10 ]