ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Νότες ή Ταμπλατούρα τελικά?

    ARTS1
    02.01.2008, 02:41
    Καλή Μουσική Χρονιά σε όλους!!
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και επισκέπτομαι συχνά το site και έχω μάθει πάρα πολλά.
    Λοιπόν ή ερώτηση σε νέους κιθαρίστες αλλά και πιο έμπειρους είναι: Να μάθω κιθάρα με νότες ή ταμπλατούρα?
    Νότες:μαγεία αλλά αργός τρόπος και μόνο για μουσικούς?
    Ταμπλατούρα:γρήγορα, εύκολα, ίσως "μπακαλίστικα", για ερασιτέχνες σαν και εμένα?
    Βασική παράμετρος, έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και θα ήθελα να τον αφιερώσω στο να παίζω κιθάρα που με τρελλαίνει!
    Ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα με μια ακουστική, όχι κάτι ακριβό και με μάγεψε.Ταυτόχρονα ξεκίνησα μαθήματα με δάσκαλο. Παίζω ήδη τραγούδια, ακόρντα, ρυθμό, εντάξει, αργά, αλλά εξασκούμε βράδια!!! Γιαυτο λοιπόν για να μην "ενοχλώ" τους γείτονες αλλά και επειδή μου αρέσει η rock γενικά πήρα μια...ηλεκτρική!!! Με ακουστικά εξασκούμε και τέτοια ώρα, είναι 2.30 το βράδυ!! Τρέλλα ε? ναι, αλλά έχει και συνέχεια!
    Τα Χριστούγεννα μου έκαναν δώρο μια...Κλασσική!!!! Μια μαγική (για μένα πάντα)Alhambra C1. Έτσι προχθές ξεκίνησα το πρώτο μάθημα μετά (νέου) διδασκάλου για κλασσική! Ξέρετε δάχτυλα κτλ, θα μου κάνει είπε και νότες μου έδωσε να πάρω και βιβλίο!
    Ο άλλος δάσκαλος (που μου έκανε τον 1 μήνα) μου έχει κάνει ακόρντα, τραγουδάκια, ρυθμό, smoke on the water!!!, bob dylan, πεντατονική, Ramones ktl.
    Ο νέος δάσκαλος που μου κάνει κλασσική δεν θέλει ούτε για δείγμα να βλέπει την ηλεκτρική, αλλά το μάθημα δεν ήταν βαρετό, κάναμε δακτυλισμούς και παίξαμε ένα τραγουδάκι με ακόρντα.
    Σας κούρασα όμως.... Η ερώτηση παραμένει, να συνεχίσω και με τους δύο δασκάλους και νότες και ταμπλατούρα? και κλασσική και ακουστική/ηλεκτρική?
    Είμαι ενήλικας, με λίγο χρόνο, πολύ όμως αγάπη για τις κιθάρες.
    Από ότι μου είπε ο πρώτος δάσκαλος τα "παίρνω" εύκολα, έχω μουσικό αυτί.
    Οι νέοι στο "άθλημα" τι λένε? Οι παλαιοί τι συμβουλεύουν?
    Ευχαριστώ για το χρόνος σας προκαταβολικά.
    iris-the-black
    02.01.2008, 12:46
    Φίλε ARTS1, καλώς όρισες στην παρέα μας! (Μην σε ξεγελάει το 15 της ηλικίας μου ...ε και;!) θα σου μιλήσω εγώ πρώτη για την κιθάρα...Είναι και μένα τρέλα μου..Σε 3 χρόνια που θα μαι και ενήλικη γιατί αλλιώς δεν γίνεται δίνω για πτυχίο κλασικής..Βέβαια εννοείται πως χαίρομαι και με ηλεκτρική και ακουστική άμα βρεθεί μπροστά μου
    Κατ' αρχάς κατά την ταπεινή μου άποψη αν θέλεις να "μπεις" ουσιαστικά στον κόσμο της μουσικής απαραίτητη είναι η παρτιτούρα με νότες. Η ταμπλατούρα είναι όπως λες ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος εκμάθησης κιθάρας αλλά δεν θεωρώ τους αριθμούς και τις γραμμούλες μουσική. Από την άλλη, η παρτιτούρα έχει και άλλες λειτουργίες εκτός από την πρακτική, όπως για παράδειγμα την τεχνική/ αρμονική ανάλυση ενός κομματιού, την αποκρυπτογράφηση της ταστιέρας και την κατανόηση και προσθήκης μέσω αυτής δυναμικών και ηχοχρωμάτων. Προσωπικά πιστεύω ότι αν έχεις την δυνατότητα και επιδεικνύεις τέτοια αγάπη και αφοσίωση πρέπει να συνεχίσεις και τα δύο είδη. Αλλιώς, θα σου πρότεινα να συνεχίσεις τον πρόδρομο των μοντέρνων κιθαρών, την κλασική επειδή είναι η βάση και όπως και στο τραγούδι αρχίζεις με κλασικό και μετά κάνεις οτιδήποτε άλλο. Θα σου φανούν όλα πιο εύκολα.
    Και κάτι τελευταίο που αφορά την ερμηνεία σου για τις νότες και την ταμπλατούρα ( Νότες:μαγεία αλλά αργός τρόπος και μόνο για μουσικούς?
    Ταμπλατούρα:γρήγορα, εύκολα, ίσως "μπακαλίστικα", για ερασιτέχνες σαν και εμένα? )
    Νότες είναι μαγεία...Αργός τρόπος εξαρτάται από τον καθένα..Τίποτα δεν μαθαίνεται χωρίς διάβασμα και εξάσκηση.Όσο πιο πολύ εξασκείσαι τόσο πιο γρήγορα θα εξοικιωθείς. Επίσης τι θα πει "μόνο για μουσικούς" ; Οι μουσικοί δεν γεννήθηκαν λέγοντας "ντο ρε μι οπλισμός φα δίεση ο προσαγωγέας στην τονική" κλπ!!Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν τα ωδεία και οι δάσκαλοι...όχι φίλε μου, οι νότες κάνουν τους μουσικούς για να κάνουν αργότερα οι μουσικοί τις νότες!
    Η γνώμη μου λοιπόν αν έχεις χρόνο και χρήμα και τα δύο αλλιώς ανεπιφύλαχτα ΚΛΑΣΙΚΗ!
    καλή τύχη ό,τι και να κάνεις..
    ARTS1
    02.01.2008, 21:23
    Φίλη Iris,
    αν και...μικρούλα, πραγματική έμπνευση τα λόγια σου.
    Ναι πραγματικά αυτό θέλω να κάνω. Θα ξεκινήσω "the hard way". Με νότες, ήδη ξεκίνησα από το πρωί που διάβασα το μήνυμα σου.
    Τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Μπορεί να είμαι "μεγάλος" (35+ γιαυτό αναρωτιέμαι)για ...αυτά, αλλά είναι όνειρο μου. Και τα όνειρα πρέπει να γίνονται στόχοι και να πετυχαίνουμε.
    Εκτιμώ πολύ την απάντηση σου και σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Καλή Χρονιά και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    ARTS1
    odis13
    02.01.2008, 22:36
    Συνέχισε και τα δύο...μια γενική παιδεία δεν έβλαψε κανένα.
    Οσο για τις νότες,δεν είναι μόνο για την κλασσική αλλά και για τις άλλες κιθάρες.
    Η ταμπλατουρα will only get you so far....αν θες να εξελιχθεις σα μουσικός,είτε θα παίζεις κλασσική μουσική είτε ρεμπέτικα είτε hardcore grind industrial doom metal θα χρειαστεις να μάθεις νότες και κλασσική θεωρία της μουσικής.

