ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.826 μέλη
    vouliakis
    05.11.2007, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος dikasman στις 05-11-2007 στις 23:17 έγραψε...

    που εχει καταστημα στολλασ δωσε μου εινα τηλ




    http://www.stollas.com/dealers.asp

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-11-2007 23:34 ]


    noizreduction
    06.11.2007, 10:11
    Παράθεση:

    Το μέλος dikasman στις 05-11-2007 στις 20:29 έγραψε...

    loipon file phga se ena katasthma naka (2)kai moy eipan peripoy ta idia an kai me mperdepsan ligo.poio programma mou systhneis esy na paro giati aytoi moy diksan ena to reason 4 kai kanei 359 eyro pes moy se parakalo kati fthno giati tha trelatho aptoys treloys!!!!!!!!!!!!
    episeis moy eipan an pareis ena keyboard midi mporeis na to syndepseis kai ston pc me usb to opoio kanei 30 eyro exoyn dikio h oxi?



    Τo Reason 4.0 ειναι μια νεα suite που θελουν να την λανσαρουν, γι'αυτο και στο προτειναν. Νομιζω πως θα πεσεις στα βαθια εαν προτιμησεις ενα τετοιο προγραμμα. Απο την αλλη, τα προγραμματα ηχου κοστολογουνται σε τετοιες τιμες. Ιδιαιτερα της τελευταιας γενιας.
    Ομως, εαν τους ζητησεις ο,τι τους εχει απομεινει απο παλαιοτερες εκδοσεις, μπορει να συναντησεις και τιμες κατω των 150Ε.

    Εχουν δικιο σε αυτο που λενε, οπως και στην τιμη για το midi USB. Ομως, εγω θα παραμεινω στην απλη λυση των midi καλωδιων ( MIDI IN/OUT ) τα οποια ειναι αξιοπιστα και αρκετα πιο φτηνα ( μεχρι και 5Ε τα 3μετρα παει το καθενα δηλαδη ).
    Βεβαια, αυτο απαιτει μια αξιοπρεπη καρτα ηχου, την οποια ακομα δεν εχεις αναφερει.

    Vouliakis, δεν βρισκω το λογο να πληρωσει 100-200Ε το μηνα, ωστε να μαθει κατι που μπορει να το μαθει και απο προσωπικη εμπειρια. Εξαλλου ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε. Μεσα στον πανικο του τι θα παρουμε, εαν αυτο που θα παρουμε ειναι το σωστο, εαν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε, κλπ...Εξαλλου η μεγαλυτερη εκπαιδευση ειναι η ιδια η εμπειρια..

    dikasman
    06.11.2007, 11:21
    η καρτα μου ηχου δεν εχει midi και ετσι τι να κανω θα παρω αυτ με το usb.μπορω ομως να αγορασω μια καρτα ηχου 100 ευρω εξωτερικη και να κανω την δουλεια μου και επισεισ μπορω να βρω το reason antigrameno??
    noizreduction
    06.11.2007, 11:34
    Dikasman, μην περιμενεις απο εμας να σου πουμε που θα βρεις το Reason πειρατικα. Ελπιζω να καταλαβαινεις το λογο.

    Καρτα USB ( με MIDI ):

    http://www.thomann.de/gr/esi_u46_se.htm

    Υπολογισε +20Ε στην τιμη που βλεπεις, γιατι θα πληρωσεις και τη μεταφορα.
    Νομιζω πως για αρχη ειναι μια αξιοπρεπης καρτα ( εχω την ESI ESP 1010 που ειναι της ιδιας εταιριας και δεν εχει κανενα προβλημα ) και μια καλη επενδυση για το μελλον. Στην προτεινω ανεπιφυλακτα.


    Ριξε και μια ματια Αγγελια Audigy Ειναι μια παλια καρτα που πουλαω, η οποια εχει και midi και μπορεις να ηχογραφησεις.

    Παρολαυτα και επειδη μ'αρεσει να ειμαι σωστος, νομιζω πως η ESI που σου προτεινω αξιζει ολα τα λεφτα της και ειναι και καινουρια.

