ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Η Epiphone SG είναι καλή κιθάρα;

    winlowoo
    07.10.2007, 15:32
    einai kali kithara giati skeutome na tin eperna ta xristougena ?/?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-10-2007 16:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-10-2007 16:10 ]


    twr
    07.10.2007, 16:07
    Φίλε μας προσγειώνεις απότομα!! Απ τη μια μας λες για laiho signature κι απ την άλλη για epiphone!! Οκ, σοβαρά τώρα...

    Πες πιο μοντέλο εννοείς για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε!!
    winlowoo
    07.10.2007, 16:32
    EPIPHONE G310 TAYΡΑΚΙ EPIPHONE kitaxte eipa na min xodepsw olamou ta leuta se mia kithara


    euxaristw
    deathminor88
    07.10.2007, 19:44
    κιθάρα ξέρεισ να παίζεις?
    winlowoo
    07.10.2007, 19:53
    nai alla min fadasteis kai tipota trelo liga poli liga pragmata
    deathminor88
    07.10.2007, 20:11
    Και θα έδινες λεφτά για την Laiho?
    Anyway, καλύτερα να πάρεις μια ακουστική κιθάρα, για να μάθεις "πολλά" και αργότερα περνάς και στον ηλεκτρικό ήχο...
    winlowoo
    07.10.2007, 20:14
    tha ta edina alla skeftome na mipos ta para tisw argotera kai tsaba ta leuta
    oso gia tin akoustiki protimo kata pra poli tin hlektriki


    euxaristw

    winlowoo
    07.10.2007, 21:18
    telika einai kali kithara i oxi
    deathminor88
    07.10.2007, 21:32
    Για τα χρήματα της ικανοποιητική...
    noizreduction
    07.10.2007, 22:05
    Ειναι τραγικο να αποθαρρυνουμε εναν ανθρωπο απο το να παρει μια ηλεκτρικη κιθαρα, επειδη εμεις θεωρουμε ως καλυτερη λυση να μαθει πρωτα σε ακουστικη και μετα σε ηλεκτρικη. Αλοιμονο, εαν υπηρχε σειρα στην εκμαθηση ενος οργανου.

    Πιστευω πως η epiphone εχει καταφερει να συνδυασει φτηνες λυσεις με συμπαθητικες κιθαρουλες.
    Ευτυχως για την εταιρια, εχει 2 σειρες παραγωγης. Μια φτηνη, με κιθαρες για το μεσο καταναλωτη μουσικο που στο μελλον μπορεις να τις αναβαθμισει οσον αφορα τα ηλεκτρικα και μια ακριβη που προοριζεται για πιο απαιτητικους αγοραστες ( και πιο μεγαλα πορτοφολια ).

    Προσωπικη προταση. Κοιταξε λιγο και τη σειρα της Fender Squier. Φτηνες κιθαρες με fair enough ξυλο, μετρια ηλεκτρικα και ουδετερο ηχο. Παρολαυτα, ειναι οι μονες κιθαρες, οπου μπορουν να δεχτουν μεγαλες μετατροπες οσον αφορα τα ηλεκτρικα ( με εξαιρετικα αποτελεσματα ) και το σωμα ( αλλαζοντας μανικια, ξυνοντας λιγο τα ταστα, κλπ ).

