ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.830 μέλη

    Βοηθεια σχετικα με αγορα ηλεκτρικης κιθαρας

    Sdmetalhead
    31.10.2007, 18:35
    Γεια σε ολους θα ηθελα να μοθ πειτε τη γνωμη σας για κιθαρες.Σκεφτομαι να παρω σε ενα περιπου μηνα(που εχω και γενεθλια) καινουρια κιθαρα.Παιζω ηδη τρια χρονια αρκετα καλα μπορω να πω, και εχω μια yamaha φτηνη κιθαρα που μου την ειχαν προτεινει στο Νακα για αρχη(το ξερω με 200-300 που πληρωσα μπορουσα να εχω παρει κατι πολυ καλυτερο αλλα τοτε ημουν μικρος δεν ηξερα).Τωρα που εχω αρχισει και ασχολουμαι πιο σοβαρα με την κιθαρα θελω κατι καλυτερο.Κυριως παιζω power,thrash και γενικοτερα heavy metal.Aπο οσο εχω ψαξει το θεμα και με συμβουλες φιλων εχω καταληξει σε 3 κιθαρες 1)Jackson SL3
    2)Jackson RR24
    3)Esp Ltd V-500
    Ποια απο τις τρεις πιστευετε οτι αξιζει?
    Τις δυο Jackson που επαιξα προσφατα σε ενα καταστημα, την esp οχι ακομα, μου αρεσαν αρκετα αλλα ακομα θελω να το σκεφτω για να μην το μετανιωσω αργοτερα.


    ΥΓ Hail to my first post!!
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 17:46
    please πειτε μου τη γνωμη σας 25 ατομα εχουν δει το ποστ και με αγνουν!Σας εχω κανει τιποτα και δεν το ξερω?
    MusicMaker83
    01.11.2007, 18:43
    ΧΑΧΑΧΑ! Ηρέμησε φιλαράκο, εσυ ήσουν που απάντησες και στη δικιά μου απορία για ηλεκτρική, μέχρι να μουν απαντήσουν και εμένα αγόρασα κιθάρα. Εγω βασικά επείδη ένας γνωστός πούλαγε μια Fender Stat Hss, την τσιμπησα φτηνά και επειδή η κιθάρα ειναι αρκετά rock ή για μελωδικά σόλο πήρα και μια δεύτερη για γκάζια. Πήρα την Dean Dιme-on-fire απο τον ακατανόμαστο(Νάκας) που είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος. Για 880 ευρώ, έχει τρελά γκάζια και αψογα thrash solos αλλά και heavy-power που μ'αρέσουν εμένα. Καταρχήν θες να έχει floyd ross? Για heavy πρέπει
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 18:57
    Ωραιος πιστευω εκανες καλη επιλογη



    Sdmetalhead
    01.11.2007, 18:59
    Δεν βλεπω μελλον παντως στο ποστ μου...
    MusicMaker83
    01.11.2007, 19:05
    Παντως μην παλαβώνεις, με τόσες κιθάρες που κυκλοφορούν γίνετε ένα χαος. Πρέπει να γουστάρεις πάνω απ'ολα αυτο που θα πάρεις. Π.χ. Οι Jackson είναι πολύ καλές και τέτοια θα έπερνα μάλλον αλλά όταν πήγα στο Guitar shop και είδα την Dean, ταν κεραυνοβόλος έρωτας. Μέχρι να την πάρω αρρώστησα... Anyway, ψάξε τον ήχο αλλα και το στύλ να σου ταιριάζει, καλές σολίες
    Laihogr
    01.11.2007, 19:29
    Φίλε αν δεν σε πειράζει η κιθάρα να έχει μονο 1 μαγνήτη τότε πάρε την rr24 με χίλια!!Πολύ καλύτερη και απ'τις τρεις και αξίζει τα λεφτά της..
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 19:45
    Ετοιμος ημουνα να παρω αυτη αλλα ηθελα να δοκιμασω και καμια esp.
    Να σου πω την ρρ24 την εχεις δει σε κανενα καταστημα η απλα λογω χαρακτηριστικων και αποψεων αλλων εκρινες οτι ειναι καλη? γιατι σε ενα μαγαζι που ημουν στο μαρουσι μου λεει ο πωλητης οτι ολοι ερχονται και του ζητανε αυτη τη κιθαρα αλλα δεν την φερνουν ελλαδα λεει και κατι τετοια.Δεν εχω κοιταξει βεβαια και σε κανενα αλλο μαγαζι το σαββατο ομως θα παω κεντρο να τσεκαρω καμια κιθαρα.Στο www.stollas.com παντως που ειναι ελληνικο σιτε και εχει και καταστηματα εδω ελλαδα την εχουν την συγκεκριμενη κιθαρα αμα κοιταξεις στο search.Anyway πολλα εγραψα ελπιζω μεθαυριο που θα παω να την βρω.
    Οποιος ξερει τιποτα για τη rr24 ας απαντησει
    winlowoo
    01.11.2007, 19:49
    egw tha sou protina tin rr24 exw akousei ta kalitera logia gia autin kai ektos ton hxo tis pou einai foveros exei kai mamato sxhma (episeis exw akousei pola logia kai gia tin jackson kelly oti einai foveri kithara egw omos tha sou protina tin rr24 )(mipos mporeis na grapseis tis times tis kathe kitharas parakalw)\


