ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη
    Spiros-tse
    12.12.2007, 06:18
    Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας πανω στο προβλημα καποιου που θελει να διαλεξει αναμεσα σε seymour duncan kai dimarzio. εχει κανεις εμπειρια και με τις 2 εταιριες και εχει καταληξει στην πιο ''ποιοτικη'';
    kostas-5150
    12.12.2007, 08:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Spiros-tse στις 12-12-2007 στις 06:18 έγραψε...

    Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας πανω στο προβλημα καποιου που θελει να διαλεξει αναμεσα σε seymour duncan kai dimarzio. εχει κανεις εμπειρια και με τις 2 εταιριες και εχει καταληξει στην πιο ''ποιοτικη'';

    Λοιπον κοιτα - Θελω να διαλεξω αναμεσα σε ενα Opel και σε ενα Audi,πειτε μου τι να διαλεξω?

    Θελω να πω οτι πρεπει να γραψεις,τι κιθαρα εχεις,τι μουσικη παιζεις κτλ.
    Σε γενικες γραμμες ενας Seymour J.Beck ειναι μια καλη all around λυση.
    deathminor88
    12.12.2007, 15:22
    Αγαπημένοι μου από καθε εταιρία...
    Seymour Duncan Seymour Duncan Jazz SH2N Humbucker και TB4 JB Humbucker (πολύ "μεταλλάδικος")
    Di Marzio SS3 (1 πηνίο βέβαια) τον χρησημοποιεί ο Malmsteen στην Strato του
    Spiros-tse
    13.12.2007, 23:35
    Φιλε Κωστα εχω μια ltd ec-1000 και γενικα μου αρεσει ο vintage ηχος,αλλα δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σημασια γιατι και οι δυο εταιριες εχουν μαγνητες για ολα τα γουστα και για κιθαρες ολων των ειδων.Βασικα το προβλημα μου ειναι το εξης:Ενω βλεπω πως ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες και συγκροτηματα χρησιμοποιουν dimarzio,οποιον σχετικο με το "αθλημα" ρωταω μου λεει πως οι seymour duncan ειναι ποιοτικοτεροι και απλα η dimarzio εχει καλο marketing και χορηγει μαγνητες στους top κιθαριστες.τι πιστευεις?
    delta66
    14.12.2007, 07:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Spiros-tse στις 13-12-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Φιλε Κωστα εχω μια ltd ec-1000 και γενικα μου αρεσει ο vintage ηχος,



    Σσσσσσσσσσσσσσσσσσ μη λες "vintage" γιατι ο διδασκαλος deathminor88 θα σε κανει ντα.



    deathminor88
    14.12.2007, 12:05
    Da δεν θα τον κάνω, αλλά όντως δεν μου αρέσει. Ζω στο 2007(2008 σε λίγες μέρες)
    odis13
    14.12.2007, 14:51
    Θα έλεγα ότι οι duncan όντως είναι καλύτεροι από τους dimarzio
    Χωρις να απαξιώνουμε βέβαια τους dimarzio (πχ twang king)

    Εγω έχω (μαζι με την μιση κιθαριστική κοινότητα στον κ'όσμο ) sd στην κιθάρα μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

    Τον jb δε θα τον χαρακτήριζα μεταλλάδικό αλλά ''hotroded''
    Δεν έχει τονισμένα μπάσα και πρίμα όπως άλλοι μεταλλομαγνήτες αλλά τέρμα τονισμένα μεσαια ,κανοντας τον μαγνήτη για lead κυρίωςu
    Τέσπα,κάνει και για μεταλ ,ίσως όχι και τόσο για shredding..

