ελληνική μουσική
    592 online   ·  210.830 μέλη

    Πρόβλημα με ηχογράφηση σε υπολογιστή

    emmetikos
    15.11.2007, 14:47
    Προσπαθώ να ηχογραφήσω με ηλεκτρική κιθάρα στον υπολογιστή αλλά όταν τη συνδέω ακούγεται απαίσια.Ίσως φταίει η κάρτα ήχου (Realtek AC97 Audio).
    Δοκίμασα και με το audacity αλλά καμια διαφορα.Τι φταίει?Να δοκιμάσω κανένα άλλο πρόγραμμα?Γνωρίζετε κανένα που να ελαττωνει την πολύ βαβούρα?

    noizreduction
    15.11.2007, 14:56
    Φταιει η καρτα ηχο σου 100000,99%.

    Καλο ειναι να συνδεεις την κιθαρα μεσα απο το line in και οχι απο το mic in.
    Επισης, εαν δεν χρησιμοποιεις καποια πεταλιερα ή πεταλακι, προμηθευσου ενα DI, με το οποιο μπορεις να "ενισχυσεις" το σημα της κιθαρας ωστε να εχει την απαραιτητη δυναμη για το line in.

    Παντως, βαλε στις προτεραιοτητες σου, την αγορα μιας καρτας ηχου.
    StavmanR
    15.11.2007, 16:17
    Σχόλιο άσχετο με το ποστ... Noizreduction παρακολουθώ τα σχόλιά σου εδώ και καιρό. Προσωπικά τρέφω εκτίμηση για το άτομό σου, μιας και η στάση σου ως τώρα είναι αξιοζήλευτης ποιότητας, αλλά και η εισφορά σου στο σάιτ ,όσον αφορά τον τομέα σου, υποδειγματική. Είμαι όφ τόπικ, αλλά κάποια πράγματα πρέπει κάποια στιγμή να λέγονται.

    Για να μπω και στο θέμα...όντως χρειάζεται προενίσχυση η κιθάρα πριν συνδεθεί απευθείας στο λαιν ιν ενός συμβατικού υπολογιστή (βασικά συμβατικής κάρτας ήχου). Συμβουλή προς κιθαρίστες: αν μπορείτε αποφύγετε τα μεμονωμένα πετάλ καθώς δεν προσφέρουν πλέον τα στοιχειώδη για λάιβ και ηχογραφήσεις. Υπάρχουν σχετικά προσιτά (σε τιμή) πολυεφφέ με προενίσχυση που θα σας λύσουν τα χέρια. Οι πιο μερακλήδες με "ζεστό" ήχο μπορούν πάντα να καταφύγουν σε "λαμπάτους" ενισχυτές.
    delta66
    15.11.2007, 20:04
    Θελεις μια Προενισχυσηγια ηλεκτρικη κιθαρα.

    πχ.

    (γυρω στα 300Ε - υπαρχουν και πιο φτηνα αν δεν σε παιρνει, απο 100Ε)



    Αγοραζεις ενα τετοιο καλωδιο (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)


    και στις ακρες του (ασπρο- κοκκινο) βαζεις 2 τετοιους adaptors (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)



    και εκει που γραφει rigth input και left input


    Βαζεις τους adaptors και το μικρο καρφακι απο τα RCA τοι βαζεις στο Line In της καρτας σου και παιζεις. Αν εχεις και κανα προγραμματακι για ηχογραφηση εισαι κομπλε για αρχη και βλεπουμε.

    Αν θελεις να ακουσεις αποτελεσμα (ηχογραφηση home made) με αυτα ακριβως τα πραγματα σε μια απλη soundblaster 5.1, επισκεψου τη σελιδα μου στο myspace και ακου στο player το "Boogie" και το "Cliffs" (τα αλλα τραγουδια ειναι ηχογραφημενα σε studio, μην μπερδευτεις)

