ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη
    gate
    07.03.2003, 23:27
    Αν ξαφνικά στα χέρια σας βρισκόταν ένα λυχνάρι...σαν του Αλαντίν
    Κι αν το τζίνι του ήταν διατεθειμένο να εκπληρώσει τρεις επιθυμίες σας, ποιες θα ήταν αυτές;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 16-01-2006 22:14 ]
    eva
    08.03.2003, 12:51
    μμμ... το μεγάλο δίλλημα... είναι άπληστα όντα οι άνθρωποι και προσωπικά δε θα μου έφτανε ένα λυχνάρι αλλά 2-3. Αλλά μια και θέτεις το ερώτημα, ιεραρχώντας τις επιθυμίες μου, αυτές θα ήταν οι πρώτες 3:
    1)παγκόσμια ειρήνη (ακούγεται σαν απάντηση από διαγωνιζόμενης σε διαγωνισμό ομορφιάς αλλά είναι πολύ πιο ειλικρινής).Όλες αυτές οι κινητοποιήσεις των λαών με αφορμή τον πόλεμο στο Ιράκ δείχνουν ότι οι τελικά όλοι θέλουμε την ειρήνη αλλά μας την αρνούνται οι αρχηγοί μας.Εξάλλου πιστεύω ότι η ειρήνη θα λύσει σταδιακά όλα τα μεγάλα προβλήματα της ανθρωπότητας (π.χ:πείνα, αρρώστιες και λοιπά)
    ......................τώρα περνάμε στα εγωιστικά......................
    2)να περάσω εισαγωγικές τουλάχιστον μέσα στισ πρώτες 5 επιλογές μου (αμήν Παναγία μου και....μακάρι τζίνι μου)
    3)να αποκτήσω το συντομότερο δυνατον μια Hurley εστω και μεταχειρισμένη.

    Σε γενικές γραμμες αυτά. Αλλά είπαμε...καναδυο περισσότερα λιχναράκια δε θα με χαλούσαν...

    "...το ξέρεις πως έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ
    ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει."
    Γ. Ρίτσος


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: eva στις 08-03-2003 12:53 ]
    gate
    08.03.2003, 15:04
    Εύχομαι να πραγματοποιηθούν όσα λες,
    αν και για το πρώτο... μάλλον είναι πολύ σκούρα τα πράγματα...
    Τον άκουσες τον Mπους χθες;
    "Σκοπός μας...", λέει αρχικά, "...είναι ο αφοπλισμός του Ιράκ".
    Και στη συνέχεια τονίζει, με τη γνωστή ασυνάρτητη διατύπωσή των λόγων του:
    "Ελπίζω να μη γίνει πόλεμος (λες και εξαρτάται από κάποιον άλλον αυτό, και όχι από τον ίδιο...), αλλά πάντως αν γίνει...τότε το Ιράκ θα αφοπλιστεί..."

    Κατάλαβε κανείς κάτι...;
    Witchking
    09.03.2003, 04:35
    Πρώτη ευχή: Θέλω να μάθω ποιά είναι η σωστή θρησκεία στον πλανήτη (αν υπάρχει)

    Δευτερη ευχή: Θέλω να μάθω που τελειώνει το σύμπαν.

