ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Δίλημμα για αγορά κλασσικού πιάνου.

    airamtv
    10.12.2007, 21:42
    Θέλω να αγοράσω κλασσικό πιάνο!!!!!Είμαι ανάμεσα σε ένα Boston(UP-126E BP 9900 EUROS) και σε ένα Yamaha(U-3S PROFESSIONAL).Τί μου προτείνετε?????
    vero
    10.12.2007, 22:04
    giati eisai anamesa se auta ta duo????
    apla thelw na mathw plhroforiaka gt tha agorasw kai egw alla ap oti to vlepw tha agorasw hlektroniko....
    airamtv
    11.12.2007, 15:43
    ki egw hlectronico exw!!!!alla kanw arketa xronia piano kai dn mporw na apoktisw texniki m auto.gia ta sigekrimena montela,auta mou proteinan.....
    deathminor88
    11.12.2007, 16:02
    Και εγώ ηλεκτρικό έχω... Κάνει τη δουλειά του και για τεχνική, και για μελέτη φυσικά, και είναι οτι πρεπει αν έχει κανείς πρόβλημα με τον ήχο... Όμως δεν συγκρίνεται με κλασσικό όχι στα πλήκτρα αλλά στον ήχο και την αίσθηση...!

    FORTE
    29.01.2008, 11:48
    Yamaha δαγκωτο παιδια,δε συγκρινεται!
    Bosey
    01.02.2008, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος FORTE στις 29-01-2008 στις 11:48 έγραψε...

    Yamaha δαγκωτο παιδια,δε συγκρινεται!



    Τα YAMAHA είναι καλά, όχι όμως καλύτερα (ΙΜΗΟ) από τα BOSTON, τα οποία αν δε το γνωρίζεις, σχεδιάζονται (ΔΕΝ κατασκευάζονται) από τη STEINWAY & SONS. Άρα, υπάρχει πίσω ένα μεγάλο όνομα που εγγυάται τη ποιότητα του οργάνου.

    Από επαγγελματία χορδιστή (και όχι μόνο έναν) έμαθα ότι η ΥΑΜΑΗΑ έχει ίσως το καλύτερο και πιο οργανωμένο service στην αγορά (ιδιαίτερα στην Ελληνική χαοτική αγορά). ΟΜΩΣ, πόσο συχνά (αν ποτέ) θα χρειαστεί να αλλαχθεί ένα πλήκτρο ή κάποιο άλλο εξάρτημα σε κάποιο καινούργιο πιάνο (έστω και κινέζικης ποιότητας)??? Σπάνια έως ποτέ, και πιθανόν να χρειαστεί service όταν περάσουν 30-40 χρόνια ή αν υπάρχει κάποιο εργοστασιακό ελάττωμα ή το πιάνο έχει εκτεθεί σε υγρασία (γενικά σε αντίξοες συνθήκες).

    Στο σημαντικό θέμα του ήχου (ηχοχρώματος) τα YAMAHA δεν έχουν και πολλά θετικά να επιδείξουν σε σχέση με τα γερμανικά πιάνα (ή ακόμη και σε σχέση με τα γαλλικά ή αγγλικά).

    Τα γερμανικά πιάνα (όπως Bechstein, Steinweg, Zimmerman, Pfeiffer, Seiler, κ.α.) είναι κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα πιάνα για κλασσική μουσική (και όχι μόνο).




    Crocodile
    02.02.2008, 16:16
    Τα πιάνα με τον πιο συμπαθητικό ήχο εξ όσων έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα είναι τα Samick. Αυτό απηχεί βέβαια την προσωπική μου άποψη και πολύ πιθανόν να μη συμφωνούν πολλοί μαζί μου. Κατασκευάζονται στην Ιαπωνία, ενώ οι τιμές τους δεν είναι ιδιαίτερα υψήλες.
    dirtylook
    28.04.2008, 12:15

