ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.826 μέλη

    Ακουστική κιθάρα... Βοήθεια...

    Feuille
    21.06.2004, 19:04
    Γειά σε όλους!

    Δεν είμαι καινούργια στο site αν και πρώτη φορά μπαίνω στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

    Αποφάσισα μετά από πολλές προσπάθειες να μάθω κιθάρα!!!!!!!!!!!
    Για να μάθω όμως κιθάρα πρέπει να έχω μια κιθάρα... Θέλω να μάθω ακουστική...

    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για μάρκες και κατηγορίες έπεσα πάνω σε μια που ονομάζεται Alvarez μοντέλο FD60BL!!!
    Πραγματικά μόλις την είδα έμεινα! Σχεδόν την ερωτεύτηκα...

    Διάβασα μερικά πράγματα για αυτήν αλλά εκτός από το ξύλο που έχει (σφεντάμι) δεν μπόρεσα να μάθω άλλα... Αν το καπάκι της είναι από μασίφ πχ...

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτή την κιθάρα και επίσης αν μπορείτε να μου πείτε κάποιες άλλες καλές ακουστικές... Τα λεφτά που διαθέτω είναι 500-600 ευρώ...

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!
    Να είστε όλοι καλά!!!

    Φιλιά,
    Κωνσταντίνα.


    Υ.Γ: "Εξάλλου δε ζητήσαμε τη νίκη μονάχα λίγη μουσική..." Λειβαδίτης.
    ViPeR
    21.06.2004, 20:40
    amo mporeis graje to link egw sou protinw apo FENDER tin DG-22 s tin exei enas filos mou exw paijei arketes fores me autin kai emeina poli ikanopoiimenos timi 450 exeis kamia alli marka sto nou?

    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ViPeR on 21-06-2004 20:41 ]
    neo2000g
    21.06.2004, 22:39
    Μήπως τα χρήματα που θα διαθέσεις για την πρώτη σου κιθάρα είναι πολλά;Σίγουρα ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά σκέψου να βαρεθείς μετά απο ας πούμε ένα χρόνο.(θα σου περάσει πολλές φορές απ'το μυαλό πιστεψε με)Πάντως καλές φτηνές (300ευρώ περίπου) αλλά και ακριβές κιθάρες έχει και η YAMAHA.Σκέψου το και για ηλεκτρακουστική.Βέβαια αυτές είναι πιο ακριβές.Κοίτα να έχει και κόψιμο στο ηχείο για καλύτερο παίξιμο στα πολύ ψηλά. Γνωστός μουσικός οίκος έχει τέτοιες κιθάρες (ας μην πω το όνομα και κάνουμε διαφήμιση).Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Wraith
    21.06.2004, 23:31
    Πρώτον,600 euro δεν είναι πολλά λεφτά,είναι αξιοπρεπή.Καλές κιθάρες έχει η Cort,η yamaha στις χαμηλές τιμές καλή είναι,στις ψηλές με τίποτα (σε όλα τα όργανά της).

    Όσο για το ερώτημα που θέτει ο neo2000g,όντως σκέψου να βαρεθείς;Θα μπορούσες με 300 euro να έχεις μια κιθάρα για να παίζεις πυξ-λαξ στην παραλία και με τα άλλα 300 να πας διακοπές (πχ...).Απο την άλλη,μπορεί σε ένα χρόνο να παιζεις led zeppelin και steve howe (ok,στο δεύτερο υπερβάλλω,ο θείος steve απλά δεν παίζεται...) και να βαράς το κεφάλι σου που δεν έδωσες 300 euro ακόμα για να μπορείς να βγάζεις έναν ήχο που να ακούγεται...¶ρα,ρωτάς τον εαυτό σου πόσο μακριά θέλεις να το τραβήξεις το άθλημα και διαλέγεις.Προσωπικά έχω δόσει κοντά στα 5000 euro για μηχανήματα (παίζω ηλεκτρικές κιθάρες και μπάσα) και για να βγάλω τον ήχο που θέλω (ΤΟΝ ήχο) θέλω κοντά στα 30000 euro ακόμα...το σπάσιμο είναι ότι θα τα δώσω,σιγά σιγά και σε μεγάλο βάθος χρόνου...εδώ ένα επτάχορδο michael tobias mtd μπάσο έχει 5000 euro...μην βάλουμε και τα synthesizers,τύμπανα etc etc...Τι μπορείς να κάνεις όμως;

