ελληνική μουσική
    397 online   ·  210.814 μέλη

    Ποιό blog του MusicHeaven θα προτείνατε;

    jorge
    12.12.2007, 16:02
    Υπάρχει κάποιο blog ανάμεσα στα περισσότερα από 450 blogs του MusicHeaven, που θα προτείνατε στα υπόλοιπα μέλη;

    Τι σας αρέσει στο συγκεκριμένο blog;

    Ας ανταλλάξουμε προτιμήσεις, μια και το να ψάχνεις σε τόσες εκατοντάδες blogs είναι συνήθως δύσκολο και χρονοβόρο.
    seras
    12.12.2007, 16:49
    To bloq του sea like eyes..μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται και γράφει..
    alena
    12.12.2007, 17:03
    Ξεχωρίζουν αρκετά είναι η αλήθεια, αλλά ό,τι έχω ήδη προτείνει, είναι:

    1) DEOS : όταν από τη μέρα λείπει η καλή διάθεση και το χαμόγελο. Με 1 "κλικ" τα
    έχεις και τα 2!

    2) mprizas : πανέξυπνα κείμενα, με humor, σωστά καυστικός όπου+όταν πρέπει
    (κάτι ξέρει!) και πάντα επίκαιρος!

    3) Orfeus : Ταξίδι στο Όνειρο, έτσι απλά!

    4) jorge : όλο και κάτι μαθαίνω/ουμε κάθε φορά! Με μία εξειδίκευση βέβαια τους
    τελευταίους μήνες σε θέματα στρατού!

    Καλή συνέχεια σε όλους ανεξαιρέτως!

    :)
    matthias16
    12.12.2007, 17:43
    Θεωρω πολυ ανουσιο το συγκεκριμενο θεμα...Σαν να γινεται ΠΡΟΩΘΗΣΗ -- ιμαρτον!
    Εχουν που εχουν ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ τους τα μπλογκ μην το κανετε το θεμα ακομα χειροτερο.Εκτος του οτι μπορει να ΠΡΟΣΒΛΗΘΟΥΝ αλλα μελη,ποιο το νοημα να ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ συγκεκριμενα μπλογκ?

    Φαινεται ποια ειναι τα καλυτερα απο μονα τους.

    Και στην τελικη...ο φιλος θα πει του φιλου....κλασσικα πραγματα
    jorge
    12.12.2007, 17:48
    Μπορείς να μην κρίνεις τα κίνητρά μου σε παρακαλώ;
    Μπορείς να ξαναδιαβάσεις ΤΟΝ ΛΟΓΟ που άνοιξα το topic;
    Μπορείς να με αφήσεις να έχω το δικαίωμα να μου προτείνουν κάποια blogs;
    Μπορείς να μην βλέπεις την πρόταση ώς προώθηση και marketing και προσβολή;

    ΜΠΟΡΕΙΣ;
    matthias16
    12.12.2007, 17:56
    Το να θελεις να σου προτεινουν καποια μπλογκ επειδη ειναι...χρονοβορο το ψαξιμο,το δεχομαι. Το να γινεται ομως αυτο δημοσια δεν το θεωρω σωστο

    Αναφερεις στις ΟΔΗΓΕΙΕΣ (η αλλιως faq) περι μπλογκ,οτι για να γινουν premium (πως εχουν γινει μερικα ακομα δεν καταλαβε ΚΑΝΕΙΣ) πρεπει να "εχει στυλ ημερολογιου....να εχει προσωπικο τονο και υφος" κτλ κτλ

    Με το να ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ποια μπλογκ ειναι αρεστα δεν προσβαλουμε τις ιδεες καποιου αλλου?Και ειδικα οταν γινεται απο αλλα μελη εν αγνοια τους.

    Και να ξαναπω οτι...ο ΦΙΛΟΣ θα πει του ΦΙΛΟΥ...

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 12-12-2007 17:58 ]


    --Elena--
    12.12.2007, 17:57
    Πωπω jorge μου με τρομάζεις...
    Apataggelos
    12.12.2007, 18:23
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 12-12-2007 στις 17:43 έγραψε...

    Θεωρω πολυ ανουσιο το συγκεκριμενο θεμα...Σαν να γινεται ΠΡΟΩΘΗΣΗ -- ιμαρτον!
    Εχουν που εχουν ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ τους τα μπλογκ μην το κανετε το θεμα ακομα χειροτερο.Εκτος του οτι μπορει να ΠΡΟΣΒΛΗΘΟΥΝ αλλα μελη,ποιο το νοημα να ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ συγκεκριμενα μπλογκ?