    Τρίτη ευχή: Να καταλάβω τις γυναίκες

    eva
    09.03.2003, 11:08
    Τι εννοείς "να καταλάβεις τις γυναίκες" αγάπητέ κύριε τάδε? Καλέ δεν είμαστε και το μυστήριο του κόσμου! Όχι κάτσε γιατί τώρα έπεσες σε φεμινίστρια και δε θα τη βγάλεις καθαρή. Πρώτ' απ'όλα γιατί να μπαίνουν όλες οι γυναίκες σ'ένα τσουβάλι σαν μια ομοιόμορφη μάζα? Αν δεν το κατάλαβες, λέω...αν, είναι κι οι γυναίκες άτομα, ξεχωριστές προσωπικότητες με τις ιδιαιτερότητές της η κάθε μια. Ακόμα και να καταλάβεις μια δεν είναι σίγουρο ότι θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα εκατομμύρια γυναικών.Κατά δεύτερον γιατί να χρειάζεται ειδική στατηγική για να καταλάβεις μια, επαναλαμβάνω ΜΙΑ, γυναίκα ή ένα θαύμα από κάποιο τζίνι? Τους άνδρες δηλαδή τους καταλαβαίνεις? Αν ναι τί διαφορετικό μπορεί να έχει μια γυναίκα για να καταλάβεις? Εξάλλου δεν έχεις ακούσει ότι όλοι μας έχουμε μια πλεύρά του εαυτού μας που ανήκει στο αντίθετο φύλο? Μάλλον θα πρέπει να τη βάλεις σε λειτουργία και να αφήσεις κατά μέρος τις ευχές.
    Υ.Γ:Παρεμπιπτόντως ο διαχωρισμός σε φύλα είναι μόνο βιολογικός. Καλό θα ήταν να το λάβεις υπ'όψην σου στην επικοινωνία σου με τους ανθρώπους (παντώς φύλου).

    "...το ξέρεις πως έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ
    ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει."
    Γ. Ρίτσος


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: eva στις 09-03-2003 11:10 ]
    gate
    09.03.2003, 12:53
    Χα χα χα χα...
    Eva μη μου ταράζεσαι ...
    Ο Witchking είναι καλό παιδί κατά βάθος....στο εγγυώμαι....

    Πλάκα κάνω ε...
    Το λέω και στους δυο σας...Μη μου αρχίσετε τις παρατηρήσεις....
    Δεν το αντέχω αυτο το spor..







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 09-03-2003 12:55 ]
    Witchking
    09.03.2003, 15:41
    Quote:

    On 2003-03-09 11:08, eva wrote:
    Τι εννοείς "να καταλάβεις τις γυναίκες" αγάπητέ κύριε τάδε? Καλέ δεν είμαστε και το μυστήριο του κόσμου! Όχι κάτσε γιατί τώρα έπεσες σε φεμινίστρια και δε θα τη βγάλεις καθαρή. Πρώτ' απ'όλα γιατί να μπαίνουν όλες οι γυναίκες σ'ένα τσουβάλι σαν μια ομοιόμορφη μάζα? Αν δεν το κατάλαβες, λέω...αν, είναι κι οι γυναίκες άτομα, ξεχωριστές προσωπικότητες με τις ιδιαιτερότητές της η κάθε μια. Ακόμα και να καταλάβεις μια δεν είναι σίγουρο ότι θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα εκατομμύρια γυναικών.Κατά δεύτερον γιατί να χρειάζεται ειδική στατηγική για να καταλάβεις μια, επαναλαμβάνω ΜΙΑ, γυναίκα ή ένα θαύμα από κάποιο τζίνι? Τους άνδρες δηλαδή τους καταλαβαίνεις? Αν ναι τί διαφορετικό μπορεί να έχει μια γυναίκα για να καταλάβεις? Εξάλλου δεν έχεις ακούσει ότι όλοι μας έχουμε μια πλεύρά του εαυτού μας που ανήκει στο αντίθετο φύλο? Μάλλον θα πρέπει να τη βάλεις σε λειτουργία και να αφήσεις κατά μέρος τις ευχές.
    Υ.Γ:Παρεμπιπτόντως ο διαχωρισμός σε φύλα είναι μόνο βιολογικός. Καλό θα ήταν να το λάβεις υπ'όψην σου στην επικοινωνία σου με τους ανθρώπους (παντώς φύλου).