    Για αυτό βλέπεις ποιοί είναι οι στόχοι σου και πόση επιμονή και υπομονή έχεις και κρίνεις.Κανείς δεν μπορεί να κρίνει για σένα...Θέλεις να πας όσο μπορούν να σε πάνε οι ικανότητες και τα δάχτυλά σου;Τότε δώσε όσο πιο πολλά μπορείς...Δεν είσαι σίγουρη;Και τα 300 euro θα σε καλύψουν απόλυτα...

    Πάντως ότι και αν αποφασίσεις,καλό είναι όταν πας να αγοράσεις να έχεις κάποιον που γνωρίζει το άθλημα,για να μην πάρεις ότι σου πασάρουν άλλα ότι ειναι πιό σωστό για σένα.Επιπλέον,η κιθάρα,ως θηλυκό,χρειάζεται περιποίηση και φροντίδα.Μερικά καθαριστικά για τον λαιμό,τις χορδές και το σώμα,λίγο ξεσκόνισμα και μία απλή βάση των 20 euro θα της επιτρέψουν να αποδίδει τα μέγιστα για πολλά χρόνια...Welcome to the club!
    Feuille
    22.06.2004, 00:18
    VIPeR πιστεύω ότι 600 ευρώ είναι μια αξιοπρεπής τιμή και εδώ θα συμφωνήσω με τον Wraith. ¶λλη μάρκα δεν έχω υπόψιν αλλά και αυτήν τυχαία τη βρήκα… Μου άρεσε το ξύλο που έχει και ομολογώ (μη φωνάξετε) ότι είναι όμορφη κιθάρα… Με κέρδισε και η εικόνα της… Μπορείς να τη δεις στο www. alvarezgtr.com ή αν πληκτρολογήσεις στο Google το μοντέλο και τη μάρκα της. Τις Fender τις είδα αλλά πολλές γνώσεις δεν έχω για να κρίνω δυστυχώς…

    Neo2000g σίγουρα θα περάσει από το μυαλό μου να βαρεθώ… Αλλά το θέλω τόσο πολύ που δε νομίζω να την έχω να κάθεται σε μια άκρη… Χρόνια το θέλω και όλο κάτι συνέβαινε… Η δυσκολία πιστεύω είναι μέχρι να μάθεις τα πρώτα ακόρντα και να παίζεις λίγο… Μετά βγαίνεις από το τρυπάκι του βαριέμαι! Λυπάμαι, κόψιμο στο ηχείο δεν ξέρω τι σημαίνει…

    Wraith, για να μαζέψω τα λεφτά αυτά βοήθησαν πολλοί άνθρωποι είναι η αλήθεια και η προσωπική οικονομία… Πολλές φορές σκέφτηκα να πάρω κάτι με λιγότερα λεφτά που τα είχα και πιο νωρίς μαζέψει, αλλά δε μου πήγαινε η καρδιά… Αν ξεκινάς λέγοντας ότι θα πάρεις κάτι να βολευτείς και μετά βλέπεις δεν προχωράνε τα πράγματα… ¶σε που συνήθως την πρώτη σου κιθάρα την αγαπάς γιατί σε ανέχεται και τη θυμάσαι… Να έχω να θυμάμαι κάτι όμορφο λοιπόν! Σίγουρα θα πάρω κάποιον που ξέρει μαζί αλλά θέλω και άλλες απόψεις, από άτομα που ξέρουν το άθλημα όπως λες, όπως εσείς!

    Ευχαριστώ παιδιά!!!

    jorge
    22.06.2004, 01:14
    Feuille συμβουλή από κάποιον που έχει μια σχετικά ακριβή Yamaha (APX-6A).