    Φαινεται ποια ειναι τα καλυτερα απο μονα τους.

    Και στην τελικη...ο φιλος θα πει του φιλου....κλασσικα πραγματα






    Matthias16...

    Έλα, μην τα παίρνεις... έτσι όπως έθεσε την ερώτηση ο Χόρχε δεν προσβάλλει / προμοτάρει / υποτιμά κανέναν - γιατί? Γιατί η δεύτερη ερώτηση του ήταν να πούμε και τον λόγο για τον οποίο προτιμούμε τα συγκεκριμένα μπλογκς...

    Έτσι, αν εγώ του πω ότι μου αρέσει το δικό σου γιατί ασχολείσαι με θέματα κηπουρικής, αν τον ενδιαφέρει η κηπουρική θα το επισκεφθεί. Αν του πω ότι απλά είναι super/άπαιχτο/ουάου κτλπ (ή ότι σε προτείνω γιατί είσαι φιλαράκι) τότε θα το παρακάμψει φαντάζομαι. Όχι μόνο ο Χόρχε, αλλά και όσοι διαβάσουν το ποστ στο φόρουμ.

    Υπάρχουν μπλογκς ατόμων τα οποία και διαβάζω σε καθημερινή βάση απλά και μόνο γιατί μου αρέσει το περιεχόμενο - τους περισσότερους από αυτούς που διαβάζω δεν τους ξέρω καν προσωπικά.



    ....


    Χόρχε, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη λίστα με τα φιλικά μου μπλογκς. Ο καθένας από αυτούς έχει κάτι το ιδιαίτερο - μερικοί έχουν απίστευτη πένα, άλλοι διαλέγουν υπέροχες φωτογραφίες και τραγούδια για να συνοδέψουν το μπλογκ τους, κάποιους άλλους τους διακρίνει η διάθεση για φιλοσοφία, για προβληματισμό για όσα συμβαίνουν γύρω μας ή το χιούμορ τους.

    Μερικοί τα συνδυάζουν όλα....

    Όλοι όμως με έχουν κερδίσει με την ιδιαιτερότητα / σεμνότητα που τους διακρίνει. Δεν προσπαθούν να κοπιάρουν κάποιον άλλο, είναι ειλικρινείς και έχουν από μικρή μέχρι πραγματικά μεγάααλη καλλιτεχνική φλέβα.


    *Είμαι λάτρης του καλού στίχου, της φωτογραφίας που σε βάζει σε σκέψεις και της πρωτοτυπίας.*



    Ελπίζω να βοήθησα....






    jorge
    12.12.2007, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 12-12-2007 στις 17:56 έγραψε...

    Με το να ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ποια μπλογκ ειναι αρεστα δεν προσβαλουμε τις ιδεες καποιου αλλου?


    Όταν προτείνεις ένα ΒΙΒΛΙΟ σε κάποιον φίλο σου, προσβάλεις όλους τους υπόλοιπους συγγραφείς; Όχι. Όταν προτείνεις ένα CD ενός τραγουδιστή, προσβάλεις όλους τους υπόλοιπους; Όχι.

    Γιατί λοιπόν με το να προτείνεις ένα blog, προσβάλεις όλους τους υπόλοιπους bloggers;

    Από πότε η έκφραση ΓΝΩΜΗΣ για ένα σύγγραμα (γιατί αυτό είναι το blog), σημαίνει προσβολή;
    matthias16
    12.12.2007, 18:37
    Οταν ομως ειμαστε μια "κοινοτητα" 40.000 μελων απο τα οποια αααντε 400 να διαβαζουν blog...τοτε ναι προμοταρεις λεγοντας δημοσια ποια σ'αρεσουν.
    Δεν μπορεις να κανεις τετοια συγκριση.Μην διαστρεβλωνουμε τα πραγματα! Με την προσβολη εννοω οτι θα "τον πειραξει" καποιον

    Και φιλε απαταγγελε...δεν τα παιρνω ρε συ..προς θεου

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 12-12-2007 18:40 ]


    Apataggelos
    12.12.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 12-12-2007 στις 18:37 έγραψε...

    Οταν ομως ειμαστε μια "κοινοτητα" 40.000 μελων απο τα οποια αααντε 400 να διαβαζουν blog...τοτε ναι προμοταρεις λεγοντας δημοσια ποια σ'αρεσουν.
    Δεν μπορεις να κανεις τετοια συγκριση.Μην διαστρεβλωνουμε τα πραγματα! Με την προσβολη εννοω οτι θα "τον πειραξει" καποιον

    Και φιλε απαταγγελε...δεν τα παιρνω ρε συ..προς θεου

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 12-12-2007 18:40 ]







    Διαφωνώ....