    elpizw na vohthisa
    winlowoo
    01.11.2007, 20:00
    giati den perneis tilefono ton stolla na rwtiseis adei na pas ekei (kai stin arxi les an thimame kala oti tis jackson tis exeis dokimasei pou tin dokimases tote tin rr24 ?)





    winlowoo
    01.11.2007, 20:02
    A KAI KATI ALLO GIATI DEN SKEUTESE TIN ESP TOU LAIHO? EINAI POLI KALI KITRHARA KAI UPARXEI SIGOURA STIN ELLADA
    Laihogr
    01.11.2007, 20:10
    Φίλε η κιθάρα έχει emg 81 και για metal τα σπάει.Επίσης έχει ORIGINAL floyd rose και ταστιέρα έβενο.Προσωπικά πολύ ωραίο σχέδιο και βολική (έχω παίξει με rr και με βόλεψε και καθιστό..).Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις μια κιθάρα jackson με παρόμοια ταστιέρα να δεις αν σε βολεύει στο παίξιμο.Για όλα τα άλλα μην ανησυχείς.Πάντως ακόμα και να υπάρχει στην Ελλάδα σκέψου την αγορά απο εξωτερικο (thomann ας πουμε..) θα σου βγει πολύ πιο φθηνα.Στην τελική μπορείς να δεις απο esp την ltd laiho η οποία είναι παραπλήσια και περίπου στα ίδια λεφτά.(αυτη υπάρχει σε Ελλάδα σίγουρα..)
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 20:33
    oi times einai gyrw sta 1300 h rr24
    1500 h sl3 kai h esp v-500 1000 exe ypopsin oti borei na sou kanei kai kapoia mikrh ekptwsh 10-15% to magazi
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 20:40
    re sxetika me to thema ths paraggelias apo exwteriko eixa enthousiastei ki egw giati htan arketa katw oi times alla ama to psakseis sou leei oti se xrewnei kai to 19% foro ara erxetai sthn idia timh. (mporei na kanw kai lathos)
    Laihogr
    01.11.2007, 21:05
    Οι τιμές που λέει περιλαμβάνουν το φ.π.α..νομίζω
    twr
    01.11.2007, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 01-11-2007 στις 20:02 έγραψε...

    A KAI KATI ALLO GIATI DEN SKEUTESE TIN ESP TOU LAIHO? EINAI POLI KALI KITRHARA KAI UPARXEI SIGOURA STIN ELLADA


    Πωπω μανία με την laiho!!

    Κιθάρα που δεν έχει νεκ μαγνήτη απλά ΔΕ ΛΕΕΙ!!!
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 21:36
    Offers include 19% Greek VAT and are valid as long as stocks last.
    (apo thomann) allo eixa dei egw kai berdeytika
    !!tha glitwsw gyrw sta 300 euros telika
    Sdmetalhead
    01.11.2007, 21:42
    Ti na sou pw egw den polyxrhsimopoiw pantws to neck magnhth opote den exw provlhma
    winlowoo
    01.11.2007, 22:02
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 01-11-2007 στις 21:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 01-11-2007 στις 20:02 έγραψε...

    A KAI KATI ALLO GIATI DEN SKEUTESE TIN ESP TOU LAIHO? EINAI POLI KALI KITRHARA KAI UPARXEI SIGOURA STIN ELLADA


    Πωπω μανία με την laiho!!

    Κιθάρα που δεν έχει νεκ μαγνήτη απλά ΔΕ ΛΕΕΙ!!!








    sorry
    kostas-5150
    02.11.2007, 08:03
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 01-11-2007 στις 21:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 01-11-2007 στις 20:02 έγραψε...

    A KAI KATI ALLO GIATI DEN SKEUTESE TIN ESP TOU LAIHO? EINAI POLI KALI KITRHARA KAI UPARXEI SIGOURA STIN ELLADA


    Πωπω μανία με την laiho!!

    Κιθάρα που δεν έχει νεκ μαγνήτη απλά ΔΕ ΛΕΕΙ!!!

    Λαθος αδερφε..στην καλυτερη δεκαετια του ροκ('80) σχεδον κανενας δεν ηξερε τι αυτο το μαυρο "κουτακι" κατω απο το μπρατσο του "τσεκουριου"(axe) του!