ελληνική μουσική
    698 online   ·  210.832 μέλη

    Ποια η διαφορά μεταξύ νότας και συγχορδίας στο παίξιμο?

    purplebutterfly
    03.12.2007, 15:24
    εχω μια μικρή απορία!(βασικά 2!)
    ποια είναι η διαφορά οταν παίζεις ένα τραγούδι με νότες ή με συγχορδίες?
    αλλάζει ο ήχος του?ο ρυθμός του?κατι?
    και κατι αλλο!
    είναι δυνατόν να παίζει κανεις τισ συγχορδίες με τα δάχτυλα η πρέπει απαραίτητα να χρησιμοποιήσει πένα???
    thanks a lot!(ελπίζω να μην είναι χαζές οι απορίες μ...)
    sirios
    03.12.2007, 23:01
    οι συγχορδίες είναι νότες....
    --Elena--
    03.12.2007, 23:25
    Κοίτα....όταν λέμε νότες εννοούμε ντο,ρε,μι κτλ...Όταν όμως λέμε συγχορδία,εννοούμε το σύνολο από 3(κυρίως)νότες μία κλίμακας...
    πχ. Για την κλίμακα του do(που δεν έχει καμία αλλοίωση)...η συγχορδία είναι ντο-μι-σολ (1η-3η-5η).Βέβαια,μπορεί να έχουμε κι άλλες συγχορδίες...όχι μόνο από την τονική(την πρώτη νότα)κάθε κλίμακας!Επιπλέον,μία συγχορδία μπορεί να αποτελείται από περισσότερο απο 3 νότες...όπως 4(ντο-μι-σολ-σι)....κτλ.

    Ελπίζω να βοήθησα και να τα είπα όσο απλά γινόταν...

    Φιλάκια!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 03-12-2007 23:27 ]


