ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Αλλαγή χορδών. Πότε;

    PitsiBlue
    27.11.2007, 23:41

    Πότε θα καταλάβω ότι πρέπει να αλλάξω χορδές στην κιθάρα μου???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-09-2012 10:23 ]


    vouliakis
    28.11.2007, 00:24
    Μόλις νοιώσεις πως ο ήχος τους δεν σε ικανοποιεί. Από εσένα εξαρτάται.
    Άλλοι τις αλλάζουν κάθε βδομάδα, άλλοι κάθε 2 ή 3 μήνες.
    (Οι "επαγγελματίες" τις αλλάζουν πριν από κάθε live, συνήθως...)




    noizreduction
    28.11.2007, 09:47
    Παλι θα παρω το θαρρος να μιλησω σαν πληκτρας που εχει περισσοτερο την εμπειρια αλλων μουσικων, παρα τη δικη του.

    Συνηθως η ζωη των χορδων καθοριζεται απο τους εξης παραγοντες:

    1) Ωρες παιξιματος
    2) Ιδρωτας των χεριων
    3) Συντηρηση


    Οσον αφορα τις ωρες παιξιματος, θα σε ενημερωσουν οι κιθαριστες. Παρολαυτα, σαν μια γενικη εικονα, να ξερεις πως οι χορδες ανα εταιρια και ειδος, εχουν καποια "αντοχη" στην ελαστικοτητα τους. Προφανως, μια χορδη που θα παιζει για 3 μηνες επι 2 ωρες την ημερα, θα εχει χασει πληρως την ελαστικοτητα της και ετσι ο ηχος της κιθαρας θα ειναι μουντος και παραξενος.
    Απο την αλλη, υπαρχουν και χορδες που με ενα μεγαλυτερο αντιτιμο, μπορουν και αντεχουν για ολοκληρο μηνα χωρις να χασουν την ελαστικοτητα τους.

    Ο ιδρωτας των χεριων ειναι σημαντικος οξειδωτικος παραγοντας για τις χορδες και την ικανοτητα τους να παραμενουν καθαρες ( αρα να εχουν και καλυτερο ηχο ). Ενας παικτης με μεγαλη εφιδρωση στις παλαμες και στα δαχτυλα, προκαλει μεγαλυτερο "σκουριασμα" ( ας μου επιτραπει ο ορος, ασχετα εαν δεν ειναι ακριβως η οξειδωση που ολοι ξερουμε ) και ετσι χρειαζεται πιο συντομα να αλλαξει χορδες.

    Η συντηρηση των χορδων ειναι εν μερει μονοδρομος, γιατι περα απο καποια υγρα που προστατευουν ( θεωρητικα ) τις χορδες και ενα καλο σκουπισμα της ταστιερας, δεν μπορεις να μπεις σε μοριακο επιπεδο και να διορθωσεις τα "ανοιγματα" μεταξυ των δεσμων των μοριων. Οποτε, ενα καλο προϊον καθαρισμου και ενα σκουπισμα μετα απο καθε μελετη ή live ειναι βασικες κινησεις ενος κιθαριστα, που δεν εγγυονται μακροζωια, αλλα τουλαχιστον μερικες ωρες επιπλεον ζωη στις χορδες.

    Οπως και να εχει η κιθαρα, οπως και ολα τα νυκτα εγχορδα, εχουν μεγαλη καταναλωση αναλωσιμων προϊοντων ( που ειναι οι χορδες ) και εαν θελεις να εισαι παντα "ετοιμοπολεμος" πρεπει να αποκτησεις το δικο σου κριτηριο για το ποτε θα αλλαξεις τις χορδες σου και ποιες θα προτιμας.


    vouliakis
    28.11.2007, 12:01
    Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90, αν θυμάμαι καλά, είχα διαβάσει μια συνέντευξη του Brian Eno, στην οποία δήλωνε πως για να "πετύχει" σε κάποιες παραγωγές έναν συγκεκριμένο ήχο κιθάρας, χρησιμοποιούσε μια Gibson που είχε να της αλλάξει χορδές από το 1968.

    Φαντάζομαι πως σε μοριακό επίπεδο οι χορδές εκείνες ζούσαν ακόμα το ...summer of love (και ελπίζω να τις άλλαξε επιτέλους τις ταλαίπωρες).




    yiannisyiannis
    28.11.2007, 12:59
    Τι κιθάρα έχεις φίλε μου και τι μουσική παίζεις συνήθως;
    PitsiBlue
    28.11.2007, 15:21
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2007 στις 12:59 έγραψε...

