ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Μεταπτυχιακά προγράμματα μουσικοθεραπείας στην Ελλάδα

    maloxa
    17.10.2007, 11:40
    Παιδιά θα ήθελα να με ενημερώσετε αν γνωριζει κανένας καποιο κολλέγιο η σχολή που να προσφέρει σπουδες μουσικοθεραπείας στην Ελλάδα και κυρίως στη Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-11-2007 19:47 ]


    anastasiastavroulaki
    17.10.2007, 11:58
    Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν σχολές που να προσφέρουν σπουδές πάνω στο αντικείμενο της μουσικοθεραπείας και ειδικά στη Θεσσαλονίκη, ακόμα και αν υπάρχουν όμως, σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγνωρισμένες. Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός/ή πάνω σε αυτό το θέμα...

    Γίνονται κάποια μαθήματα στο Πανεπιστήμιο (Τμήμα Μουσικών Σπουδών- ΑΠΘ και Επιστήμης και Τέχνης - ΠΑΜΑΚ) αλλά είναι στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών τους και δεν προσφέρουν καμία εξειδίκευση.

    Για σπουδές με καθαρή ειδίκευση στη μουσικοθεραπεία πρέπει να πας στο εξωτερικό.
    manos_p
    19.10.2007, 00:26

    Maloxa ki egw to idio erwtima eixa alla oxi mono gia tin thessaloniki...gia tin ellada genika..
    oxi den uparxei kati tetoio stin ellada...gi auto apofasisa na to akolouthisw sto ekswteriko...pantws tin Agglia pou me endiaferei exei peripou 7-8 uni apo ta opoia ola einai polu kala me polu kales methodoues kai paradosi mathimatwn kaliptwntas olous tous tomeis...
    maloxa
    28.10.2007, 19:37
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΗΔΗ ΣΤΟ ΑΠΘ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕW YORK UNIVERSITY ME TO KEΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΕΛΗ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΑΝ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    manos_p
    29.10.2007, 13:41

    Tha me endiefere na kserw to thema tou sunedriou kai na mathw parapanw leptomereies gia tin sinergasia toun New York me kapoio apo ta elli9nika panepistimia...


    Thanx
    maloxa
    30.10.2007, 12:02
    OK Μανο. Μόλις ενημερωθώ θα σου τα μεταφέρω. Εσύ δήλάδη δεν είχες ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό προγραμμα στο κέντρο μουσικοθέραπειας στη Θεσσαλονίκη?






    ευχαριστω και πάλι
    MirsiniManou
    31.10.2007, 22:50
    Απο όσο γνωρίζω ο Μιχάλης Τομπλερ ασχολείται με τη μουσικοθεραπεία
    manos_p
    01.11.2007, 01:19
    Παράθεση:

    Το μέλος maloxa στις 30-10-2007 στις 12:02 έγραψε...

    OK Μανο. Μόλις ενημερωθώ θα σου τα μεταφέρω. Εσύ δήλάδη δεν είχες ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό προγραμμα στο κέντρο μουσικοθέραπειας στη Θεσσαλονίκη?



    ευχαριστω και πάλι



    Oxi oxi den exw exw akousei apolutos tipota...nomizw kapoio panepistimio elliniko eixe sunergasia me kapoio uni tis Bologna Italy..alla kai pali den eimai sigouros...
    apla prin kaneis oti kaneis rikse mia matia kai sta uni tou ekswterikou...isws kata tin gnwmi mou
    einai kalitera....
    manos_p
    01.11.2007, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος MirsiniManou στις 31-10-2007 στις 22:50 έγραψε...

    Απο όσο γνωρίζω ο Μιχάλης Τομπλερ ασχολείται με τη μουσικοθεραπεία



    Nai asxoleitai...eixa xrisimopoieisei kapoia apo ta bblia tou gia na grapsw tin ptuxiaki mou panw stin mousikotherapeia kai atoma me autismo...
    ta biblia ta brika stin bibliothiki Lilian Boudouri stin athina...
    maloxa
    01.11.2007, 12:04
    Ευχαριστώ παιδιά για την ενημέρωση. Ο Μιχάλης Τομπλερ είναι μέλος στο MUSIC HEAVEN? Ώστε να επικοινωνήσω μαζί του.