    Συμβουλή
    Προσπάθησε να αντιμετωπίζεις την κλασσική και την ηλεκτρικη σα 2 εντελώς διαφορετικά όργανα,τουλάχιστον αρχικά,για να μη μπλέξεις... τα μπουτια σου (η μάλλον τα χέρια σου)



    Η μουσική είναι μια μαγεια,και όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο απαραίτητη θα σου γίνεται.

    Ειδικά αφου ξεκινάς ηλεκτρική να σε προειδοποιήσω ότι σε λίγο καιρό θα προσβληθείς απο GAS
    Gear Aquisition Syndrome
    Κλασσική ασθενεια ,ειδικά για τους ηλεκτρικους ,θα αρχίσεις να κάνεις σφιχτές οικονομίες για να αγοράζεις πετάλια,κιθάρες ,και άλλες κιθάρες,ενισχυτή λαμπάτο να πάρεις,μετα θα πάρεις και πολυεφφέ ,κάποτε θα καταλάβεις ποσο ψευτικο ήχο σου δίνει και δώστου αναλογικά πεταλάκια,τώρα και άλλες κιθάρες ,η γυναίκα θα φωνάζει ΄΄ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑ'' "ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ'' και άλλα χαριτωμένα,θα αλλάξεις και μαγνήτες στην παλια κιθάρα σου,και μήπως οι μονοι ακουγονται καλύτερα?να δοκιμάσουμε,και κιαλος ενισχυτής να κουβαλας στις πρόβες,και δώσε λεφτά ,και μετά θα πάρεις καλάι και αντιστάσεις προσπαθώντας να φτίαξεις δικά σου πεταλια και εφέ ,και μετα θα βάλεις καμια huber των 3500 ευρώ στο ματι και θα πα να το φέρεις ήρεμα στη γυναικα/κοπελια/αραβωνιαστικα ''ισως να μη πάμε διακοπες το καλοκαιρι'' και θα φάς καμια παντοφλα στο κεφάλι,και άλλα πολλά


