ελληνική μουσική
    638 online   ·  210.826 μέλη

    Αναζήτηση ηλεκτρικής κιθάρας

    MusicMaker83
    03.10.2007, 17:49
    Παιδια αν και χρόνια παιζω κλασσική και ακουστική κιθάρα δεν είχα δικιά μου ηλεκτρική. Ειναι περίεργο γιατι ειμαι ροκας και μεταλλάς αλλα έτυχε...Πριν 6 μηνες μου χαρισαν μια φτηνιάρα Stagg και την έχω λιώσει. Μετά απο ώριμη σκεψη θα ήθελα να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική, δεν έχω όμως ιδεα. Διάβασα εδω συζητήσεις για Fender, Gibson, Ibanez κλπ. αλλά χάθηκα λίγο. Με ένα budget γυρω στις 2500 Ευρω μόνο για την κιθαρα(οχι ενισχυτες κλπ) και με δεδομένο οτι θέλω να έχει τρέμολο η κιθάρα και να παίζω κυρίως Hard Rock και blues(και Heavy metal φυσικά αλλα μπορεις να τα έχεις όλα?) ποια θα προσεγγίσει αυτο που θέλω? ΟΙ Γνώμες σας θα μου ειναι πολύτιμες

    Υ.Γ. OI PRS αξίζουν? Μοιαζουν με Gibson και έχουν και tremolo


    Sdmetalhead
    31.10.2007, 19:12
    Θα σου προτεινα
    Gibson Flying V
    Gibson SG supreme(δεν θυμαμαι ακριβες ονομα κανει γυρω στα 2500 παντως)
    Jackson KV2 περισσοτερο για metal
    Fender stratocaster το μοντελο διαλεξε το εσυ αναλογα και με τα χρηματα και το τι σου αρεσει

    Πηγαινε σε ενα καταστημα και δοκιμασε τις κιθαρες και τοτε θα καταλαβεις ποια σου ταιριαζει μην βασιστεις μονο στις γνωμες των αλλων γιατι μπορει να το μετανιωσεις
    odis13
    31.10.2007, 21:58
    κιθάρα θα πάρεις,όχι αυτοκίνητο.2500 είναι πολλλάααααα λεφτά,σε αυτές τις τιμές παίζουν οι top of the line...σίγουρα θες κατευθείαν τέτοιο όργανο?Γιατί μετά αν θες άλλη κιθάρα για άλλο είδος,δε θα συναγωνίζεται τη άλλη.
    Οχι τπτ άλλο,απλά αν μετά αλλάξεις μουσικά γούστα..
    Πάρε λοιπ΄΄ον κάτι καλό που να καλύπτει αρκετά είδη.


    Τσέκαρε Fender Deluxe Stratocaster
    Framus διαφορα μοντέλα
    PRS CE (είναι σε αυτά τα λεφτά)
    και άλλες....

    Yπόψην οτι χωρίς ανάλογα καλό ενισχυτή η κιθάρα πάει χαμένη.Το βλέπω ο ίδιος κάθε μέρα,που παίζω με τη framus στην μπαχατέλα μου και σε άλλους σοβαρους ενισχυτές
    tzouv
    01.11.2007, 17:09
    Επισης μπορεις να φτιαξεις και μια δικη σου χειροποιητη σε καποιο καλο μαστορα.Η δικη μου ειναι χειροποιητη ολο ξυλο με 2 fender και 2 gibson μαγνητες και ειναι φοβερη.Η τιμη της ειναι κοντα στα 2000 και κατι
    delta66
    02.11.2007, 08:47
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 03-10-2007 στις 17:49 έγραψε...

    Με ένα budget γυρω στις 2500 Ευρω μόνο για την κιθαρα(οχι ενισχυτες κλπ) και με δεδομένο οτι θέλω να έχει τρέμολο η κιθάρα και να παίζω κυρίως Hard Rock και blues(και Heavy metal φυσικά αλλα μπορεις να τα έχεις όλα?) ποια θα προσεγγίσει αυτο που θέλω?

