ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.840 μέλη

    Εύκολο τραγούδι για κιθάρα

    everloving
    27.12.2007, 21:43
    Καλησπέρα!

    Μπορείτε να μου συστήσετε μερικά εύκολα τραγούδια για κλασσική κιθάρα; Ελληνικά, ξένα, ό,τι βρίσκετε κατάλληλο για τα πρώτα βήματα(εκτός απ'το Knocking on Heaven's door, το οποίο μαθαίνω τώρα).

    Ευχαριστώ!
    MusicMaker83
    27.12.2007, 22:33
    Δεν θα το έλεγα εύκολο αλλα αρκετα διδακτικό να μάθαινες τα ακουστικά μέρη(θέματα, ρυθμικά και σολάκι) του Nothing else matters. Όπως είπα και πιο πριν οχι ευκολο αλλα έχει μέρη που θα σου κάνουν καλό στα χέρια.
    Αρκετα εύκολα όμως είναι να κοιτάξεις τα Holiday και Soldier of fortune
    tzouv
    28.12.2007, 02:27
    Μπορεις ευκολα να πεξεις τραγουδια οπως το ''μ'αρεσει να μην λεω πολλα'',''να μ'αγαπας'',''Ο Μπαμπης ο φλου'' και πολλα αλλα τετοια ελληνικα τραγουδια που ειναι σχετικα απλα...Απο ξενα δοκιμασε το ''wonderwall'',''wish you were here'' κλπ...
    XeniaRodo
    28.12.2007, 23:23
    από τα πρώτα που μου έμαθε ο δάσκαλος που είχα στην κιθάρα (μιλάμε για ακόρντα) ήταν το "ακορντεόν", η "συννεφούλα" και το "μινόρε της αυγής"...

    καλή επιτυχία
    kostas-5150
    29.12.2007, 17:35
    Ωραια ερωτηση.
    Λοιπον εγω οταν ημουν πιτσιρικος ακουγα τον πατερα μου να παιζει το House of the rising sun σχεδον καθε μερα(με φωνητικα παρακαλω!) και ηταν ισως το τραγουδι που με ωθησε στο να αρπαξω την κιθαρα μια μερα να παω κοντα του στο σαλονι και του λεω -Ελα δειξε μου πως παει!!
    -Να σε παω σε ενα ωδειο..
    -Οχι! Δειξε μου τι στο καλο κανεις και ακουγεται αυτη η μελωδια- Του ελεγα..

    Εμαθα σχεδον ολες τις βασικες chords απλα μαθαινοντας αυτο το τραγουδι..
    Ντο,Λα,Ρε,Μι,Φα.
    Επισης με βοηθησε στο να αποκτησω Funky καρπο παιζοντας το σημειο που "ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ" ο Eric.

    Αντε και καλη χρονια
    kostas-5150
    29.12.2007, 17:36
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 29-12-2007 στις 17:35 έγραψε...

    Ωραια ερωτηση.
    Λοιπον εγω οταν ημουν πιτσιρικος ακουγα τον πατερα μου να παιζει το House of the rising sun σχεδον καθε μερα(με φωνητικα παρακαλω!) και ηταν ισως το τραγουδι που με ωθησε στο να αρπαξω την κιθαρα μια μερα να παω κοντα του στο σαλονι και τον παρακαλαω..
    Ελα δειξε μου πως παει!!
    -Να σε παω σε ενα ωδειο..
    -Οχι! Δειξε μου τι στο καλο κανεις και ακουγεται αυτη η μελωδια- Του ελεγα..

    Εμαθα σχεδον ολες τις βασικες chords απλα μαθαινοντας αυτο το τραγουδι..
    Ντο,Λα,Ρε,Μι,Φα.
    Επισης με βοηθησε στο να αποκτησω Funky καρπο παιζοντας το σημειο που "ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ" ο Eric.

    Αντε και καλη χρονια


    PitsiBlue
    29.12.2007, 22:53
    Ωραίο θεματάκι...
    Δοκίμασε το "Smoke on the water" από Deep purple και το "Να μ'αγαπάς" από Π.Σιδηρόπουλο...
    ARTS1
    02.01.2008, 03:34
    δείτε αυτό στην ενότητα easy songs for beginners, έχει πάρα πολλά
    http://www.guitarnoise.com/lessons.php

    Angelofdeath1990
    02.01.2008, 22:58
    Εγω το πρωτο που ειχα μαθει ηταν το paranoid....για δοκιμασε το...
    StavmanR
    03.01.2008, 11:06
    Βασικά θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο καλό είναι να ασχολείσαι με τραγούδια που σε ενδιαφέρουν, και κατά δεύτερο να ασχοληθείς με 'δάχτυλα' στην κλασική. Αν μας έλεγες με τί 'είδος' ασχολείσαι θα βοηθούσε πολύ, αλλιώς ο καθένας θα προτείνει το κοντό του και το μακρύ και κατά πάσα πιθανότητα θα σου προκαλέσει σύγχυση.

    Αν είσαι πρωτάρης στην κιθάρα, θα σου συνιστούσα κάποιες παλιές μπαλάντες Scorpions που έχουν απλούς δαχτυλισμούς γύρω από βασικά ακόρντα, με τις οποίες μεγάλωσαν πολλές γενιές κιθαριστών. Στον ελληνικό χώρο εύκολος και αξιόλογος είναι ο Ιωαννίδης, ο οποίο έχει και μεγάλη απήχηση στους κιθαρίστες για τον παραπάνω λόγο. Αργότερα, το κομμάτι που είναι must για κάθε κλασικό κιθαρίστα είναι το 'Πρωινό Τσιγάρο' του μεγάλου σολιστ κλασικής κιθάρας Νότη Μαυρουδή.
    ariadni0909
    03.01.2008, 13:23
    λεπον...δεν παιζω κιθαρα στο δηλωνω...ΑΛΛΑ!Ακομα κι εγω το ασχετο μπορω να παιξω το The house of the rising sun απο Animals.Πεντε συγχορδιες ολες κι ολες.!!!Απλο λιτο και κλασσικο
    everloving
    03.01.2008, 16:48
    merci για τις απαντήσεις σας!

    StavmanR, ακούω κυρίως ροκ και indie, από συγκροτήματα που δεν είναι πολύ γνωστά. πάντως όλα τα τραγούδια που αναφέρθηκαν μου αρέσουν αρκετά συνεπώς η εκμάθησή τους θα είναι σίγουρα ευχάριστη! ειδικά το wish you were here, το οποίο και λατρεύω!

    έφυγα για house of the rising sun, λοιπόν!