    airamtv, πρεπει να σου πω οτι ο ηχος του φυσικου πιανου ειναι ασυγκριτα καλυτερος απο του αποιουδηποτε ηλεκτρονικου πιανου, synth.,κλπ. Επιπλεον μπορεις να δουλεψεις το θεμα του ηχου σου,πραγμα με το οποιο δεν μπορεις να πειραματιστεις σε ηλ.πιανο(εννοω βαθος χροια κλπ) Κατα τα αλλα βασικο στοιχειο για να απαντησω στην ερωτηση σου ειναι ο σκοπος για τον οποιο θελεις καποιο απο τα 2 μουσ οργανα. Παντως αν ενδιαφερεσαι για να ασχοληθεις επαγγελματικα με το πιανο, και να σπουδασεις πανω σε αυτο, η επιλογη ειναι ξεκαθαρη... yamaha u3s.... ωστοσο πολυ καλο πιανο ειναι και το ΥAMAHA U1 PROFESIONAL....


    thaliey
    28.04.2008, 16:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 01-02-2008 στις 16:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος FORTE στις 29-01-2008 στις 11:48 έγραψε...

    Yamaha δαγκωτο παιδια,δε συγκρινεται!



    Τα YAMAHA είναι καλά, όχι όμως καλύτερα (ΙΜΗΟ) από τα BOSTON, τα οποία αν δε το γνωρίζεις, σχεδιάζονται (ΔΕΝ κατασκευάζονται) από τη STEINWAY & SONS. Άρα, υπάρχει πίσω ένα μεγάλο όνομα που εγγυάται τη ποιότητα του οργάνου.

    Από επαγγελματία χορδιστή (και όχι μόνο έναν) έμαθα ότι η ΥΑΜΑΗΑ έχει ίσως το καλύτερο και πιο οργανωμένο service στην αγορά (ιδιαίτερα στην Ελληνική χαοτική αγορά). ΟΜΩΣ, πόσο συχνά (αν ποτέ) θα χρειαστεί να αλλαχθεί ένα πλήκτρο ή κάποιο άλλο εξάρτημα σε κάποιο καινούργιο πιάνο (έστω και κινέζικης ποιότητας)??? Σπάνια έως ποτέ, και πιθανόν να χρειαστεί service όταν περάσουν 30-40 χρόνια ή αν υπάρχει κάποιο εργοστασιακό ελάττωμα ή το πιάνο έχει εκτεθεί σε υγρασία (γενικά σε αντίξοες συνθήκες).

    Στο σημαντικό θέμα του ήχου (ηχοχρώματος) τα YAMAHA δεν έχουν και πολλά θετικά να επιδείξουν σε σχέση με τα γερμανικά πιάνα (ή ακόμη και σε σχέση με τα γαλλικά ή αγγλικά).

    Τα γερμανικά πιάνα (όπως Bechstein, Steinweg, Zimmerman, Pfeiffer, Seiler, κ.α.) είναι κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα πιάνα για κλασσική μουσική (και όχι μόνο).





    s ayta t duo k ego boston leo...an k prosopika psifizo t rosika piana apo klassika t lyrika px t opoio exo k vgike poly kalo apo ilektrika technics!!!!!


    pkarpathakis
    30.04.2008, 15:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 02-02-2008 στις 16:16 έγραψε...

    Τα πιάνα με τον πιο συμπαθητικό ήχο εξ όσων έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα είναι τα Samick. Αυτό απηχεί βέβαια την προσωπική μου άποψη και πολύ πιθανόν να μη συμφωνούν πολλοί μαζί μου. Κατασκευάζονται στην Ιαπωνία, ενώ οι τιμές τους δεν είναι ιδιαίτερα υψήλες.

    Τα Samick Κατασκευάζονται στην Κινα απο το 1993 και μετά και όχι στην Ιαπωνία γι'αυτό και οι τιμές τους καθώς και η ποιότητά τους είναι τοσο κακή. Τα γνήσια Ιαπωνικά πιάνα έχουν περίπου 6000ευρώ και όχι 2000ευρώ όπως τα Samick.

     

    Πέτρος Καρπαθάκης

    Καθηγητής Πιάνου-τεχνικός


    AlkisKakaliagos
    18.07.2008, 12:52

    Παράθεση:

    Το μέλος airamtv στις 10-12-2007 στις 21:42 έγραψε...