    Μην πάρεις Yamaha. Την έχω από το 1996, την έχω συγκρίνει με 10άδες άλλες, και η αλήθεια είναι πως δεν αξίζει τόσα λεφτά. Με τόσα λεφτά (800 ευρώ) παίρνεις μια συνολικά καλύτερη κιθάρα. Έχει πολύ γλυκό ήχο, αλλά επειδή είναι "slimline" δεν έχει όγκο και μπάσο.

    Σου προτείνω Takamine και μακριά από το "ακατονόμαστο" κατάστημα με τις Yamaha. Θα πληρώσεις παραπάνω και θα είναι κρίμα γιατί με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο. Και αν κάνεις το λάθος που έκανα εγώ με τη Yamaha, δεν θα μπορείς να την μεταπωλήσεις, όπως θα μπορούσες να κάνεις με άλλες μάρκες (Fender, Takamine, Guild )

    Ρίξε μια ματιά στο κατάστημα ΣΤΟΛΛΑΣ, που θεωρείται το πληρέστερο κατάστημα στην Ελλάδα. Ήμουν πελάτης όσο καιρό σπούδαζα Πάτρα και σου δίνει πολλές επιλογές, σε αντίθεση π.χ. με το Νάκα που θα βρεις μόνο συγκεκριμένες μάρκες.

    Μια ακόμη συμβουλή είναι να πάρεις ηλεκτρακουστική (αυτή που έχει και βύσμα, ώστε να μπορείς να τη συνδέεις σε ενισχυτή). Κάποτε θα σου χρειαστεί, ειδικά αν κανονίσεις με καμιά παρέα ή γκρουπάκι να πάτε σε κάποιο στούντιο για πρόβα. Ακόμα και για μια ηχογράφηση στο σπίτι...

    Καλή επιλογή
    pazlex4
    22.06.2004, 15:20
    Κονσταντίνα,
    ξέρω κιθάρα και ηλεκτρική και ακουστική αλλά από μάρκες και ξύλα κλπ, είμαι εντελώς άσχετος, γι' αυτό είμαι της γνώμης ότι για να καταλάβεις πόσο καλή είναι μια κιθάρα πρέπει να ακούσεις τον ήχο της. Επίσης η σχέση κάποιου που παίζει με την κιθάρα του είναι μια σχέση συνεργασίας και αναπτήσεις χημεία με την κιθάρα σου και δεν μπορεις να την ερωτευτείς αν δεν την νοιώσεις. Προσπάθησε πριν αγοράσεις οτιδήποτε να είσαι 100% σίγουρη ότι αυτό σου πάει και θα το καταλάβεις δεν είναι δύσκολο. Μόλις η "εκλεκτή" έρθει στα χέρια σου θα πεις "αυτή είναι η κιθάρα μου". Ξέρω πολλούς που δεν μπορούν να παίξουν με άλλη κιθάρα εκτός από την δική τους. Και με τα λεφτά που έχεις πέρνεις και ηλεκτροακουστική. Μην βιαστείς να διαλέξεις.
    neo2000g
    22.06.2004, 18:46
    Συμφωνώ με τον pazlex4 οτι, ότι και να πούμε αν δεν ακούσεις τον ήχο μιας κιθάρας δεν καταλαβαίνεις τίποτα για το τι αξίζει. Πάντως για τα 300ευρώ που είπα οτι είναι αρκετά απλά ήθελα να πω στην Feuille οτι πρέπει να σκεφτεί και αυτές τις εκδοχές που ανέφερα γιατί σαν πρωτάρα που είναι μπορεί να τις φορτώσουν ότι να 'ναι.Και επίσης τα είπα για να μην κάνει τα ίδια λάθη με μένα όταν πήρα την κιθάρα μου πριν τρία χρόνια.

    Όσο για την διαφορά κιθάρας με κόψιμο στο ηχείο και χωρίς παραθέτω την παρακάτω photo.(πάνω κιθάρα με κόψιμο, κάτω χωρίς).Σίγουρα δεν ξέρεις τώρα σε τί χρησιμέυει αλλά θα το διαπιστώσεις!

    Όσο για τον "γνωστό" για άλλους, "ακατανόμαστο" για άλλους μουσικό οίκο αν σκέφτεσαι να δώσεις γύρω στα 600ευρώ και πάνω που λές, ΜΗΝ τον επισκεφτείς.¶λλα στις φτηνές πράγματι είναι καλός.