    Thanks!!!!!!
    MirsiniManou
    01.11.2007, 16:16
    δεν το νομίζω,θα ρωτησω σε ωδειακους χωρους και θα σου πω
    maloxa
    01.11.2007, 22:35
    Ευχαριστώ πολύ. Θα περιμένω
    rozan
    09.11.2007, 12:22
    παιδια,
    ουτε ο τομπλερ ειναι ειδικευμενος μουσικοθεραπευτής, ουτε αυτα τα ιδιωτικά προγράμματα μουσικοθεραπείας στην θεσσαλονίκη έχουν καμια επίσημη συνεργασία με πανεπιστημια της αμερικής ή οτιδήποτε άλλο. μια φίλη μου είχε δώσει απίστευτα πολλά λεφτα για να παρακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα που γινόταν μια φορά το μήνα και στο τέλος του χρόνου ερχόταν μια καθηγήτρια από την αμερική για να τους εξετάσει. αλλά στο τέλος, το μόνο που παίρνανε ήταν μια βεβαίωση ωδείου (πολύ λίγο για τα 9,000 ευρώ που έδιναν) και αν ήθελαν, πήγαιναν μετά στην αμερική να πάρουν μαστερ (δηλαδή άλλα 20,000ευρώ τουλάχιστον!)
    νομίζω οτι η πιο έγκυρη πηγή για να πάρετε πληροφορίες για το επάγγελμα και την εκπαίδευση στην μουσικοθεραπεία είναι να απευθυνθείτε στον σύλλογο επαγγελματιών μουσικοθεραπευτών. το τηλ είναι 210 6141286 και είναι πολύ ενημερωμένοι και πρόθυμοι να εξηγήσουν τα πράγματα.
    maloxa
    14.11.2007, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος rozan στις 09-11-2007 στις 12:22 έγραψε...

    παιδια,
    ουτε ο τομπλερ ειναι ειδικευμενος μουσικοθεραπευτής, ουτε αυτα τα ιδιωτικά προγράμματα μουσικοθεραπείας στην θεσσαλονίκη έχουν καμια επίσημη συνεργασία με πανεπιστημια της αμερικής ή οτιδήποτε άλλο. μια φίλη μου είχε δώσει απίστευτα πολλά λεφτα για να παρακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα που γινόταν μια φορά το μήνα και στο τέλος του χρόνου ερχόταν μια καθηγήτρια από την αμερική για να τους εξετάσει. αλλά στο τέλος, το μόνο που παίρνανε ήταν μια βεβαίωση ωδείου (πολύ λίγο για τα 9,000 ευρώ που έδιναν) και αν ήθελαν, πήγαιναν μετά στην αμερική να πάρουν μαστερ (δηλαδή άλλα 20,000ευρώ τουλάχιστον!)
    νομίζω οτι η πιο έγκυρη πηγή για να πάρετε πληροφορίες για το επάγγελμα και την εκπαίδευση στην μουσικοθεραπεία είναι να απευθυνθείτε στον σύλλογο επαγγελματιών μουσικοθεραπευτών. το τηλ είναι 210 6141286 και είναι πολύ ενημερωμένοι και πρόθυμοι να εξηγήσουν τα πράγματα.

    ΄
    Ευχαριστω πολύ. Σίγουρα θα ενημερωθώ όσο καλυτερα μπορώ! Αν μπορείς να με ενημερώσεις αν ήταν όντως αυτό το πρόγραμμα της φίλης σου για το οποίο γνωριζω που γίνεται στο κεντρο μουσικοθεραπειας στη Θεσσαλονικη θα με βοηθούσες!
    rozan
    14.11.2007, 15:05
    nai, to idio programma itane, afto pou kanei i psaltopoulou. psaxto kala giati yparhoun polloi apateones stin agora...good luck
    maloxa
    14.11.2007, 19:25
    thanks!!!!!!!!!!! NA σαι καλα!!!!
    MARIDERMI
    04.12.2007, 14:50
    γειά σου φίλε μου!
    είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο forum, και επειδή και γώ ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη μουσικοθεραπεία ή τέλοσπάντων κάτι που να συνδυάζει μουσική με ψυχολογία και παιδαγωγική.
    Μήπως εν τέλει έβγαλες καμιά άκρη, να μου πεις και μένα που ψάχνω τόοοοοοσο καιρό?πλιιιιιιζ??

    ευχαριστώ!
    manos_p
    04.12.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος MARIDERMI στις 04-12-2007 στις 14:50 έγραψε...

    γειά σου φίλε μου!
    είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο forum, και επειδή και γώ ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη μουσικοθεραπεία ή τέλοσπάντων κάτι που να συνδυάζει μουσική με ψυχολογία και παιδαγωγική.
    Μήπως εν τέλει έβγαλες καμιά άκρη, να μου πεις και μένα που ψάχνω τόοοοοοσο καιρό?πλιιιιιιζ??

    ευχαριστώ!



    apo oso kserw den uparxei panepistimio i kapoia sxoli stin ellada gyrw apo to thema Mousikotherapeia....
    kalitera psakse se kapoio uni sto ekswteriko....
    an theleis se auto mporw na se boithisw..steile mou PM...
    rozan
    05.12.2007, 08:16
    paidia, sas xanathymizo oti yparhei o epaggelmatikos syllogos mousikotherapefton, opou einai poly prothymoi na exigisoun kai na dosoun plirofories gia otidipote afora tin mousikotherapeia. to tilefono einai 210 6141286.

    MARIDERMI
    05.12.2007, 19:31
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις πληροφορίες.
    το ΡΜ δεν ξέρω τι είναι. πάντωσ πολύ θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά...
    και πάλι ευχαριστώ...