ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη

    Ψεύτικη φωνή;

    BAGRATION
    14.05.2008, 16:53

    Να με διορθώσω λίγο.....

    Δικαίως η Ηλιανα εκφράζει τις αντηρήσεις της στους όρους "θωρακική φωνή" "κεφαλική φωνή" κτλ......

    Η φωνή είναι ΜΙΑ.... προφανώς και δεν υπάρχουν τρόποι παραγωγής με το θώρακα η το κεφάλι.....

    Οι όροι αυτοί βγήκανε διότι κάποια θα σημασία έχουν, θα σκεφτεί κάποιος.....Ναι!!! Εχουν σημασία και έχουν να κάνουν με το πού αισθάνεται ο τραγουδιστής/τρια τις δονήσεις από τη φωνή του. Είναι καθαρά περιγραφή αίσθησης....

    Δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με τα αντηχεία, έχουν όμως σίγουρα να κάνουν με τη αίσθηση. Ο θώρακας για παράδειγμα δεν είναι αντηχείο..... Σίγουρα είναι περιοχή δονήσεων αλλά δεν μπορεί να ενυσχύσει σημαντικά τον ήχο, και να συνεισφερει αισθητά στο ακουστικό αποτέλσμα γιατί δεν είναι κουφιος(είναι "γεμάτος" με τα πνευμόνια, τη καρδιά...). Συνεπώς ό ορος θωρακική "φωνή", δεν μπορεί να αναφέρεται σε αντηχήσεις αλλά μόνο στην αίσθηση. (Εδώ με διορθώνω γιατί περιέγραψα "αντηχήσεις" πιο πάνω)

    Επήσης οι τρείς διαφορετικές αισθήσεις (που τις λέμε "φωνές") είναι απότελεσμα διαφορετικού μηχανισμού παραγωγής (μυικά, αναπνευστικά κτλ) από τον λάρυγγα. η Φωνη μπορεί να παραμένει μια αλλά ο μηχανισμός (και κατ επέκταση η αίθηση του) αλλάζει....Συνεπως η δευτερη ιδιότητα των όρων αυτών αναφέρεται στους διαφορετικούς μηχανισμούς παραγωγής της φωνής (αφού δεν χρησιμοποιούνται το ίδιο και οι ίδιες μυικές ομάδες κάθε φορα).Γιαυτό πιο σωστά είναι να ανφέρουμε τη λέξη "θέση" αντί για τη λέξη "φωνή"....

    Ακόμη ο όρος  τοποθέτηση δεν αναφέρεται η σχετίζεται απαραίτητα και πάντα με αυτούς τους όρους....


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 15-05-2008 01:48 ]


    thaliey
    15.05.2008, 08:59

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 15-05-2008 στις 06:53 έγραψε...

    Δεν ξέρω, εγώ έχω προβληματιστεί τόσο με όλες αυτές τις ορολογίες, πλέον, που σκέφτομαι είτε να παρατήσω τη φωνητική, είτε ν'αλλάξω δασκάλα (και μετά να παρατήσω τη φωνητική) ;ρ Μεγάλος πονοκέφαλος άρχισε να μου γίνεται κάτι που κάποτε ήταν sheer pleasure,,,,



    iliana moy min t paratas kai oi oroi xreiazontai kai an kati to theloume polu panta to petyxainoume k afou gia sen nai eyxarisisi sigoyra prepei n synexiseis k eti kapote tha petyxeis k siga siga ha mtheis k olo kai perissotera pano s ayto!!!


    StavmanR
    15.05.2008, 22:20

    Καταρχήν θα σπάσω την παράδοση της φαινόμενης παντογνωσίας και θα δηλώσω ότι δεν έχω ασχοληθεί με φωνητικά...{#emotions_dlg.blush}.