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-11-2007 20:15 ]


    noizreduction
    15.11.2007, 21:57
    Delta νομιζω πως προσφερες την πιο σιγουρη και αξιοπιστη λυση για μια καλη ηχογραφηση ( εαν δεν κανω λαθος και οι Blind Guardian δεν ειχαν ηχογραφησει ενα album χρησιμοποιωντας μηχανηματα της line 6? ).
    Εγω θα προσφερω μια πιο φτηνη λυση:
    ή ενα DI με απλες ρυθμισεις ή μια πεταλιεριτσα.
    Γνωριζω πως τα προϊοντα της Behringer ειναι χαμηλου κοστους και χαμηλης παραγωγης, ομως σε μια ερασιτεχνικη φαση, ειναι αξιολογα μηχανηματα που παιρνουν επαξια τη σφραγιδα value for money.
    Αλλιως, υπαρχει και το Pocket Pod , που εχει αποσπασει θετικες κριτικες και εχει τρομερο αποτελεσμα

    Θα επιμεινω ομως πως πρεπει να βαλεις στις αμεσες προτεραιοτητες σου την αγορα μιας φτηνης καρτας ηχου. Με 200Ε μπορεις να παρεις κατι καλο που θα ειναι ο,τι πρεπει για τα μετρα σου
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-11-2007 στις 16:17 έγραψε...

    Σχόλιο άσχετο με το ποστ... Noizreduction παρακολουθώ τα σχόλιά σου εδώ και καιρό. Προσωπικά τρέφω εκτίμηση για το άτομό σου, μιας και η στάση σου ως τώρα είναι αξιοζήλευτης ποιότητας, αλλά και η εισφορά σου στο σάιτ ,όσον αφορά τον τομέα σου, υποδειγματική. Είμαι όφ τόπικ, αλλά κάποια πράγματα πρέπει κάποια στιγμή να λέγονται.




    Φιλε StavmanR, υπο αλλες συνθηκες θα καβαλαγα το καλαμι και θα ελεγα πολλα, ομως ενα ευχαριστω αρκει νομιζω :).
    Η αληθεια ειναι πως υστερω παρα πολυ στον τομεα του κιθαριστικου εξοπλισμου, οποτε αποφευγω να δινω μια απαντηση εαν δεν εχω καποια προσωπικη εκτιμηση ( οπως πχ με μια κιθαρα σε ενα αλλο topic ).
    Περα απο αυτο, οι γνωσεις ειναι παντα καλες, αρκει να μαθαινεις αμφιδρομα..Και εδω εχω συναντησει ατομα με τρομερες γνωσεις, απο τα οποια μπορει να αντλησει ο καθενας πολλες λεπτομερειες.
    Μακαρι να συνεχισουμε ολοι να μαθαινουμε ( ε, εξαιρεται η περιοδος του Αλτσχαϊμερ :D )
    kostas-5150
    19.11.2007, 07:22
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 15-11-2007 στις 20:04 έγραψε...

    Θελεις μια Προενισχυσηγια ηλεκτρικη κιθαρα.

    πχ.

    (γυρω στα 300Ε - υπαρχουν και πιο φτηνα αν δεν σε παιρνει, απο 100Ε)



    Αγοραζεις ενα τετοιο καλωδιο (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)


    και στις ακρες του (ασπρο- κοκκινο) βαζεις 2 τετοιους adaptors (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)



    και εκει που γραφει rigth input και left input


    Βαζεις τους adaptors και το μικρο καρφακι απο τα RCA τοι βαζεις στο Line In της καρτας σου και παιζεις. Αν εχεις και κανα προγραμματακι για ηχογραφηση εισαι κομπλε για αρχη και βλεπουμε.

    Αν θελεις να ακουσεις αποτελεσμα (ηχογραφηση home made) με αυτα ακριβως τα πραγματα σε μια απλη soundblaster 5.1, επισκεψου τη σελιδα μου στο myspace και ακου στο player το "Boogie" και το "Cliffs" (τα αλλα τραγουδια ειναι ηχογραφημενα σε studio, μην μπερδευτεις)

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-11-2007 20:15 ]



    Παντως Σπυρο εμενα με βοηθησες πολυ με αυτο το ποστ.Πως προχωρησε ετσι η τεχνολογια..
    Το Satch Boogie το ηχοχραφησες με δαυτο? Ε,ρε που ζουσα τον τελευταιο χρονο?
    delta66
    19.11.2007, 10:21
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 19-11-2007 στις 07:22 έγραψε...

    Παντως Σπυρο εμενα με βοηθησες πολυ με αυτο το ποστ.Πως προχωρησε ετσι η τεχνολογια..
    Το Satch Boogie το ηχοχραφησες με δαυτο? Ε,ρε που ζουσα τον τελευταιο χρονο?