    Αυτο συνεχίζεται επ άπειρον και είναι ένα -μικρουλι- μέρος του πως θα είναι η ζωη σου με τη μουσική μέσα της




    sirios
    02.01.2008, 22:48
    η μουσική είναι μιά γλώσσα...γλώσσα πρώτ'απ΄όλα γιά να συνενοούνται οι μουσικοί μεταξύ τους...με τις ταμπλατούρες μαθαίνεις παπαγαλία φράσεις...με τις νότες μαθαίνεις να μιλάς,να διαβάζεις,να γράφεις,καταλαβαίνεις τι συμβαίνει,συνενοείσαι,μπορείς να τα παίξεις όλα...Οπως καταλαβαίνεις είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα και είναι θέμα επιλογής.
    sirios
    02.01.2008, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 02-01-2008 στις 21:23 έγραψε...

    Φίλη Iris,
    αν και...μικρούλα, πραγματική έμπνευση τα λόγια σου.
    Ναι πραγματικά αυτό θέλω να κάνω. Θα ξεκινήσω "the hard way". Με νότες, ήδη ξεκίνησα από το πρωί που διάβασα το μήνυμα σου.
    Τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Μπορεί να είμαι "μεγάλος" (35+ γιαυτό αναρωτιέμαι)για ...αυτά, αλλά είναι όνειρο μου. Και τα όνειρα πρέπει να γίνονται στόχοι και να πετυχαίνουμε.
    Εκτιμώ πολύ την απάντηση σου και σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Καλή Χρονιά και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    ARTS1


    φίλε ARTS1 ξεκίνησα να μάθω ηλ. μπάσσο πριν από δύο χρόνια,όταν πλησίαζα τα 46...ήδη παίζω με γκρουπ....
    vangos-guitarman
    03.01.2008, 01:11
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-01-2008 στις 22:36 έγραψε...

    Συνέχισε και τα δύο...μια γενική παιδεία δεν έβλαψε κανένα.
    Οσο για τις νότες,δεν είναι μόνο για την κλασσική αλλά και για τις άλλες κιθάρες.
    Η ταμπλατουρα will only get you so far....αν θες να εξελιχθεις σα μουσικός,είτε θα παίζεις κλασσική μουσική είτε ρεμπέτικα είτε hardcore grind industrial doom metal θα χρειαστεις να μάθεις νότες και κλασσική θεωρία της μουσικής.

    Συμβουλή
    Προσπάθησε να αντιμετωπίζεις την κλασσική και την ηλεκτρικη σα 2 εντελώς διαφορετικά όργανα,τουλάχιστον αρχικά,για να μη μπλέξεις... τα μπουτια σου (η μάλλον τα χέρια σου)



    Η μουσική είναι μια μαγεια,και όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο απαραίτητη θα σου γίνεται.

    Ειδικά αφου ξεκινάς ηλεκτρική να σε προειδοποιήσω ότι σε λίγο καιρό θα προσβληθείς απο GAS
    Gear Aquisition Syndrome
    Κλασσική ασθενεια ,ειδικά για τους ηλεκτρικους ,θα αρχίσεις να κάνεις σφιχτές οικονομίες για να αγοράζεις πετάλια,κιθάρες ,και άλλες κιθάρες,ενισχυτή λαμπάτο να πάρεις,μετα θα πάρεις και πολυεφφέ ,κάποτε θα καταλάβεις ποσο ψευτικο ήχο σου δίνει και δώστου αναλογικά πεταλάκια,τώρα και άλλες κιθάρες ,η γυναίκα θα φωνάζει ΄΄ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑ'' "ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ'' και άλλα χαριτωμένα,θα αλλάξεις και μαγνήτες στην παλια κιθάρα σου,και μήπως οι μονοι ακουγονται καλύτερα?να δοκιμάσουμε,και κιαλος ενισχυτής να κουβαλας στις πρόβες,και δώσε λεφτά ,και μετά θα πάρεις καλάι και αντιστάσεις προσπαθώντας να φτίαξεις δικά σου πεταλια και εφέ ,και μετα θα βάλεις καμια huber των 3500 ευρώ στο ματι και θα πα να το φέρεις ήρεμα στη γυναικα/κοπελια/αραβωνιαστικα ''ισως να μη πάμε διακοπες το καλοκαιρι'' και θα φάς καμια παντοφλα στο κεφάλι,και άλλα πολλά