    Kοιτα εδώ για boutique μαγνήτες σε τιμές κανονικών.
    Haeussel
    Aντιπρωσοπος εδώ
    Ντούκας

    Οι vintage μαγνήτες του είναι καταπληκτικοι.Επίσης σου φτίαχνει τους μαγνήτες στα μέτρα σου .δηλαδή
    Πες ότι παίρνεις ένα seymour duncan .Τον βάζεις στην κιθάρα σου ,ωραίος σου άρεσε αλλά λές ''Αχ να είχε λίγο πιο τονισμένα μάσα θα ήταν θεικός...''
    Στέλνεις ένα mail sto Seymour
    ''Ναι μπορώ να έχω ένα .. με πιο τονισμένα μπάσα?Ευχαριστώ''
    Ξες τι θα πάρεις?
    ''Sorry,this is it .Likeit ,buy it.If not..bye bye.We have a thousand customers that like it this way''

    Αντίθετα ο haeussel τροποποιει το μαγνήτη στα γουστα σου.Τον αγοράζεις και μετά με μηδέν χρέωση τον στέλνεις πίσω με πιο πολύ output, με πιο τονισμένα μεσαία ,να κάνει φραπε΄,ότι θες μεχρι ο μαγνήτης να γίνει ακριβως όπως τον θες.
    Και στο υπογράφω ,πρέπει να έχεις πολύύύ ιδιότροπα και ευαισθητα αυτάκια για να χρειαστει τροποποιήσεις ο μαγνήτης.

    Μίλα με το μαγαζί που τους φέρνει για τιμές και λεπτομέρειες.
    Α και για να πάρεις μια ιδεα του τι είναι,να εταιρείες που τους χρησιμοποιιουν για τις κιθάρες τους
    Ruokangas
    Huber
    Teuffel
    delta66
    15.12.2007, 08:53
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 14-12-2007 στις 14:51 έγραψε...

    Τον jb δε θα τον χαρακτήριζα μεταλλάδικό αλλά ''hotroded''
    Δεν έχει τονισμένα μπάσα και πρίμα όπως άλλοι μεταλλομαγνήτες αλλά τέρμα τονισμένα μεσαια ,κανοντας τον μαγνήτη για lead κυρίωςu
    Τέσπα,κάνει και για μεταλ ,ίσως όχι και τόσο για shredding..


    Απο τα πιο συντομα και μεστα reviews στον JB ποε εχω διαβασει.
    +1
    odis13
    15.12.2007, 09:18
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 15-12-2007 στις 08:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 14-12-2007 στις 14:51 έγραψε...

    Τον jb δε θα τον χαρακτήριζα μεταλλάδικό αλλά ''hotroded''
    Δεν έχει τονισμένα μπάσα και πρίμα όπως άλλοι μεταλλομαγνήτες αλλά τέρμα τονισμένα μεσαια ,κανοντας τον μαγνήτη για lead κυρίωςu
    Τέσπα,κάνει και για μεταλ ,ίσως όχι και τόσο για shredding..


    Απο τα πιο συντομα και μεστα reviews στον JB ποε εχω διαβασει.
    +1



    Βασικά είναι σχεδόν copy paste απο κάτι που είχες γράψει εσύ παλιοτερα.
    Τι να κάνουμε ,αφου έτσι ακούγεται..
    twr
    15.12.2007, 13:16
    Πρόσφατα έβαλα jeff beck στην κιθάρα μου... πάρα πολύ καλός για ροκ/μέταλ καταστάσεις!!! Για dimarzio δν ξέρω...
    kostas-5150
    22.12.2007, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Spiros-tse στις 13-12-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Φιλε Κωστα εχω μια ltd ec-1000 και γενικα μου αρεσει ο vintage ηχος,αλλα δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σημασια γιατι και οι δυο εταιριες εχουν μαγνητες για ολα τα γουστα και για κιθαρες ολων των ειδων.Βασικα το προβλημα μου ειναι το εξης:Ενω βλεπω πως ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες και συγκροτηματα χρησιμοποιουν dimarzio,οποιον σχετικο με το "αθλημα" ρωταω μου λεει πως οι seymour duncan ειναι ποιοτικοτεροι και απλα η dimarzio εχει καλο marketing και χορηγει μαγνητες στους top κιθαριστες.τι πιστευεις?

