ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.830 μέλη
    Sixten
    24.11.2007, 13:52
    Στο προφίλ μου, στο πεδίο "μουσικά όργανα" έχω συμπληρώσει "κιθάρα" και "αρμόνιο/synthesizers"...
    Μπορείτε εύκολα να με κατηγορήσετε ως ψεύτη, διότι δεν παίζω αρμόνιο...
    Το εύλογο ερώτημα είναι γιατί συμπλήρωσα κάποιο μουσικό όργανο το οποίο δεν παίζω...
    Να σας πω...
    Από το 1986 ασχολούμαι με το sequencing με τη βοήθεια υπολογιστών. Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως συνθέτη. Τις περισσότερες φορές "αντιγράφω" συνθέσεις άλλων καλλιτεχνών για να βοηθήσω τους μουσικούς στην μπάντα στην οποία παίζω κιθάρα και κάποιες φορές δημιουργώ και δικά μου μουσικά θέματα (θα ήμουν όμως υπερβολικός αν τα χαρακτήριζα "συνθέσεις", τουλάχιστον έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τον όρο)...
    Επί του θέματος: επειδή νομίζω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που ασχολείται με το "άθλημα", δεν θα ήταν καλό να προστεθεί στα μουσικά όργανα και το sequencing; Το καταθέτω και ως πρόταση προς τους διαχειριστές του site.
    doltsonidis
    11.02.2008, 01:20
    ??
    toumba
    13.08.2008, 03:40
    πραγματι γνωριζω αρκετους οι οποιοι ενω δεν εχουν σπουδασει ποτε τους νομους και κανονες της μουσικης και αρμονιας εχοντας ξοδεψει δε ωρες μπροστα απο το περιφημο pianoroll που εχουν τα πιο πολλα sequencers cubase,sonar,protools,samplitude κολλωντας νοτες απο δω προσθετωντας χορδες απο κει εχουν δημιουργησει μελωδιες πανεμορφες εγω που περασα αρκετα χρονια φιλαρμονικη και γνωριζω να γραφω και να διαβαζω μουσικη πλεον εχω εγκαταλειψει τον τροπο αυτο και επιχειρω να γραφω τις μελωδιες μου ελευθερα πραγματι το αποτελεσμα μ αρεσει πιο πολυ αλλα σκεφτομαι οτι ισως αμα δεν ειχα σπουδασει ποτε φιλαρμονια ισως το αποτελεσμα ηταν ακομα καλυτερο ισως και παλι δεν ειχα ασχοληθει ποτε ομως τοτε με συνθεση.. η αληθεια ειναι οτι ακομα και στη μυθολογια θεοι δημιουργησαν οργανα οπως η λυρα και με αυτην ανακαλυπτανε μελωδιες θεικες ......ανακαλυπτανε ομως δεν σπουδαζανε ονομασιες για νοτες μετρησεις για χορδες και χρονους δεν αναλυανε τι κανανε μερικοι γερμανοι και αυλικοι του 1700 ουτε βεβαιως φερανε και πτυχια ..... ειμαι σιγουρος πλεον οτι ανακαλυπτωντας με ανοιχτο μυαλο τις νοτες ενος πιανου πχ το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο ....οσο δε για μενα πιο πολυ εκτιμω και ευχαριστιεμαι να ακουω τις πενιες του Μπιθικωτση παρα - οτι και εαν με λενε διαφοροι - τις δηθεν τελοιοτητες καποιου γερμανου κουφου πιανιστα συμφωνω με τα πολλα φιλε μου με την παρατηρηση σου..... υπαρχει λοιπον συνθεση και ελευθερη βαση εμπνευσης και ακουσματος και η συνθεση βαση μουσικης θεωριας - ισως περιορισμενη λόγω της γνωσης κανόνων στοιχείων και συμβόλων που καποιοι αλλοι θέσανε .....για μενα ειναι αργα να ξεχασω εκτος αμα βρω τα νερα της Ληθης αλλα εσυ φιλε μου και οσοι ασχολειστε απλα καλη τυχη και ειθε να σας χαμογελουν οι μουσες