ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Αναζήτηση ηλεκτρικής κιθάρας

    MusicMaker83
    03.11.2007, 11:53
    Τι να κάνω τώρα? Να έρθω απο εκεί να με δείρετε?
    odis13
    03.11.2007, 15:00
    Mπορείς να δεις τους Koch.Ο studiotone (20 watt)είναι πάρα πολύ καλός,και μπορεί να αποδώσει και σε σπιτικές εντάσεις,και θα σε καλύψει και σε live ,εκτός αν παίζεις στο Ειρήνης και φιλίας.Αν μαλιστα δε σε πειράζει το κουβάλημα,θα πρότεινα να πάρεις άντι για τον compo την κεφαλή με την 2χ12 καμπίνα,που είναι σουπερ ντουπερ απίστευτο μηχάνημα,με εκπληκτικά καθαρά και βρώμικα απο smooth overdrive μέχρι τέρμα καφρίλα.

    Υπάρχουν βέβαια και πολλοι άλλοι.Εγώ σου είπα αυτόν επειδή έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια,που επιβεβαιώσανε τα αφτιά μου.Εχω δοκιμάσει και τον combo και κεφαλή-καμπίνα με διάφορες κιθάρες,και με fender usa strat σα τη δική σου.
    MusicMaker83
    04.11.2007, 01:53
    Λοιπόν το έψαξα πολύ το θέμα, και απο internet και απο φίλους, με μερικούς είχα να μιλήσω και χρόνια Όλοι έχουν μι διαφορετική γνώμη αλλα για τους KOCH που είπε ο Odis το πιο μετριοπαθές που άκουσα ειναι "Ναι ρε, αυτον πάρε, ταμαμ" άρα κλείνω προς εκεί. Ένα λουκούμι στον ODIS παρακαλώ, θα πληρώσω με δοσεις


    delta66
    04.11.2007, 08:17
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 03-11-2007 στις 15:00 έγραψε...

    Mπορείς να δεις τους Koch.Ο studiotone (20 watt)είναι πάρα πολύ καλός,και μπορεί να αποδώσει και σε σπιτικές εντάσεις,και θα σε καλύψει και σε live ,εκτός αν παίζεις στο Ειρήνης και φιλίας.Αν μαλιστα δε σε πειράζει το κουβάλημα,θα πρότεινα να πάρεις άντι για τον compo την κεφαλή με την 2χ12 καμπίνα,που είναι σουπερ ντουπερ απίστευτο μηχάνημα,με εκπληκτικά καθαρά και βρώμικα απο smooth overdrive μέχρι τέρμα καφρίλα.

    Υπάρχουν βέβαια και πολλοι άλλοι.Εγώ σου είπα αυτόν επειδή έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια,που επιβεβαιώσανε τα αφτιά μου.Εχω δοκιμάσει και τον combo και κεφαλή-καμπίνα με διάφορες κιθάρες,και με fender usa strat σα τη δική σου.



    +1
    Πολυ καλη επιλογη.
    Τρεις 12ΑΧ7 προενισχηση.
    Δυο EL84 Τελικες (και νομιζω φοραει TAD)
    Το βαθος του ειναι.... ετσι κι ετσι
    (αλλα ετσι κι αλλιως και καλο να ηταν, εγω δεν χρησιμοποιω).
    Και εχει και πολυ καλο speaker simulator για εσενα που θελεις να ηχογραφεις χωρις μικροφωνο
    (αν και πιστευω οτι κανεις λαθος σ'αυτο το θεμα).
    Εγω προτεινω αν μπορεις να παρεις 1-2 μικροφωνακια.
    1 Shure SM57 (παμφθηνο) τοποθετημενο σχεδον κολλημενο στο μεγαφωνο του Koch (για να παιρνεις το "kick" του),
    και ενα αλλο πυκνωτικο ή και δυναμικο τοποθετημενο πιο μακρυα, για το χωρο και τη χροια.

    Ολα αυτα που λεμε ειναι για αναβαθμιση του ηχου σου.
    (Αν ηταν για conεct ηχογραφηση, επαιρνες ενα καλο προενισχητη ή πεταλιερα ή κρατα το valvestate)
    τις ιδιες απωλειες (αληθινου ηχου) θα ειχες, και θα κερδιζες απο εφφε.

