ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Τι όργανο θα μάθεις παιδί μου;

    analystis
    10.12.2007, 12:43
    Τα τελευταία χρόνια, ίσως όχι και λίγα, έχει γίνει must για τους γονείς να στέλνουν τα παιδιά τους στο ωδείο από την ηλικία των επτά ή οκτώ ή και ακόμα μικρότερα. Εκεί, επιλέγουν κάποιο όργανο, κατά κανόνα πιάνο ή κιθάρα και τα πλακώνουν και στις θεωρίες, στα σολφέζ κλπ, με αποτέλεσμα πολλά από αυτά να πήζουν, να σιχαίνονται το καταναγκαστικό του πράγματος αλλά και κάποια να μην αντιδρούν για να μην κακοκαρδίσουν τους γονείς που έχουν όνειρα για τα καμάρια τους μήπως και τα δουν σολίστ. Βέβαια, όταν πας να ρωτήσεις στο ωδείο πως πηγαίνει ο κανακάρης, η απάντηση είναι δεδομένη: "Έχει πολύ ταλέντο (έστω κι αν ακόμα δεν έχει μάθει το Ντο), λίγη δουλίτσα περισσότερο μόνο..." (είμαστε για να χάνουμε πελάτες, μέρες που είναι;)
    Αγαπητιοί φίλοι, οι απόψεις μου στο ζήτημα έχουν ως εξής: ΔΕΝ κάνουν ΟΛΟΙ για ΟΛΑ. ΔΕΝ γίνεται να γίνουν όλοι μουσικοί και οργανοπαίχτες όπως δεν μπορούν να γίνουν όλοι πρωταθλητές (μπορούν όμως όλοι να γυμνάζονται) ή οτιδήποτε προϋποθέτει ταλέντο, που είναι η μαγιά, διότι το υπόλοιπο φτιάχνεται μόνο με δουλειά. Αν το παιδί έχει όντως ταλέντο, αν είναι να γίνει Σγούρος ή Καβάκος, τότε ΟΚ πλάκωσέ το στα ωδεία και σίγουρα θα την καταβρίσκει. Αλλά κλύσμα η μουσική σε επίπεδο εκμάθησής της και αναπαραγωγής της δεν γίνεται. Αυτό που για μένα πρέπει να γίνεται, είναι η δημιουργία σωστών και καταρτισμένων ακροατών της μουσικής, μέσω σωστής και χωρίς πίεση, χαλαρής εκπαίδευσης. Τη μουσική τη ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ να την ΑΚΟΥΜΕ, από τα πολύ μικρά μας χρόνια. Κάθε είδος μουσικής μπορεί να μας προσφέρει στιγμές απόλαυσης αρκεί να ξέρουμε να την ακούσουμε και να κατανοήσουμε το γενικότερο πλαίσιο απ' όπου προέρχεται. Πως γίνεται το οξύμωρο, τόσα παιδιά να πηγαίνουν στα ωδεία και μεγαλώνοντας να ακούνε σκυλάδικα ενώ να έχουν άρνηση για κλασική, τζαζ και άλλα είδη που προσφέρουν πραγματική μουσική απόλαυση;
    --Elena--
    10.12.2007, 13:25
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!Εγώ ευτυχώς δεν είχα να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο!Αρχικά,η αδερφή μου (Katerina22) όταν ήταν μόλις 4 ετών..ζήτησε από τη νονά της ένα μικρό πιανάκι!!!Εκείνη της το πήρε....και μετά κόλλησε!!!Σε ηλικία 5 ετών,αγοράσαμε πιάνο και πραγματικά το λάτρεψε!!!
    Εγώ πάλι...γεννήθηκα με πιάνο στο σπίτι..Βλέπετε έχω 6 χρόνια διαφοράς με την αδερφή μου..Και αυτονόητο ήταν να θέλω να αρχίσω κι εγώ!!Το πιάνο το λατρεύω..Μπορώ να κάθομαι ώρες και να παίζω...είτε κλασικά κομμάτια,είτε κάποιο που άκουσα στο ραδιόφωνο,είτε δικά μου...
    Η μουσική είναι το μονοπάτι που σε οδηγεί σε έναν καλύτερο κόσμο...ένα κόσμο γεμάτο αγάπη...
    Είναι λάθος των γονιών να πιέζουν τα παιδιά τους να ξεκινήσουν κάποιο μουσικό όργανο,γιατί αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να το βαρεθούν και να το παρατήσουν!!Γι' αυτό...όποτε αισθανθεί ο καθένας μας την ανάγκη να μάθει κάποιο όργανο..πρέπει να το κάνει!!!

    Φιλάκια!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 10-12-2007 15:46 ]


    Brokenchord
    10.12.2007, 13:26

    Εμένα μου λες !!!

    delta66
    10.12.2007, 19:09
    Το οτι οι γονεις θελουν τα παιδια τους να μαθουν μουσικη, εγω το βλεπω πολυ θετικο.
    Ειναι ενα πρωτο δειγμα οτι παμε να ξεφυγουμε απο το τελμα της αμορφοσιας που χτυπαει χρονια μη πω αιωνες τωρα τη ρατσα μας.
    Τα αρχαια χρονια η μουσικη και η γυμναστικη ηταν υποχρεωτικα μαθηματα στη μορφωση των νεων.
    Η Μουσικη εκτος απο διασκeδαση ή σπουδη ειναι και μεσο πνευματικης ισοροπιας και σωστης σκεψης.
    Στο οτι τα παιδια την μισουνε (τη διδασκαλεια και οχι τη μουσικη), δεν φταινε ουτε τα παιδια, ουτε οι γονεις, ουτε η μουσικη.
    Φταινε αυτοι που τους μαθαινουν (ειτε ωδεια ειτε ιδιαιτερα) γιατι οπως αναφερθηκε το μονο που κοιτανε ειναι το κερδος (υπαρχουν και εξαιρεσεις).