    Αυτο συνεχίζεται επ άπειρον και είναι ένα -μικρουλι- μέρος του πως θα είναι η ζωη σου με τη μουσική μέσα της







    είμαι σοβαρά γιατρέ;;;
    μόλις τελείωσα την τρίτη λυκείου αντί για διακοπες με τους φίλους μου πήρα μία fender stratocaster...τώρα τα χριστούγεννα αντί να πάω με παρέα αράχωβα πήρα ένα πετάλι με εφέ...
    η μουσική είναι μαγεία. είναι το κάτι παραπάνω στη ζωή μας, αυτό που δίνει χρώμα στη μονότονη καθημερινότητα, αυτό που μας κάνει να εξασφαλίζουμε μία θέση στο πανθεον εκείνων που αντιστάθηκαν και δεν απορροφήθηκαν από την ρουτίνα, την ανία και το σύστημα.
    αρτσι φίλε μου, αν και με περνάς 14 χρόνια, σε συγχαίρω ανεπιφύλακτα για την επιλογή σου να ξεκινήσεις μαθήματα.
    μάθε πρώτα καλά κλασική και μετά η ηλεκτρική με τις ταμπλατούρες θα είναι παιχνιδάκι. σου μιλά κάποιος που παράτησε την κλασική παιδεία του χάριν ροκ καταστάσεων και τώρα του λείπει...όχι απλά του χρειάζεται.
    ARTS1
    03.01.2008, 01:45
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-01-2008 στις 22:36 έγραψε...

    Συνέχισε και τα δύο...μια γενική παιδεία δεν έβλαψε κανένα.
    Οσο για τις νότες,δεν είναι μόνο για την κλασσική αλλά και για τις άλλες κιθάρες.
    Η ταμπλατουρα will only get you so far....αν θες να εξελιχθεις σα μουσικός,είτε θα παίζεις κλασσική μουσική είτε ρεμπέτικα είτε hardcore grind industrial doom metal θα χρειαστεις να μάθεις νότες και κλασσική θεωρία της μουσικής.

    Συμβουλή
    Προσπάθησε να αντιμετωπίζεις την κλασσική και την ηλεκτρικη σα 2 εντελώς διαφορετικά όργανα,τουλάχιστον αρχικά,για να μη μπλέξεις... τα μπουτια σου (η μάλλον τα χέρια σου)



    Η μουσική είναι μια μαγεια,και όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο απαραίτητη θα σου γίνεται.

    Ειδικά αφου ξεκινάς ηλεκτρική να σε προειδοποιήσω ότι σε λίγο καιρό θα προσβληθείς απο GAS
    Gear Aquisition Syndrome
    Κλασσική ασθενεια ,ειδικά για τους ηλεκτρικους ,θα αρχίσεις να κάνεις σφιχτές οικονομίες για να αγοράζεις πετάλια,κιθάρες ,και άλλες κιθάρες,ενισχυτή λαμπάτο να πάρεις,μετα θα πάρεις και πολυεφφέ ,κάποτε θα καταλάβεις ποσο ψευτικο ήχο σου δίνει και δώστου αναλογικά πεταλάκια,τώρα και άλλες κιθάρες ,η γυναίκα θα φωνάζει ΄΄ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑ'' "ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ'' και άλλα χαριτωμένα,θα αλλάξεις και μαγνήτες στην παλια κιθάρα σου,και μήπως οι μονοι ακουγονται καλύτερα?να δοκιμάσουμε,και κιαλος ενισχυτής να κουβαλας στις πρόβες,και δώσε λεφτά ,και μετά θα πάρεις καλάι και αντιστάσεις προσπαθώντας να φτίαξεις δικά σου πεταλια και εφέ ,και μετα θα βάλεις καμια huber των 3500 ευρώ στο ματι και θα πα να το φέρεις ήρεμα στη γυναικα/κοπελια/αραβωνιαστικα ''ισως να μη πάμε διακοπες το καλοκαιρι'' και θα φάς καμια παντοφλα στο κεφάλι,και άλλα πολλά


    Αυτο συνεχίζεται επ άπειρον και είναι ένα -μικρουλι- μέρος του πως θα είναι η ζωη σου με τη μουσική μέσα της