    Θέλω να αγοράσω κλασσικό πιάνο!!!!!Είμαι ανάμεσα σε ένα Boston(UP-126E BP 9900 EUROS) και σε ένα Yamaha(U-3S PROFESSIONAL).Τί μου προτείνετε?????

    Προτίμησε PETROF πολύ ποιότητα,είναι γνήσια και ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ μπορείς να τα δεις στο www.petrof.gr 


    MirsiniManou
    19.07.2008, 12:56

    Αν εισαι αρχαριος προτιμησε ενα sejoung κορεατικο!Στην οικονομικη του κατηγορια ειναι το καλυτερο!Αν ,απο την αλλη ,ψαχνεις τον ηχο σου τοτε γερμανικο χωρις σκεψη


    emmanuella
    20.07.2008, 00:08

    Yamaha δαγκωτό ! Τα καλύτερα πιάνα...! Κι εγώ τέτοιο έχω ! Πολύ καλό !

    Αν και εμένα μου την κάναμε όταν το αγόρασα γιατί κάθε νότα είναι ένα τόνο πανω...δλδ παίζεις ντο και ακούγεται ρε..τουλαχιστόν έχω κάνει καλό κούρδισμα !


    AlkisKakaliagos
    20.07.2008, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 20-07-2008 στις 00:08 έγραψε...

    Yamaha δαγκωτό ! Τα καλύτερα πιάνα...! Κι εγώ τέτοιο έχω ! Πολύ καλό !

    Αν και εμένα μου την κάναμε όταν το αγόρασα γιατί κάθε νότα είναι ένα τόνο πανω...δλδ παίζεις ντο και ακούγεται ρε..τουλαχιστόν έχω κάνει καλό κούρδισμα !



    Μικρή και ...αθώα emmanuella ΄μάλλον μας δουλεύεις.Δεν είναι δυνατόν να έχεις πιάνο κουρδισμένο ένα τόνο πάνω και να χρησιμοποιείς την έκφραση δαγκωτό.Μου δίνεις την εντύπωση οτι έχεις μαύρα μεσάνυχτα περί πιάνου.Μόνο η ηλικία σου μπορεί να συγχωρέσει αυτή σου την άγνοια περί πιάνου.


    sdasda
    21.07.2008, 13:32

    Καλισπερα!

    λοιπον κοιτα να δεις τωρα τι γινεται...

    το δικο μου πιανο εινα PETROF το ειχα παρει πριν απο 24 χρονια και ηταν απο τα τελευταια καλα ...πολυ καλα πιανα που κτασκευαζονταν τοτε στιν Τσεχοσλοβακια...τοτε...

    τωρα ομως η τσεχια δεν ξερω τι πιανα κατασκευαζει...θα ηθελα πολυ να αγορασω πιανο με ουρα,αλλα δεν ξερω ποια μαρκα να προτιμισω...τα petrof ηταν ασυναγονιστα...καλος ηχοσ και τελεια για μελετη,βαρυ πληκτρο που δυναμωνε τους μυς.

    τα yamaha δεν τα ξερω,εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι...

    τα young chang δεν λεω τα καινουρια που βγαινουν τωρα ειναι ποοολυ σκληρα και κουραστικα πιανα...αλλα οταν ειχα παρει το διπλωμα μου που μελετουσα στο ωδειο σε τετοιο πιανο με ουρα...δεν θα το προτειμουσα και για αγορα.

    εχει κανεις να προτεινει τιποτε αλλο?? παραθετοντας και επιχειριματα παιδια..αλλιως πως θα μαθουμε τι κα πως για το καθε πιανο..!

     

    ευχαρστωωωω@!{#emotions_dlg.whistling}


    AlkisKakaliagos
    22.07.2008, 08:06

    Παράθεση:

    Το μέλος sdasda στις 21-07-2008 στις 13:32 έγραψε...

    Καλισπερα!

    λοιπον κοιτα να δεις τωρα τι γινεται...