    Οσο για τα παιδια που δεν εχουν ταλεντο, δεν πρεπει να αποκλειονται απο την διδασκαλεια της μουσικης.
    Μπορουν να κανουν μεχρι ενα σημειο μαθηματα μουσικης και να αποκτησουν ετσι καλυτερη αποψη και να γινουν σωστοι και καταρτισμενοι ακροατες της μουσικης οπως αναφερθηκε απο τον φιλο analystis.

    dEpAS
    11.12.2007, 15:14
    Τελικά,το τελικό πόρισμα είναι ότι η μουσική δν είναι ένα πτυχίο που πρέπει να πάρουν τα παιδιά(κατι σάν τα αγγλικά!!!)και να δίνουν οι γονείς χιλιάδες ευρώ μόνο και μόνο γιατί έτσι πιστεύουν!!!!
    Κατα την άποψη μου όλα τα παιδιά πρέπει να αποφασίζουν και να ξεκινάνε απο μόνα τους μουσική,γιατί το νιώθουν και το ζητάν οι ίδιοι.....και όχι για επιθυμία τν γονιών....
    Εγώ μέχρι τα δώδεκα τους παρακαλούσα αλλα δυστυχώς δν με γράφαν.....
    Όταν όμως επιτέλους το καταλάβανε και με στείλανε,ΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΆΛΛΑΞΑΝ ΕΝΤΕΛΩς...

    Άρα,η μουσική δν είναι ούτε παιχνίδι ωστε να περνάς την ώρα σου,ούτε για χαβαλέ....
    Ο καθένας πρέπει να ζεί για την μουσική και να την καθιερώσει ώς τρόπο ζωής ωστε τελικά να λέμε οτι όντως αξιζε που στείλαμε το παιδι μας στο ωδείο........

    ΤΙ ΛΕΤΕ????

    cobal
    11.12.2007, 16:52
    Θυμαμαι που ο πατερας μου ηθελε να μαθω μπουζουκι η ακορντεον και εγω τον παρακαλουσα κλαιγοντας να μου παρει τυμπανα αλλα δεν ηθελε να ακουσει κουβεντα. Ετσι και εγω γραφτηκα κρυφα σε ωδειο και τα πηρα μονος μου και απο τοτε οποτε παιζω σε διαφορες εκδηλωσεις τον βλεπω να καμαρωνει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 11-12-2007 16:55 ]


    --Elena--
    11.12.2007, 18:03
    Τουλάχιστον δικαιώθηκες!!!!!
    Tommymoto
    04.04.2008, 10:40
    Παρακαλαγα τους γονείς μου να μου πάρουν κιθάρα από τα 10 μέχρι τα 15 επειδή όμως ότι και αν έκανα μετά από λίγο καιρό το παράταγα άκουγα το ίδιο συνεχεία: όχι γιατί θα παίξεις λίγο και μετά θα την παρατήσεις και αυτή. Αυτή τους η απάντηση με έκανε να λατρέψω στην κυριολεξία την κιθάρα και όταν μου αγόρασαν τελικά μετά από 5 χρονιά καθημερινού αγώνα δεν σταμάτησα ποτέ να παίζω μέχρι σήμερα .... ούτε μια μέρα...
    VOICETEACHER
    10.04.2008, 11:14
    Μικρη γυρω στα 11 ,επιασα στα χερια μου την κιθαρα του μπαμπα μου,και αρχισα να γκρατζουνιζω,καθοτι ειχα οικογενειακεs μουσικεs καταβολεs..Στα 15 ειχα την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα με 40αρη ενισχυτη!Η γειτονια ταχαι παιξει απο τον θορυβο....και τοτε κοριτσι να παιζει ηλεκτρικη....αδιανοητο.Παντωs μπορει να μην εγινα βιρτουοζα ,αλλα ημουν περιζητητη στιs παρεεs,μια που τραγουδουσα πολυ καλα.Με μια κιθαρα μετρια και πολυ καλη φωνη,ποτε δεν μενειsμονοs-η,και βγαζειsκαι μεροκαματο!
    darbukaboy
    10.04.2008, 13:27
    Ειμαι κι εγω ενα απο τα παιδακια που γεννηθηκαν μεσα σε μουσικο σοϊ.Παπππους ψαλτης,μπαμπας επιδοξος κλαρινιστας,θειοι και ξαδερφια με κιθαρες και πιανα.Οποτε οπως καταλαβαινετε ειχα το ακουσμα(και περισσοτερο το παραδοσιακο)απο την κουνια!!!Η πρωτη επαφη ηταν με τα κρουστα(οτι τυχαινε).Καποια στιγμη ο πατερας μου μ'εσπρωξε να μαθω φλογερα με απωτερο σκοπο το κλαρινο.Δε λεω σαν ακουσμα μου αρεσε και μ'αρεσει παρα πολυ αλλα τελικα δεν ειναι αυτο που μ'εκφραζει απολυτα.Ετσι η προσπαθεια ειχε αδοξο τελος.Κατεληξα λοιπον στα παραδοσιακα κρουστα και οπως και στην περιπτωση του φιλου cobal αξιωθηκα να παιξω στο μουσειο ελληνικων λαϊκων παραδοσιακων μουσικων οργανων και να με καμαρωνει ο πατερας μου!!!Γι'αυτο λοιπον καλο ειναι να σπρωχνουν οι γονεις τα παιδια τους προς τη μουσικη αλλα να ειναι προετοιμασμενοι οτι αυτα μπορει να αλλα ξουν πολλες προτιμησεις μεχρι να καταληξουν σ'αυτο που τους ταιριαζει.