    Εντούτοις, δεν μπορώ να κατανοήσω το γιατί σε κάθε σχεδόν συζήτηση γίνεται τόσο μεγάλη διάκριση μεταξύ της "κανονικής" και της "ψεύτικης" φωνής. Μάλιστα, το εύρος της κανονικής φωνής, συχνά, αναφέρεται για να αναδείξει τη φωνητική ανωτερότητα: " έχω 3 ή 4 οκτάβες κανονική" που συνοδεύεται από ευγενικές περιαυτολογίες. Δηλαδή ο Μάλαμας που με το ζόρι τραγουδάει σε 1,5 είναι κακός τραγουδιστής;

    Από την άλλη, υπάρχουν τραγούδια που χρησιμοποιούν αποκλειστικά "ψεύτικη" φωνή. Θυμίζω το Staying Alive των Bee Gees, του οποίου η επιτυχία οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη συγκεκριμένη επιλογή τους. Ακόμα, στη Heavy Metal κανείς δεν αναφέρεται στις "κανονικές" φωνητικές ικανότητες πχ. του τραγουδιστή των Manowar, μιας και οι τσιρίδες του καταλαμβάνουν το 40-60% χρονικά του τραγουδιστικού μέρους... Ακόμα, στη δημοτική μουσική τα φαλτσέτα δίνουν και παίρνουν και είναι εκείνα που χρωματίζουν το κομμάτι, και το κάνουν σχεδόν αδύνατο στην απόδοση από άλλο καλλιτέχνη... Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται σε όλο το φάσμα της folk μουσικής (ειδικά της Ανατολής).

    Μήπως ψεύτικη και κανονική φωνή είναι απλώς δύο ορολογίες που χρησιμοποιούν στην μουσική ώστε να ταξινομήσουν και να οργανώσουν την τραγουδιστική τεχνοτροπία; Φανταστείτε την τραγουδίστρια των Cramberries ή ακόμα και τους Radiohead χωρίς "φαλτσέτα".

    Εξ' αρχής δήλωσα την αμάθειά μου στα θέματα φωνητικής και πιστεύω ότι θα έχω την κατανόησή σας.{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Υ.Γ. ααααα, ξέχασα να αναφέρω πώς το κόλλημα του να τραγουδάς ξερά "κανονικά" έχει περάσει πάρα πολύ στη σύγχρονη ελληνική μουσική, πράγμα που καταντά πολύ βαρετό και άχρωμο από ένα σημείο και μετά (προσωπική άποψη, επιδέχεται τοματοπόλεμου...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-05-2008 22:29 ]


    RoCkLiViN2
    15.05.2008, 23:40

    Θα συμφωνησω με την Ηλιανα, σχεδον σε ολα οσα ειπε, εκτος απο δυο πραγματα

    1ον : Υπαρχουν τραγουδιστες οι οποιοι εχουν σε κανονικη φωνη, εκταση 3-3.5 οκταβες. Ενδεικτικα αναφερω Robert Sweet(Stryper), Michael Kiske(Helloween) και Rob Halford(Judas Priest). Υπαρχει λογος η φωνη καποιου να υπερβει το οριο του τονου της ομιλιας, για λογους ερμηνιας.

    2ον : Ναι η "ψευτικη" φωνη ειναι πολλες φορες αδυναμη, αλλα με σωστη χρηση μπορει να ακουστει σαν κανονικη, σε ενταση.

    Υ.Γ.: Η Aguilera εχει καταπληκτικη φωνη, αλλα εγινε γνωστη λογω σωστης "προωθησης" (Εννοειται πως αξιζε να γινει γνωστη, απλα επελεξε τον ευκολο δρομο)

    Υ.Γ.2: Δεν χρειαζεται να γραφεις, Ηλιανα, προσπαθοντας να μη σπασεις τα αυγα. Απλα μην παρεξιγεις οτι γραφει ο καθενας και νομιζεις οτι σου επιτηθεται.{#emotions_dlg.beer}  


    christosuv
    16.05.2008, 00:52

    Εγώ πιστεύω πως η Mariah Carey είναι το δώρο στην ανθρωπότητα!!!!!!! βελούδινη φωνή. Τέλος!!


    StavmanR
    16.05.2008, 01:33

    Τα δώρα δίνονται δωρεάν. Το άλλο λέγεται συναλλαγή...{#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.whistling}