    Ασχετο:εγώ αν έπαιρνα τώρα κιθάρα,αν και δεν ξέρω πολύ καλή, θα έπαιρνα κάποια Fender με καμια 1000ευρώ.Θα δω και για τις Takamine που λέει ο jorge.Σε εμπιστευόμαστε τυφλά admin!!
    (τελικά οι διαφημίσεις εμπορικών site όπως του Στόλλα επιτρέπονται ή όχι στο Forum;)




    επισυναπτόμενα: guitars.jpg 
    Wraith
    22.06.2004, 22:50
    Μία καλή λύση είναι να ψάξεις περιοδικά για κιθάρα.Πέρα από τα κομμάτια και τα μαθήματα που έχουν,προτίμησε κάποιο που να έχει παρουσιάσεις και sound-clips οργάνων σε cd,ώστε να έχεις μία άποψη για το κάθε όργανο...Είναι ακριβά,i know(πάντως,εγώ με αυτά τα περιοδικά έμαθα κιθάρα και έχω καταντήσει να παίζω progressive rock/metal με 11 notes/sec... ).

    Όσον αφορά το θέμα της βαρεμάρας τώρα:ως αυτοδίδακτος,τα πρώτα χρόνια (1-2) που έπαιζα κιθάρα ήμουν γεμάτος ενθουσιασμό.Καινούργια κομμάτια να μάθω,νέες συγχορδίες,το stairway to heaven (του οποίου το σόλο ακόμα και τώρα δεν μπόρω να παίξω σωστά,ενώ βγάζω dream theater και fates warning χαλαρά)...Η μεγάλη δυσκολία ήρθε όταν αποφάσισα να πάω να κολυμπήσω στα βαθιά (μαύρη μέρα)...και μετρονόμοι,κλίμακες,ασκήσεις repeat over and over...και βαρεμάρα χωρίς οίκτο και έλεος...Η μέρα αυτή θα έρθει όταν αποφασίσεις να προσπαθήσεις να παίξεις Django Reinhardt ή John McLaughlin ή Steve Howe ή Pat Metheny ή οποιονδήποτε άλλο σφαγέα.Πρόσεξέ την...

    Και κάτι ακόμα:προσπάθησε να ακούς όσο το δυνατόν περισσότερα είδη.Υπάρχουν πολλά,φανταστικά και όμορφα πράγματα να ακούσει κανείς (το συγκεκριμένο post γράφτηκε ακούγοντας το Close to the Edge των Yes).Σε πίανει μία απελπισία όταν πρωτοακούς Weather Report ή Liquid Tension Experiment,αλλά τον μαθαίνεις τον ήχο και βλέπεις ως που μπορεί να πάει το παίξιμο (και η ψυχασθένεια) του ανθρώπου...Πάντως,του john petrucci (drean theater,lte) όταν του κάνανε πλάκα ότι χάθηκε η κιθάρα του μετά από μία πτήση,λιποθύμησε.

    PS:οι Takamine είναι απλά υπέροχες...
    ViPeR
    22.06.2004, 23:26
    Auti i ki8ara mou 8imise tou Papakwnstantinou , eikinei pou exei stis sinaulies (mayro xrwma) , kali fainetai all sto site pou mpika elege oti einai ilektroakoustiki kai oxi akoustiki kai den elege pola xaraktiristika
    Feuille
    23.06.2004, 16:57
    Χαίρετε!!!

    Βρήκα μια πολύ καλή Norman Β18 η οποία έχει υπέροχο ήχο... Μάλλον εκεί προσανατολίζομαι...

    Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να παει κάποιος σε ωδείο, να έχει δάσκαλο ή να μάθει μόνος του κιθάρα;;;

    Φιλιά
    Wraith
    23.06.2004, 18:21
    Από οτι είδα σε reviews στο δίκτυο,όλοι οι ιδιοκτήτες μόνο καλά λόγια έχουν να πουν...Εξαιρετικά θετικό.Προσωπικά,μάλλον θα την αγόραζα.Οι Norman έχουν καλή φήμη.