    Φίλε odis είσαι απίστευτος!!!!!! και έχεις σε όλα δίκαιο!!!! ήδη πέρασε ένας μήνας και η Fender Strat και το Marshallaki (όπως το φωνάζω) δεν είναι τίποτα ακριβά, Mexico είναι η κιθαρίτσα μου φαίνονται...να όχι λίγα, αλλά ήθελα κάτι παραπάνω!!!
    Ρε παιδια, θα γελάσετε, τις αγαπάω τις κιθάρες μου ας μην είναι ακριβές.
    Θα κάνω όπως μου λες! Νότες και κλασσική και παράλληλα rockιες στην ηλεκτρική.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!
    ARTS1
    03.01.2008, 01:48
    Παράθεση:

    Το μέλος sirios στις 02-01-2008 στις 22:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 02-01-2008 στις 21:23 έγραψε...

    Φίλη Iris,
    αν και...μικρούλα, πραγματική έμπνευση τα λόγια σου.
    Ναι πραγματικά αυτό θέλω να κάνω. Θα ξεκινήσω "the hard way". Με νότες, ήδη ξεκίνησα από το πρωί που διάβασα το μήνυμα σου.
    Τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Μπορεί να είμαι "μεγάλος" (35+ γιαυτό αναρωτιέμαι)για ...αυτά, αλλά είναι όνειρο μου. Και τα όνειρα πρέπει να γίνονται στόχοι και να πετυχαίνουμε.
    Εκτιμώ πολύ την απάντηση σου και σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Καλή Χρονιά και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    ARTS1


    φίλε ARTS1 ξεκίνησα να μάθω ηλ. μπάσσο πριν από δύο χρόνια,όταν πλησίαζα τα 46...ήδη παίζω με γκρουπ....



    Φίλε sirie σε ευχαριστω, το μηνυμα σου ήταν για μένα γερή δόση ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ!! και ονείρου!!! Φαντάσου λέει....εμένα σε 2 χρόνια να μπορώ να παίζω έστω ερασιτεχνικά!!!!!
    ARTS1
    03.01.2008, 01:56
    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 03-01-2008 στις 01:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-01-2008 στις 22:36 έγραψε...

    Συνέχισε και τα δύο...μια γενική παιδεία δεν έβλαψε κανένα.
    Οσο για τις νότες,δεν είναι μόνο για την κλασσική αλλά και για τις άλλες κιθάρες.
    Η ταμπλατουρα will only get you so far....αν θες να εξελιχθεις σα μουσικός,είτε θα παίζεις κλασσική μουσική είτε ρεμπέτικα είτε hardcore grind industrial doom metal θα χρειαστεις να μάθεις νότες και κλασσική θεωρία της μουσικής.

    Συμβουλή
    Προσπάθησε να αντιμετωπίζεις την κλασσική και την ηλεκτρικη σα 2 εντελώς διαφορετικά όργανα,τουλάχιστον αρχικά,για να μη μπλέξεις... τα μπουτια σου (η μάλλον τα χέρια σου)



    Η μουσική είναι μια μαγεια,και όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο απαραίτητη θα σου γίνεται.

    Ειδικά αφου ξεκινάς ηλεκτρική να σε προειδοποιήσω ότι σε λίγο καιρό θα προσβληθείς απο GAS
    Gear Aquisition Syndrome
    Κλασσική ασθενεια ,ειδικά για τους ηλεκτρικους ,θα αρχίσεις να κάνεις σφιχτές οικονομίες για να αγοράζεις πετάλια,κιθάρες ,και άλλες κιθάρες,ενισχυτή λαμπάτο να πάρεις,μετα θα πάρεις και πολυεφφέ ,κάποτε θα καταλάβεις ποσο ψευτικο ήχο σου δίνει και δώστου αναλογικά πεταλάκια,τώρα και άλλες κιθάρες ,η γυναίκα θα φωνάζει ΄΄ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑ'' "ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ'' και άλλα χαριτωμένα,θα αλλάξεις και μαγνήτες στην παλια κιθάρα σου,και μήπως οι μονοι ακουγονται καλύτερα?να δοκιμάσουμε,και κιαλος ενισχυτής να κουβαλας στις πρόβες,και δώσε λεφτά ,και μετά θα πάρεις καλάι και αντιστάσεις προσπαθώντας να φτίαξεις δικά σου πεταλια και εφέ ,και μετα θα βάλεις καμια huber των 3500 ευρώ στο ματι και θα πα να το φέρεις ήρεμα στη γυναικα/κοπελια/αραβωνιαστικα ''ισως να μη πάμε διακοπες το καλοκαιρι'' και θα φάς καμια παντοφλα στο κεφάλι,και άλλα πολλά