    freddieKrueger
    16.05.2008, 04:21

    Σκεφτομενος ολα αυτα που γραφονται εδω,κατεληξα στο εξης:Η πολλη θεωρια ειναι το ιδιο βλαβερη με την καθολου θεωρια.Η πραξη ειναι που μετρα,.Στην πραξη λοιπον,το θεμα ειναι απλο.Οι πνευμονες γεμιζουν ελαστικα με αερα οπως κανει ενα 'φυσερο'που αναρροφα αερα απο το περιβαλλον...Το 'ελαστικα' σηκωνει μεγαλη συζητηση...Για να γινει 'ελαστικα' λοιπον η εισπνοη υπαρχουν ειδικες ασκησεις που βοηθουν τον υποψηφιο τραγουδιστη να το κανει αυθορμητα και ανετα ΧΩΡΙΣ να σκεφτεται διαφραγμα,κοιλια εξω,μεσα η δεν ξερω εγω τι αλλο...ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ειναι η διαδικασια η ιδια ο,τι 'φωνη' κι αν βγαζεις...Τωρα για την τοποθετηση:Για να φτασουμε σε σημειο να συζηταμε για την 'ψευτικη'φωνη θα πρεπει αν ειμαστε κυριοι της μιας και κανονικης μας φωνης...που δεν ειναι αλλη απο την ομιλουσα...ΟΜΩΣ:Η φωνη αυτη χρειαζεται διορθωση και τοποθετηση ΠΑΛΙ με ειδικες ασκησεις πισω απο τους ανω κοπτηρες(ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ)και στην ευρυτερη περιοχη της 'μασκας'...Αν δεν γινει αυτο ΔΕΝ εχει νοημα να μιλαμε για ψευτικες η για ενα σωρο τοποθετησεις...που μπερδευουν παρα οδηγουν στο δρομο το σωστο...Η παραγομενη φωνη πρεπει να εχει τα εξης στοιχεια:1)Να παραγεται με μηδενικο 'σπρωξιμο' 2)Να προηγειται ελαστικη ανετη εισπνοη που να σε κανει να θες να χασμουρηθεις 3)Η εκπνοη να ειναι σε θεση να κρατηθει ωστε να μεταβαλλει ομαλα την ενταση μιας τονικοτητας απο φορτε σ πιανο κ πιανισσιμο,αλλα και αντιστροφα ΧΩΡΙΣ να μεταπιπτει σε φαλσετο η να χανει την τοποθετηση στη μασκα κοκ...

        Τελος οι φωνες διαφερουν απο εκταση σε εκταση:Υπαρχουν φωνες με 1,5 οκταβα εκταση και αλλες με 2 η και 2,5 αντε και 3...Εννοειται για ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΩΝΗ ΜΕ ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ...Παραδειγματα - φωνων δικων μας μαλιστα -που ξεπερνουν τις 2 οκταβες ειναι:1)Βασιλης Παπακωνσταντινου απο D2-C5(3 οκταβες παρα 2 ημιτονια ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΗΣ ΦΩΝΗΣ) 2)Λαυρεντης Μαχαιριτσας Ε2-Βb4(2,5 οκταβες)...3)Δημητρης Μητροπανος D2-A4(2,5 οκταβες)

         Να προσθεσω οτι δεν εχω πετυχει ποτε μου τραγουδι με εκταση πανω απο 2 οκταβες αληθινης καθαρα φωνης...Κομματια των ανωθι καλλιτεχνων που ανεφερα με αυτη την εκταση ειναι:1)'Βικτωρια' με εκταση 2 οκταβες απο Α2-Α4(Μιλαμε για ΠΑΛΟΥΚΙ)-Ερμηνευει Β Παπακωνστατινου 2)'Ενας Τουρκος στο Παρισι' με εκταση απο F#2-F#4...Λαυρεντης Μαχαιριτσας... 


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 04:22 ]