    Καλο ειναι να αναφερεις τι ειδος μουσικης θες να παιξεις, γιατι δεν ειναι ολες οι κιθαρες καταλληλες για ορισμενα ειδη,
    Angelofdeath1990
    07.10.2007, 22:32
    FILARAKI MIA EINAI H LUSH ME LIGA LEFTA.....IBANEZ kai eisai mesa gia arketa style epishs exei polu kalo kofto manikh kai euxrhsto gia na erxizeis ta prota bhmata sthn hlektrkh...h Epiphone Sg thn exw egw kai pistepse me gia arxario einai duskolh ki8ara gt exei arketa xontro maniki kai einai mia ki8ara pou oi manisioi oi magnhtes ths einai gias Rock'n'roll rock kai hard rock hxo se kaluptei ante kai kanena Iron Maiden....Epishs pare mia ki8ara pou na mhn exei kanena trello style pare mia se classic sxhma opws oi Fender oi Stratocaster....pare mia IBANEZ giati se kobw metalo kai etsi kai thn sxolh na parathseis kai asxolh8eis monos sou 8a mporeis na kaneis polla....auta apo mena alla pare prota kati FTHNOOOOOO giati se egguomai oti oso kai na thn prosexeis pali 8a peiramatizesai panw ths kai einai krima na thn kseskiseis mia ki8ara twn 1000 euro kai bale......
    deathminor88
    08.10.2007, 01:41
    Καλα, την γνωμη μου ειπα... Προς θεου...
    deathminor88
    08.10.2007, 01:45
    Καλα, την γνωμη μου ειπα... Προς θεου...
    sea_like_eyes
    08.10.2007, 13:05
    Μια γνωμη ειπε ο φιλος death . . .και το κατέχει !
    Αγορασα ηλεκτρικη . . . αλλα συνηθίζω να παιζω χωρις παραμόρφωση κτλ.με καθαρο ηχο!Anyway . . . ειμαι κι εγω της αποψης να κοιταξει να μαθει σε μια ακουστικη και αργοτερα να τσιμπήσει μια καααααααλη ηλεκτρικη!

    noizreduction
    08.10.2007, 17:58
    Δεν ειμαι αντιθετος με την προταση που κανει για τις epiphone, αλλα για την πορεια εκμαθησης που προτεινει. Ειναι λογικο να αναγκαζουμε καποιον που θελει να μαθει ηλεκτρικη, να μαθει πρωτα σε ακουστικη ( ή ακομα πιο ακραια, σε κλασσικη ), για να προοδευσει στην ηλεκτρικη;
    Προσωπικα το βρισκω λαθος...Εκτος εαν χιλιαδες καθηγητες ηλεκτρικης λενε ψεμματα στους μαθητες τους...
    winlowoo
    08.10.2007, 19:40
    to idos pou akouw einai trash kai metal


    euxristw
    deathminor88
    09.10.2007, 01:54
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 08-10-2007 στις 17:58 έγραψε...

    Δεν ειμαι αντιθετος με την προταση που κανει για τις epiphone, αλλα για την πορεια εκμαθησης που προτεινει. Ειναι λογικο να αναγκαζουμε καποιον που θελει να μαθει ηλεκτρικη, να μαθει πρωτα σε ακουστικη ( ή ακομα πιο ακραια, σε κλασσικη ), για να προοδευσει στην ηλεκτρικη;
    Προσωπικα το βρισκω λαθος...Εκτος εαν χιλιαδες καθηγητες ηλεκτρικης λενε ψεμματα στους μαθητες τους...



    Όχι φυσικά, απλά έδωσα τη γνώμη μου... Είναι γενικά προτιμότερο να αρχίσει κανείς από ακουστική για λίγο καιρο και μετά να προχωρήσει σε ηλεκρική... Δεν είναι μόνο προσωπική άποψη μου, αλλά και των δασκάλων μου, και άλλων μουσικών που΄ξέρω, και φυσικά είναι υποκειμενική...!
    ViPeR
    09.10.2007, 21:04
    Φίλε winlowoo όπως σου είπα και στο άλλο topic το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις όποια κιθάρα θες και να δεις πια είναι η πιο βολική για σένα. Είναι καθάρα υποκειμενικό θέμα η άποψη για κάποια κιθάρα. Για παράδειγμα με τις Ibanez που είπε ο Angel εγώ δεν μπορώ να παίξω καθόλου γιατί έχουν πολύ λεπτό λαιμό. Μονό να είσαι 100% σίγουρος πως η κιθάρα σε βολεύει. Άντε και καλές ροκιες.
    odis13
    10.10.2007, 14:31
    Mπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο λόγο για τον οποίο να πρέπει κάποιος να μάθει ακουστική πριν την ηλεκτρική?Παρακαλώ.