    Υ.Γ. OI PRS αξίζουν? Μοιαζουν με Gibson και έχουν και tremolo





    -PRS

    -fender stratocaster (custom shop) ¨η καλυτερα μια καλομεταχειρισμενη '60s αν και θα εισαι τυχερος και βρεις τοσο φτηνα (2500)

    ......
    kostas-5150
    02.11.2007, 09:58
    Fender custom shop σιγουρα,μεχρι και neck thru σου φτιαχνουν αν πλ"ε"ρωνεις,
    η Peavey custom shop εναλλακτικα.
    faltsoo
    02.11.2007, 13:01
    τι λαλακιες γραφετε στο παιδι.
    2500 ε για κιθαρα ?
    σαλταρατε ?
    με custom , χειροποιητες και αλλες λαλακιες.
    βια ενα 1000 ε και εχει και φοβερο οργανο.
    και 1500 περισεμα για οτι ηθελε προκυψει.



    odis13
    02.11.2007, 13:11
    Nαί ρε πολλά λεφτά....ειδικά για αρχάριο(με την έννοια του ότι λίγο καιρό παίζει ο άνθρωπος ηλεκτρική).


    Εξάλλου χωρίς ανάλογο εξοπλισμό ,πάει χαμένη....δλδ να παίξεις με την prs στο crate 15αρι τρανζίστορ τι να καταλάβεις?
    delta66
    02.11.2007, 13:28
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 02-11-2007 στις 13:01 έγραψε...

    τι λαλακιες γραφετε στο παιδι.
    2500 ε για κιθαρα ?
    σαλταρατε ?
    με custom , χειροποιητες και αλλες λαλακιες.
    βια ενα 1000 ε και εχει και φοβερο οργανο.
    και 1500 περισεμα για οτι ηθελε προκυψει.






    Φιλε faltsoo εκανες φαλτσο και λαλακια

    Τις 2500 δεν τις προτεινα εγω. Και το διευκρινιζει, τα λεφτα ειναι μονο για κιθαρα.
    Να διαβαζεις πιο προσεκτικα πριν απαντας
    Κοιτα παλι τι λεει.

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 03-10-2007 στις 17:49 έγραψε...

    Με ένα budget γυρω στις 2500 Ευρω μόνο για την κιθαρα(οχι ενισχυτες κλπ)



    Και δεν του λες απ'οτι βλεπω το "φοβερο οργανο" που θα παρει με 1000 Ε.
    Δεν τον βοηθας ετσι αοριστα.


    delta66
    02.11.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-11-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Nαί ρε πολλά λεφτά....ειδικά για αρχάριο(με την έννοια του ότι λίγο καιρό παίζει ο άνθρωπος ηλεκτρική).


    Εξάλλου χωρίς ανάλογο εξοπλισμό ,πάει χαμένη....δλδ να παίξεις με την prs στο crate 15αρι τρανζίστορ τι να καταλάβεις?



    Εχεις δικιο για τα λεφτα οτι ειναι πολλα, αλλα δεν ειμαστε στη τσεπη του αλλου μεσα.
    Τα λεφτα λοιπον μπορει να ειναι πολλα για εμας. Σκεφτηκες οτι θα μπορουσε να δωσει και περισσοτερα και δεν το εκανε?
    Εσυ αν ειχες αυτο το budget για να ξεκινησεις να αγορασεις την 1η σου ή 2η κιθαρα (οπως λεει εχει μια ηδη),
    πες ειλικρινα, θα ελεγες οτι θα αγορασω μια της πλακας με 300Ε και οταν μαθω θα παρω καλη?
    Ε οχι φιλε μου δεν με πειθεις.
    Και γω πιτσιρικος ξεκινησα με μια Teisco του παππου μου και με μια Morris (απομιμιση fender) για 1 χρονο.
    Η 1η κιθαρα που αγορασα ηταν fender strato ενα peavy amp, 1 Mxr dist, 1 analog chorus boss και ενα analog delay boss με τη μια.
    (οσα λεφτα ειχα και δεν ειχα και εβαλα και γραμματια - τοτε δεν υπηρχαν πιστωτικες)
    Με τη μια στα καλα πραγματα και μπορω να πω οτι με βοηθησαν να ανεβω επιπεδα πολυ γρηγοροτερα.
    Νομιζω οτι το "αγροτικο" του το εκανε με την "φτηνιάρα Stagg" οπως λεει ο ιδιος.
    Η γνωμη μου ειναι οταν παιρνεις κατι, να παιρνεις το καλο,αμα σε παιρνει.
    Θεωρω ζηλια οταν καποιος μπορει να εχει ενα οργανο (που ισως δεν του αξιζει ακομα)
    να τον εμποδιζουμε γιατι δεν το εχουμε εμεις (ισως).
    Εμενα μου αρεσει να παιρνουν καλα οργανα και οι αρχαριοι (οχι τελειως αρχαριοι).