    Τι κιθάρα έχεις φίλε μου και τι μουσική παίζεις συνήθως;



    Κλασσική,έχω.....
    jacamar
    28.11.2007, 17:21
    Αν δεν παίζεις Live κάπου ώστε η κιθάρα σου να έχει μεγάλη χρήση και περιορίζεσαι σε 1 με 2 ώρες την μέρα παίξιμο....για μένα θα είναι υπερβολή να τις αλλάξεις συχνότερα απο μια φορά το μήνα. Το καλύτερο είναι αν 2 μήνες....φυσικά καθαρίζεις τις χορδές και αποφευγεις να παίζεις με κέρματα, καπάκια, να τους βάζεις οινόπνευμα και άλλα τέτεια χαριτωμένα....!!
    Προσοχή!! Δεν αλλάξεις και τις 6 χορδές μαζί γιατι επιβαρίνεις τον καβαλάρη της κιθάρας σου...και αν δεν έχει καλά ξύλα δεν θα την παλέψει...! Και φυσικά μετά που αλλάζεις χορδές θέλουν κάποια ώρα στρώσιμο....γιατι ξεκουρδίζονται αρκετα στην αρχη....!
    ΝΑ διαλέγεις χορδες για κλασσική κιθάρα και πρόσεχε να τις δένεις σωστά στα κλειδια για να μην τρίζουν....
    rory166
    29.11.2007, 04:35
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 28-11-2007 στις 17:21 έγραψε...

    Προσοχή!! Δεν αλλάξεις και τις 6 χορδές μαζί γιατι επιβαρίνεις τον καβαλάρη της κιθάρας σου...και αν δεν έχει καλά ξύλα δεν θα την παλέψει...!



    αυτο δεν το ξερα
    yiannisyiannis
    29.11.2007, 09:41
    Παράθεση:

    Το μέλος PitsiBlue στις 28-11-2007 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2007 στις 12:59 έγραψε...

    Τι κιθάρα έχεις φίλε μου και τι μουσική παίζεις συνήθως;



    Κλασσική,έχω.....



    Σε αντίθεση με την ακουστική και την ηλεκτρική κιθάρα, στην κλασσική απαιτείται κάποιος χρόνος για να στρώσουν οι χορδές της και να αποδώσουν τον καλύτερο ήχο τους. Πόσο είναι αυτός ο χρόνος; Ανάλογα με το πόση ώρα την μέρα παίζεις. Αν η κλασσική σου δεν είναι κάποια διάσημη κι ακριβή μάρκα οπότε δίνεις μεγάλη σημασία στον ήχο της κι αν δεν παίζεις live, θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει τον κόπο να αλλάζεις τις χορδές σου συχνότερα από μια φορά το 6μηνο.

    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 29-11-2007 09:42 ]


    yeti
    29.11.2007, 10:46
    Συμφωνω με τον yiannisyiannis.

    Εγω, ως 'ηλεκτρικακουστικος', δεν εχω μεγαλη εμπειρια στις κλασσικες.

    Ενα tip μονο να σου δωσω που ισχυει στις ηλεκτρικες κ ακουστικες κ ΔΕΝ ξερω αν υπαρχει στις κλασσικες (το ψαχνεις μονος σου ευκολα αν ισχυει...)

    Παρε Elixir (ή D'Addario EXP-αυτες υπαρχουν σιγουρα για κλασσικη)! κοστιζουν 2 κ 3 φορες επανω απο τις αλλες χορδες αλλα

    'κρατανε' 4 κ 5 φορες πιο πολυ!!
    yeti
    29.11.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος yeti στις 29-11-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Συμφωνω με τον yiannisyiannis.

    Εγω, ως 'ηλεκτρικακουστικος', δεν εχω μεγαλη εμπειρια στις κλασσικες.

    Ενα tip μονο να σου δωσω που ισχυει στις ηλεκτρικες κ ακουστικες κ ΔΕΝ ξερω αν υπαρχει στις κλασσικες (το ψαχνεις μονος σου ευκολα αν ισχυει...)

    Παρε Elixir (ή D'Addario EXP-αυτες υπαρχουν σιγουρα για κλασσικη)! κοστιζουν 2 κ 3 φορες επανω απο τις αλλες χορδες αλλα

    'κρατανε' 4 κ 5 φορες πιο πολυ!!