    Μήπως,λέω μήπως η σκληρη ακουστική είναι πιο ευκολόπαικτη???
    Μήπως το παιδί θα τα πάιξει λόγω των τρομερά,απίστευτα πολύπλοκων κουμπιών volume και toneπου υπάρχουν στις ηλεκτρικές?

    Μαλλον ανκρατάς ακουστική στα χέρια σου είναι ως δια μαγείας πιο εύκολο να μάθεις τι είναι πεντάγραμμο και πως λειτουργεί,σωστά?
    Η αν δε ξέρεις πεντε -έξι συγχορδίες σε ανοικτή θέση δε μπορείς να πάιξεις ηλεκτρική?Η να τις μάθεις στην ηλεκτρική?

    Υποθέτω ότι οι πολλοί γνωστοί και φίλοι μου που μάθαν κατευθείαν ηλεκτρική και παν πολύ καλα είναι παιδιά θαύματα σωστά?

    Δηλαδη στην ακουστική με τις σκληρότερες χορδές και το συνήθως πλατυτερο μανίκι είναι πιο εύκολο να μάθεις τι είναι μπαρε?


    Ολο ακούω κόσμο να λέει ''μάθε ακουστική και μετά πάνε στην ηλεκτρική'' ,αλλά ποτέ κανένας δε δίνει ένα λόγο για να γίνει αυτό.

    Ο φίλος winlowoo θέλει να παίζει ,και ακουει metal.Τι να την κάνει την ακουστικη?Να σκάσει 250 ευρώ για να πάρει μια ακουστική,να παιδευεται 6 μήνες να μάθει κάτι που δε του δίνει ευχαρίστηση για να την παρατήσει καινα να πάρει ηλεκτρική?

    Με μια ηλεκτρική θα κάτσει να μάθει πεντάγραμμο,συγχορδιες ,κλίμακες αλλά θα μπορεί να ξεδώσει και λίγο βάζοντας το gain στο 9 και προσπαθώντας shreddarei σαν τα ινδαλματά του.

    Ο άνθρωπος δε θέλει ακουστική ,θέλει ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ.Ειναι απίστευτα ηλίθιο και λάθος να αντιμετωπίζουμε την ακουστική(και όσο μάλλον την κλασσική),που είναι ιδιαίτερο όργανο,σαν προπαρασκευαστικό στάδιο της ηλεκτρικής.

    Εμένα αυτή είναι η άποψή μου και την είπα.Αν κάποιος διαφωνεί και έχει σοβαρα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,ας γράψει και μετά κρίνει o winlowoo.
    Angelofdeath1990
    10.10.2007, 18:11
    sumfwnw me ton filo Odis giati...kai egw paizw hlektrikh phga 2 xronia klassikh alla den me boh8hse kai ka8olou sthn hlektrikh...Entelws allh diaforetikh texniki paiksimatos...mhn ksexnate oti to paidi an sunh8hsoun sta fardia manikia ths klassikhs kai ths akoustikh den 8a tou einai eukolo na sunh8hsei ta lepta ths hlektrikhs....exei arketes diafores etsi kai alliws ta basika oti ma8aineis sthn klassikh kai sthn akoustikh ta ma8aineis kai sthn hlektrikh...tou Berklee to book kanoune nomizete oti den ta xrhshmopoioun ta achorda sthn hlektrikh kai ta pentagramma oloi me tabs nomizete paizoun...ara poios o logos???tzampa lefta kai xronia 8a xasei....mhn sas pw oti 8a misisei thn ki8ara to paidi....kalutera hlektrikh....kai se proteinw h Fender h Ibanez.....