    "...το ξέρεις πως έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ
    ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει."
    Γ. Ρίτσος


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: eva στις 09-03-2003 11:10 ]



    Χαριτολογώντας το είπα. Για μένα κάθε γυναίκα είναι ένα μυστήριο ένα αίνιγμα που θέλω να λύσω για να την ικανοποιήσω. Μια πρόκληση να φτάσω πιό κοντά της. Σίγουρα κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός δε λέω το αντίθετο. Σε Γενικές γραμμές όμως ο τρόπος σκέψης της γυναίκας διαφέρει απο αυτόν του άντρα, μια και η γυναίκα μεγαλώνει κάτι μέσα της ενώ ο άντρας το σπέρνει. Ελπίζω να κατάλαβες καλύτερα τη σκέψη μου EVA. Πολύ θυμός!
    Astron
    09.03.2003, 16:21
    Eva, έγραψες "Υ.Γ:Παρεμπιπτόντως ο διαχωρισμός σε φύλα είναι μόνο βιολογικός."
    Δυστυχώς όμως στη σημερινή κοινωνία ο διαχωρισμός είναι κυρίως κοινωνικός.
    Διαφωνώ κι εγώ με τις γενικές κατηγοριοποιήσεις "όλες οι γυναίκες είναι...." και "όλοι οι άντρες είναι...."
    Αλλά είναι επόμενο, για κοινωνικούς λόγους, στο κάθε φύλο να αναπτύσονται συγκεκριμένα κοινωνικά χαρακτηριστικά.

    Ενδεικτικά αναφέρω τα παραδείγματα:
    -ο άντρας πρέπει να είναι πιο γενναίος απ' τη γυναίκα, και πρέπει να περηφανεύεται για τις σεξουαλικές του "επιτυχίες" και ικανότητες
    -η γυναίκα πρέπει να είναι πιο συναισθηματική, ευαίσθητη κλπ

    Αυτά τα πρέπει βέβαια έρχονται σε αντίθεση με την ίδια τη φύση του ανθρώπου και γι' αυτό οδηγούμαστε σε πολύ σοβαρά προβλήματα, με κυριότερο τη δυστυχία.

    Αν εξαιρέσουμε την κοινωνική επιρροή. Θεωρώ ότι η γυναίκα είναι πολύ απλά άνθρωπος θηλυκός ενώ ο άνδρας άνθρωπος αρσενικός.
    Όλα τα άλλα είναι καθαρά κοινωνικά φαινόμενα.
    justme
    09.03.2003, 16:45
    1.ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
    2.ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    3.ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΤΖΙΝΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ!


    Υ.Γ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ
    Witchking
    09.03.2003, 16:54
    Eva, ftiakse ena 8emataki panw se aythn thn syzhthsh na paroume ki alles gnwmes. .

    Astron symfwnw me thn anaptyksh toy 8ematos.

    Vazw stoixhma otan dei h Eva ayta pou grapsame 8a pei:
    "mmm Antres oloi idioi einai..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 09-03-2003 16:54 ]
    Archangelus
    09.03.2003, 17:29
    Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω... αλλά γυναίκες και άντρες είναι πολύ πιο διαφορετίκοι απ' ό,τι θέλετε να πιστεύετε. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι οι μεν είναι καλύτεροι από τους δε, απλά ότι υπάρχουν διαφορές οι οποίες έχουν περισσότερο βιολογίκη βάση, παρά κοινωνική, πλέον.