    Αυτο συνεχίζεται επ άπειρον και είναι ένα -μικρουλι- μέρος του πως θα είναι η ζωη σου με τη μουσική μέσα της







    είμαι σοβαρά γιατρέ;;;
    μόλις τελείωσα την τρίτη λυκείου αντί για διακοπες με τους φίλους μου πήρα μία fender stratocaster...τώρα τα χριστούγεννα αντί να πάω με παρέα αράχωβα πήρα ένα πετάλι με εφέ...
    η μουσική είναι μαγεία. είναι το κάτι παραπάνω στη ζωή μας, αυτό που δίνει χρώμα στη μονότονη καθημερινότητα, αυτό που μας κάνει να εξασφαλίζουμε μία θέση στο πανθεον εκείνων που αντιστάθηκαν και δεν απορροφήθηκαν από την ρουτίνα, την ανία και το σύστημα.
    αρτσι φίλε μου, αν και με περνάς 14 χρόνια, σε συγχαίρω ανεπιφύλακτα για την επιλογή σου να ξεκινήσεις μαθήματα.
    μάθε πρώτα καλά κλασική και μετά η ηλεκτρική με τις ταμπλατούρες θα είναι παιχνιδάκι. σου μιλά κάποιος που παράτησε την κλασική παιδεία του χάριν ροκ καταστάσεων και τώρα του λείπει...όχι απλά του χρειάζεται.



    Σε ευχαριστώ φίλε vango για τις συμβουλές και τα καλά σου λόγια!!!!αυτό θα κάνω!
    Τελικά όλα τα μέλη εδώ μέσα που παίζουν και αγαπούν την μουσική ενδιαφέρονται να μεταδώσουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους σε νεοεισερχόμενους. Αυτό και μόνο είναι απόδειξη των όσων λες φίλε "αυτό που μας κάνει να εξασφαλίζουμε μία θέση στο πανθεον εκείνων που αντιστάθηκαν και δεν απορροφήθηκαν από την ρουτίνα, την ανία και το σύστημα"
    null
    Έυχαριστώ και το Music Heaven και όσους εργάσθηκαν και εργάζονται να Υπάρχει!
    VoodooChild
    03.01.2008, 14:59
    Φίλε Arts, καλησπέρα. Θα ήθελα να εκπροσωπήσω και την άλλη μεριά. Σίγουρα είναι μαγεία να γνωρίζεις πραγματικά μουσική, σε βοηθάει σε ό,τι αφορά την εξέλιξη. Όμως εγώ προσωπικά -χωρίς να λέω ότι εγώ έχω δίκιο- βλέπω από μια εντελώς διαφορετική γωνία. Παίζω 3 χρόνια και ίσως να αλλάξω γνώμη γι' αυτά που θα σου πω, αλλά έτσι νιώθω. Η κιθάρα για μένα δεν είναι ένα μουσικό όργανο, είναι το πιο απίστευτο μέσο έκφρασης. Ό,τι και να με απασχολεί, μόλις πιάσω μια κιθάρα αποφορτίζομαι μέχρι να πεις κίμινο. Δεν μπορώ -και δεν θέλω- με τίποτα, να μπω σε μια διαδικασία εκμάθησης, διαβάσματος και οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται. Θέλω ό,τι μάθω να το μάθω μόνος μου εμπειρικά, να εξασκήσω το αυτί μου μέχρι να κουφαθώ και γενικότερα να το κατακτήσω μόνος μου. Το βλέπω πολύ ρομαντικά το όλο θέμα. Εγώ και η κιθάρα μου. Ούτε δάσκαλοι, ούτε ωδεία, ούτε νότες, ούτε τίποτα. Δεν με εμνδιαφέρει καθόλου να μάθω να διαβάζω την παρτιτούρα σαν να είναι εφημερίδα. Θαυμάζω πολύ αυτούς που το κάνουν, αλλά εμένα προσωπικά δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου.