    Ο ενισχητης και τα μικροφωνα ειναι η καλυτερη επιλογη.

    MusicMaker83
    04.11.2007, 08:48
    Λοιπόν το ήξερα οτι ανοίγοντας τέτοιο θέμα εδώ μπορεί και να καταστραφω οικονομικά Εγώ γουστάρω την ηχογράφηση που λες Δέλτα ΄και η κάρτα ήχου μου, μου επιτρέπει ηχογραφηση με 2 μικρόφωνα ταυτοχρονα αλλά δεν έχω κανα super ηχομονωμένο δωμάτιο. Φαντάζεσαι πάνω στη σολιά να φταρνιστει κανείς απέξω? Όμως παρόλα αυτά θα το δοκιμάσω. Πάλι καλά που δεν έχω αυτοκίνητο γιατι δεν θα του έπερνα τα τέλη φέτοσ
    delta66
    04.11.2007, 09:22
    Μπορεις να πουλησεις τον valvestate, για εξοικονομιση χρηματων.
    (Πηγες και συ και πηρες 2 κιθαρες).
    Ο Koch ειναι εδω
    και τιμη βλεπω για τον combo 899E

    Το Shure ειναι εδω
    και τιμη 98Ε.

    Για πυκνωτικο (που θα χρησιμευσει και για την ηχογραφηση ακουστικης
    κιθαρας -χαχαχα- και φωνης, αφηνω καποιον πιο ειδικο στα ηχοληπτικα θεματα να
    προτεινει.
    Παντως τωρα οι τιμες εχουν πεσει και μπορεις να βρεις καλο πυκνωτικο με 150-200 Ε.
    (εγω χρησιμοποιω αυτο στο Studio αλλα αστο).
    Δεν μπορεις να πεις, και @αμω τις ερευνες αγορας σου καναμε.

    Υ.Γ με 'βαλες στα αιματα odis με το 20αρι το combo, χρειαζομαι ενα μικρο και καλο λαμπατο για να τα sessions και η τιμη/αποδοση του studiotone ειναι χμ....
    MusicMaker83
    04.11.2007, 09:44
    Εχω πυκωτικό μικρόφωνο της Behringer και παρόλο που δεν ακούω καλά σχόλια είμαι ευχαριστημένος, ηχογραφω κλασικές κιθάρες με αυτό και μερικές φορές τη γαιδουροφωνή μου
    Εκει που λες για ηχογράφηση ακουστικής γιατί γελάς? Για την ποιότητα που θα έχει?

    Πιο φθηνά μου ήρθε που πήρα 2. Την Dean την πήρα 900 και την Strat δεν σου λέω για να σκάσεις. Αυτός που την είχε έφαγε κόλλημα οτι δεν θέλει να ξανασχοληθεί με τη μουσική και ξεπούλησε ότι είχε σε τιμές που πάθαινες αμοκ

    Και κάτι άλλο αυτο το χμ στο τέλος το κάνεις για καλό? Θα με τρελάνετε εσεις οι παλίες καραβάνες
    delta66
    04.11.2007, 10:20
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 04-11-2007 στις 09:44 έγραψε...

    1.Εκει που λες για ηχογράφηση ακουστικής γιατί γελάς?

    2.Και κάτι άλλο αυτο το χμ στο τέλος το κάνεις για καλό? Θα με τρελάνετε εσεις οι παλίες καραβάνες




    1. Γελαω γιατι σκεφτηκα οτι θα αρχισεις παλι τις ερωτησεις.
    2. Ε γιατι αλλο, αφου λεω μ'εβαλε στα αιματα να παω να τον παρω (και εχω σκοπο να ανεβω Γιαννενα αυτο το χειμωνα για κατι περιουσιακα μου).
    Μαλλον ομως θα χτυπησω αυτο γιατι το εχω
    αχτι.
    MusicMaker83
    04.11.2007, 10:47
    Ποια ακουστική να πάρω? ΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Ε, αφού βρήκα τους γκουρού να μην τους ξεζουμίσω λίγο?
    Εγώ είμαι αλλεργικός στις γάτες
    delta66
    04.11.2007, 11:15
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 04-11-2007 στις 10:47 έγραψε...

