ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Νέος σε απόγνωση: από πιάνο σε αρμόνιο;

    platon06
    27.11.2007, 20:38
    Παιδιά γειά σας.Είμαι καινούργιος στο υπέροχο αυτό forum.Η ιστορία μου είναι η εξής: πήγαινα σε ωδείο περίπου 5 χρόνια και υποτίθεται ότι μάθαινα αρμόνιο.Αλλά τώρα συνιδητοίησα ότι μάθαινα piano αντί για αρμόνιο,αφού το αριστερό μου χέρι δεν έπαιζε συγχωρδίες αλλά νότες όπως το δεξί. Θα ήθελα να ρωτήσω αφού έμαθα όσο έμαθα δηλαδή πιάνο είναι έυκολο να μάθω να παίζω και της συγχωρδίες στο αρμόνιο???????

    Ακόμα τι βιβλία μπορώ να πάρω για τον λόγο αυτό και αν μπορώ να το μάθω αυτό το πράγμα μόνος μου??

    Ύστερα έχω ένα παλιό αρμόνο το το yamaha psr-190 και θέλω να πάρω ένα καινούργιο με ελληνικούς ρυθμούς αφού ακουώ λαϊκά και σκυλάδικα και αυτά και άλλα αυτού του είδους θέλω να παίζω. Είμαι ανάμεσα στο roland to gr5 και το korg pa-50.Εμένα μου άρεσε το roland καθώ το βρήκα και 650 ευρώ(στα Ιωάννινα) εσείς τι προτήνεται και από ποιό μαγαζί?????????

    Ακόμα μια απορία που έχω είναι που μπορώ να βρώ βιβλία με νότες από τραγούδια λαϊκα,σκυλάδικα,τσιφτετέλια και αλλα αυτου του είδους,μπορώ να τα βρώ σε κάποιο μαγαζί,forum,site ή κάτι τέτοιο???



    KARRAS IS MY BLODD!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-11-2007 23:03 ]


    manos_p
    27.11.2007, 21:27

    Katse giati exeis mperdeutei kai mperdepses ki emas....

    Auto pou les gia tin diafora metaksu pianou kai armoniou den exei na kanei me to an epaizes sugxordies i notes...uparxoun biblia gia mathites mikrou epipedou pou to aristero sunuparxei armonika me to deksi xwris na paizei sugxordies...
    Exei na kanei me tin uli pou sou didaske o kathigitis sou kai to organo panw sto opoio mathaines auta ta kommatia....
    An epaizes Bach se armonio tote ti na pw...alla kai pali eksartatai apo to epipedo sou kai ta kommatia pou epaizes....
    Twra den katalaba pws meta apo toso kairo sto armonio katalabes oti epaizes kommatia gia piano...kai apo oti kserw esu dialegeis pou panw theleis na paikseis...oxi o kathigitis sou..esu tou les ti se endiaferei kai autos se boithaei...enas pou paizei klassiki kithara den mporei o kathigitis tou na ton anagkasei na paiksei ta kommatia se electriki...einai paralogo....
    opote....katse kai skepsou ti organo theleis na sunexiseis na paizeis kai ta upoloipa tha erthoun mona tous...oso gia tis notes pou les oti matheneis sto aristero xeri den einai kako...isa isa pou krataei ta daxtula sou se euligisia kai den ta afinei na adranisoun....

    twra gia to ti synthesizer tha agoraseis as apantisei kalitera kapoios eidikos epi tou thematos pou exei doulepsei panw se auta...

    platon06
    27.11.2007, 22:23
    Φίλε μάνο ο καθηγητής μου έβαζε και έπαιζα κλασσικά κομμάτια όπως valse και τέτοια τα οποία τα έπαιζα σε αρμόνιο και σε organ(τρίσκαλο) .Εγώ θέλω να παίζω αρμόνιο,να βάζω ρυθμούς αππίσω και να παίζω με το δεξί χέρι ενώ το αριστερό θα παίζει συγχορδίες η οποίες θα αλλάζουν τον ήχο απο τον ρυθμό του αρμονίου. Μπορώ να το μάθω αυτό μόνος μου??? Εγω πιστεύω πςω ναι γιατι μου φαίνεται έυκολο αλλα θέλω να ξέρω και κάποια άλλη γνώμη.
    volan
    28.11.2007, 11:42
    φιλαρακο το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μεχρι που εστειλα το δασκαλο να μαζεψει ροδακινα . το αυτι εινε το καλιτερο φαρμακο στην περιπτωση που θελεις να παιξεις λαικα και σκυλαδικα γιατι δεν υπαρχουν πουθενα γραμμενα. υπαρχουν βεβαια βιβλια λιγο ποιο λαιτ για να συνηθησεις να παιζεις ενα κοματι με συνοδια αυτοματα ακκορντα κτλ οσο για το οργανακι εχω και τα δυο που λες το gr5 το πηρα πριν δυο χρονια περιπου αλλα το βαρεθικα γρηγορα και ετσι πηρα το ρα 50 ειναι καλητερο σουπερ
    volan
    28.11.2007, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος volan στις 28-11-2007 στις 11:42 έγραψε...