    Α, και οι ευχές μου

    1. Δουλειές για όλους
    2. Ηarley-Davidson
    3. Tύχη

    eva
    09.03.2003, 20:53
    Όχι, φίλε μου με το παράξενο nick που βαριέμαι να το γράφω (πες μας τ' όνομά σου άνθρωπε να καταλαβαινόμαστε!), δεν σκέφτομαι αυτά που υποπτεύθηκες. Σε αντίθεση με εσάς εγώ καταλαβαίνω τους αντιπροσώπους του αντίθετου φύλου που γνώρισα μέχρι τώρα για τον απλούστατο λόγο ότι προσπαθώ να μαθαίνω τον κάθε άνθρωπο χρησιμοποιώντας ως βάση γνωστών δεδομένων τον εαυτό μου. Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που είπε ο Astron ότι οι άντρες πρέπει να καυχιούνται για τη φυσική τους δύναμη και τα σεξουαλικάτους επιτεύγματα. Γιατί δηλαδη? Αν μου το στηρίξεις πάω πάσο αλλά απ' ότι ξέρω στην Ιστορία πολλές φορές αναφέρονται δυναμικές αγωνίστριες (βλέπε Μπουμπουλίνα,Μαντώ Μαυρογένους, Επονίτισσες, εθελόντριες στρατιωτίνες,αστροναύτες και τόσες άλλες). Επομένως κουραφέξαλα η δύναμη. Το ισχυρό φύλο είναι ένας μύθος (ή μάλλον ευσεβής πόθος) που επέβαλαν κάποιοι κομπεξικοί αιώνες πριν και τον ακολουθούν έκτοτε εκατομμύρια άλλοι κομπλεξικοί ( που ίσως θα έπρεπε και να τους ευχαριστούμε γιατί έγιναν η αιτία της εμφάνισης του φεμινιστικού κινήματος). Οι άντρες δε γίνονται πιο ισχυροί απλά και μόνο επειδή είναι πιο μεγαλόσωμοι. Και το ξέρετε όλοι σας γι' αυτό θεωρείται καθήκον σας να αποδεικνύεται την ισχύ σας με τις ερωτικές σας κατακτήσεις ( αν είναι δυνατον!) που κι αυτές από τις γυναίκες εξαρτώνται ( βλέπε Λυσιστράτη) ή με τον πνιγμό των συναισθημάτων και των ευαισθησιών που βέβεια δεν είναι γυναικείες αλλά ανθρώπινες (βλέπε άνθρωπος = γυναίκα +άνδρας).Όχι δεν πάω να βγάλω ανώτερες τις γυναίκες ,εγώ πρεσβεύω την ισοτιμία των φύλων.Εισηγούμαι να το καλλιεργήσετε κι εσεις μέσα σας για να εξαλειφθεί και το φαινόμενο του κοινωνικού διαχωρισμού το οποίο ο Astron μέμφεται για την ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων.

    eva
    09.03.2003, 21:05
    ρε παιδιά απάντησα κάτι και δε μου το εμφάνισε!
    τί είναι τώρα αυτό!
    νομίζει ότι έχω όρεξη να τα γραφω ξανά απ' την αρχή?!!!
    Witchking
    09.03.2003, 21:05
    Quote:

    On 2003-03-09 20:53, eva wrote:
    Όχι, φίλε μου με το παράξενο nick που βαριέμαι να το γράφω....




    Δε νομίζω να θέλησε κάποιος να υποβαθμίσει τις γυναίκες. Απλά είμαστε διαφορετικοί για τους λόγους που χρησιμοποίησα παραπάνω. Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα παρόμοιο θέμα να πάρεις κι άλλες γνώμες όχι μονο απο άντρες αλλα απο γυναίκες. Και να προσθέσω κατι ακόμα σε αυτά που έιπες αν και ξεφεύγει λίγο απο την συζητηση. Μη μου πείς οτι το πλήθος των γυμαικών δεν εντυπωσιάζεται απο την δύναμη των αντρών. Εντυπωσιάζεται γιατί ο άντρας που έχει δύναμη θα εξασφαλίσει την οικογενειά που αυτή θα δημιουργήσει. Δε νομίζω να μιλάω παράλογα και ούτε να κατηγορω το αντίθετο φύλο. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις γιαυτά που λέω όπως σε καθε κανόνα.
    eva
    09.03.2003, 21:09
    Είπα να μείνω στην ουδετερότητα αλλά άμα μου τη βγαίνεται έτσι δε μπορώ!
    ΜΩΡΕ ΤΙ ΨΩΝΙΑ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ!!!