    Your Call...
    dikasman
    06.11.2007, 11:42
    παντως σε ευχαριστω.η καρτα που λες η esi esp 1010 poso kanei einai eksoterikh?

    noizreduction
    06.11.2007, 11:44
    Η ESI ESP1010 δεν κυκλοφορει πια απο την εταιρια. Ειναι εσωτερικη και εχει μια επεκταση σε rack.

    Δεν σου προτεινα ομως την ESP 1010, απλως σου ειπα πως η ESI σαν εταιρια βγαζει αξιολογες και συμφερουσες καρτες ηχου. Δες ποια σου εχω προτεινει, στο link που σου εδωσα.
    dikasman
    06.11.2007, 11:51
    εσυ μοθ προτηνεις να παρω την καρτα ηχου πρωτα η να παρω το midi keyboard να δω αν ειναι και καλη καρτα ηχου ωστε να μην παρω αλλη?

    noizreduction
    06.11.2007, 12:03
    Δεν εχεις πει ομως τι καρτα ηχου εχεις...
    Ειναι αυτη που υπαρχει πανω στον υπολογιστη; Ειναι ξεχωριστη; Μοντελο, μαρκα..θα βολευε για να προτεινω.


    Φιλικη συμβουλη: Ποτε μην ρωτας "εσυ τι θα εκανες..."..Ιδιαιτερα σε τετοια θεματα, υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα επηρρεασουν την αποφαση καποιου. Επισης δεν ξερεις εαν αυτος που μιλας δεν θελει να λανσαρει καποιο προϊον συγκεκριμενο ( και εαν εχει κερδος απο αυτο ).
    Οι περισσοτεροι απο εδω καναμε το πρωτο λαθος αγοραζοντας κατι, ειδαμε τι ακριβως θελαμε, μαθαμε πανω σε αυτο που ειχαμε παρει και η 2η αγορα μας ηταν καλυτερη.
    Γι'αυτο, σωστη η ανησυχια σου εαν θα παρεις κατι που θα ειναι καλο, ομως ασε και λιγο την απειρια σου να κανει ενα λαθος ( ακομα και μικρο ), ωστε να μαθεις τι απαιτησεις εχεις, τι σου λειπει και τι επελεξες λαθος ;)
    dikasman
    06.11.2007, 12:09
    den ksero ti karta hxoy exo oyte kan pos mporo na to matho den ksero.kanei kalh hxografhsei ala den ksero parapano........
    noizreduction
    06.11.2007, 12:18
    Δεν μπορω να σε βοηθησω εαν δεν μπορεις να πεις τη μαρκα της καρτας. Το "κανει καλη ηχογραφηση" ειναι αρκετα γενικο και δεν με βοηθαει ιδιαιτερα.

    Η καρτα ηρθε μαζι με τον PC που εχεις; Δηλαδη ηταν απο τη "μανα" του;
    dikasman
    06.11.2007, 12:27
    nai.........

    dikasman
    06.11.2007, 12:32
    file με 250 μπορω να κανω αυτο που θελω δλδ (να ηχογραφω τησ δικεσ μου νοτεσ πανω απο λουπες και βιτ)με λιγα λογια μπορω να παρω μια καρτα εξωτερικη και ενα midi keyboard to opoio keyboard na syndebete me to pc me usb? ala kai ena programma vsti mexrei 40 eyro(yparxh me 50 afoy yaprxh akoma kai free
    ayto thelo na matho tora tipota alo
    noizreduction
    06.11.2007, 12:35
    Με 250Ε; Δεν εχω ψαξει την αγορα πολυ τον τελευταιο καιρο, αλλα προαισθανομαι πως επιπλεον 50Ε πρεπει να τα δωσεις, για να εχεις το minimum εξοπλισμο...Και παλι, θα κινηθεις με το live, που ξερεις να το χρησιμοποιεις...

    ΚΑνε μια αναζητηση εδω:

    Thomann

    Ξενο πολυκαταστημα, να δεις τιμες, μοντελα, κλπ κλπ..

    Αρχισε να ψαχνεσαι απο εδω και περα μονος σου..Δεν κανει κακο ;)
    dikasman
    06.11.2007, 12:38
    ok file se eyxaristo gia ola na se kala!