ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Προβλημα με ενισχυτη....

    punkster
    28.12.2007, 15:14
    Τα νευρα μου!
    Εχω εναν ενισχυτη Roland cube των 20W (φρεσκο-φρεσκο αποκτημα), και οταν παω να παιξω καποιο τραγουδι με αρπισματα ακουγεται ενα ενοχλητικοτατο "κρατς-κρουτς-κρατς-κρουτς"!!!
    Φτανει μονο να ακουμπησω την χορδη, οχι να παιξω, να την ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ και ακουγεται ενα αρκετα δυνατο "κρατς"!
    Αυτο συμβαινει μονο οταν παιζω με ανοιχτες χορδες, οταν κανω μπαρε, δεν υπαρχει προβλημα, ο ηχος βγαινει τελειος!
    Επισης, αυτο το "κρατς-κρουτς" υπαρχει ειτε βαλω παραμορφωση, ειτε παιζω με καθαρο ηχο, και σε ολες τις πιθανες εκδοχες συνδυασμων εφε!

    Εχει λαλησει ο ενισχυτης ή εγω κανω κατι λαθος??
    Ξερει μηπως κανεις τι ειναι αυτο και πως μπορω να το διορθωσω??


    Bgre
    28.12.2007, 22:00
    ισχυεί η εγκύηση ? αν ναι τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις
    twr
    29.12.2007, 02:27
    Με ψιλομπέρδεψες ρε συντρόφισσα...

    1ον) Για δες μήπως ακούς τπτ τριξίματα όταν παίζεις ΧΩΡΙΣ ενισχυτή...
    2ον) Αυτό συμβαίνει είτε παίζεις με πένα είτε με δάκτυλα?
    3ον) Μήπως έχεις τσιτώσει τα πρίμα?
    4ον) Μήπως οι μαγνήτες είναι υπερβολικά κοντά στις χορδές?


    nothing 's better than my Fender!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 29-12-2007 02:28 ]


    fantasma
    29.12.2007, 02:29
    στην πριζα τον εβαλες....
    αν ναι... βαλτον και στην μπριζα τωρα...
    punkster
    29.12.2007, 11:21
    Αμεσως φαντασμα να την πεις την κακια σου!

    Λοιπον, νομιζω οτι λυθηκε το μυστηριο!

    twr, δεν ακουγονται τριξηματα οταν παιζω χωρις ενισχυτη, τα πριμα ειναι μια χαρα ατσιτωτα και οι μαγνητες στην θεση που πρεπει!

    Το κλειδι βρισκεται σε αυτο που ειπες για το αν ακουγεται ειτε παιζω με πενα ειτε με δακτυλα!

    Αυτη σου η φραση με εβαλε σε βαθυ συλλογισμο, καθως οντως δεν ακουγονταν τιποτα οταν επαιζα με πενα!
    Επειτα απο λιιιιγη σκεψη και αφου ανακαλεσα παλιες γνωσεις της φυσικης εβγαλα το τελικο πορισμα: για ολα φταινε τα φορτια!
    Ναι κυριες και κυριοι!
    Και ετσι εξηγειται και το γιατι δεν ακουγονταν το τσακ τσακ οταν παταγα την χορδη σε καποιο ταστο (βρισκει διοδο το καταραμενο το φορτιο!)!

    Τελος παντων......
    twr, η βοηθεια σου υπηρξε ανεκτιμητη!!
    Ευχαριστω και ολους τους αλλους που εχασαν χρονο απ τη ζωη τους για να απαντησου στις βλακειες μου!!!


    twr
    29.12.2007, 22:29
    Καλά, τώρα με μπέρδεψες ακόμα περισσότερο...
    Βασικά περίμενα να ακούς τον ενοχλητικό ήχο όταν έπαιζες με πένα... τέσπα...

    Το αποτέλεσμα μετράει!!

    seriousstam
    30.12.2007, 13:17
    kai egw afto nomiza twr... pantos h theoria stekei

    pisteuw eis ena gyro strogkulo thermidokratora, poihth soublakiou me kremidi h xoris, kempapiwn kai allwn tyligmatwn, kai eis enan tulhxth ton yio tou soublantzh ton omogenh, tou ek tou xoirinos tylixthenta soublakiwn pro pantwn twn aiwnon.
    admin...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : seriousstam στις 30-12-2007 13:25 ]


    punkster
    30.12.2007, 21:15
    Την βρηκα την λυση!!!

    Σκεφτηκα, εφοσον το κρατς κρουτς δεν ακουγεται οταν παιζω με πενα, που ειναι απο πλαστικο, δηλαδη δεν ειναι αγωγος, τοτε για να σταματησει να ακουγεται το κρατς κρουτς οταν παιζω με τα δαχτυλα, θα πρεπει να τα κανω και αυτα να μην ειναι αγωγοι!
    Και πως θα τα καταφερω??