    freddieKrueger
    16.05.2008, 10:50

    Θα κανω ενα απαραιτητο σχολιο εδω πανω:Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι οποτε καποιοι συμφορουμιτες,αλλα κι εγω εκφερουμε αποψη πανω σε ενα θεμα εισπραττουμε απο καποιους υφακι ειρωνιας στυλ 'αρμοδιοι'κτλ...Πολυ θα θελαμε να ακουσουμε και τη γνωμη της Peace που ειναι αρκετα μεγαλη για να εχει μια, αρκετα μικρη ομως  δυστυχως-και αυτο πολυ φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθουμε- για να ειρωνευεται τις γνωμες των αλλωνων(μπορει οχι απαραιτητα τη δικη μου,αλλα η ουσια δεν ειναι εκει) και να τους κρινει ω ς'αρμοδιους' η ως 'αναρμοδοιυς'-...Λογικες τετοιου ειδους δυστυχως μειωνουν την πληροφορηση σε  ενα θεμα και φυσικα την αξια του καθε τοπικ...Απανταω με αυτη την τοποθετηση διοτι εκτος του οτι εχω γινει κι εγω αμεσως η εμμεσως δεκτης τετοιων κριτικων,εχω παρατηρησει οτι αυτο ειναι ενα γενικοτερο κλιμα:Οποιος λεει μια αποψη λιγο διαφορετικη καποιοι βγαινουν και τον χριζουν ειρωνικα 'παντογνωστη' η 'φωναρα' η 'ταλενταρα' η ενα σωρο αλλους χαρακτηρισμους....Πρεπει επιτελους καποιοι να καταλαβουν οτι βρισκονται σε ενα δημοσιο μουσικο φορουμ και οτι αν δεν ακουστει η αποψη η 'αλλη',η 'διαφορετικη',η 'υπερβολικη',η 'συντηρητικη',κτλ για να μπορουν οι ιδιοι οχι απαραιτητα να συμφωνησουν,αλλα να τη συνδυασουν με τη δικη τους,να αναρρωτηθουν και να κρινουν γονιμα , ωστε  να εχουν μια σφαιρικοτερη αποψη,τοτε αμεσως χανεται και η ιδια η ουσια του φορουμ:Η πληροφορηση...Αυτα ειχα να πω....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 10:56 ]


    Peace18
    16.05.2008, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 16-05-2008 στις 10:50 έγραψε...

    Θα κανω ενα απαραιτητο σχολιο εδω πανω:Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι οποτε καποιοι συμφορουμιτες,αλλα κι εγω εκφερουμε αποψη πανω σε ενα θεμα εισπραττουμε απο καποιους υφακι ειρωνιας στυλ 'αρμοδιοι'κτλ...Πολυ θα θελαμε να ακουσουμε και τη γνωμη της Peace που ειναι αρκετα μεγαλη για να εχει μια, αρκετα μικρη ομως δυστυχως-και αυτο πολυ φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθουμε- για να ειρωνευεται τις γνωμες των αλλωνων(μπορει οχι απαραιτητα τη δικη μου,αλλα η ουσια δεν ειναι εκει) και να τους κρινει ω ς'αρμοδιους' η ως 'αναρμοδοιυς'-...Λογικες τετοιου ειδους δυστυχως μειωνουν την πληροφορηση σε ενα θεμα και φυσικα την αξια του καθε τοπικ...Απανταω με αυτη την τοποθετηση διοτι εκτος του οτι εχω γινει κι εγω αμεσως η εμμεσως δεκτης τετοιων κριτικων,εχω παρατηρησει οτι αυτο ειναι ενα γενικοτερο κλιμα:Οποιος λεει μια αποψη λιγο διαφορετικη καποιοι βγαινουν και τον χριζουν ειρωνικα 'παντογνωστη' η 'φωναρα' η 'ταλενταρα' η ενα σωρο αλλους χαρακτηρισμους....Πρεπει επιτελους καποιοι να καταλαβουν οτι βρισκονται σε ενα δημοσιο μουσικο φορουμ και οτι αν δεν ακουστει η αποψη η 'αλλη',η 'διαφορετικη',η 'υπερβολικη',η 'συντηρητικη',κτλ για να μπορουν οι ιδιοι οχι απαραιτητα να συμφωνησουν,αλλα να τη συνδυασουν με τη δικη τους,να αναρρωτηθουν και να κρινουν γονιμα , ωστε να εχουν μια σφαιρικοτερη αποψη,τοτε αμεσως χανεται και η ιδια η ουσια του φορουμ:Η πληροφορηση...Αυτα ειχα να πω....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 10:56 ]



    Και μάλον κάπου εδώ θα πρέπει να κάνω μια παράθεση και να πω ότι ξεχνάμε 2 παραμέτρους... Δεν είμαστε σε ένα γενικό φόρουμ στο οποίο έτυχε να υπάρχει ένα μουσικό θέμα, αλλά σε ένα μουσικό φόρουμ όπου στο χι (χ) θέμα τοποθετούνται οι εκάστοτε άνθρωποι που έχουν κάποια άλφα (α) γνώση! Αλλιώς θα επικρατούσε το χάος -λανθασμένων απόψεων- και η παραπληροφόρηση (κάτι που εκδιλώνεται ενίοτε!). π.χ. Γιατί ένας τραγουδιστής (που δεν έχει ιδέα από drums) να γράφει την γνώμη του σε μία πιο "εξειδικευμένη" συζήτηση για drums?{#emotions_dlg.whistling}

    Υ.Γ.1: Ποτέ δεν εκφράζω κάτι με ειρωνία και θα σε παρακαλούσα να μην παρερμηνεύεις τις προθέσεις μου!