    Παντως δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται.
    Στο θεμα του Editing των ηχων του POD, αναφερομαι.
    Τα presets δεν ειναι και το καλα και αυτο οφειλεται στις διαφορες (κατασκευη, μαγνητες, ξυλα κλπ) που εχουν οι κιθαρες των προγραματιστων της LINE6 με τις δικες μας.
    Συν οτι θελουν τα reberb "φτιαξιμο" γιατι χανονται οι κιθαρες με το predelay ρυθμισμενο
    στπ 50% (πρεπει να το αλλαζουμε σε ολους τους τους ηχους στο 0% για να εχουμε ηχο "in your face" που λεμε).
    Επισης πρεπει να αλλαζουμε τη ρυθμιση της εξομοιωσης της θεσης του μικροφωνου ( εκει που λεει room 50% πχ) να το βαζουμε στο 0% για να μην επιρρεαζεται η αμεσοτητα του ηχου....
    Και γενικα πρεπει να ξερεις τους αληθινους ηχους που εξομοιωνει το μηχανημα (δηλαδη να τους εχεις ακουσει στην πραγματικοτητα) για να "πειραξεις" καταλληλα τα presets και να τα "φερεις" πιο κοντα στους πραγματικους ηχους.

    Για αρχη παντως γινεται δουλεια με το POD Xt.
    Δεν ξερω με το νεο POD Χ3 μηπως εχουν διορθβθει αυτα τα προβληματα (Μπαααααα).

    Ελπιζω να μην αναψα φωτιες

    emmetikos
    30.11.2007, 00:37
    Κατ' αρχας ευχαριστω για τα σχολια σας.
    εχω μια πεταλιερα DIGITECH RP 250
    Eιναι το ιδιο με την προενισχυση?
    delta66
    30.11.2007, 04:22
    Παράθεση:

    Το μέλος emmetikos στις 30-11-2007 στις 00:37 έγραψε...

    Κατ' αρχας ευχαριστω για τα σχολια σας.
    εχω μια πεταλιερα DIGITECH RP 250
    Eιναι το ιδιο με την προενισχυση?


    Ναι ειναι κατι σαν προενισχυση.
    Βαλε τα RCA με τους ανταπτορες οπως σου λεω πιο πανω στις υποδοχες
    left output και right output και το κουμπακι amp/mixer να ειναι πατημενο (για να
    οδηγησει τον ηχο στην καρτα ηχου με εξοδο για mixer).
    Αν συνεχιζει να εχει κακο ηχο.....αλλαξε κιθαριστα
    ΚΑΛΥ ΤΥΧΗ.






    επισυναπτόμενα: Image1.jpg 
    babis1p
    01.05.2008, 01:14

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 30-11-2007 στις 04:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmetikos στις 30-11-2007 στις 00:37 έγραψε...

    Κατ' αρχας ευχαριστω για τα σχολια σας.
    εχω μια πεταλιερα DIGITECH RP 250
    Eιναι το ιδιο με την προενισχυση?


    Ναι ειναι κατι σαν προενισχυση.
    Βαλε τα RCA με τους ανταπτορες οπως σου λεω πιο πανω στις υποδοχες
    left output και right output και το κουμπακι amp/mixer να ειναι πατημενο (για να
    οδηγησει τον ηχο στην καρτα ηχου με εξοδο για mixer).
    Αν συνεχιζει να εχει κακο ηχο.....αλλαξε κιθαριστα
    ΚΑΛΥ ΤΥΧΗ.

    Φιλε Delta εγω που δεν εχω την rp 250 αλλα την rp200 που δεν εχει αυτο το κουμπακι τι κανω?







    nowaveband
    01.05.2008, 02:36

    opwsdipote xreiazetai kali karta ixou kai analoga programata opws qbase!


    delta66
    01.05.2008, 08:59

    Παράθεση:
    Το μέλος babis1p στις 01-05-2008 στις 01:14 έγραψε...

    Φιλε Delta εγω που δεν εχω την rp 250 αλλα την rp200 που δεν εχει αυτο το κουμπακι τι κανω?

    Απλα δεν το πατας {#emotions_dlg.biggrin}

    Συνηθιζεται να ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις".

