ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη
    athinouli24
    05.10.2007, 17:21
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 05-10-2007 στις 15:32 έγραψε...

    Δεν το πιστεύω ότι το έγραψες!!!!!!!



    ...Χικ...! Ήμουν μεθυσμένη.... χικ!...
    Είχα πιεί κάτι jonny με cola...
    Το αγαπημένο μου ποτό για χειμώνα... Το οποίο ξέχασα και να αναφέρω!

    filosofiki
    05.10.2007, 18:23
    1)υπάρχει ποτό που μεθάς λιγάκι
    2)αλλά μπορείς να οδηγήσεις
    3)δεν έχει μέσα αλκοόλ που παχαίνει
    4)ειναι σε διάφορες γεύσεις για να διαλέξεις και
    5)με εντυπωσιακό παρουσιαστικό????

    αν όχι βολεύομαι με
    kiwi......malibu anana.....whiskey with cola......votka orange.....amaretto orange...... και οτι τους μοιάζει...(καθε φορα που βγαίνω παίρνω ένα ποτό που δεν έχω ξαναπιεί μπας και τα δοκιμάσω όλα μια μερα!)
    και ποτεεεεεεε μπυρα
    Tren
    05.10.2007, 19:03
    Ειμαι σταθερα τυπος Martini αλλα δοκιμασα ενα εκπληκτικο ποτακι στην ταρατσα του Gazarte φετος το καλοκαιρι το οποιο

    λεγεται Kubaraki

    Ειναι φρεσκος χυμος πεπονιου με ρουμι και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι τωρα,σερβιρεται σε χαμηλο ποτηρι με πολυ τριμμενο παγο και κοντο καλαμακι και ειναι εκπληκτικο...

    Οταν αναρωτηθηκα τι προελευσεως ειναι αυτο το κοκτειλ δε ,εφοσον το ειχανε μαζι με ολα τα εξωτικοξενικα στη λιστα και πηγα στο μπαρ μου ειπε ο μπαρμαν "Δεν ειναι ξενο ,εγω το φτιαχνω.Με λενε Κουμπαρακη και ειμαι απο την Κρητη. Το βαφτισα με το ονομα μου.. "

    χαχαχαχαααα σιγα που θα μου τυχαινε εμενα φυσιολογικη απαντηση βρεεεεεεεεε!!
    Ωραιο το Kubaraki παντως!!!!!!
    fanis_diathesopoulos_
    05.10.2007, 19:04
    ήμουν πολλα χρόνια ''κολλημενος'' με το ουισκάκι..και ξαφνικα.. μπηκε στη ζωή μου η τέκιλα...λευκή με φυσικό λεμόνι!!!
    αψογη!!!και δε μεθάς και εύκολα!!!
    αντε στη υγεια μας!!!

    johnny8
    05.10.2007, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 05-10-2007 στις 18:23 έγραψε...

    1)υπάρχει ποτό που μεθάς λιγάκι
    2)αλλά μπορείς να οδηγήσεις
    3)δεν έχει μέσα αλκοόλ που παχαίνει
    4)ειναι σε διάφορες γεύσεις για να διαλέξεις και
    5)με εντυπωσιακό παρουσιαστικό????

    αν όχι βολεύομαι με
    kiwi......malibu anana.....whiskey with cola......votka orange.....amaretto orange...... και οτι τους μοιάζει...(καθε φορα που βγαίνω παίρνω ένα ποτό που δεν έχω ξαναπιεί μπας και τα δοκιμάσω όλα μια μερα!)
    και ποτεεεεεεε μπυρα

    Αυτο δε στο συστηνω.Να τα δοκιμασεις ολα μια μερα.Θα γινεις γκολ
    Εσυ κουκλα μου δε ζητας ποτο .... μη σου πω τι ζητας.
    Συμβουλη μην ανακατεψετε ΠΟΤΕ jack με νταμπουι.εκτος του οτι θα μεθυσετε (με οποιαδηποτε ποσοτητα)την επομενη δε θα θυμαστε και τι κανατε....
    pepe-le-pew
    05.10.2007, 20:08
    Τεκίλα πάνω απ'όλα.....
    Smirnoff North....και το μαρτίνι καλό είναι όπως ανακάλυψα πρόσφατα....