    το δικο μου πιανο εινα PETROF το ειχα παρει πριν απο 24 χρονια και ηταν απο τα τελευταια καλα ...πολυ καλα πιανα που κτασκευαζονταν τοτε στιν Τσεχοσλοβακια...τοτε...

    τωρα ομως η τσεχια δεν ξερω τι πιανα κατασκευαζει...θα ηθελα πολυ να αγορασω πιανο με ουρα,αλλα δεν ξερω ποια μαρκα να προτιμισω...τα petrof ηταν ασυναγονιστα...καλος ηχοσ και τελεια για μελετη,βαρυ πληκτρο που δυναμωνε τους μυς.

    τα yamaha δεν τα ξερω,εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι...

    τα young chang δεν λεω τα καινουρια που βγαινουν τωρα ειναι ποοολυ σκληρα και κουραστικα πιανα...αλλα οταν ειχα παρει το διπλωμα μου που μελετουσα στο ωδειο σε τετοιο πιανο με ουρα...δεν θα το προτειμουσα και για αγορα.

    εχει κανεις να προτεινει τιποτε αλλο?? παραθετοντας και επιχειριματα παιδια..αλλιως πως θα μαθουμε τι κα πως για το καθε πιανο..!

     

    ευχαρστωωωω@!{#emotions_dlg.whistling}



    Κανένα εργοστάσιο στον κόσμο και μάλιστα με ιστορία αιώνων ,(Petrof από 1864),κάποια στιγμή να σταματά να βγάζει καλά πιάνα και ξεκινά να παράγει μπαχατέλες.Συνήθως κάτι τέτοια διαδίδονται από εμπορικά ανταγωνιστικά κυκλώματα.Είναι πολύ εύκολο να βρεις μιά έκθεση πιάνων Petrof σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη μέσω Google και να πας να τα παίξεις.Ολα σου τα διλήμματα θα εξαφανιστούν.Πρόκειται για ένα γνήσιο Ευρωπαικό πιάνο  με πολύ υψηλά στάνταρ ποιότητας είτε όρθιο είτε ουρά.Το μόνο του ελάττωμα ειναι η αρκετά ακριβώτερη τιμή από τα πιάνα της Απω Ανατολής.Φταίει η Ευρωπαική καταγωγή του.


    AlkisKakaliagos
    22.07.2008, 08:11

    Κανένα εργοστάσιο στον κόσμο και μάλιστα με ιστορία αιώνων ,(Petrof από 1864),κάποια στιγμή να σταματά να βγάζει καλά πιάνα και ξεκινά να παράγει μπαχατέλες.Συνήθως κάτι τέτοια διαδίδονται από εμπορικά ανταγωνιστικά κυκλώματα.Είναι πολύ εύκολο να βρεις μιά έκθεση πιάνων Petrof σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη μέσω Google και να πας να τα παίξεις.Ολα σου τα διλήμματα θα εξαφανιστούν.Πρόκειται για ένα γνήσιο Ευρωπαικό πιάνο  με πολύ υψηλά στάνταρ ποιότητας είτε όρθιο είτε ουρά.Το μόνο του ελάττωμα ειναι η αρκετά ακριβώτερη τιμή από τα πιάνα της Απω Ανατολής.Φταίει η Ευρωπαική καταγωγή του.


    john1987
    04.08.2008, 01:43

    Παιδια θα ηθελα τη συμβουλη σας πανω σε αγορα κλασικου πιανου.

    Διαθετω 5-6 χιλιαδες ευρω για να αγορασω ενα πιανο.Δοκιμασα το U1 proffesional της Yamaha(κατι λιγοτερο απο 5.000) καινουργιο,και δε μου αφησε καλες εντυπωσεις.Θεωρω οτι το ηχοχρωμα του ειναι χαμηλης ποιοτητας,και θα ηθελα λιγο πιο ογκωδη ηχο.

    Επισης θελω να τσεκαρω ορισμενα μεταχειρισμενα πιανα,γιατι σε αυτα τα λεφτα καινουργιο της προκοπης δεν παιζει να βρω απο οτι καταλαβα.