    Νομιζω οτι το ερωτημα σου ειναι απο εκεινα τα ερωτηματα τα οποια δεν εχουν απαντηση.
    Δεν ξερω αδερφε απο μαρκετινγκ κτλ άλλα γνωριζω αρκετα πραγματα για μαγνητες αν ομως θες να σχηματισεις μια καλυτερη αποψη μπες στα σαιτ των εν λογω εταιριων και θα ενημερωθεις πληρως. Υπαρχουν ηχητικα κλιπακια,συγκριτικα,αξιολογηση μαγνητων με βαση τα χαρακτηρηστικα τους πχ ΠΡΙΜΑ 18-ΜΕΣΑΙΑ-12-ΜΠΑΣΑ-14-OUTPUT 14,5 (Δεν θυμαμαι καλα αλλα αυτα νομιζω ειναι τα χαρακτηρηστικα του J.Beck pickup,βαριεμαι να τσεκαρω τωρα ειμαι και χαλια αρρωστος..)Ο συγκεκριμενος μαγνητης ειναι συνηθως η χρυση τομη καθως παροτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ output,ειναι μπαλανσαρισμενος αρκετα και κανει για αρκετα ειδη αν και προκαλει slight distortion στα καθαρα(πρεπει να μειωσεις λιγακι την κ@#λα του μεσω του volume pot για να καθαρισει πληρως.)
    Anyway για Vintage ηχο οτιδηποτε με alnico 2 με 8,5 εως 9 αντισταση σου κανει.Απο 10 output και πανω ακομα και με Twin Reverb σου θωλωνει τα καθαρα,και κεραμικος σου κανει βεβαια αλλα..
    Τελος παντων αυτα και καλες γιορτες σε ολους
    delta66
    22.12.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 22-12-2007 στις 11:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spiros-tse στις 13-12-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Φιλε Κωστα εχω μια ltd ec-1000 και γενικα μου αρεσει ο vintage ηχος,αλλα δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σημασια γιατι και οι δυο εταιριες εχουν μαγνητες για ολα τα γουστα και για κιθαρες ολων των ειδων.Βασικα το προβλημα μου ειναι το εξης:Ενω βλεπω πως ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες και συγκροτηματα χρησιμοποιουν dimarzio,οποιον σχετικο με το "αθλημα" ρωταω μου λεει πως οι seymour duncan ειναι ποιοτικοτεροι και απλα η dimarzio εχει καλο marketing και χορηγει μαγνητες στους top κιθαριστες.τι πιστευεις?

    Νομιζω οτι το ερωτημα σου ειναι απο εκεινα τα ερωτηματα τα οποια δεν εχουν απαντηση.
    Δεν ξερω αδερφε απο μαρκετινγκ κτλ άλλα γνωριζω αρκετα πραγματα για μαγνητες αν ομως θες να σχηματισεις μια καλυτερη αποψη μπες στα σαιτ των εν λογω εταιριων και θα ενημερωθεις πληρως. Υπαρχουν ηχητικα κλιπακια,συγκριτικα,αξιολογηση μαγνητων με βαση τα χαρακτηρηστικα τους πχ ΠΡΙΜΑ 18-ΜΕΣΑΙΑ-12-ΜΠΑΣΑ-14-OUTPUT 14,5 (Δεν θυμαμαι καλα αλλα αυτα νομιζω ειναι τα χαρακτηρηστικα του J.Beck pickup,βαριεμαι να τσεκαρω τωρα ειμαι και χαλια αρρωστος..)Ο συγκεκριμενος μαγνητης ειναι συνηθως η χρυση τομη καθως παροτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ output,ειναι μπαλανσαρισμενος αρκετα και κανει για αρκετα ειδη αν και προκαλει slight distortion στα καθαρα(πρεπει να μειωσεις λιγακι την κ@#λα του μεσω του volume pot για να καθαρισει πληρως.)
    Anyway για Vintage ηχο οτιδηποτε με alnico 2 με 8,5 εως 9 αντισταση σου κανει.Απο 10 output και πανω ακομα και με Twin Reverb σου θωλωνει τα καθαρα,και κεραμικος σου κανει βεβαια αλλα..
    Τελος παντων αυτα και καλες γιορτες σε ολους



    Γεια σου Κωστα.
    Ωραια τα λες
    Περαστικα και καλες γιορτες.
    billth
    24.12.2007, 10:06
    Αυτος ειναι μαγνητης...496R



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billth στις 24-12-2007 10:07 ]


    επισυναπτόμενα: 632866127126698410_X.jpg