ελληνική μουσική
    418 online   ·  210.819 μέλη

    Μαθήματα ακουστικής κιθάρας

    mallias87
    25.10.2007, 00:54
    Καλησπέρα παιδιά. Αρχίζω μαθήματα κιθάρας (ακουστικής). Μου είπε ο δάσκαλος ότι θα μπορώ να παίξω μια παρτιτούρα καλά μετά απο 8 μήνες, σε αντίθεση με 1-2 γνωστούς που είχαν κάποτε ασχοληθεί και μου είχαν πεί ότι τα κατάφερναν καλά σε 3 μήνες. Εγώ είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι να πιστέψω, ο δάσκαλος επειδή είναι ιδιαίτερο ίσως θέλει να πάρει πολλές ώρες. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;;;
    deathminor88
    25.10.2007, 02:00
    miso... klassikh h akoustikh ma8aineis? kai ti akrivs kaneis? dld pws ma8aineis na diavazeis partitures? kaneis solfege klp? dieukrinhse ligo kalutera ti akrivws kaneis...
    delta66
    25.10.2007, 08:53
    Λοιπον το αν θα παιξεις καλα και σε ποσο χρονικο διαστημα, εξαρταται απο το ποσο μελετας, ποσο ταλεντο εχεις (αν τα παιρνεις τα γραμματα που λεμε ) και αν ειναι καλος ο δασκαλος σου.
    Τωρα, το κομματι που μελετας απο την παρτιτουρα ποιο ειναι?
    Γιατι, παιζει ρολο και ο βαθμος δυσκολιας του κομματιου.
    Μπορει και να μη το παιξεις ποτε καλα.
    Μπορει και σε 1 εβδομαδα
    Ποσα μαθηματα εχεις κανει, ποσο διαρκει το μαθημα, τι αλλο σε εχει μαθει (κλιμακες? συγχορδιες? θεωρια? ασκησεις? κατευθειαν κομματι κανατε?)

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-10-2007 08:56 ]


    mallias87
    25.10.2007, 23:33
    Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Μάλον επειδι εγώ είμαι εντελώς άσχετος μπέρδεψα κ εσάς . Σήμερα κάναμε το πρώτο μάθημα και θα μάθουμε παρτιτούρες με ακουστική κιθάρα. Δεν ήθελα να ροτίσω για σιγκεκρμένο κομμάτι ούτε βιάζομαι να γίνω αστέρι απο την μια μέρα στην άλλη. Απλά επειδή ο δάσκαλος υπάρχει περίπτωση να θέλει να πάρει παραπάνω ώρες (μια που είναι ιδιαίτερο), Ροτάω εσάς αν είναι λόγικο σε ένα διάστημα 8 μηνών να μπορούν να βγένουν κομμάτια έντεχνα κυρίως πλιάτσικα κλπ. γιατί άλλοι μου είπανε νωρίτερα. Ωστόσο δεν παίζουνε και λευτά και είναι πρόβλημα τουλάχιστον να μην την πατήσω και για να πέρνει ώρες με πηγαίνει αργά. Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι να καταλαβετε τι ροτάω.
    purplebutterfly
    23.12.2007, 15:53
    auto to eixa kai ego kapote aporia kathos oi kathigites opos kai na to kanoume pane ligaki pio arga!to thema einai oti esi tha katalaveis an paizei kati kai an mporeis na ta matheis pio grigora kai na proxorate pio grigora apo oti autos theorei!ypomoni kai min agxonesai.........