    Όσον αφορά μεθόδους διδασκαλίας:
    -Το ωδείο έχει το πλεονέκτημα ότι παρέχει καλή θεωρητική κατάρτηση καθώς και επαφή/τριβή με άλλους μουσικούς (θετικό άμα θέλεις να δημιουργήσεις ένα σχήμα).Αρνητικό είναι το γεγονός ότι ο δάσκαλος σε βάζει σε ένα δικό του καλούπι,χωρίς να αναπτύσσεις δικό σου στυλ παιξίματος καθώς και το ότι τα θεωρητικά μαθήματα μπορούν να γίνουν πολύ βαρετά.
    -Ο καθηγητής στο σπίτι έχει το πλεονέκτημα ότι καθορίζει τον ρυθμό των μαθημάτων ανάλογα με τις ανάγκες του μαθητή,χωρίς άγχος χρόνου, καθώς και μία ποιό προσωπική προσέγγιση.Το μειονέκτημα είναι (όπως και πριν) το ότι θα βάλει το μαθητή σε καλούπια,καθώς και το ότι λίγοι είναι αυτοί που παρέχουν ολοκληρωμένη μουσική κατάρτηση και θεωρία.
    -Η αυτοδιδασκαλία έχει το πλεονέκτημα ότι ο μαθητής δουλέυει στον δικό του χρόνο,όποτε του κάνει κέφι.Σημαντικότατο είναι το γεγονός ότι δημιουργεί δικό του στυλ.Το πρόβλημα είναι ότι απαιτεί μεγάλο βάθος χρόνου,αυτοπειθαρχία (μιας και δεν έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου) και μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένους τρόπους παιξίματος που μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα (ως και υγείας).

    Το θετικό με την αυτοδιδασκαλία (όπως το βλέπω εγώ) είναι ότι μετά σε "παίρνει η κατρακύλα" αν μπορώ να το θέσω έτσι....Έμαθα μπάσο σε ένα χρόνο,σε σημείο να παίζω Yes (οι μπασογραμμές είναι η αυτοκτονία η ίδια),Rush,ως και θέματα από Jaco Pastorius,ενώ τώρα δουλεύω drums,synthesizers και θέλω να δουλέψω πίανο για να μάθω ανεξαρτησία (για όταν αγοράσω δεκατετράχορδο μπασο),ενώ μπορώ να παίξω οποιοδήποτε έγχορδο πέσει στα χέρια μου (εκτός από αυτά που παίζονται με δοξάρι) και μου πει κάποιος το κούρδισμα.Το μειονέκτημα είναι πόνος σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και πολλά μοναχικά ξενύχτια.Τουλάχιστον όμως,όταν με ακούει κάποιος καταλαβαίνει ότι παίζω εγώ (τρελαίνομαι για παρανοικούς ρυθμούς και παράφωνες συγχορδίες και διαστήματα χωρίς -φυσικά- λύση,ενώ είμαι παντελώς ανίκανος να γράψω μελωδίες) ακόμα και αν μετά τρέχει ουρλιάζοντας...

    Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος των post,αλλά όταν κάποιος ρωτάει με τον δέοντα σεβασμό (ως προς την δουλειά που έχω αφιερώσει,όχι ότι είμαι κανένας ιδιαίτερα καλός μουσικός)και καλό τρόπο,όπως η αγαπητή Feuille,θεωρώ ότι είναι υποχρέωση αλλά και ευχαρίστιση να μεταδώσω οτι λίγες γνώσεις έχω μαζέψει και σκέψεις έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια.Αυτάααα (για την ώρα).
    neo2000g
    23.06.2004, 18:50
    Εγώ απο την εμπειρία μου ξέρω οτι η αρχή ειναι δύσκολη οπότε γι άυτήν σίγουρα χρειάζεσαι δασκαλο. Μετά μπορείς μόνη σου να μάθεις τραγουδάκια απλά π.χ.Πυξ Λαξ και άλλα,αλλα αν θέλεις να επεκταθείς δεν μπορείς μόνη.