    Και ψημένη ρακή με κατάλληλη παρέα....
    filosofiki
    05.10.2007, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 05-10-2007 στις 19:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 05-10-2007 στις 18:23 έγραψε...

    1)υπάρχει ποτό που μεθάς λιγάκι
    2)αλλά μπορείς να οδηγήσεις
    3)δεν έχει μέσα αλκοόλ που παχαίνει
    4)ειναι σε διάφορες γεύσεις για να διαλέξεις και
    5)με εντυπωσιακό παρουσιαστικό????

    αν όχι βολεύομαι με
    kiwi......malibu anana.....whiskey with cola......votka orange.....amaretto orange...... και οτι τους μοιάζει...(καθε φορα που βγαίνω παίρνω ένα ποτό που δεν έχω ξαναπιεί μπας και τα δοκιμάσω όλα μια μερα!)
    και ποτεεεεεεε μπυρα

    Αυτο δε στο συστηνω.Να τα δοκιμασεις ολα μια μερα.Θα γινεις γκολ
    Εσυ κουκλα μου δε ζητας ποτο .... μη σου πω τι ζητας.
    Συμβουλη μην ανακατεψετε ΠΟΤΕ jack με νταμπουι.εκτος του οτι θα μεθυσετε (με οποιαδηποτε ποσοτητα)την επομενη δε θα θυμαστε και τι κανατε....


    μα δεν είπα καλέ όλα σε μια μέρα!ένα τη φορά!τι με πέρασες;!ααααα και Johnny καλό ειναι να θυμάσαι τι έκανες την προηγούμενη........ για να ξέρεις πως θα φερθείς την επόμενη.....
    GeorgeSadoor
    05.10.2007, 23:48
    Αρκετά θα έλεγα...Μπύρα.ουίσκι με κόκα κόλα και βοτκα με λεμόνι!
    AlmaNegra
    06.10.2007, 00:09
    Jack με Amaretto. Τέλος.
    punkster
    06.10.2007, 00:27
    Μπορει σε καποιους να φανει καπως κουλο, αλλα το αγαπημενο μου ποτο ειναι το ουζο!!!
    Μιλαμεεεεεεεεεε..........μ'αρεσει τοοοοοοοοσο πολυ η μυρωδια του και η γευση του και ολα!!!! Με λιγα λογια το λατρευω!!!

    ΟΥΖΟ 4 EVER!!!!!!!!!!

    Κατα τα αλλα μου αρεσει πολυ το μοχιτο, βοτκα πορτοκαλι, ΜΠΥΡΟΝΙ(!!!!), κοκκινο κρασι, ρακι (απο αχλαδια κατα προτιμηση), μαργαριτα........

    Οχ......Οδευω προς τον αλκοολισμο μου φαινεται!!!!!!!!


    johnny8
    06.10.2007, 09:55
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 06-10-2007 στις 00:09 έγραψε...

    Jack με Amaretto. Τέλος.

    Οντως ειναι κορυφη ποτο.Αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα δοκιμασε Jack Daniels Single Barel(40 ευρω το μπουκαλι αλλα λεει πολυ)
    Και για να μην ξεχνιομαστε
    JACK LIVES HERE!!!

    jacamar
    06.10.2007, 17:50
    To αγαπημενο μου ειναι ursus με metaxa και soda.....
    βεβαια δεν λεω οχι και για μια all time classic μπυρίτσα !!!
    Apataggelos
    06.10.2007, 19:32
    Το χειμώνα προτιμώ Southern Comfort με πάγο...

    Το καλοκαίρι αλλάζω τα φώτα στο Martini (Bianco) πάλι με πάγο...

    ....και κατά καιρούς δεν λέω όχι σε ρακόμελο, μπύρες (Duckstein & Stella) και ούζο...


    Peace18
    07.10.2007, 03:18
    Καλά ρακόμελι αξία..........
    Δεν το συζητώ...............
    Και Αμπζέντι άμα βρεθεί......

    punkster
    07.10.2007, 09:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 07-10-2007 στις 03:18 έγραψε...

    Και Αμπζέντι άμα βρεθεί......