    Δεν αρχίζω επίσημα θέμα γιατί απλούστατα το θέμα έληξε....άλλη ερώτηση....είπα άλλη ερώτηση!!!
    Witchking
    09.03.2003, 21:26
    Quote:

    On 2003-03-09 21:09, eva wrote:
    ΜΩΡΕ ΤΙ ΨΩΝΙΑ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ!!!



    Τώρα καλοί μου άνθρωποι καταλαβαίνετε γιατί η τρίτη μου ευχη ήταν να καταλάβω τις γυναίκες?
    eva
    10.03.2003, 09:42
    Και να με καταλάβεις εμένα Κων/ντίνε δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις όλες τις γθναίκες γιατί θεωρέ τον εαυτόμου εξαίρεση των εξαίρεσεων.
    Alinda
    10.03.2003, 10:34
    loipon exoume kai leme:

    1. Na uparxei isothta kai na mhn upotimame ton sunan8rwpo.

    2. Na uparxei eirhnh oxi mono panw ston kosmo alla kai mesa stis psuxes olwn twn an8rwpwn.

    3. Na bre8ei ena farmako gia to HIV, ton karkino kai genika tis mastiges ths epoxhs mas

    Kai epeidh eimai kalo koritsi 8a mou ekplhrwsei to tzini kai allh mia euxh. Na mhn uparxei pia kindunos kakopoihshs twn zwwn.

    ante pali prwi prwi mou'r8an ola!
    Giorgos
    10.03.2003, 22:23
    1. Συγκρίνετε τα παρακάτω :

    Εστάλη 09-03-2003 at 11:08, από την Εva :

    "Πρώτ' απ'όλα γιατί να μπαίνουν όλες οι γυναίκες σ'ένα τσουβάλι σαν μια ομοιόμορφη μάζα? Αν δεν το κατάλαβες, λέω...αν, είναι κι οι γυναίκες άτομα, ξεχωριστές προσωπικότητες με τις ιδιαιτερότητές της η κάθε μια."

    Όταν ο Witchking έγραψε "Vazw stoixhma otan dei h Eva ayta pou grapsame 8a pei: "mmm Antres oloi idioi einai...", η Εύα απαντούσε :

    "Όχι, φίλε μου με το παράξενο nick που βαριέμαι να το γράφω (πες μας τ' όνομά σου άνθρωπε να καταλαβαινόμαστε!), δεν σκέφτομαι αυτά που υποπτεύθηκες. Σε αντίθεση με εσάς εγώ καταλαβαίνω τους αντιπροσώπους του αντίθετου φύλου που γνώρισα μέχρι τώρα..."


    (Λίγες ώρες αργότερα...)

    Εστάλη 09-03-2003 at 20:53, από την Eva :

    "ΜΩΡΕ ΤΙ ΨΩΝΙΑ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ!!! "

    Φαντάζομαι ότι είναι ΟΚ να μπαίνουν οι άντρες σε ένα τσουβάλι σαν μια ομοιόμορφη μάζα, κι ότι δεν είναι άτομα, με ξεχωριστές προσωπικότητες και ιδιαιτερότητες, έτσι δεν είναι, Εύα; Εκτιμώ ιδιαιτέρως που δεν σου αρέσει -κατά τα άλλα- να γενικεύεις...

    2. "Όχι κάτσε γιατί τώρα έπεσες σε φεμινίστρια και δε θα τη βγάλεις καθαρή."

    Ακούγεται εξίσου τιμητικά για αυτήν που το λέει όσο και αντίστοιχα για τους άντρες τo : "Όχι κάτσε γιατί τώρα έπεσες σε φαλλοκράτη και δεν θα τη βγάλεις καθαρή".

    Θεωρείς καλό δηλάδη το ότι είσαι φεμινίστρια; Έχεις την επίφαση ότι ο φεμινισμός στην πράξη και όχι στην θεωρία υποστηρίζει την ισότητα των δύο φύλων; Γιατί πρακτικά ο φεμινισμός προωθεί τον πόλεμο μεταξύ των δύο φύλων και όχι την αγάπη και την συντροφικότητα.