    Φιλικά,
    Χάρης
    sirios
    03.01.2008, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-01-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Φίλε Arts, καλησπέρα. Θα ήθελα να εκπροσωπήσω και την άλλη μεριά. Σίγουρα είναι μαγεία να γνωρίζεις πραγματικά μουσική, σε βοηθάει σε ό,τι αφορά την εξέλιξη. Όμως εγώ προσωπικά -χωρίς να λέω ότι εγώ έχω δίκιο- βλέπω από μια εντελώς διαφορετική γωνία. Παίζω 3 χρόνια και ίσως να αλλάξω γνώμη γι' αυτά που θα σου πω, αλλά έτσι νιώθω. Η κιθάρα για μένα δεν είναι ένα μουσικό όργανο, είναι το πιο απίστευτο μέσο έκφρασης. Ό,τι και να με απασχολεί, μόλις πιάσω μια κιθάρα αποφορτίζομαι μέχρι να πεις κίμινο. Δεν μπορώ -και δεν θέλω- με τίποτα, να μπω σε μια διαδικασία εκμάθησης, διαβάσματος και οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται. Θέλω ό,τι μάθω να το μάθω μόνος μου εμπειρικά, να εξασκήσω το αυτί μου μέχρι να κουφαθώ και γενικότερα να το κατακτήσω μόνος μου. Το βλέπω πολύ ρομαντικά το όλο θέμα. Εγώ και η κιθάρα μου. Ούτε δάσκαλοι, ούτε ωδεία, ούτε νότες, ούτε τίποτα. Δεν με εμνδιαφέρει καθόλου να μάθω να διαβάζω την παρτιτούρα σαν να είναι εφημερίδα. Θαυμάζω πολύ αυτούς που το κάνουν, αλλά εμένα προσωπικά δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου.

    Φιλικά,
    Χάρης

    Είναι πολύ ωραία όλα αυτά που λες και συνοπτικά βγαίνουν στη φράση σου "εγώ και η κιθάρα μου" Να ξέρεις όμως ότι όταν κάποια στιγμή θα σου έρθει η όρεξη να παίξεις με άλλους μουσικούς,θα έχεις πρόβλημα και εσύ και αυτοί. Το αντιμετώπισα αρκετές φορές με μουσικούς που το έβλεπαν σαν και σένα.Μιά λύση είναι,ενώ μαθαίνεις μόνος,ταυτόχρονα να παίζεις και μ'άλλους.Ετσι μπορεί να βρίσκεις και τους κώδικες επικοινωνίας.Επίσης μην ξεχνάς ότι "τ'αγαθά κόποις κτώνται"... Αντε και καλές μουσικές !
    delta66
    03.01.2008, 19:34
    Εγω διαφωνω.
    ή μονο κλασσικη ή μονο ηλεκτρικη να ξεκινησεις (γνωμη μου, ποτε μη μπλεξεις τα δυο οργανα)
    Δεν θα γινεις ποτε καλος ουτε στο ενα ουτε στο αλλο.
    Εκτος και αν ΘΕΛΕΙΣ να γινεις μετριος αλλα να "κουτσοπαιζεις" εως "παιζεις αρκετα καλα" και τα δυο.
    Διευκρινιζω : ποτε και τα δυο αν θελεις να γινεις αληθινα καλος
    ARTS1
    04.01.2008, 00:10
    Φιλε VodooChild μπορώ να σε καταλάβω. Μέσα σε 1 μήνα που έχω ξεκινήσει έχω κάνει 4 μαθήματα. Έχω ψάξει πολύ περισσότερα και έχω μάθει μόνος μου ή με ερωτήσεις σε φίλους.
    Με το δάσκαλο της κλασσικής τα πράγματα αλλάζουν, εδώ έχουμε θεωρία νότες και όχι μόνο ακόρντα.
    Με το δάσκαλο σίγουρα κερδίζεις χρόνο και διαπιστώνεις την πρόοδο σου από ένα τρίτο παρατηρητή, ακροατή καλύτερα θα έλεγα. Αλλιώς είσαι εσύ και η κοπέλα σου (αν σε αντέχει τώρα στην αρχή ) ή οι γείτονες!!! Πλάκα κάνω.

    ARTS1
    04.01.2008, 00:32
    Φιλε delta66,
    ίσως και να έχεις δίκιο. Ίσως με ένα μήνα επαφή μόνο, είμαι στη φάση της "αναζήτησης" ακόμη. Δεν ξέρω τελικά τι θα με κερδίσει.
    Προσωρινά νοιώθω σαν...."από εδώ η αγάπη μου και από εκεί το αίσθημα μου".
    Ξέρω δεν είναι σωστό, αλλά έτσι είναι τα αισθήματα δεν ελέγχονται. Η ηλεκτρική είναι το "αίσθημα" μου.....
    Πολύ εντυπωσιακό το site σου στο myspace, εννοώ αυτά που γράφει και ιδιαίτερα το βιογραφικό σου.
    Να είσαι καλά φίλε, ευχαριστώ.
    deathminor88
    04.01.2008, 01:56
    Γιατί δεν ρωτάς τον δάσκαλο της ηλεκτρικής αν μπορεί να σου κάνει θεωρητικά? Αν σε νοιάζουν οι νότες, κλίμακες, κλπ κλπ και όχι το να παίζεις bach μπορείς να βρείς κάποιον που κάνει και θεωρητικά... Και κάτι άλλο το να κάθεσαι και να διαβάζεις ένα ροκ κομμάτι απ το 5γραμμο είναι εντλώς άσκοπο... Δεν είναι η ταμπλατούρα εύκολη αλλά η ροκ απλή (σε σχέση με κλασσικα κομμάτια, μην παρεξηγηθούμε)...
    kostas-5150
    05.01.2008, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04-01-2008 στις 01:56 έγραψε...