    JaNick
    04.12.2007, 21:06
    Ναι τώρα τις τα εξηγήσατε όλα...!!
    Βασικά πρέπει να αποσαφηνήσεις... Για ποιο όργανο μιλάς και τι ακριβώς εννοείς...
    Ανάλογα με την ενορχήστρωση το κάθε όργανο μπορεί να παίζει μία μία τις νότες ή να παίζει συγχορδίες...Συγχορδίες είναι πολλές νότες μαζί, που σχηματίζουν σύνολο που έχει νόημα (αν πάς στο πίανο και πατήσεις ντο-ρε-μι μαζί δεν κάνεις και τίποτα)...Απλα η διαφορά είναι οτι τις 'νότες' τις παίζεις μία μία ενώ στις συγχορδίες παίζεις παραπάνω απο μια νότες ταυτόχρονα (3 για να θεωρηθεί συγχορδία)...
    Τώρα αν εννοείς το αν διαβάζεις χαρτί με νότες (την κλασσική σημειογραφία) ή χαρτι με συγχορδίες είναι άλλο πράγμα...
    Α, και συγχοδρίες μπορείς να παίζεις με τα δάχτυλα όπως γίνεται στην κλασσική κιθάρα...!
    StavmanR
    04.12.2007, 21:52
    Καταρχήν, καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Η ερώτησή σου είναι η βάση της αρμονίας. Δεν είναι δυνατό να σου εξηγηθεί επ' ακριβώς μία τέτοια ύλη μαθημάτων, μέσα σε ένα ποστ. Εγώ θα διαλέξω έναν άλλο τρόπο να σου απαντήσω. Εσένα σου φαίνεται ίδιο το να παίζεις νότες και συγχορδίες; Αν όχι ποιο είναι προτιμότερο; Είναι καθαρά θέμα δικής σου αισθητικής, στο όργανο με το οποίο έχεις επιλέξει να ασχοληθείς, πότε θα χρησιμοποιήσεις μονοφωνίες και πότε πολυφωνίες.
    purplebutterfly
    05.12.2007, 11:26
    καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
    αναφερομαι στην κιθαρα και πιο συγκεκριμενα στην ηλεκτρο ακουστικη που εχω....
    απλα ειχα ξεκινησει μαθηματα με ενα φιλο και μου μαθαινε μονο συγχορδιες λεγοντας μου οτι ειναι πιο σημαντικες και "γεμιζουν" ενα κομματι καλυτερα!
    τωρα ομως που ξεκινησα με καθηγητη ξεκινησαμε μονο με νοτες αντι για συγχορδιες και μου ειπε οτι οι νοτες ηχουν καλυτερα σε ενα τραγουδι!
    οποως καταλαβaiνετε μπερδευτηκα!
    και επιπλεον ο φιλος μου μου εμαθε να παιζω με πενα αλλα ο καθηγητης μου λεει με δαχτυλα!
    απλα νομιζω οτι τα τραγουδια που μ'αρεσει να ακουω και που αργοτερα θελω να μαθω να παιζω και στην κιθαρα παιζονται με συγχορδιες οποτε τι να κανω.......να μαθω και τα δυο η να προτιμησω τις συγχορδιες?
    thanks again...........................
    deathminor88
    05.12.2007, 11:47
    Δεν πάει ακριβώς έτσι. Θα σου παω κάτι πολύ απλό... Ένα κομμάτι πχ έχει μια μελωδία (πχ η μελωδία της φωνής)... Αν θες να την παίξεις με το κιθάρα 8α παίξεις νότα νότα. Αν την τραγουδήσεις με την φωνή σου, έχεις την δυνατότηητα να την συνοδεύσεις με τις κατάλληλες συγχορδίες... Αυτή είναι κυρίως η "δουλειά¨των συγχωρδιών στην σύγχρονη μουσική... Το καλό του άν παίζεις πιάνο η κιθάρα με δάκτυλα είναι ότι μπορείς να παίζεις συγχορδίες και μελωδίες ταυτόχρονα σε αντίθεση με το να παίζεις με πέννα. Δεν επιλέγεις το αν θα μάθεις η όχι συγχορδίες. Αλλά χρειάζεται να έχεις κάποια επαφή με το όργανο, να το δουλέψεις μέχρι να φτάσεις να παίζεις και συγχορδίες, να μάθεις τί είναι, πως φτιάχνονται κλπ κλπ... Κανείς δεν θα σου δώσει να καταλάβεις τι ακριβώς ειναι η συγχορδία και πως ακριβώς χρησημοποιείται μέχρι να φτάσεις σε εκείνο το σημείο που και ο δασκαλός σου θα σε βοηθήσει αλλά θα καταλάβεις και μόνη σου... (αν κάνεις θεωρητικά οι συγχορδ΄΄ιες είναι μετά τις κλίμακες, έχεις κάνει κλίμακες?)
    purplebutterfly
    06.12.2007, 12:16
    αρχιζω και καταλαβαινω σιγα.....το θεμα ειναι πως ου φαινεται δυσκολο να παιζεις συγχορδια με δαχτυλα!
    μα πως γινεται?
    απο κλιμακες εχω μαθει μονο του ΝΤΟ, του ΜΙ και του ΣΟΛ!τα κανω λιγακι ανακατωμενα οπως βλεπεις.........το θεμα ειναι οτι προσπαθω να ξεχωρισω μες το μυαλο μου την υλη που χρειαζεται να μαθω ωσπου να φτασω σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο μα δεν τα καταφερνω!
    δηλαδη η σειρα που πρεπει να τα μαθεις ειναι πρωτα νοτες μετα κλιμακες και μετα συγχορδιες?
    η δεν παιζει ρολο η σειρα?
    JaNick
    06.12.2007, 13:08