    Το συμπέρασμα:

    Βρες ένα καλό δάσκαλο που θα του αρέσει το είδος της μουσικής που θα ακολουθήσεις και μην πας σε ωδείο.Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ!Αν εσένα σου αρέσει άλλο είδος μουσικής π.χ. Ροκ ενώ του δασκάλου π.χ. έντεχνα βρες άλλο δάσκαλο!!!Δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει μετά τους πρώτους μήνες.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΟΙΝΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ!

    Feuille
    25.06.2004, 22:51
    Γειά σας!!!
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον:::

    Αύριο θα πάω για 10 μέρες στη Γερμανία και θα ψάξω και εκεί για τιμές κιθάρων...

    Δε σας κρύβω ότι είδα και άκουσα και μια Martin την DX1R... Πολύ καλή μόνο που εδώ κάνει 950 ευρώ...

    Μάλλον μετά την επιστροφή μου από τις παραδοσιακές διακοπές στο χωριό του πατέρα μου θα πάρω κιθάρα... Θα το αφήσω λίγο να δω τι θα μαζέψω το καλοκαίρι...

    Δε θέλω να έχω στο μυαλό μου σαν απωθημένο ότι για λίγη οικονομία που δεν έκανα, για παράδειγμα, έχασα την Martin..΄

    Όπως και να έχει σας εύχομαι καλό καλοκαίρι και να περάσετε υπέροχα όλοι!!!
    Όταν με το καλό γυρίσω θα τα ξαναπούμε! Και για την κιθάρα! Θα σας πω τι πήρα τελικά!!!

    Αυτά...

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

    "Εξάλλου δε ζητήσαμε τη νίκη, μονάχα λίγη μουσική..." Τάσος Λειβαδίτης


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Feuille on 25-06-2004 22:53 ]
    Feuille
    02.09.2004, 13:51
    Γειά σας!!!!!!
    Με θυμάστε;;

    Επέστρεψα και μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές ερωτήσεις αγόρασα την κιθάρα μου!

    Είναι μια Garrison G20!!! Καναδέζικη. Όποιος έχει την απορία να τη δει είναι στο www.garrisonguitars.com

    Είναι πολύ όμορφη με πάρα πολύ ωραίο ήχο και την πήρα 550 ευρώ.

    Τώρα μένει να ψάξω για ωδείο ή δάσκαλο... Ακόμα δεν έχω αποφασίσει...

    Αλλά το σημαντικό είναι ότι την πήρα και θα μάθω!!!


    Μόνο στο κρεββάτι μου που δεν την πήρα χτες βράδυ!!!

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και το χρόνο σας!!!

    Θα τα λέμε!!!
    Φιλάκια!!!!


    Υ.Γ: ΘΑ ήθελα να ακούσω πώς σας φαίνεται η κιθάρα μου...
    jorge
    02.09.2004, 14:09
    Καλόπαιχτη
    ViPeR
    02.09.2004, 14:54
    άντε και ηλεκτρική !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Castlock
    24.09.2011, 11:33

    Γεια σε ολους, προσφατα πηγα σε ενα ωδειο και ρωτησα για μαθηματα ακουστικης κιθαρας για να συνοδεύω το τραγουδι. Ειμαι στην ηλικια των 14αρων και θελω να παρω μια ακουστικη κιθαρα η οποια θα κρατήσει χρόνια αλλα θα ειναι και φτηνη. Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου δινατε καποιες συμβουλες. :)

    Σας παρακαλώ δώστε μου μια απαντηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Castlock στις 20-10-2011 22:30 ]


    eliastsagaris
    30.01.2012, 18:57
    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση παιζω ενα χρονο κιθαρα ως αυτοδιδακτος! ειχα αγορασει μια ακουστικη στην αρχη τ περασμενου χρονου! ε τωρα λοιπον αποφασισα να αγορασω μια ακομη! εχω καταλιξει σε δυο επιλογες http://www.Thomann.de/gr/ovation_cc24s5.htm http://www.Thomann.de/gr/epiphone_ej200ce_vs.htm θα ηθελα τη γνωμη σας! το στυλ μουσικης που μου αρεσει ειναι κατι σαν Oasis η pink floyd! ευχαριστω εκ των προτερων!!
    Post αρνητικής αξιολόγησης