    Να κοιτατε μονο οταν αγοραζετε κατι να μη πληρωνετε πραγματα που εχει πανω του και στην ουσια δεν τα χρειαζεστε.

    Πχ εχετε ενα budget 100€ και θελετε να αγορασετε μια κιθαρα.

    Εσεις δεν χρησιμοποιειτε τρεμολο οταν παιζετε.

    Αγοραστε λοιπον μια κιθαρα χωρις τρεμολο με 100€, Γιατι σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο μια κιθαρα των 100€ με τρεμολο.

    Το ιδιο ισχυει για ολον τον εξοπλισμο σας.

    Οταν θελεις ΕΝΑ ηχο κιθαρας, αγοραζεις μονο αυτο τον ηχο με τα ιδια λεφτα που θα αγοραζες 10.

    Ξεφυγα τωρα αλλα ειπα να τα υπενθυμισω κι αυτα λιγο.

    {#emotions_dlg.rockon}

     


    JimMNO
    07.05.2008, 14:23

    συγνωμη που επαναφερω ενα παλιο topic αλλα εχω ενα προβλημα στην ηχογραφηση σε pc.

    η καρτα ηχου μου ειναι μια sound blaster audigy se χρησιμοποιω εναν προενισχυτη (sm pro audio xp 200) αλλα παρολο που ενισχυει το σημα η κιθαρα ακουγεται τελειως χαλια λες και εχω full distortion, υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωσω τον ηχο ή χρειαζεται καινουργια καρτα ηχου?


    delta66
    07.05.2008, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος JimMNO στις 07-05-2008 στις 14:23 έγραψε...

    συγνωμη που επαναφερω ενα παλιο topic αλλα εχω ενα προβλημα στην ηχογραφηση σε pc.

    η καρτα ηχου μου ειναι μια sound blaster audigy se χρησιμοποιω εναν προενισχυτη (sm pro audio xp 200) αλλα παρολο που ενισχυει το σημα η κιθαρα ακουγεται τελειως χαλια λες και εχω full distortion, υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωσω τον ηχο ή χρειαζεται καινουργια καρτα ηχου?

    Καλα κανεις και το επαναφερεις.

    Αυτο δειχνει οτι εψαξες πρωτα τα σχετικα θεματα πριν ρωτησεις.

    Και ετσι ειναι μαζεμενα και ολα σε ενα θεμα.

     

    Λοιπον στο θεμα μας.

    Κατ'αρχην η κιθαρα θελει "κιθαριστικο" προενισχυτη.

    Δεν μπορεις να "παρεις" ηχο κιθαρας απο πχ. προενισχυτη μικροφωνου.

    Μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο καποιους λαμπατους στουντιακους (που ειναι και πανακριβοι πχ Avalon, γιατι οι φτηνιαρικοι χαλανε παρα φτιαχνουν το τελικο αποτελεσμα)

    Αλλα σε ενα home studio ενα "κιθαριστικος" προενισχυτης οπως στα πιο πανω ποστ, κανει μια χαρα τη δουλεια του χωρις τιποτα αλλο.

    Ο προενισχυτης που εχεις εσυ ειναι αυτος? sm pro audio xp 200

    Αν ναι, ειναι φυσικο να παραμορφωνει γιατι ειναι προενισχυση για πικ-απ.

    Συνδεεις δλδ πανω του πικ-απ (και μονο πικ-απ) για να περνας τους δισκους σου στο PC.

    ΥΓ και φυσικα ξεχασα να επισημανω οτι  η καρτα ηχου ειναι μια χαρα για "σπιτισιες"  ηχογραφησεις που δεν προοριζονται για κυκλοφορια cd Cool

     

    Φιλικα Δελτα
    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 07-05-2008 15:33 ]


    JimMNO
    07.05.2008, 15:56

    Ευχαριστω πολυ Delta! Επειδη εκτος απο κιθαρα θελω να ηχογραφω και keyboards υπαρχουν καποιοι low budget προενισχυτες? ψαχνοντας βρκα τα παρακατω 2:

    http://www.Thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

    http://www.Thomann.de/gr/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm

    στην περιγραφη λενε οτι ειναι καταλληλα για πολλα οργανα αρα ειναι αυτο που ψαχνω νομιζω.