    Υ.Γ. 1: Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα έξυπνο ούτε ικανό επειδή έγραψα σωστα τη λέξη "Witchking", ούτε θεωρώ ότι έκανα υπερπροσπάθεια ώστε να βαριέμαι να το ξαναγράψω. Δια του λόγου το αληθές : Witchking, Witchking, Witchking. Guess what : Δεν νιώθω καμία απολύτως κούραση.
    Y.Γ. 2: Tι είναι πιο κουραστικό από τα 2; To "Witchking" ή το "φίλε μου με το παράξενο nick που βαριέμαι να το γράφω (πες μας τ' όνομά σου άνθρωπε να καταλαβαινόμαστε!)";
    Y.Γ. 3: Πάντα υπάρχει και η έσχατη λύση του copy-paste...

    ----

    Όσο για το θέμα, έχω να πω τα εξής :

    Αν χρησιμοποιούσα το τζίνι για προσωπικούς σκοπούς (π.χ. να γίνω ένας επιτυχημένος μουσικός ή να αποκτήσω χρήματα), αυτό σημαίνει ότι δεν θα τα κατάφερνα με την αξία μου. Σκεφτείτε το λίγο, να ξέρεις ότι ό,τι έχεις καταφέρει, είναι ένα ψέμα κι ότι δεν κόπιασες για να το αποκτήσεις. Όποιος έχει δει το Matrix, καταλαβαίνει τι εννοώ.

    Κατ' επέκτασιν, θα ήθελα να είμαι περήφανος όχι μόνο για τον εαυτό μου αλλά και για τους συνανθρώπους μου. Άρα θα ήθελα να μην γινόταν πόλεμος, γιατί θα είχαμε ικανούς και ανθρωπιστές πολιτικούς, όχι επειδή με ένα μαγικό ραβδάκι θα άλλαζαν ξαφνικά όλα. Θα ήθελα να μην γίνονται φόνοι επειδή δεν υπάρχουν εγκληματίες, κλοπές επειδή δεν υπάρχουν κλέφτες κ.ο.κ.

    Άρα, ύστερα από μεγάλη προσπάθεια για να μην μπω στον πειρασμό και πολλές ώρες σκέψης, θα έθαβα το τζίνι βαθιά σε μια έρημο. Ας είμαστε εμείς αυτοί που θα αλλάξουμε τον κόσμο, όχι ένα τζίνι.

    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Giorgos στις 10-03-2003 22:25 ]
    Astron
    10.03.2003, 23:11
    Γιώργο εύγε!

    Εύα, μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου τα posts μου. Γράφεις

    "Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που είπε ο Astron ότι οι άντρες πρέπει να καυχιούνται για τη φυσική τους δύναμη και τα σεξουαλικάτους επιτεύγματα. Γιατί δηλαδη? Αν μου το στηρίξεις πάω πάσο αλλά απ' ότι ξέρω στην Ιστορία πολλές φορές αναφέρονται δυναμικές αγωνίστριες (βλέπε Μπουμπουλίνα,Μαντώ Μαυρογένους, Επονίτισσες, εθελόντριες στρατιωτίνες,αστροναύτες και τόσες άλλες). Επομένως κουραφέξαλα η δύναμη........."

    Είχα την εντύπωση ότι είχα ξεκαθαρίσει απ' τo προηγούμενο post μου, ακριβώς ότι ειμαι αντίθετος σε αυτά τα πρέπει. Αυτό λέω λοιπόν. Δηλαδή ότι ειναι κοινωνικά κατασκευάσματα και τίποτα άλλο.

    Λοιπόν, φιάχνω ένα topic σχετικό με την κοινωνική ανισότητα μεταξύ ανδρών και γυναικών, ας συνεχίσουμε εκεί την σχετική κουβέντα.