    Εχεις μπερδευτεί λίγο εδώ... Βασικά η σειρά που αναφέρεις έχει νόημα στα θεωρητικά μαθήματα... Οι μικρές τάξεις της θεωρίας είναι χωρισμένες στα 3... Στην α θεωρία μαθαίνεις τα σύμβολα των φθόγγων, αξίες, αλλιώσεις, κλπ. κλπ.. Την β σε βάζουν πιο πολύ στο νόημα μαθαίνοντας τον θεμέλιο λίθο της δυτικής μουσικής, την κλίμακα...Στην γ ολοκληρώνεται η θεωρία των κλιμάκων εισάγεται η έννοια του διαστήματος και της συγχορδίας...
    Πάντως όσον αφορά το όργανό σου μπορεί σε ένα κομμάτι να παίζεις άλλωτε συγχορδίες και άλλωτε νότες...Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας...Τι να σου πώ αλλο...
    johnnyguitar
    06.12.2007, 20:26
    Βασικα,μην κολλας σε λεπτομερειες.Τα πραματα ειναι απλα!Η μελωδια στη μουσικη δεν ειναι μαυρες τελειες σε πενταγραμμο.Ειναι μια ηχητικη συνεχεια που ακουγεται ομορφα ή εστω ανεκτα στα αυτια μας.Οι διαφορες τεχνικες και οποιες θεωριες απλα μας βοηθουν να παιξουμε τη μελωδια μας.Για να μι σε μπερδευω,αν παρεις μια παρτιτουρα πιανου για ενα κομματι των Πυξ Λαξ(η πιο απλη μουσικη που μου ηρθε)θα δεις 2 μερη(αριστερο και δεξι χερι).Το αριστερο χερι ειναι οι συγχορδιες του κομματιου και το δεξι η μελωδια που ειναι ουσιαστικα η φωνη.Σκεψου οτι οι ρυθμικη κιθαρα ειτε με αρπισματα ή strumming μαζι με μπασο τυμπανα και το αριστερο χερι στα πληκτρα ειναι οι βασεις που πατανε τα σολο οργανα-κιθαρα,πληκτρα δεξι χερι,φωνη κτλ.Τα λεω λιγο απλα και φυσικα δεν ισχυουν σε ολο το ευρος της μουσικης,αλλα θελω να καταλαβεις πως καθε οργανο και καθε τεχνικη σε αυτο το οργανο εχει την ιδιαιτερη σημασια του στο κομματι.Αν πεις με τι σχεδιαζεις να ασχοληθεις συγκεκριμενα στη μουσικη σου πορεια μπορω να σου πω μια αποψη για το που να δωσεις πιο μεγαλη βαση!!!
    konstantinadask
    06.12.2007, 22:27
    Όταν θες να παίξεις απλά ένα κομμάτι που σου αρέσει για να νιώσεις τη μελωδία του και να "ευχαριστηθείς" το κομμάτι όπως είναι παίζεις νότα-νότα όπως λες εσύ, δηλαδή τη μελωδία. Τις συγχορδίες (που κ αυτές νότες είναι βέβαια) τις χρησιμοποιείς κυρίως όταν θες να συνοδεύσεις τη φωνή σου, όταν θες δηλαδή να παίξεις ένα κομμάτι ενώ τραγουδάς.Όσον αφορά στην πένα κ στα δάχτυλα, αν θες τη συμβουλη μου, μάθε να παίζεις κ με δάχτυλα!Σου δίνει απεριόριστες δυνατότητες η ίδια η κατασκευή των δαχτύλων σου σε σχέση με ένα πλήκτρο που θα κρατάς και απλά θα αποτελεί προέκταση τους!
    AlkisKakaliagos
    07.12.2007, 13:43
    Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.'Ενας τραγουδιστής τραγουδά ένα τραγούδι και τον συνοδεύει μια κιθάρα η ένα πιάνο.Ο τραγουδιστής τραγουδά μόνο τις νότες του τραγουδιού δηλαδή την μελωδία, και το συνοδευτικό όργανο πλουτίζει το άκουσμα με συγχορδίες (περισσότερες από δύο νότες αποτελούν μια συγχορδία) που ταιριάζουν στις νότες της μελωδίας, ρυθμικά η και όχι.Αν παίζει ένας μόνος του πιάνο η κιθάρα,τότε οι πιο ψηλές νότες ( όπως βλέπουμε την παρτιτούρα) είναι η μελωδία και όλες οι κάθετες αποτελούν τις συγχορδίες.)'Ενας καλός μουσικός πιάνου η κιθάρας μπορεί να παίζει μελωδία και συγχορδίες ταυτόχρονα.
    'Αλκης Κακαλιάγκος
    www.kakaliagos.gr
    purplebutterfly
    08.12.2007, 12:56
    μου φαινεται πως αρχιζω και καταλαβαινω!
    η κυρια διαφορα λοιπον ειναι οτι αν συνοδευεις το τραγουδι με τη φωνη σου ειναι προτιμοτερες οι συγχορδιες!
    εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι να παιζω τραγουδια απο ροκ συγκροτηματα...οποτε οι συγχορδιες θα μου ειναι πιο απαραιτητες απο οτι φαινεται....!!!!απλως μου φαινεται δυσκολη η εναλλαγη συγχορδιων.υπαρχουν ασκησεις για αυτο?
    konstantinadask
    08.12.2007, 19:13
    Πολλή εξάσκηση κοπελιά μόνο στο αριστερό.Και όταν στην αλλαγή συγχορδίας υπάρχουν κοινές νότες φρόντισε να τις κρατάς ώστε να γίνει πιο εύκολη η αλλαγή. Π.χ. αν από λα μινόρε πας σε ντο ματζόρε, οι 2 νότες είναι κοινές στο αριστερό, μόνο τη μία αλλάζεις. Βρες απλά δακτυλοθεσία που να σε διευκολύνει!
    deathminor88
    08.12.2007, 21:10
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 08-12-2007 στις 12:56 έγραψε...