    Υ.Γ πως εβγαλες το συμπερασμα οτι θα παιζει με την PRS σε 15αρι Crate. Δεν λεει κατι τετοιο.
    Και αν σου πει αυριο οτι διαθετει και αλλες 2500 για ενισχυτη? τι θα πουμε τοτε?
    Θα αρχισει το ξυλο?
    MusicMaker83
    02.11.2007, 14:35
    EEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

    Συμβουλή ζήτησα οχι να πλακωθήτε...
    Ασε που είναι και παλιό το post και μεχρι να φιλοτιμηθήτε να απαντήσετε αγόρασα. Τελικά μου πήγε πιο φθηνά δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν έκανα καλά το μόνο που ξέρω είναι οτι γουστάρω...

    Για δειτε κι΄΄ολας να πειτε, Πήρα μια FENDER USA HSS, ενας φίλος την πούλαγε τσάμπα(σχεδόν). Αλλα επείδη ήθελα και λίγο πιο THRASH πήρα μία DEAN που μόλις την είδα μου έπεσε το σαγόνι.Σαν νέος στην ηλεκτρική αλλά και σαν ερασιτέχνης παραγωγός(για ήχο) μου φαινεται οτι έκανα καλές επιλογές, χωρίς να αποκλείω και άλλες περιπτώσεις, ετσι και αλλίως η αγορά είναι τεράστια.

    Υ.Γ. Παίζω με έναν MARSHAL AVT 275, τον είχα βρεί στο E-BAY κοψοχρονιά, επειδή ήταν χτυπημένος απο πάνω. Κατι γρατζουνιές και λαλακίες, τπτ σοβαρό


    delta66
    02.11.2007, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 02-11-2007 στις 14:35 έγραψε...


    Υ.Γ. Παίζω με έναν MARSHAL AVT 275, τον είχα βρεί στο E-BAY κοψοχρονιά, επειδή ήταν χτυπημένος απο πάνω. Κατι γρατζουνιές και λαλακίες, τπτ σοβαρό





    Οποτε ειχε δικιο ο Odis. Με τον ενισχυτη αυτον ειναι και "πολλες" οι κιθαρες που πηρες οχι να επαιρνες και Prs ή Custom shop fender.

    MusicMaker83
    02.11.2007, 14:54
    Τότε πέστε μου και για ενισχυτή, ειμαι ανοιχτός

    Αλλα πρώτα τι κακό έχει ο δικός μου?
    faltsoo
    02.11.2007, 18:13
    ΘΑ ΠΛΑΚΩΘΟΥΜΕ ....ΚΑΙ θα γινει της πατατας...

    ακου εκει να πας να αγορασεις, χωρις να μας πεις τιποτα.

    οπως , σωστα παρατηρησε ο δελτα 69 ,(που αμα τον βρω θα τις φαει.)
    δεν προτεινα κιθαρα (ο καθενας προτεινει την δικια του), ετσι και για ενισχυτη
    ενα μονο θα σου πω (υπο τις συνθηκες που περιγραφεις , νεος κ.λ.π.).
    γυρω στα 300-400 ε ενα Modelling Guitar Combo
    με προσομοιωσεις ενισχυτων και εφε για να ψαχτεις και να την βρεις.

    φιλακια

    και ραντεβου
    οταν θα πεσει ξυλο.