    Υ.Γ.2: Θεωρώ ότι αν και 19 χρονών έχω ικανές γνώσεις πάνω στο θέμα ώστε να μιλάω!

     

    Αυτά είχα να πω.... Και λέω να σταματήσω με αυτό το θέμα! Αν θέλει ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει έναν βαθυστόχαστο και περιεκτικότατο μονόλογο! (άρχισα να παρεκτρέπομαι ξανά... Ασέβεια... Πού είναι οι παλιοί καλοί γνωστοί να με μαζέψουν πια?)Innocent


    freddieKrueger
    16.05.2008, 11:14

    Παράθεση:
    Δεν θέλω να "το παίξω" ή να γίνω κακιά και είρων! Αλλά!!!... Νίκο... Το είδο μουσικής του τραγουδάς δεν έχει κατά τη βάση του σωστή τεχνική στήριξη έτσι ώστε να βγει η ΔΙΚΗ σου φωνή... Ανοίκει στην ανατολίτικη τραγουδιστική τεχνική που βασίζεται κυρίως στα φαλτσέτα και τις κλείστες νότες... Οπότε ξέρεις ήδη την ψεύτικη φωνή σου, γιατί κατά 90% μονο αυτήν έχεις προς το παρόν...{#emotions_dlg.smartass}

    Υ.Γ: Τώρα.... Όσων αφορά το υπόλοιπο τόπικ... Δεν θα εκφέρω την άποψή μου, εφόσων μαζεύτικαν τόοοοοσοι αρμόδιοι και αναλύουν το σοβαρό πρόβλημα! Innocent



    Προς πληροφορηση σου καλη μου Peace,δεν υπαρχει ΕΙΔΟΣ τραγουδιου η μουσικης  που να ειναι 'κατα τη βαση του' χωρις σωστη τεχνικη στηριξη...και ΦΥΣΙΚΑ στο Βυζαντινο ειδος βγαινει η...κανονικη φωνη!!!!!Συνεπως εισαι τραγικα φαουλ(οχι κακια και ειρων-αν και μου δινεις ανετα το δικαιωμα να σε χαρακτηρισω κι ετσι μια και ονομαζεις αρκετους απο δω μεσα ειρωνικα 'αρμοδιους' )....Για την ανατολιτικη τραγουδιστικη τεχνικη θα θελα να μας πεις περισσοτερα...ΠΑΝΤΩΣ οι ΚΑΛΟΙ ιεροψαλτες ειναι και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωνες ΧΩΡΙΣ ΦΑΛΣΕΤΟ...Τωρα για τις 'κλειστες' νοτες πρεπει να μου πεις τι εννοεις...κατα βαση ειναι λαθος να εκφερουμε 'ανοικτα' μια νοτα που ειναι πανω απο το 'πασατζιο'...Οποτε αυτο που λες μαλλον ειναι ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ-εκτος βεβαια κι αν εννοεις κατι αλλο...

        Στο ΥΓ σου τοποθετηθηκα αμεσως πιο πανω.....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 11:50 ]


    freddieKrueger
    16.05.2008, 11:21

     



    Παράθεση:
    Και μάλον κάπου εδώ θα πρέπει να κάνω μια παράθεση και να πω ότι ξεχνάμε 2 παραμέτρους... Δεν είμαστε σε ένα γενικό φόρουμ στο οποίο έτυχε να υπάρχει ένα μουσικό θέμα, αλλά σε ένα μουσικό φόρουμ όπου στο χι (χ) θέμα τοποθετούνται οι εκάστοτε άνθρωποι που έχουν κάποια άλφα (α) γνώση! Αλλιώς θα επικρατούσε το χάος -λανθασμένων απόψεων- και η παραπληροφόρηση (κάτι που εκδιλώνεται ενίοτε!). π.χ. Γιατί ένας τραγουδιστής (που δεν έχει ιδέα από drums) να γράφει την γνώμη του σε μία πιο "εξειδικευμένη" συζήτηση για drums?{#emotions_dlg.whistling}

    Υ.Γ.1: Ποτέ δεν εκφράζω κάτι με ειρωνία και θα σε παρακαλούσα να μην παρερμηνεύεις τις προθέσεις μου!