    (Ενας φιλος επαγγελματιας 'στουντιακός' εχει 1+ χρονο Elixir στην ακουστικη του χωρις να εχει χασει ουτε στον ηχο, ουτε στο κουρδισμα(χαρακτηριστικο παλιας χορδης σε ρυθμισμενο οργανο)
    delta66
    30.11.2007, 04:48
    Με τετοιου ειδους χορδες (τυλιγμενες με τεφλον) καθε 6 μηνες ειναι καλα.
    Μονο βαλε το παχος χορδης που ηδη εχεις για να μην κανεις και νεο set up.
    http://www.thomann.de/gr/elixir_nanoweb_light_phosphor_bronze.htm
    odis13
    01.12.2007, 08:19
    Για κλασσική δε συστήνω elixir ,δε ξέρω αν υπάρχουν κιόλας.Καλές χορδες με 12-13 ευρώ όχι και πάρα πολλά δηλαδή,είναι οι dadarrio composite.Ειναι σαν το κλασσικό κίτρινο φακελάκι της daddario αλλά μουσταρδι και λένε comosite απέξω.Αυτες κρατάνε πολύ καιρό λόγω ειδικής σύνθεσης.Μέσα στο κουτί υπάρχουν 2 σολ, μια κανονική και μια άλλη χρώματος καφέ.Η καφέ είναι από ένα καινουργιο υλικό ,με λίγο διαφορετική υφή και ήχο.Μερικους δε τους αρέσει ,για αυτό υπάρχει και η νορμάλ.Εγώ χρησιμοποιώ την καφέ ,είναι καλύτερος ο ήχος της και πουλάς και μουρη
    (ωωω φίλε καφέ χορδή, που τι βρήκες? - Μου τις φτιάχνουν customάδες μοναχοι στο Θιβέτ,άσε....)
    delta66
    01.12.2007, 10:56
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-12-2007 στις 08:19 έγραψε...

    Για κλασσική δε συστήνω elixir ,δε ξέρω αν υπάρχουν κιόλας.

    Οπα, δεν καταλαβα μαλλον.
    Δικιο εχεις Οδυσσεα μου.
    Νομιζα οτι μιλαγαμε για ακουστικη.
    Mea Culpa.

    purplebutterfly
    09.02.2008, 15:16
    μιας και υπαρχει ηδη το τοπικ και για να μην ανοιξω αλλο θεμα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος με την δικη μου περιπτωση...
    εχω ηλεκτροακουστικη κιθαρα και παιζω περιπου 1μιση ωρα την ημερα εδω και 5 μηνες!!!
    ποτε θα πρεπει να αλλαξω τις χορδες???
    και κυριως,πρεπει να τις αλλαξω ολες η οχι???
    γιατι ακουω απο μερικους οτι πρεπει να αλλαζονται ολες και απο αλλους οτι αυτο επιβαρυνει την κιθαρα και καλο ειναι να αποφευγεται....
    μπορει καποιος να με διαφωτισει??
    thanks a lot!!!!!
    delta66
    09.02.2008, 20:24
    Αν κανεις πολυ ωρα να τις αλλαξεις (ως αρχαριος) καλο ειναι να τις αλλαζεις μια-μια.
    ξεκινα απο το καντινι (ψιλι χορδη), βγαλτη και βαλε στη θεση της την καινουργια.
    Συνεχισε μεχρι το τελος ετσι.
    Να προσεχεις πως σφιγγεις τη χορδη (στο κουρδισμα) να κανει σωστες σπειρες προς τα κατω.
    Καλο ειναι να σου δειξει καποιος αν δεν εχεις ξαναβαλει.
    Αν εισαι απο αθηνα πηγαινε στον Κουρμπη (θεμιστοκλεους 54 περιπου, Εξαρχεια, ειναι ο μαστορας μου)
    παρε χορδες και πεστου να σου δειξει πως μπαινουν για να ξερεις να τις βαζεις μονος σου σωστα.
    Μην ντρεπεσαι να ρωτας.
    Ετσι θα μαθεις.
    Χορδες για ηλεκτροακουστικη προτεινω elixir 12αρες κοστιζουν πιο ακριβα (διπλασια ισως τιμη) κρατανε ομως παααααρα πολυ.
    Παλια εβαζα απλες και σε 2 μερες και πολυ λεω, ηταν για αλλαγη (μιλαμε για στουντιακη χρηση που πρεπει να ειναι αψογες οι χορδες).
    Με τις elixir δεν εχω μεν το 100% του ηχου (γιατι εχουν ενα ψιλο προστατευτικο περιτυλιγμα απο τεφλον
    που οσο να'ναι κατι "κοβει" απο ηχο) αλλα εχω το 90% του ηχου για 3-6 μηνες!!!!