    Ισα ίσα που αν ισχύει αυτό τότε δίνεις ερέθισμα και στους υπόλοιπους να ανακαλύψουν τα μπλογκς και πιθανότατα κάτι που θα τους αρέσει....

    Αν οι προτάσεις συνοδεύονται από τεκμηρίωση, από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει μόνος του. Να σου πω και κάτι?

    Ότι και να μου προτείνει ο καθένας, είναι δεν είναι φιλαράκι αυτός που μου προτείνει, αν εμένα δεν μου αρέσει - απλά δεν τον διαβάζω. Τόοοοσο απλά.




    Υ.Γ. Μεταξύ μας, *είσαι* στα μπλογκς που προτείνω. Γιατί? γιατί απλά μου αρέσει το τι γράφεις, όπως το γράφεις.


    matthias16
    12.12.2007, 18:53
    Δεν ειναι ολοι το ιδιο επιλεκτικοι με εσενα..
    Και ξανα-μανα λεω..Εδω ο ΦΙΛΟΣ...θα προτεινει του ΦΙΛΟΥ...Δεβ εχουμε διαβασει δα ολοι τοσα πολλα μπλογκς ωστε να προτεινουμε κατι και περα απο αυτο

    Υ.Γ.: Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος της αντιδρσης μου..

    ΔΑΓΚΩΤΟ στον mpriza λοιπον

    "The Best Illusion Is The Perfect Reallity"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 12-12-2007 18:57 ]


    jorge
    12.12.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 12-12-2007 στις 18:53 έγραψε...

    Και ξανα-μανα λεω..Εδω ο ΦΙΛΟΣ...θα προτεινει του ΦΙΛΟΥ...Δεβ εχουμε διαβασει δα ολοι τοσα πολλα μπλογκς ωστε να προτεινουμε κατι και περα απο αυτο


    Το να προτείνει κάποιος το blog του φίλου του, όταν δεν αξίζει, είναι το να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο.

    Το να προτείνει κάποιος κάποιο καλό blog ή κάποιο καινούριο που οι υπόλοιποι δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι, είναι το να βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο.

    Μπορεί να γίνει και καλή και κακή χρήση αυτού του topic λοιπόν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν έχει λόγο ύπαρξης.

    Τώρα όσον αφορά εκφράσεις τύπου "δαγκωτό στον mpriza", νομίζω πως αυτές οι εκφράσεις είναι που πυροδοτούν τον ανταγωνισμό και όχι η ύπαρξη ενός topic συζήτησης και ανταλλαγής πληροφόρησης.
    matthias16
    12.12.2007, 19:24
    Εγω εξεφρασα μια αποψη...Δεν θα κλειδωσω και το θεμα
    Οπως φαινεται ομως αλλοι δεν εχουν το θαρρος της γνωμης τους και οπως φαινεται αλλοι...ειναι αδολοι

    Δεν ειμαι του στυλ "μου την λες-σου την λεω" οποτε σταματαω εδω,αλλωστε την ειπα την γνωμη μου οποιος θελει την προσεχει

    Συγνωμη για την παρεκλυση απο το θεμα .
    Aiolos_m
    12.12.2007, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 12-12-2007 στις 19:24 έγραψε...

    1)Δεν θα κλειδωσω και το θεμα

    2)Οπως φαινεται ομως αλλοι δεν εχουν το θαρρος της γνωμης τους και οπως φαινεται αλλοι...ειναι αδολοι


    Ένα ερωτηματικό στο πρώτο κι ένα στο δεύτερο.
    vasilis23
    12.12.2007, 20:22
    -Emaki
    -Kakofoniks
    -Jorge
    -Pavel
    Πολυ απλα γιατι λενε αληθειες και επικαιρα πραγματα και δεν γεμιζουν απλα με ποστς(οπως πχ το δικο μου που το ανανεωνω σε καθε live μου....φτου μου δεν ντρεπομαι! )

    Πολυ καλη ιδεα Jorge γιατι πολυ απλα με αυτο τον τροπο θα κανεις και τους υπολοιπους να δραστηριοποιηθουν περισσοτερο για να ασχοληθουν!
    jorge
    12.12.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 12-12-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Yπάρχουν πολλά blogs που παρακολουθώ και θα τα βρει κανείς, φυσικά, στη λίστα αγαπημένων στο δικό μου blog.
    Αλλα ένα που περιμένω πως και πως καινουργια δημοσίευση και δεν χάνω επεισόδιο για επεισόδιο, είναι οι "Ιστορίες καθημερινής τρέλας" του Blacksad.




