ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Τα blog... το πρόβλημά... η λίστα με τα δημοφιλέστερα...

    fantasma
    09.11.2007, 08:29
    Επειδή ζαλίστηκα να διαβάζω μια απο εδώ μια από εκεί... αν θέλετε το συζητάμε "όλοι " εδω πέρα μαζί το πρόβλημα...
    με τα δημοφιλέστερα...
    με το τροπο που το κανουμε (όλοι) αυτό...
    με τις ώρες που γράφει ο καθένας μας..
    γενικά ...

    αυτό που αρχίζει να μας χαλάει τη "καρδια" σιγα σιγα... μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...

    καλημερα...

    παρτε όλοι από μια εφοδιαστείτε και με ενα μεγάλο γιατί μας βλέπω... να στο τέλος....

    gusfunn
    09.11.2007, 10:09
    Καλημέρα. αν και άστεγος στα μπλοκ... χοχο έπεσε κάτι στην αντίληψη μου από αυτό που αναφέρεις.και επειδή μου ήρθε μια ιδέα ,(θα παω μετά στον γιατρό να κοιταχτώ )
    Λεω μημπος ..είναι καλύτερα να ψηφίζουν οι μπλοκερς, πια είναι τα πιο δημοφιλή; Ας πούμε στο τέλος της χρονιάς.. και αυτό να ισχύει για ένα χρόνο; Χαβαλέ θα έχει. ξέρεις θα προκύψουν διαγραφές κ.τ.λ. χαχα χιούμορ κάνω, πλάκα πλάκα, ας πούμε ο κάθε μπλοκερ, να μπορεί να ψηφίζει τρεις..

    fantasma
    09.11.2007, 20:55
    απο το πλήθος των επισκέψεων....

    (και το θεμα είναι το πως γίνονται αυτές οι επισκέπεις κατα μερικούς...)
    Tren
    09.11.2007, 21:02
    Καλησπερα

    Τα blogs ειναι μια μορφη προσωπικης εκφρασης.Καποιες φορες ταυτιζεται με τα γουστα της πλειοψηφιας ,καποιες αλλες οχι.Σημασια εχει να κρατα την προσωπικοτητα του και να μην πεφτει στην παγιδα του να κερδισει "κοινο "κατα τη γνωμη μου.
    Αλλωστε ποιο το κερδος;O χρονος που καποιος αισθανεται την αναγκη να γραψει στο προσωπικο του ημερολογιο ειναι διαφορετικος για τον καθενα και αλοιμονο αν βαζαμε τετοιο αγχος ως συντελεστη στη γραφη μας.Εγω μπορει να κανω και τρεις αναρτησεις σε μια μερα μπορει και καμια σε τρεις μερες.
    Η γνωμη μου ειναι να μην δινεται απο κανεναν καμια σημασια στις λιστες και στα δημοφιλεστερα ποστς.Σαν να μην υπαρχουν.Μια ιδεα ειναι βρε παιδια..Τι επειδη το βλεπετε μπροστα σας γραμμενο?Δηλαδη οτι βλεπουμε με τονισμενα γραμματα και κεφαλαια ισχυει κιολας?
    Αγοραζεις την μουσικη που ειναι πιο εμπορικη?
    Διαβαζεις κουτσομπολιστικα εντυπα που λογω φτηνου υλικου εχουν τρελη πωληση?
    Παρακολουθεις κουτσομπολιστικα μαγκαζινο με μεγαλη τηλεθεαση?

    Τελος ,μια συμβουλη θα δωσω σε ολους τους blogers της κοινοτητας αυτης,συμβουλη που προσπαθω να ακολουθω οσο μπορω.

    Εισαι οτι γραφεις.Ναι.
    Εισαι ομως κι οτι διαβαζεις.
    Να μην το ξεχνας.Γιατι εσυ μπορει να γραφεις οτι σου αρεσει η περιοδος του Διαφωτισμου π.χ...αλλα αμα σε βλεπω να συχναζεις στα "παρατραγουδα "...δεν με πειθεις που να χτυπιεσαι..

    Σικο χωραιψαι κουκλη μου να σαι δο να σε χαροοοοο
    jorge
    09.11.2007, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 09-11-2007 στις 20:55 έγραψε...

    απο το πλήθος των επισκέψεων....