    Ποια ακουστική να πάρω? ΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Ε, αφού βρήκα τους γκουρού να μην τους ξεζουμίσω λίγο?
    Εγώ είμαι αλλεργικός στις γάτες



    Προς το παρον παρε μια γατα (μονο που θα την παρω σε μαυρη).
    Ακουστικη απο βδομαδα....
    delta66
    04.11.2007, 11:17
    Παω να βαλω λιγη μουσικη τωρα.
    http://www.listen.musicheaven.gr
    odis13
    04.11.2007, 16:03
    Αμα πας κατα γίαννενα μεριά,θα πάς και στο χωριό μου που είναι το NS guitar workshop.Πες και το Σταυρο χαιρετίσματα από τον Οδυσσέα απο Θεσσαλονίκη.
    (αμα θες οδηγίες πως θα πάς στο χωριό,πως να βρεις το μαγαζί κλπ,πες μου)



    mm πόσα για ακουστική?
    MusicMaker83
    04.11.2007, 21:49
    Πλάκα κάνω για την ακουστική, επειδή είχα πλακώσει με τις ερωτήσεις

    Αντικαταβολή στέλνει αυτός με τους ενισχυτές? Στα Γιάννενα δεν πατάω γιατι είχα πριν απο 3 χρόνια φάει ε΄να πακέτο και είναι δυσάρεστη ανάμνηση.
    kostas-5150
    05.11.2007, 08:27
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 04-11-2007 στις 09:22 έγραψε...

    Μπορεις να πουλησεις τον valvestate, για εξοικονομιση χρηματων.
    (Πηγες και συ και πηρες 2 κιθαρες).
    Ο Koch ειναι εδω
    και τιμη βλεπω για τον combo 899E

    Το Shure ειναι εδω
    και τιμη 98Ε.

    Για πυκνωτικο (που θα χρησιμευσει και για την ηχογραφηση ακουστικης
    κιθαρας -χαχαχα- και φωνης, αφηνω καποιον πιο ειδικο στα ηχοληπτικα θεματα να
    προτεινει.
    Παντως τωρα οι τιμες εχουν πεσει και μπορεις να βρεις καλο πυκνωτικο με 150-200 Ε.
    (εγω χρησιμοποιω αυτο στο Studio αλλα αστο).
    Δεν μπορεις να πεις, και @αμω τις ερευνες αγορας σου καναμε.

    Υ.Γ με 'βαλες στα αιματα odis με το 20αρι το combo, χρειαζομαι ενα μικρο και καλο λαμπατο για να τα sessions και η τιμη/αποδοση του studiotone ειναι χμ....

    Θα διαφωνησω λιγακι για τις EL84,λογω παγκοσμιοποιησης και λοιπον μπουρδεων(sic) οι λαμπουλες σχεδον ολες,φτιαχνονται σε χωρες οπου η ποιοτητα και η αξιοπιστια ειναι αγνωστα "προβληματα"! Λοιπον οι εν λογω λαμπες ειναι ισως η χειροτερη επιλογη(κριμα γιατι ειναι θρυλικες..)για κλειστους χωρους,στουντιο κτλ με την προυποθεση οτι παιζεις distorted,αν τις χρησιμοποιεις σε clean parts τοτε ειναι μια χαρα.
    Σου προτεινω 6L6,εχουν πολυ περισσοτερο clarity & note definition σε σχεση με τις EL84,(κλαψ!)
    Καποτε ειχε περασει απο τα χερια μου ενας JCM με telefunken 84αρες,(κλαψ)πω,πω τι ηταν αυτο το πραγμα..τον ανοιγες τεζα και ακουγες ολη την θρυλικη βαβουρα του Γουντστοκ! Foxey lady,here i'm baby..comin' n'get ya!
    Οταν τις πεταξα ομως για να βαλω καινουργιες GΤ,τοτε νομιζα οτι κατι ειχαν τα αυτια μου(οχι μαρμελαδα παντως!) μονο στον Ω.Ρ.Λ που δεν πηγα..ασ'τα..