    Εξαιρετικό blog.

    Ενδιαφέρον βρίσκω και το blog της Red9, που μοίαζει
    σα να γράφει στο παλιό κλασικό προσωπικό ημερολόγιό της...
    sea_like_eyes
    12.12.2007, 21:06
    Το τι προτείνει ο καθένας φαίνεται καθαρά από την λίστα των ‘’φιλικών’’ Blogs . . . εγώ θα πω ποια ΔΕΝ προτείνω . . . κι αυτά είναι τα Premium( με εξαίρεση ελάχιστα που αν και δεν τα διαβάζω – παραδέχομαι ότι είναι κάτι το ξεχωριστό ! )
    Δεν με καλύπτουν . . . απλά !

    Astron
    12.12.2007, 21:35
    Δυστυχώς δεν διαβάζω πολλά blogs αλλά ένα που παρακολουθώ με ενδιαφέρον είναι το blog της Νίκης (steppenwolf). Μπορεί κάποιες φορές να είναι αρκετά μελαγχολικό αλλά γενικά οι προβληματισμοί της με ενδιαφέρουν πολύ και σχεδόν πάντα έχω να διαβάσω κάτι βαθυστόχαστο.

    Τα κριτήρια του καθενός όταν επιλέγει ποια blog να διαβάσει είναι καθαρά προσωπικά. Άλλος επιθυμεί να διαβάσει προσωπικές σκέψεις, άλλος ποιήματα ή λογοτεχνήματα, άλλος κάτι που θα τον κάνει να γελάσει και άλλος προτιμάει να διαβάζει γενικά επίκαιρα posts. Εμένα προσωπικά με εκφράζουν πιο πολύ τα blogs που έχουν ένα προβληματισμό και δεν περιγράφουν απλά σαν ημερολόγιο τα γεγονότα της ημέρας. Βλέπω τα blogs σαν τον τρόπο που παρουσιάζει ο καθένας τον εαυτό του προς τα έξω, και για αυτό προτιμώ να διαβάζω ουσιαστικά και αληθινά πράγματα.

    Επειδή υπήρξαν κάποιες ενστάσεις απ' τον matthias, κατά τη γνώμη μου το topic αυτό είναι πολύ χρήσιμο. Είναι η ευκαιρία των μελών να εκφράσουν όχι μόνο το ποιο blog τους αρέσει, αλλά κυρίως το ΓΙΑΤΙ. Κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγήσει σε ίσως μια καλύτερη κατανόηση του τί εννοεί ο κόσμος ως "καλό blog", και ίσως στο μέλλον με αυτόν τον τρόπο να επαναξιολογηθεί και η έννοια του premium.

    Υ.Γ. Αυτά περί προσβολής όσων blog ΔΕΝ προταθούν, είναι εντελώς υπερβολικά.
    Υ.Γ.2. Τα blogs σας δημοσιεύονται σε ολόκληρο το internet και όχι μόνο στο MusicHeaven. Μη το βλέπετε σαν κάτι στενό που απευθύνεται μόνο στην κοινότητά μας. Μπορείτε κάλλιστα να τα δημοσιεύσετε τα σε μηχανές αναζήτησης και λίστες με blogs. Σχετικές πληροφορίες για το πώς να προμοτάρετε το blog σας υπάρχουν στην κεντρική σελίδα διαχείρισης του blog σας.
    Tropaiatissa
    12.12.2007, 21:48
    Γενικώς, μου αρέσουν και βρίσκω ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα Blogs που έχω προσθέσει ως φιλικά μου.

    Θα αναφέρω 3 Blogs που μου αρέσουν ιδιαιτέρως:

    το Blog του jorge, γιατί πάντα μου άρεσε να ακούω (και να διαβάζω) ιστορίες από το στρατό, αλλά και πριν το στρατό είχε θέματα, περιστατικά κλπ. που μου φαίνονταν πολύ ενδιαφέροντα.

    το Blog του Μανώλη (ageras), το οποίο έχει επίσης ενδιαφέρουσες απόψεις, περιγράφει καθημερινά περιστατικά κλπ.

    και το Blog Νίκης (Steppenwolf) που καταγράφει προβληματισμούς με τους οποίους πολλές φορές ταυτίζομαι.