    Εσεις τι λετε?Εχετε να μου προτεινετε συγκεκριμενους οικους,μαρκες κτλ?

    Θα ηθελα να τονισω οτι ειμαι μαθητης ανωτερας και το πιανο δεν το θελω μονο για μελετη (αλλιως μενω και με αυτο που εχω) αλλα θελω να ευχαριστιεμαι τον ηχο του!

    Επισης,θελω κατι που θα αγορασω να αξιζει γενικα,γιατι οντως μπορει σε αυτα τα λεφτα να πρεπει να πετυχεις "χρυση ευκαιρια" για βρεις κατι καλο.Περιμενω τις απαντησεις σας.


    jethroomi
    05.08.2008, 02:06

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 04-08-2008 στις 01:43 έγραψε...

    Παιδια θα ηθελα τη συμβουλη σας πανω σε αγορα κλασικου πιανου.

    Διαθετω 5-6 χιλιαδες ευρω για να αγορασω ενα πιανο.Δοκιμασα το U1 proffesional της Yamaha(κατι λιγοτερο απο 5.000) καινουργιο,και δε μου αφησε καλες εντυπωσεις.Θεωρω οτι το ηχοχρωμα του ειναι χαμηλης ποιοτητας,και θα ηθελα λιγο πιο ογκωδη ηχο.

    Επισης θελω να τσεκαρω ορισμενα μεταχειρισμενα πιανα,γιατι σε αυτα τα λεφτα καινουργιο της προκοπης δεν παιζει να βρω απο οτι καταλαβα.

    Εσεις τι λετε?Εχετε να μου προτεινετε συγκεκριμενους οικους,μαρκες κτλ?

    Θα ηθελα να τονισω οτι ειμαι μαθητης ανωτερας και το πιανο δεν το θελω μονο για μελετη (αλλιως μενω και με αυτο που εχω) αλλα θελω να ευχαριστιεμαι τον ηχο του!

    Επισης,θελω κατι που θα αγορασω να αξιζει γενικα,γιατι οντως μπορει σε αυτα τα λεφτα να πρεπει να πετυχεις "χρυση ευκαιρια" για βρεις κατι καλο.Περιμενω τις απαντησεις σας.



    Το U1 ειναι καταπληκτικο πιανο, αρκει να το βρεις. Ο Νακας κατα καιρους φερνει U1, μεταχειρισμενα αλλα απολυτως 'ανακαινισμενα'. Οσον αφορα για τον ογκο κλπ ειναι θεμα 'σχολης', αν εισαι (οποιος, οποια) της ρωσσικης σχολης δεν θα παιξεις με yamaha. Αν εισαι της γερμανικης 'σχολης' τοτε το U1 ειναι πολυ καλο, αριστο θα 'λεγα ( το επομενο σταδιο ειναι η ουρα).


    jethroomi
    05.08.2008, 02:11

    Παράθεση:

    Το μέλος AlkisKakaliagos στις 22-07-2008 στις 08:11 έγραψε...

    Κανένα εργοστάσιο στον κόσμο και μάλιστα με ιστορία αιώνων ,(Petrof από 1864),κάποια στιγμή να σταματά να βγάζει καλά πιάνα και ξεκινά να παράγει μπαχατέλες.Συνήθως κάτι τέτοια διαδίδονται από εμπορικά ανταγωνιστικά κυκλώματα.Είναι πολύ εύκολο να βρεις μιά έκθεση πιάνων Petrof σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη μέσω Google και να πας να τα παίξεις.Ολα σου τα διλήμματα θα εξαφανιστούν.Πρόκειται για ένα γνήσιο Ευρωπαικό πιάνο με πολύ υψηλά στάνταρ ποιότητας είτε όρθιο είτε ουρά.Το μόνο του ελάττωμα ειναι η αρκετά ακριβώτερη τιμή από τα πιάνα της Απω Ανατολής.Φταίει η Ευρωπαική καταγωγή του.



    Ενημερωτικα:

    Ο Alkis Kakaliagkos ηταν ο κημπορντιστας των OLYMPIANS.

    Γεια σου μεγαλε!