    Μήπως πριν δημιουργούμε τέτοια θέματα και πριν μιλήσουμε για προβλήματα, να το ψάχνουμε περισσότερο;

    Τα δημοφιλέστερα προκύπτουν από τον αριθμό των σχολίων.
    fantasma
    09.11.2007, 22:27
    Το θέμα το δημιούργησα γι' αυτό ακριβώς το λόγο... για να μάθω.
    Δε νομίζω να είπα πως ξέρω..
    Σας δημοσιεύω ενα κομμάτι απο κουβέντα σε σημερινό ημερολόγιο:
    Σχόλιο από .... (09.11.2007)
    ΔΙΑΦΩΝΩ. Το πόσο δημοφιλές είναι ένα ποστ εξαρτάται ΜΟΝΟ από τα hits που θα του γίνουν. Υπάρχουν 3 ΜΟΝΟ τρόποι για να γίνει το ποστ σου δημοφιλές και κατάγραψε τους:

    1) Να βάλεις ΠΟΛΥ πιασάρικο τίτλο (για να το "κτυπούν" - "hits")
    2) Να μπαίνεις στο ποστ σου ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ (για να καταγράφονται "hits")
    3) Να πεις στους ΦΙΛΟΥΣ σου να μπαίνουν στο ποστ σου ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ και να σου αφήσουν από ένα τουλάχιστον ΣΧΟΛΙΟ (more hits) - για να έχεις μετά λόγο να μπαίνεις πιο συχνά από ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ (even more hits!)

    Εγγυημένο και δοκιμασμένο.


    Αυτή είναι η φτωχή μου απάντηση... σε σχόλιο για το αν είναι καλύτερο να το ψάχνουμε περισσότερο...


    Το θέμα είναι γιατί αυτός ο χαμός με το ποιος θα είναι πιο δημοφιλής.. και για το τι θα γράφει ο καθένας....???

    Αφού είναι δικό του το ημερολόγιο... τι μία φορά μπορεί να θέλει να γράψει κάτι χαζό... και κάποια άλλη στιγμή κάτι πολύ σοβαρό και προσωπικό... έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος.... και το θέμα χαζό ή όχι ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του....
    vouliakis
    10.11.2007, 01:09
    Εγώ σαν ουδέτερος παρατηρητής (δεν με ενδιαφέρουν οι λίστες, τα tops κλπ) έχω να προτείνω την ...μέση οδό:

    Αντί για τα "Δημοφιλέστερα", να υπάρχουν 2 λίστες: "Blogs με τις περισσότερες επισκέψεις" και "Blogs με τα περισσότερα σχόλια".

    Ιδανικό θα ήταν αν μπορούσαν να συνδυαστούν αυτές οι δυο παράμετροι για να προκύπτουν τα δημοφιλέστερα blogs. (Μια τρίτη παράμετρος ίσως ήταν πόσοι σε έχουν linkάρει στα "Φιλικά blogs" τους ή έχουν ζητήσει να ενημερώνονται αυτόματα για τις νέες σου δημοσιεύσεις.)

    Άλλωστε, όπως και να προκύπτουν οι λίστες τις περισσότερες φορές δεν λένε και τίποτα:

    -Τα σχόλια, όπως λέει και το fantasma, μπορεί να σου τα "ανεβάσουν" 5 κολλητοί σου που μπήκαν να σου πουν ένα "γεια".

    -Τα hits, πάλι, μπορεί να είναι τελείως άσχετα: να έχεις γράψει -ας πούμε- ένα ...λογοτεχνικό πόνημα με τίτλο "ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ" και να σου στέλνει ο google κόσμο που κάνει search τη λέξη "ΚΑΘΕ" ή τη λέξη "ΜΙΣΗ" ή τη λέξη "ΩΡΑ"...


    marylin
    10.11.2007, 10:49
    Συγνώμη βρε παιδιά αλλά έχω μια απορία

    Γιατί χαλάτε τις καρδιές σας με τα blogs? Παρατηρώ εδώ και καιρό ότι έχουν δημιουργηθεί παρεξηγήσεις και ειλικρινά θλίβομαι...

    Θεωρώ απαράδεκτο σε μια μουσική κοινότητα που έχει σαν στόχο τις ανταλλαγές απόψεων και κάποιες επιπλέον πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με αυτό που όλοι αγαπάμε, τη μουσική, ή κι άλλα θέματα, να τρώγονται τα μέλη μεταξύ τους!

    Ο κάθε ένας γράφει τις σκέψεις, τις απόψεις του, πότε γελάμε ή προβληματιζόμαστε και δε νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός λόγος για να φτάνετε σε ακραίες καταστάσεις...


    jorge
    10.11.2007, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 10-11-2007 στις 01:09 έγραψε...

