ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Διαλέγω πιάνο...!! Βοήθεια...και γρήήήγορα!!!!!!

    Rosdler
    29.10.2007, 14:43
    Προκειται να αγορασω καινουριο πιανο και χρειαζομαι μια γνωμη....και απο ειδικους αμα γινεται!! Τελοςπαντων...εχω καταληξει στα:

    1) Το γνωστο Yamaha U1 (4.900 €)
    Υψος: 1,21 cm, Πλατος: 1,53cm, Βαθος: 61 cm

    2) To Yamaha U3S (6.800 €)
    Υψος: 1,31 cm, ιδιο πλατος, Βαθος: 65 cm

    3) Γερμανικο(!?) HOFFMANN στα 7.200 € που εχει ομως μικροτερες διαστασεις
    1,20 cm, 1,45cm και 54,5cm αντιστοιχα....

    Το Ηoffmann ειναι αυτο που θελω περισσοτερο, αλλα σκεφτομαι, ως φτηνο γερμανικο, μηπως δεν ειναι τοσο καλο οσο ενα Yamaha Professional....

    Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε γνωμη ( Μαλιστα, βιαζομαι και δεν ξερω τι θελω
    !!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rosdler στις 29-10-2007 14:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 29-10-2007 15:03 ]


    dj_vip
    29.10.2007, 20:40
    Προσωπικά, αντιπαθώ τη Yamaha γιατί φτιάχνει από καρφίτσες μέχρι μηχανές αεροπλάνων και μέσα σ' αυτήν την υπερπαραγωγή, έχει χώσει και πιάνα. Το γερμανικό πιστεύω πως θα σου βγει πιο γερό.

    Ηχητικά τώρα, το Yamaha U3S (τo U1 δεν το συζητάω καν, είναι άθλιο πιάνο) θα υπερέχει στην ένταση (λόγω ύψους), όμως στην ποιότητα μάλλον το Hoffmann θα ακούγεται καλύτερα.

    Τέλος, εξαρτάται η αγορά σου από τη χρήση που θα κάνεις. Αν θες για κλασικά κομμάτια, προτίμησε Hoffmann. Αν πάλι, μοντέρνα, τζαζ και δεν συμμαζεύεται, πάρε yamaha.

    Περισσότερο όμως πρέπει να βρεις το πιάνο που θα σου πηγαίνει, διότι ο ήχος ενός οργάνου είναι εν μέρει θέμα γούστου.
    pianoteacher
    29.10.2007, 22:14
    Συμφωνώ στο να αποκλείσεις το U1. Τα γερμανικά είναι γενικά πιο εγγυημένα τεχνικά αλλά είναι συνήθως πιο σκληρά. Το σημαντικότερο είναι εσένα πιο σου αρέσει από πλευράς ήχου και feelling (αίσθηση πλήκτρων). Επίσης να σιγουρευτείς ότι το πιάνο που θα δοκιμάσεις αυτό και θα σου στείλουν. Υποχρεωτικά πρέπει να το δοκιμάσεις!!! Μην δεχτείς να σου στείλουν κάποιο άλλο ίδιο μοντέλο. Ένα όργανο ακριβώς ίδιο μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό τελικά σε ήχο. Προτίνω το YAMAHA.
    Rosdler
    30.10.2007, 00:31
    Ευχαριστω για τις γνωμες σας!!
    Προσωπικα, το πιανο προοριζεται για κλασσικα κομματια, και μαλιστα αγαπω ιδιαιτερα ρομαντικα ( που με οδηγει κατευθειαν στο γερμανικο!)
    Προβλημα με τα πιο σκληρα πληκτρα δεν υπαρχει κανενα ( ισα ισα, ημισκληρο ψαχνω)
    Το U1 συνηθισμενο ειναι....ασχημο δεν το λες ( στο κατω κατω δεν ειμαι και σολιστ)
    Το U3S απο αποψω εντασης εχει προδιαγραφες πιανου με ουρα, αρα ειναι καταπληκτικο...
    To Hoffmann διαφερει...ο ηχος ειναι πιο μεταλλικος κι αυτο μου αρεσει
    εχω μπερδευτει...!! Ολα καλα ειναι...
    MirsiniManou
    30.10.2007, 16:33
    Μια μέτρια γερμανική ποιότητα ειναι σαφώς καλύτερη ηχοχρωματικά κι απο την καλύτερη γιαπωνέζικη!Προτού όμως διαθέσεις αρκετό χρήμα κοίτα να δεις αν θα έχεις το πιάνο παρέα στη ζωή σου!Αν είσαι σε αρχάριο επίπεδο καλύπτεσαι μ'ένα YAMAHA,είναι όργανα αντοχής,αν είσαι σε προχωρημένο και δουλεύεις τον ήχο σου σαφώς γερμανικό και μαλιστα θα σου πρότεινα ,αν έχεις χρήμα, ένα ZIMMERMAN!Καλή αγορά!!
    Rosdler
    30.10.2007, 19:50
    οχι οχι...δεν προκειτα για αρχαριο...κανω πιανο 10 χρονια τωρα και το λατρευω...δεν εχω σκοπο να σταματησω νε παιζω, ακομα και τα μαθηαματα νε σταματησουν μια μερα!
    Ενα Ζimermann δοκιμασα, αλλα για να ειμαι ειλικρινης και πιο ακριβο απο το Hoffmann ηταν και λιγοτερο που αρεσε...
    Ευχαριστω για τη συμβουλη ομως!
    liopesiotis
    05.11.2007, 18:41
    Μπορεις και με λιγότερα χρήματα να αγοράσεις πιάνο. Ο χορδιστής του Μεγάρου Μουσικής κάνει εισαγωγή σε πιάνα, τα οποία μπορείς να δοκιμάσεις. Απο μάρκα λεγεται Pearlriver που είναι πρωτα σε πωλήσεις στην Αμερική. Αν θέλεις να σου δώσω διεύθυνση και τηλ. Και οικονομικά και καλά.
    musicloverpiano123
    06.07.2011, 19:03

    ξερω οτι απανταω 4 χρονια μετα{#emotions_dlg.rolleyes} απλα θελω να εκφρασω τη γνωμη μου. δεν καταλαβαινω γιατι αποκλειετε αμεσως το yamaha u1 professional{#emotions_dlg.confused1} εγω εχω αυτο το πιανο καρυδια σατινε και ειναι υπεροχο.οταν ειχε ερθει ο χορδιστης να το κουρδισει εντυπωσιαστηκε και μου ειπε πως αυτο το πιανο θα κρατησει και για τα δισεγγονα μου και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη{#emotions_dlg.biggrin}παραπανω που καποιος αποκαλει το συγκεκριμενο πιανο ειναι αθλιο πιστευω πως δεν εχει δει αθλια πιανα γι αυτο και εχει αυτη τη γνωμη{#emotions_dlg.thumbdown},θελω να πω οτι χιλιαδες ανθρωποι θα ηθελαν να εχουν αυτο το πιανο