    MusicMaker83
    03.11.2007, 08:38
    Δηλαδη για να καταλάβω, Ο MARSHALL που έχω που και λαμπάτος είναι, και γαμω τη δύναμη έχει(2 Χ 75) και ένα κάρο εφέ και στο κάτω κάτω επειδή όλα μετριώνται σε λεφτα στη κοινωνία που ζούμε(ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΓΕ)
    κάνει κοντά στα 750, είναι μάπα για τις κιθάρες που πήρα?
    odis13
    03.11.2007, 08:56
    Eιδες Σπυρο που στα λόγια μου ήρθαμε?Και βέβαια δεν είμαστε στη τζέπη του άλλου,απλά λέμε ότι μπορεί να πάρει και φθηνότερο όργανο(όπως και έκανε).Οσα θέλει θα δώσει.Απλά εγώ φοβήθηκα λίγο ,μήπως επειδή είπε ότι δεν ασχολείται πολύ καιρό με την ηλεκτρική,κάνει λάθος επιλογή και μετά κλαεί τα λεφτά του ο άνθρωπος(αυτό θα το κρίνει ο ίδιος).Τεσπα τέλος καλό όλα καλά..

    Φαντάζεσαι να έπαιρνε με 2500-3000 καμία strat του 60 όπως του είπες και μετά από κανα δίμηνο να την πήγαινε να την σκάψουν για floyd και διπλους
    MusicMaker83
    03.11.2007, 09:05
    Αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει σε αυτο που ρώτησα, γιατι το έχετε κάνει προσωπική συζήτηση.
    delta66
    03.11.2007, 09:33
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 02-11-2007 στις 18:13 έγραψε...
    ετσι και για ενισχυτη
    ενα μονο θα σου πω (υπο τις συνθηκες που περιγραφεις , νεος κ.λ.π.).
    γυρω στα 300-400 ε ενα Modelling Guitar Combo
    με προσομοιωσεις ενισχυτων και εφε για να ψαχτεις και να την βρεις.



    Παλι πιστολιες λες φαλτσο
    Δεν διαβαζεις τα ποστ, μπαινεις και γραφεις κουτουραδα.
    Αφου λεει ο ανθρωπος εχει marshall (καλυτερο απο αυτα που προτεινεις να παρει) να τον πεταξει και να παρει χειροτερο?
    delta66
    03.11.2007, 09:42
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 03-11-2007 στις 09:05 έγραψε...

    Αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει σε αυτο που ρώτησα, γιατι το έχετε κάνει προσωπική συζήτηση.



    Φιλε μου απο τη συζητηση που γινεται εδω ισως βγαλεις και εσυ καποιο συμπερασμα που θα σε βοηθησει.
    Θα προτιμουσες να εμπαινε ενας και να ελεγε μια γνωμη μονο?
    Οσο για τον ενισχυτη που εχεις, η λαμπα ειναι μονο στην προενισχηση.
    Λαμπες τελικης ενισχυσης δεν εχει (ειναι Valvstate ο marshall σου).
    Οσο για τα εφφε.... για τα λεφτα τους καλα ειναι .
    Αμα ηταν ετσι θα ειχαν κλεισει ολες οι αλλες εταιρειες με εφφε.
    Λοιπον για να κλεισω με το θεμα τελικα.
    Πηρες καποιες κιθαρες, καλες.
    Ο ενισχυτης ειναι μετριος.
    Αυτα.
    Φιλικα Δελτα.

    MusicMaker83
    03.11.2007, 10:00
    Ρε Δέλτα δεν το είπα εγωιστικά, απλά γιατι χάθηκα. Δεν έκανε κανείς κάποια συγκεκριμένη πρόταση. Επείδη μπήκα και στο site σου στο my space κατάλαβα οτι είσαι και έμπειρος αλλα και παίκτης, γιατι πολλοι λένε διάφορα αλλα δεν μπορούν να βγάλουν ούτε αρμονικές αρμονικές στην κιθαρα, κάνε μου κάποιες προτάσεις για ενισχυτές λαμπάτους, κοντά στο χιλιάρικο. Δηλαδή που να κινηθώ, που να ψάξω...

    Ο Marshall που έχω με βόλεψε γιατί έχει ψηφιακή έξοδο και πάει κατευθείαν στην κάρτα ήχουν, και γλυτώνεις μικροφωνα...
    Αν υπάρχει κάτι τετοιο σε καλύτερο ενισχυτη ειμαι όλος αυτιά