    Αντί για τα "Δημοφιλέστερα", να υπάρχουν 2 λίστες: "Blogs με τις περισσότερες επισκέψεις" και "Blogs με τα περισσότερα σχόλια".

    Ιδανικό θα ήταν αν μπορούσαν να συνδυαστούν αυτές οι δυο παράμετροι για να προκύπτουν τα δημοφιλέστερα blogs. (Μια τρίτη παράμετρος ίσως ήταν πόσοι σε έχουν linkάρει στα "Φιλικά blogs" τους ή έχουν ζητήσει να ενημερώνονται αυτόματα για τις νέες σου δημοσιεύσεις.)


    Χμμμ... τα δημοφιλέστερα blogs (και όχι posts) προκύπτουν όχι μόνο από τα σχόλια, αλλά και από αυτά που αναφέρεις Παναγιώτη. Πλην όμως των επισκέψεων, μια και είναι μια παράμετρος εύκολα προσφερόμενη για ...απατεωνιές. Έτσι οι επισκέψεις ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψην, ενώ είναι πραγματικά δύσκολο και ανούσιο να φτιάξουμε μηχανισμό που θα αντιλαμβάνεται "μοναδικές" επισκέψεις, ώστε κάθε επισκέπτης να μετριέται μόνο μια φορά.

    Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω πως κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, τα Premium blogs θα περιλαμβάνουν μόνο blogs που έχουν σχέση με τη μουσική, μια και είμαστε πάνω απ' όλα μουσική κοινότητα και θέλουμε να αναδείξουμε τη μουσική. Τα υπόλοιπα αξιόλογα blogs, πιθανότατα θα προβάλλονται με κάποιον άλλο τίτλο και σε κάθε περίπτωση θα διακρίνονται από τα υπόλοιπα blogs.

    Τέλος, απορώ γιατί υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός μεταξύ σας. Αν το blog σας δεν σας καλύπτει την ανάγκη για έκφραση, θα πρότεινα να ασχοληθείτε με πιο εποικοδομητικά πράγματα, είτε στο web, είτε στην πραγματική ζωή, διότι χάνετε άσκοπα το χρόνο σας, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
    fantasma
    10.11.2007, 16:52
    είπε και λάλησε....
    ...τα Premium blogs θα περιλαμβάνουν μόνο blogs που έχουν σχέση με τη μουσική...

    δηλαδή κανένα?

    αφού το μπλογκ = ημερολόγιο
    και αφου ημερολόγιο = μουσικη
    αφου μουσική = musicheaven


    τότε να γραφουμε όλοι στην αντζέντα?

    εεεεεεελα πλάκα κάνω....

    Μα κανένα μπλογκ εδω μέσα δεν έχει σχέση με τη μουσική αποκλειστικα και μόνο.... Εννοώ πως όλο και κάποιο άσχετο θέμα έχει... πχ τι έκανα χτες, προχτές.... κοιτα ενα ποιημα που έγραψα... κοίτα μια εικόνα που έβαλα....

    έτσι δεν είναι?
    jorge
    10.11.2007, 18:02
    Αν η πλειοψηφία των posts έχει σχέση με τη μουσική, τότε προσωπικά το θεωρώ "μουσικό" blog.
    fantasma
    10.11.2007, 21:28
    ok!!!!
    faltsoo
    11.11.2007, 11:49

    JORGE SAID


    Τέλος, απορώ γιατί υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός μεταξύ σας. Αν το blog σας δεν σας καλύπτει την ανάγκη για έκφραση, θα πρότεινα να ασχοληθείτε με πιο εποικοδομητικά πράγματα, είτε στο web, είτε στην πραγματική ζωή, διότι χάνετε άσκοπα το χρόνο σας, κατά την ταπεινή μου γνώμη.


    ΕΓΡΑΨΕΣ.

    Tελειωσε...κλειδωσε το θεμα εληξε.




    fantasma
    11.11.2007, 16:54
    Το θέμα είναι πως κάποιοι νιώθουν αδικημένοι ... και κάποιοι στεναχωριούνται...

    δε νομιζω πως είναι λύση να κλειδωθεί το θέμα που είναι πιο εύκολο ...
    από το να κουβεντιάσουμε πραγματικά τι είναι αυτό που μας(σας) ενοχλεί ...

    Ας μάθουμε να κουβεντιάζουμε......
    neerie
    11.11.2007, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 09-11-2007 στις 22:27 έγραψε...