    Απαπα!!!!!!
    Μια φορα δοκιμασα αψεντι και.........τα ειδα ολα!!!!
    Δεν λεω, γαματο, αλλα θελει μετρο και προσοχη.......


    Conspiratus
    07.10.2007, 10:19
    Aν και δεν ειμαι πολυ του ποτου...( )...αν βρεθει ρακι ή bailys στον δρομο μου...το καλο που θα κανει ειναι να αρχισει να τρεχει!!χιχιχιχι

    johnny8
    07.10.2007, 11:02
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 07-10-2007 στις 09:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 07-10-2007 στις 03:18 έγραψε...

    Και Αμπζέντι άμα βρεθεί......




    Απαπα!!!!!!
    Μια φορα δοκιμασα αψεντι και.........τα ειδα ολα!!!!
    Δεν λεω, γαματο, αλλα θελει μετρο και προσοχη.......



    Ξερεις που μπορουμε να προμυθευτουμε την πρασινη νεραιδα;Θα σου χρωσταω ευγνωμοσυνη.Θελω πολυ να δοκιμασω.80% αλκοολ.Ολα τα λεφτα.(Εχω την εντυπωση οτι εχει απαγορευτει η κυκλοφορια του,το θεωρουν κατι σαν ναρκωτικο).Αν ξερεις πες σε παρακαλω που μπορω να βρω.
    theotita
    07.10.2007, 12:09
    Γενικά δύσκολα πίνω, αλλά αν τύχει η επιλογές μου είναι οι εξής με την ακόλουθη σειρά:
    1) Κόκκινο κρασί/sangria/Μαυροδάφνη
    2) Βailys ή Tia Maria
    3) Μπύρα (για καλοκαίρι, αλλά γενικά σπάνια πια... όταν ήμουν πιτσιρίκι της έδινα κ καταλάβαινε...!)

    H Ursus καλή είναι, αλλά την προτιμώ σε κοκτέηλ το οποίο δεν θυμάμαι πως το λένε αυτή τη στιγμή, αλλά γενικά δεν μ'αρέσει η βότκα (για τα κοκτέηλ το ψάχνω ακόμα, αλλά δεν πίνω συνχνά οπότε μπορεί να μην το ανακαλύψω ποτέ!)!



    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 07-10-2007 12:10 ]


    punkster
    07.10.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 07-10-2007 στις 11:02 έγραψε...

    Ξερεις που μπορουμε να προμυθευτουμε την πρασινη νεραιδα;Θα σου χρωσταω ευγνωμοσυνη.Θελω πολυ να δοκιμασω.80% αλκοολ.Ολα τα λεφτα.(Εχω την εντυπωση οτι εχει απαγορευτει η κυκλοφορια του,το θεωρουν κατι σαν ναρκωτικο).Αν ξερεις πες σε παρακαλω που μπορω να βρω.



    Πηγαινε στο www.absinthe.gr και θα βρεις οτι θες για το ποτο!! Λεει και μερη που το σερβιρουν!
    seras
    07.10.2007, 13:52
    Κάποτε ήταν να μετακομίσει ο κολλητός μου Γερμανία..και κανονίσαμε οτι μπουκάλι είχαμε στο σπίτι να το κατεβάζαμε..λέγαμε άντε τωρα που φεύγει να μαζευτούμε η παρέα κτλ..είχε ο θείος του ένα μπουκάλι ούτε ξέρω τι στο καλό ήταν..το μόνο που θυμάμαι είναι πως ήταν λευκό..αλλά και αυτό που επίσης μου έμεινε είναι οτι ήταν 90% αλκοόλ!!Τελικά τα κάναμε ένα μπέρδεμα και σε μία ώρα είχαμε γίνει..μετά απο μερικές μέρες ρώτησα τον θείο του κολλητού μου τη ήταν και μου είπε πως τα έχουν κόψει απο την αγορά και οτι το είχε πολλά χρόνια..πάντως εγώ και μόνο που το θυμάμαι ζαλίζομαι..Τελικά τότε δεν είχε μετακομίσει ο φίλος μου..πέρασαν 2 χρόνια απο τότε..και το αποφάσισε τώρα..σε ένα μήνα την κάνει..οπότε την βλέπω για replay την δουλειά..