ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη

    Αναζητώ πρόγραμμα ώστε να παίζω αρμόνιο από τον υπολογιστή μου

    AGRIOGATA1
    11.11.2007, 19:19
    Θέλω να βρω προγράμματα που να μπορώ να παίζω αρμόνιο από τον υπολογιστή μου,χωρίς να πρέπει να αγοράσω αρμόνιο.Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ποιά προγράμματα μπορεί να είναι αυτά ας ενημερώσει.
    Ευχαριστώ πολύ
    manos_p
    11.11.2007, 19:50

    File/Fili agriogata den katalabainw ti ennoeis na paizeis armonio apo ton upologisti sou...
    dil na xrisimopoieis to keyboard tou upologisti sou gia na paizeis armonio????
    AGRIOGATA1
    11.11.2007, 20:07
    Ναι,αυτό εννοώ,να χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μου και να παίζω αρμόνιο.Υπάρχουν τέτοια προγράμματα απ όσο έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω πως τα λένε.
    manos_p
    11.11.2007, 20:27

    to mono pou kserw ki auto giati to xrisimopoiousa einai to FRuity loops...alla eksartatai ti theleis na kaneis kai analoga xrisimopoieis kai to swsto programma...den einai omws anagki na pareis armonio...mporeis na pareis ena midi keyboard me 100 euro peripou twn 4 octabwn kai na eisai kallimenos...
    AGRIOGATA1
    11.11.2007, 20:36
    Θέλω απλά να παίζω αρμόνιο,χωρίς να χρειάζεται να αγοράσω ένα.Έμαθα ότι αν έχεις κάποιο πρόγραμμα, που όπως ήδη είπα δεν ξέρω πως το λένε,μπορείς να το κάνεις αυτό, φορτώνοντάς το στον υπολογιστή σου.Αυτό αυτόματα μετατρέπει το πληκτρολόγιο σε πλήκτρα αρμονίου και άρα έχεις τη δυνατότητα να παίξεις αρμόνιο.Μάλιστα ξέρω πως υπάρχει και πρόγραμμα τέτοιο που αφορά την Ανατολίτικη μουσική.
    -Sadahzinia-
    12.11.2007, 21:43
    μια κουβεντα θα πω μονο....τιποτα δεν συγκρινεται με τα real πληκτρα....!
    AGRIOGATA1
    12.11.2007, 21:54
    Πιθανόν φίλε μου,αλλά εμείς αυτό θέλουμε για την ώρα και μετά βλέπουμε
    manos_p
    12.11.2007, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 12-11-2007 στις 21:43 έγραψε...

    μια κουβεντα θα πω μονο....τιποτα δεν συγκρινεται με τα real πληκτρα....!



    Swsti i anwnimi...to felling pou exeis me ta real pliktra einai katapliktiko...se paei allou...
    opws sou eipa ki exthes to mono programma pu kserw poiu ta kanei auta einai to \fruity llops alla kai auto poio polu gia loops einai para gia na grafeis mousiki...den kserw kati allo...isws to kalitero atomo sto opoio prepei na apeuthintheis einai o NOIZEREDUCTION...steile tou PM kai isws se boithisei

    AGRIOGATA1
    13.11.2007, 00:36
    Φίλε manos_p τι είναι το ΠΜ?Δεν ξέρω.Μπορείς να γίνεις ποιό συγκεκριμένος για μια άσχετη;Κι επειδή δεν μ αρέσει να είμαι ανώνυμη,Άννα από Χανιά και συναχωμένη lol
    koukli
    23.11.2007, 13:51
    ΠΜ=προσωπικό μήνυμα

    Πάνω αριστερά πλέον έχει 3 επιλογές με πορτοκαλί γράμματα (προφίλ-πμ-αποσύνδεση)
    πατάς στο πμ και πας πάνω δεξιά που λέει "Στείλτε προσωπικό μήνυμα" γράφεις τι θες και μετά το στέλνεις στο μέλος που θες (σ'αυτή τν περίπτωση στον noizreduction)

    αν και λίγο αργά χεχε
    dEpAS
    24.11.2007, 11:08
    Koπελιά συγγνώμη κιόλας,αλλα αυτό που μας λές είναι μεγάλη ασυναρτησία...
    Το να παίξεις πλήκτρα στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή εγώ το θεωρώ περισσότερο παιχνιδι παρά μουσική...
    Στην χειρότερη,πάρε τουλάχιστον ένα μεταχειρισμένο midi πλήκτρο γύρο στα 60Ε.
    Είμαστε σοβαροί τώρα...
    Και κάθονται και οι υπόλυποί και προσπαθούν να βρούν και λύσεις....
    Ε,έτσι είναι όμοως ρε παιδιά....Εντάξει εν μέρει να βοηθήσουμε ένα φίλο/μια φίλη που είναι μέλος του musicheaven αλλα να διαφωτίζουμε και λίγο τις καταστάσεις...
    Συγγνώμη αν ήμουν λίγο ακραίος,ελπίζω να με συγχωρέσετε.....

    Φιλικά
    Depas
    Termite
    24.11.2007, 11:35
    dEpAS καταρχήν έχεις δίκιο.

    Ομως ας είμαστε λίγο ελαστικοί, μια πληροφορία ήθελε η Αννα, οποιος μπορεί ας βοηθήσει. Εγω στην πτυχιακή μου είχα κάνει ενα τέτοιο πρόγραμμα που έβγαζε ήχους και patterns μουσικής με τα πατήματα του πληκτρολογίου αλλα σε καμία περίπτωση δε το τελειοποίησα...
    cranky
    24.12.2007, 01:21
    Καλησπέρα σας , παίδες, και Χρόνια Πολλά.
    Επαναφέρω το θέμα της Αγριόγατας1, με την διαφορά οτι εγώ έχω πληκτρολόγιο.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει πρόγραμμα που (χρησιμοποιώντας midi κλαβιέ) , να παίζω αρμόνιο.Την συγχορδία δηλ. που θα κρατάω στο αριστερό χέρι να την κάνη ακκομπανιαμέντα (bass-cord) πάνω στα κρουστά, και να μπορώ να σολάρω με το δεξί (να κάνει split το keyboard).Φυσικά να έχη πληθώρα ήχων, και να υποστηρίζη Ελληνικούς ρυθμούς.

    Υπάρχει αυτό που ζητάω ??

    Μερσί μποκού

    Θρασύβουλος
    mi3s
    04.01.2008, 12:21
    με όλα τα προγράμματα sequencer γίνεται αυτό. Με το ableton live με το feuity loops με το cubase(σε αυτό μπορεί μόνο με το ποντίκι,δεν είμαι σίγουρος)και γενικώς σχεδόν σε όλα,αλλά προσωπικά δε με βολεύει καόλου να γράφω στο πληκτρολόγιο.