    Το θέμα το δημιούργησα γι' αυτό ακριβώς το λόγο... για να μάθω.
    Δε νομίζω να είπα πως ξέρω..
    Σας δημοσιεύω ενα κομμάτι απο κουβέντα σε σημερινό ημερολόγιο:
    Σχόλιο από .... (09.11.2007)
    ΔΙΑΦΩΝΩ. Το πόσο δημοφιλές είναι ένα ποστ εξαρτάται ΜΟΝΟ από τα hits που θα του γίνουν. Υπάρχουν 3 ΜΟΝΟ τρόποι για να γίνει το ποστ σου δημοφιλές και κατάγραψε τους:

    1) Να βάλεις ΠΟΛΥ πιασάρικο τίτλο (για να το "κτυπούν" - "hits")
    2) Να μπαίνεις στο ποστ σου ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ (για να καταγράφονται "hits")
    3) Να πεις στους ΦΙΛΟΥΣ σου να μπαίνουν στο ποστ σου ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ και να σου αφήσουν από ένα τουλάχιστον ΣΧΟΛΙΟ (more hits) - για να έχεις μετά λόγο να μπαίνεις πιο συχνά από ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ (even more hits!)

    Εγγυημένο και δοκιμασμένο.


    Αυτή είναι η φτωχή μου απάντηση... σε σχόλιο για το αν είναι καλύτερο να το ψάχνουμε περισσότερο...


    Το θέμα είναι γιατί αυτός ο χαμός με το ποιος θα είναι πιο δημοφιλής.. και για το τι θα γράφει ο καθένας....???

    Αφού είναι δικό του το ημερολόγιο... τι μία φορά μπορεί να θέλει να γράψει κάτι χαζό... και κάποια άλλη στιγμή κάτι πολύ σοβαρό και προσωπικό... έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος.... και το θέμα χαζό ή όχι ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του....





    Παιδιά το συγκεκριμένο σχόλιο το έγραψα (ναι εγώ) για καθαρά χιουμοριστικούς λόγους , εφόσον καίει τόσο πολύ το θέμα και βεβαίως αναφερόμουν σε δημοφιλή ποστς και όχι γενικά σε blogs !!! Ούτε ξέρω αν όντως έτσι είναι στην πραγματικότητα!

    Και πολύ ασχοληθήκαμε με το θέμα...
    Sike
    11.11.2007, 20:31
    Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί χαλιόσαστε με το τι κόλπα -if any- κάνει ο καθένας για να αυξήσει τη δημοτικότητά του! Τι σας νοιάζει στο κάτω-κάτω, μήπως ζημιώνει η επιχείρηση; Μας χαλάνε την πιάτσα;

    Προς τι η ανταγωνιστικότις και η πικρ(ι)α;
    renabill
    12.11.2007, 19:00
    Βρε παιδιά το μπλόκ είναι για να καταγράφουμε τις σκέψεις μας.Αν μας ενδιέφερε πραγματικά να γίνουμε διάσημοι ή αρεστοί σε πολύ κόσμο δε θα ανοίγαμε μπλόκ αλλά θα κάναμε κάτι άλλο.Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι άπειρες φορές έχω γραψει πράγματα που με εκφράζουν και τα οποία δεν διαβάζει ή δεν σχολιάζει κανείς. Αλλά δεν τα γράφω γι αυτό, ούτε και για να τα διαβάσει ο κόσμος.Σκασίλα μου αν το διαβάζουν 10 η 50 άνθρωποι.Το θέμα είναι να με ευχαριστεί εμένα, να μαι καλά με τον εαυτό μου, να δίνω τον εαυτό μου στο μπλόκ γιατί μέσα από αυτό εκτίθεμαι και εκθέτω.
    -Sadahzinia-
    12.11.2007, 21:51
    ρε παιδια...ρε παιδια....ημαρτον....τι σκατε τωρα.....πιο μεγαλη χαρα αλλωστε θα σας δωσει το να γραψετε κατι αυθορμητο και 'δικο' σας και αυτο τελικα να το δειτε αναρτημενο στα δημοφιλεστερα χωρις να το περιμενατε παρα να κανετε αυτοσκοπο τα δημοφιλεστερα....
    fantasma
    13.11.2007, 00:02
    το θέμα είναι πως αυτοί που πραγματικα εχουν καποιο προβλημα... δεν συμμετεχουν στη κουβεντα....
    uNick
    13.11.2007, 14:21
    Το θέμα είναι γιατί ασχοληθήκατε τόσο πολύ για αυτό το πράγμα...
    Μήπως γίνεται κάποιος "αγώνας δημοφιλέστερου blog" και δεν το μάθαμε?
    Ή θα κερδίσει κάποιος κάτι αν έχει ένα δημοφιλές blog?