    visit myspace page spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 09-02-2008 20:27 ]


    GAGA
    09.02.2008, 20:47
    Αγαπητέ/ή purplebutterfly

    Σίγουρα μετά απο 5 μήνες είναι καιρός να τις αλλάξεις!
    Καλύτερα, κατα τη γνώμη να τις αλλάξεις με μια μέρα διαφορά.Πρώτα τα καντίνια και την επομένη τα μπάσσα.Αυτή είναι μία κλασική λύση.
    Βέβαια εξαρτάται και απο την κιθάρα.Αν έχεις καμμία "φτηνή" επηρεάζεται κ απο το αν θα τις αλλάξεις ολες μαζί ή οχι γιατι τα ξύλα είναι και λίγο "μούφα".Αν έχεις καμμία Ovation ,που δεν νομίζω, δεν καταλάβαίνει Χριστό!
    Δεν υπάρχει κάποιος standard χρόνος να αλλάζουμε τις χορδές.Ανάλογα τις ώρες μελέτης, την ποιότητα της κιθάρας ,τις δημόσιες εφφανίσεις (που λογικά θα θές να έχεις το καλύτερο δυνατό ήχο) και βέβαια την....οικονομικήγ σου κατάσταση!!!

    Οσο για τα προηγούμενα posts:

    Υπάρχουν elixir για κλασσική αν και δεν λέγονται έτσι.Της DADDARIO είναι σε μπλέ φακελάκι και κρατάν ,νομίζω 2 φορές παραπάνω.

    Πρόταση πρός Κλασικούς κιθαρίστες: Δοκιμάστε τις μάυρες Hanabach και θα με θυμηθείτε!
    Συμφωνώ με τον delta66 για τον Παναγιώτη Κουρμπή, το mail του είναι
    pkourbis@otenet.gr

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 09-02-2008 20:59 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 10-02-2008 00:25 ]


    purplebutterfly
    10.02.2008, 23:42
    οποτε ειναι μαλλον καιρος να τις αλλαξω!τωρα τι ακριβως θα παρω δεν εχω ιδεα αλλα ελπιζω να τα καταφερω...thanks a lot παντως!!!!!!

    (a!gaga αγαπητη μιας και δεν ηξερες...!!! )
    despinakontogianni
    11.02.2008, 00:41
    Εγώ τις αλλάζω μέσα στο δίμηνο.
    delta66
    11.02.2008, 01:08
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 10-02-2008 στις 23:42 έγραψε...

    οποτε ειναι μαλλον καιρος να τις αλλαξω!τωρα τι ακριβως θα παρω δεν εχω ιδεα αλλα ελπιζω να τα καταφερω...thanks a lot παντως!!!!!!

    (a!gaga αγαπητη μιας και δεν ηξερες...!!! )


    Α τωρα ειδα πως εισαι απο τη θεσ/νικη μωβ πεταλουδιτσα μου.
    Λοιπον ζητα Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12αρες για ακουστικη. (ή polyweb αν θελεις πιο πολυ αντοχη και λιγοτερο "ηχο")
    Κοιτα εδω σχετικες πληροφοριες http://www.elixirstrings.com/products/index.html
    και μετα να κοιταξει και καποιος τη βεργα του μπρατσου την κιθαρας μηπως εχει "παρει" και θελει διορθωση.
    Ρε odis13 πες κανα καλο μαστορα στη θεσ/νικη για τη φιλη μας.

    Αν κανεις αγορες απο ιντερνετ κοιτα εδω (μια και στην ελλαδα τσιμπανε οι τιμες)
    http://cgi.ebay.com/3-sets-Elixir-Nanoweb
    θα παει 50$ με τα μεταφορικα, 35€ περιπου δηλαδη.
    Εκανα ενα search και ο πρωτος που βρηκα θεσ/νικη τις εχει 21€ το ενα σετ!!!!!! και στο ebay εχουν 35€ τα 3 ????
    Ελεος.
    http://www.tseliosmusic.gr/index.php?ftype=prodList&type=46&or1=20&or2=10