    φιλαρακο το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μεχρι που εστειλα το δασκαλο να μαζεψει ροδακινα . το αυτι εινε το καλιτερο φαρμακο στην περιπτωση που θελεις να παιξεις λαικα και σκυλαδικα γιατι δεν υπαρχουν πουθενα γραμμενα. υπαρχουν βεβαια βιβλια λιγο ποιο λαιτ για να συνηθησεις να παιζεις ενα κοματι με συνοδια αυτοματα ακκορντα κτλ οσο για το οργανακι εχω και τα δυο που λες το gr5 το πηρα πριν δυο χρονια περιπου αλλα το βαρεθικα γρηγορα και ετσι πηρα το ρα 50 ειναι καλυτερο σουπερ


    platon06
    29.11.2007, 19:33
    απο ότι φαίνεται φίλε volan όσο αφορά το όργανο μάλλον και εγώ αν πάρω θα είναι ένα korg pa50.

    Τώρα όσο για το αυτί αυτό μου το λένε και άλλοι και μάλλον θα προσπαθήσω να το εξασκίζω.

    Thanks!
    mi3s
    04.01.2008, 12:43
    αν ήσουν καλός σε αυτό το είδος που σου μάθαινε ο δάσκαλος πιστεύω ότι δε θα σε δυσκολέψει πολύ το σύστημα με τις συγχορδίες.Αλλά και πάλι εγώ τα λαικά δε τα παίζω με συγχορδίες,όπως το εννοείς εσύ δηλαδή με ρυθμούς,αλλά τα παίζω με είτε με μπάσο στο αριστερό είτε με μπάσο συγχορδία,γενικά έχω αρχίσει να μπαίνω στο κλίμα της μουσικής και έχω ένα korg pa50.Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερα τα korg όσο αναφορά σε ποιότητα ήχων και τεχνολογίας αν και το συγκεκριμένο pa είναι κάπως ψεύτικο κατασκευαστικά.
    deathminor88
    04.01.2008, 15:21
    Mας μπέρδεψες πολύ. Μάθαινες πιάνο πάνω σε ...αρμόνιο...???
    Όπως και να έχει μετά από 5 χρόνια δεν καταλαβαίνω που κολλάς. Λογικά ξ'ερεις θεωρία (άρα και συγχορδίες) οπότε το μόνο που κάνεις είναι να τις παίζεις με το αριστερό και με το δεξί κάποια μελωδία... Απλά αυτό δεν έχει πάντα νόημα καιδεν είναι πάντα ωραίο...
    FORTE
    04.02.2008, 10:36
    Αφου το αριστερο σου ειναι δουλεμενο θα σου ειναι ευκολο να παιξεις συγχορδιες.
    Το αντιθετο απ αυτο που εχεις ειναι το δυσκολο,αρα καλο σου εκανε ο καθηγητης σου.Γνωμη μου:οτι επαιζες σε αρπεζ καντο συγχορδια 3φωνη η 4φωνη και ''σπαστην'' για περισσοτερη ρυθμικοτητα.Καρρας for ever.Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο.

    ''Χαιρετισματα λοιπον στην εξουσια,εγω κραταω την ουσια κι ονειρευομαι....''!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FORTE στις 05-02-2008 02:02 ]


    PLIKTRAS
    03.03.2008, 18:29
    ΕΓΨ ΦΙΛΕ ΠΟΥ 8Α ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΙΖΩ ΠΛΗΚΤΡΑ (ΛΑΙΚΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΘΕΝΕ ΒΡΟΜΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΜΙ. ΤΑ ΤΑΞΙΜΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ. ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΙΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΜΑ 8ΕΣ ΛΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΑΣΚΑΛΟ ΕΔΩ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΔΕ ΠΡΟΟΔΟ ΜΕΓΑΛΗ .ΟΜΩΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ...ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΤΙΚΤΕΕ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ....ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ...
    thalia24
    03.03.2008, 19:06
    Καλησπέρα.Σχετικά με τις απορίες που έχεις ,ασχολούμε με το πιανο περίπου 15 χρόνια.Όταν ξεκίνησα ,ξεκίνησα και εγώ με αρμόνιο.Δε ξέρω τι έχεις ακούσει αλλα κάποιοι λένε οτι αν έχεις μάθει να παίζεις πιάνο δε μπορείς να μάθεις αρμόνιο.Για μένα είναι λάθος.Και στα δύο χρησιμοποιείς συγχορδίες απλά με διαφορετικό τρόπο.Είναι πιο εύκολο από το πιάνο να παίξεις αρμόνιο παρά το αντίθετο.Όσο για τα κομμάτια που σε ενδιαφέουν να ξέρεις οτι αν έχεις ασχοληθεί με κλασσική μουσική οι συγχορδίες και τα αρπίσματα της λαικής είναι διαφορετικά.Μπορείς όμως να μάθεις να παίζεις αν έχεις αυτί καλό και χωρίς βιβλία.Από κει και πέρα πιστεύω οτι στα μαγαζιά με μουσικά όργανα θα βρεις σίγουρα τα βιβλία που θέλεις.Για το τι συνθεσάιζερ θα πάρεις δε μπορώ να σου πω είναι και το τι θα καλύπτει και θα ικανοποιεί εσένα.
    Ελπίζω να βοήθησα και καλη συνέχεια