    Υ.Γ.2: Θεωρώ ότι αν και 19 χρονών έχω ικανές γνώσεις πάνω στο θέμα ώστε να μιλάω!

     

    Αυτά είχα να πω.... Και λέω να σταματήσω με αυτό το θέμα! Αν θέλει ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει έναν βαθυστόχαστο και περιεκτικότατο μονόλογο! (άρχισα να παρεκτρέπομαι ξανά... Ασέβεια... Πού είναι οι παλιοί καλοί γνωστοί να με μαζέψουν πια?)Innocent



    Κοιτα να δεις τα περισσοτερα αν οχι ολα τα παιδια που εχουν γραψει εδω δειχνουν οτι ειναι αρκετα καταρτισμενα πανω στο θεμα...Και δεν ειναι οι 'χ' η 'ψ' τυχαιοι...ΕΣΥ να μας πεις ποιο γραμμα της αλφαβητας εισαι...Το οτι εχεις ικανες γνωσεις φαινεται και μονο απ τω γνωμη σου για τη Βυζαντινη μουσικη...Αλλα δεν μας λες και κατι αλλο..τη γνωμη σου θελουμε να ακουσουμε ολοκληρωμενη και τεκμηριωμενη γ τις 'ψευτικες'....Και  τελος να πω οτι το να 'μιλησεις' μη σεβομενη τους συμφορουμιτες σου ειναι κατι που δεν μπορεις να το κανεις σε καμμια ηλικια ποσο μαλλον σε αυτην των 19...Και σαν πρωτο θα σου ελεγα ν ακανεις αυτοκριτικη και να ριξεις τους τονους της ειρωνιας σου....Ελευθερια λογου δε σημαινει 'λεω ο,τι μου κατεβει'....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 11:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 11:26 ]


    Peace18
    16.05.2008, 11:27

    Αυτή τη συζήτηση μπορώ να την κάνω μόνο αν ξέρω τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα... (Να ξέρω αν θα αρχίσω από τους Αδάμ & Εύα ή από τον 20ο αιώνα.... Και φυσικά μπορείς να καταλάβεις ότι δεν θα την κάνω δημόσια! και σε αυτό το τόπικ!

    Υ.Γ.: Σου λέω (για 2η φορά) πολύ ευγενικά... ότι θα ήθελα να μην με αποκαλείς είρων! Όπως βλέπεις ανέχομαι αρκετά και κρατάω μια ισορροποία! Θα παρακαλούσα να μην επαναλάβεις χαρακτηρισμούς! Ευχαριστώ!Innocent

     

    Προσοχή: (Δεν αρνούμαι την συνέχεια της συζήτησης απλά εκφράζω επιθυμία!)


    freddieKrueger
    16.05.2008, 11:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 16-05-2008 στις 11:27 έγραψε...

    Αυτή τη συζήτηση μπορώ να την κάνω μόνο αν ξέρω τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα... (Να ξέρω αν θα αρχίσω από τους Αδάμ & Εύα ή από τον 20ο αιώνα.... Και φυσικά μπορείς να καταλάβεις ότι δεν θα την κάνω δημόσια! και σε αυτό το τόπικ!

    Υ.Γ.: Σου λέω (για 2η φορά) πολύ ευγενικά... ότι θα ήθελα να μην με αποκαλείς είρων! Όπως βλέπεις ανέχομαι αρκετά και κρατάω μια ισορροποία! Θα παρακαλούσα να μην επαναλάβεις χαρακτηρισμούς! Ευχαριστώ!Innocent

     

    Προσοχή: (Δεν αρνούμαι την συνέχεια της συζήτησης απλά εκφράζω επιθυμία!)



    Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω,αλλα την αρνουμαι εγω τη συνεχεια της συζητησης....Ο,τι ειχα να πω το ειπα,για τη Βυζαντινη μουσικη  επισης τοποθετηθηκα ηδη,σου εχω κανει και ερωτηση που δεν απαντησες...Τι να σου πω...Ξεκινα απο τον Αδαμ και την Ευα(αυτο εδω ειναι ειρωνια αραγε??)-θα εχει ενδιαφερον...ΥΓ:Αν θιγεσαι με το χαρακτηρισμο σου ως 'ειρων' σου ζητω συγνωμη...ΑΛΛΑ θα θελα να μου κανεις μια χαρη:Υπαρχει αραγε δοση ειρωνιας σε αυτα που γραφεις η ειναι απλα ιδεα μου? 


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2008 11:45 ]


    RoCkLiViN2
    16.05.2008, 12:49

    Παιδια ελεος... Ας μην κανουμε και αυτο το topic πεδιο μαχης. Ο καθενας ειπε τη γνωμη του, οκ, δεν εθιξε κανεις κανεναν, τελος. Το θεμα του topic ειναι η "Ψευτικη φωνη". Τα τελευταια 6 posts ειναι εκτος θεματος.

    Υ.Γ.: Δεν θελω να το παιξω καποιος και σορυ για τον τονο μου, απλα εχω βαρεθει σε ολα τα topic να γινεται χαμος, οχι απο ανταλλαγη αποψεων, αλλα απο εκτοξευση χαρακτηρισμων ( Σημειοτεον σε μερικα συμετειχα κι εγω {#emotions_dlg.oops})


    thaliey
    16.05.2008, 15:19

    αν μπορω δηλαδη να βοηθησω...!!!!!Smile


    Fler
    16.05.2008, 15:43

    Και τώρα που το ξανασκέφτομαι την παραπάνω απάντησή μου θα μπορούσα να την είχα γράψει σε τόπικ άλλης συζήτησης που εκτυλίσσεται αυτές τις μέρες στο φόρουμ. Χμ..αργά το πρόσεξα.{#emotions_dlg.blush}


    jorge
    16.05.2008, 16:05

    Παίδες, έχετε ξεφύγει από το αρχικό ερώτημα. Επίσης κάποιοι συνεχίζουν και "πετάγονται" αν και έχουν ήδη προειδοποιηθεί τόσες και τόσες φορές. Μας γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια κοινώς, οπότε θα κάνουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο.

    Και μάθετε να έχετε υπομονή όταν συναντάτε κάποιον που θεωρείτε "ξερόλα" ή "που το παίζει ειδικός ή αρμόδιος". Μην του επιτίθεστε αμέσως κατηγορώντας τον. Αν νομίζετε οτι σας ενοχλεί το στυλ του, μην του απαντάτε ή βασιστείτε μόνο στο κομμάτι που έχει ουσία και σχετίζεται με το θέμα. Μην πιάνεστε από λέξεις γιατί απλά χάνετε το χρόνο σας.

    Επίσης, τα άσχετα posts θα σβήνονται. Αυτό το λέω για τα νεότερα μέλη. Οι παλιοί το έχετε ξαναδεί.

    Στο θέμα πάλι λοιπόν...


    incomplete_angel
    16.05.2008, 16:14

    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το πολύ το κυρ'ελέησον το βαριέται κι ο παππάς!

    Πολύ υπέρ-ανάλυση πέφτει και αυτό δε λέγεται μουσική. Σόρρυ κιόλας..{#emotions_dlg.ban}(<----στον εαυτό μου πάει){#emotions_dlg.walkman}