    μου φαινεται πως αρχιζω και καταλαβαινω!
    η κυρια διαφορα λοιπον ειναι οτι αν συνοδευεις το τραγουδι με τη φωνη σου ειναι προτιμοτερες οι συγχορδιες!
    εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι να παιζω τραγουδια απο ροκ συγκροτηματα...οποτε οι συγχορδιες θα μου ειναι πιο απαραιτητες απο οτι φαινεται....!!!!απλως μου φαινεται δυσκολη η εναλλαγη συγχορδιων.υπαρχουν ασκησεις για αυτο?



    Μα άν θες να παίξεις ροκ μουσική γιατί μαθαίνεις κιθάρα με δάχτυλα?
    purplebutterfly
    08.12.2007, 23:36
    giati etsi mou mathainei i kathigitria sta idiaitera.........
    etsi exei mathei auti kai etsi mou leei na paizo ki ego.....
    prepei na stamatiso?den voithaei i ekmathisi me ta daxtila?
    konstantinadask
    09.12.2007, 11:12
    Βοηθάει και θα το δεις κ μόνη σου αργότερα όταν θα μπεις στη διαδικασία να θες να παίξεις μελωδίες αλλά πολυφωνικά. Απλά πες στην καθηγήτριά σου να σου μάθει ΚΑΙ συγχορδίες. Τι πάει να πει έτσι έμαθε εκείνη; Δεν υπάρχει δάσκαλος που να μην ξέρει συγχορδίες. Πίεσέ την λοιπόν να σου μάθει αφού θέλεις!
    deathminor88
    09.12.2007, 13:16
    Δεν είναι ότι δεν βοηθάει αλλά μάλλον σου μαθαίνει κλασσική κιθάρα. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω... Για ροκ μουσική, όχι ότι είοναι αχρείαστα τα δάχτυλα, απλά παίζει κανείς μ,ε πένα. Συνήθως δηλαδή...
    konstantinadask
    09.12.2007, 22:39
    Ναι,οκ. Πολλοι παιζαν κ με δαχτυλα κ με πενα. Πιστεύω οτι αν ασχολεισαι πολυ καλο ειναι να ξερεις ολες τις τεχνικές κ να μαθαίνεις όσο το δυνατόν περισσότερα.
    deathminor88
    10.12.2007, 00:08
    Και εγώ συμφωνώ με την konstantinadask, αλλά είναι λίγο αντιφατικό να θες να μάθεις (η εκφραση που θα χρησημοποιήσω δεν είναι ακριβώς σωστή) σύγχρονη (ροκ) μουσικη και να σου μαθαίνει κλασσική κιθάρα. Εκτός και αν κάνεις ακουστική και αφου βελτιωθείς πάνω στην κιθάρα σου μάθει αργότερα πένα. Με έχεις μπερδέψει λίγο στα αν κάνεις κλασσική κιθάρα (όπως αν πηγενες σε ένα κλασσικό ωδείο) η ακουστική που μαθαίνεις με δάχτυλα...