    Θα ΜΟΝΩΣΩ τα δαχτυλα μου με σελοτειπ φυσικα!
    Και το εκανα!
    Και πραγματι δεν ακουγονταν πλεον το κρατς κρουτς!
    Μετα βεβαια.............δεν μπορουσα να παιξω (για ευνοητους λογους!!) αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που θα το λυσω συντομα κατασκευαζοντας βολικους και εργονομικους δακτυλομονωτες που θα μου επιτρεπουν να επιτελω τις βιρτουοζικες μανουβρες μου (οποιος ενδιαφερεται, πουλαω την τετραδα αντιχειρας-δεικτης-μεσος-παραμεσος σε τιμη ευκαιριας!)!!

    Αυτα!


    vouliakis
    30.12.2007, 21:52
    Μήπως θα ήταν καλύτερο για τα δάκτυλά σου να φωνάξετε κάποιον ηλεκτρολόγο να σας φτιάξει τη γείωση στα ηλεκτρικά στο σπίτι?


    punkster
    30.12.2007, 22:20
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 30-12-2007 στις 21:52 έγραψε...

    Μήπως θα ήταν καλύτερο για τα δάκτυλά σου να φωνάξετε κάποιον ηλεκτρολόγο να σας φτιάξει τη γείωση στα ηλεκτρικά στο σπίτι?





    Ελα ρε, γινεται αυτο???


    Χμμ...θα το σκεφτω σαν ενδεχομενο!
    Αν και.....η προοπτικη των δαχτυλομονωτων ειναι μεγαλη προκληση!
    sea_like_eyes
    31.12.2007, 12:57
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 30-12-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Την βρηκα την λυση!!!

    Σκεφτηκα, εφοσον το κρατς κρουτς δεν ακουγεται οταν παιζω με πενα, που ειναι απο πλαστικο, δηλαδη δεν ειναι αγωγος, τοτε για να σταματησει να ακουγεται το κρατς κρουτς οταν παιζω με τα δαχτυλα, θα πρεπει να τα κανω και αυτα να μην ειναι αγωγοι!
    Και πως θα τα καταφερω??

    Θα ΜΟΝΩΣΩ τα δαχτυλα μου με σελοτειπ φυσικα!
    Και το εκανα!
    Και πραγματι δεν ακουγονταν πλεον το κρατς κρουτς!
    Μετα βεβαια.............δεν μπορουσα να παιξω (για ευνοητους λογους!!) αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που θα το λυσω συντομα κατασκευαζοντας βολικους και εργονομικους δακτυλομονωτες που θα μου επιτρεπουν να επιτελω τις βιρτουοζικες μανουβρες μου (οποιος ενδιαφερεται, πουλαω την τετραδα αντιχειρας-δεικτης-μεσος-παραμεσος σε τιμη ευκαιριας!)!!

    Αυτα!





    ''επιστροφη στο μελλον'' . . . ''Τα απίστευτα του Ripley'' . . . ''Οι πυλες του ανεξηγητου'' . . . ''αληθινα σεναρια'' . . .
    Καλα αποτελεσματαααααα . . .
    matthias16
    01.01.2008, 17:41
    Επισης μπορει να φταιει και το καλωδιο....
    Καθως εχεις ανοιχτο τον ενισχυτη δοκιμασε να το πατησεις και να το κανεις περα δωθε,αμα ακουγεται το χρατς χρουτς τοτε θελει αλλαγμα καθως τα εσωτερικα του μαλλον ειναι "αλλοιωμενα" κτλ
    alexia-vicky
    01.01.2008, 21:16
    και έτσι όπως θα πατάει το καλώδιο, μαζί με τα χρατς χρουτς (αν τα ακούσει τελικά) θα πάθει και μια ωραιότατη ηλεκτροπληξία
    odis13
    01.01.2008, 23:16
    Δοκίμασε να πατας πάνω σε μια σακουλα σουπερμαρκετ πλαστική όταν παίζεις.Σοβαρά(δε ξέρω σίγουρα αν θα πιασει,αλλά...)
    matthias16
    01.01.2008, 23:48
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 01-01-2008 στις 21:16 έγραψε...

    και έτσι όπως θα πατάει το καλώδιο, μαζί με τα χρατς χρουτς (αν τα ακούσει τελικά) θα πάθει και μια ωραιότατη ηλεκτροπληξία



    Τα καλωδια ανεκαθεν ηταν καλυμενα γυρω γυρω με μονωτικο υλικο
    seriousstam
    02.01.2008, 16:10
    tha pareis 5 xalkina daxtylidia kai tha syndeseis ena kalodio se kathe daxthlhdi, meta tha ta enwseis olla mazi kai meta olla sthn geiosh ths mprizas.
    episeis mporeis na baleis profulaktika