    sakisarabatzis
    16.05.2008, 17:13

    Η ψευτικη φωνή το λεει και ο ιδιος ο ορος δεν ειναι η πραγματικη φωνή.Επομένως στην επίσημη εκφρασιολογία της φωνητικης μουσικης και γι αυτούς που ξέρουν ΔΕΝ υφίσταται. Προσωπικά για μένα οταν τραγουδάει κανείς με ψευτικη φωνή για μενα σημαίνει οτι δεν εχει μπει καν στον κόπο να μάθει τι ειναι φωνητική,ορθοφωνία,δεν εχει καν ασχοληθεί και το θεωρω αδυναμια να τραγουδα κανείς με=ψεύτικη=φωνή.Δεν δουλευει ουτε η μάσκα,ουτε το διαφραγμα και ειναι μια φωνή...ξερή. Αλλο πραγμα ειναι το φαλτσέτο που ανήκει στη φωνητική τεχνικη.Δεν ειναι ο ογκος της φωνης του ατομου που τραγουδα,αλλα=ο αερας γίνεται ηχος=και θέλει τελεια εξάσκηση διαφραγματος, μάσκας φωνητικης εξάσκησης.Στο κλασικό τραγούδι το χρησιμοποιούμε στο σβήσιμο μιας καταληξης,ειναι το τέλος μιας μουσικης φράσης που τελειώνει πιανίσιμα{ως κατάληξη]. Θέλω και γω με τη σειρά μου να παρακαλέσω κάποια μέλη που =ξεφεύγουν= να σκεφθουν ποσα μπορουν να μάθουν και για τον ιδιο τους τον εαυτό.Δεν χρειάζεται η πρόκληση.Χρειάζεται συζήτηση.Εχω βεβαια ξαναπεί οτι η φωνητική μουσική δεν ειναι μάθημα απόψεων μόνο δια αλληλογραφίας. Χρειαζεται και ο καθηγητης που ξέρει για να το δειξει.Αλλα τουλάχιστον βρε παιδια μας δίδεται και ευχαριστω προσωπικά γι αυτό μεσα απο αυτη την ιστοσελίδα η δυνατότητα να ανταλάξουμε απόψεις για το συμφέρον της μουσικης και οχι εις βάρος της μουσικης.Τουλάχιστον αυτό ας το σεβαστουμε Ας κρατήσουμε τη συζήτηση σ ενα επίπεδο και αρμονία που ειναι ο κορμος της μουσικης.Ας δουμε ποιος τα γραφει γιατι τα γράφει και αν μπορούμε κατι να μάθουμε οταν προσφέρονται απο αγάπη...


    incomplete_angel
    16.05.2008, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 16-05-2008 στις 17:13 έγραψε...

    Η ψευτικη φωνή το λεει και ο ιδιος ο ορος δεν ειναι η πραγματικη φωνή.Επομένως στην επίσημη εκφρασιολογία της φωνητικης μουσικης και γι αυτούς που ξέρουν ΔΕΝ υφίσταται. Προσωπικά για μένα οταν τραγουδάει κανείς με ψευτικη φωνή για μενα σημαίνει οτι δεν εχει μπει καν στον κόπο να μάθει τι ειναι φωνητική,ορθοφωνία,δεν εχει καν ασχοληθεί και το θεωρω αδυναμια να τραγουδα κανείς με=ψεύτικη=φωνή.Δεν δουλευει ουτε η μάσκα,ουτε το διαφραγμα και ειναι μια φωνή...ξερή. Αλλο πραγμα ειναι το φαλτσέτο που ανήκει στη φωνητική τεχνικη.Δεν ειναι ο ογκος της φωνης του ατομου που τραγουδα,αλλα=ο αερας γίνεται ηχος=και θέλει τελεια εξάσκηση διαφραγματος, μάσκας φωνητικης εξάσκησης.Στο κλασικό τραγούδι το χρησιμοποιούμε στο σβήσιμο μιας καταληξης,ειναι το τέλος μιας μουσικης φράσης που τελειώνει πιανίσιμα{ως κατάληξη]. Θέλω και γω με τη σειρά μου να παρακαλέσω κάποια μέλη που =ξεφεύγουν= να σκεφθουν ποσα μπορουν να μάθουν και για τον ιδιο τους τον εαυτό.Δεν χρειάζεται η πρόκληση.Χρειάζεται συζήτηση.Εχω βεβαια ξαναπεί οτι η φωνητική μουσική δεν ειναι μάθημα απόψεων μόνο δια αλληλογραφίας. Χρειαζεται και ο καθηγητης που ξέρει για να το δειξει.Αλλα τουλάχιστον βρε παιδια μας δίδεται και ευχαριστω προσωπικά γι αυτό μεσα απο αυτη την ιστοσελίδα η δυνατότητα να ανταλάξουμε απόψεις για το συμφέρον της μουσικης και οχι εις βάρος της μουσικης.Τουλάχιστον αυτό ας το σεβαστουμε Ας κρατήσουμε τη συζήτηση σ ενα επίπεδο και αρμονία που ειναι ο κορμος της μουσικης.Ας δουμε ποιος τα γραφει γιατι τα γράφει και αν μπορούμε κατι να μάθουμε οταν προσφέρονται απο αγάπη...



     

    Αμήν!!{#emotions_dlg.rockon} (σημείωση προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, το σχόλιο δεν είναι ειρωνικό)