    Γιατί δεν ρωτάς τον δάσκαλο της ηλεκτρικής αν μπορεί να σου κάνει θεωρητικά? Αν σε νοιάζουν οι νότες, κλίμακες, κλπ κλπ και όχι το να παίζεις bach μπορείς να βρείς κάποιον που κάνει και θεωρητικά... Και κάτι άλλο το να κάθεσαι και να διαβάζεις ένα ροκ κομμάτι απ το 5γραμμο είναι εντλώς άσκοπο... Δεν είναι η ταμπλατούρα εύκολη αλλά η ροκ απλή (σε σχέση με κλασσικα κομμάτια, μην παρεξηγηθούμε)...

    Δεν εχεις και αδικο.
    Πολυ ξεχνουν οτι η ταμπλατουρα ειναι κατα πολυ αρχαιοτερη στα εγχορδα,πολλα αριστουργηματα γραφτηκαν και εκτελεστηκαν μεσω αριθμων.
    It's all about music,στο κατω κατω..Το που και πως θα την καταγραψεις ειναι υποκειμενικο.
    Καλο ειναι να μαθεις και παρτιρουρα αλλα και να μην μαθεις..It's all about music
    Aααα να μην ξεχασω,μπακαληδες ειστε και φαινεστε!!



    80's rule

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-01-2008 18:10 ]


    ARTS1
    05.01.2008, 23:53
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04-01-2008 στις 01:56 έγραψε...

    Γιατί δεν ρωτάς τον δάσκαλο της ηλεκτρικής αν μπορεί να σου κάνει θεωρητικά? Αν σε νοιάζουν οι νότες, κλίμακες, κλπ κλπ και όχι το να παίζεις bach μπορείς να βρείς κάποιον που κάνει και θεωρητικά... Και κάτι άλλο το να κάθεσαι και να διαβάζεις ένα ροκ κομμάτι απ το 5γραμμο είναι εντλώς άσκοπο... Δεν είναι η ταμπλατούρα εύκολη αλλά η ροκ απλή (σε σχέση με κλασσικα κομμάτια, μην παρεξηγηθούμε)...



    Σε ευχαριστώ φίλε deathminor88, ίσως είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου μουσική γιαυτό έχω μπερδευτεί. Πραγματικά με ενδιαφέρει η Rock μουσική Ελληνική αλλά κυρίως ξένη. Θα ρωτήσω να δω τι μπορώ να κάνω. Απλά με νοιάζει να μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου κομμάτια.
    ARTS1
    06.01.2008, 00:00
    Φίλε Κώστα, πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες με την ταμπλατούρα, δεν το ήξερα.
    Ίσως δεν γνωρίζώ αν η ταμπλατούρα, σου δίνει όλη την "πληροφορία" για το κομμάτι όπως και το πεντάγραμμο. Και εννοώ ρυθμό κτλ. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια σε ΤΑΒs. Όπως προείπα δεν θέλω (και φυσικά δεν μπορώ) να γίνω μεγάλος κλασσικός.
    Τραγούδια θέλω να παίζω. Όσο καλά μου επιτρέπει η ενασχόληση μου και η τρέλλα μου για την Κιθάρα γενικά.
    JaNick
    06.01.2008, 13:09
    Λοιπόν να δώσω και γω την άποψη μου σε ένα θέμα που με απασχόλησε αρκετά στο παρελθόν... Λοιπόν... Νότε και πάλι νότες... Εγώ μαθαίνω μπάσο (well σταμάτησα λογω πανελληνίων) απο πεντάγραμμο και ομολογώ οτι το να παίζω jazz κομμάτι με απο πάρτα με τρελαίνει... Πως θα μπορούσες άλλωστε να παίξεις τέτοια ρυθμικά σχήματα απο tab? Προσωπικά πάτνως τα tabs δεν μπορώ να τα διαβάσω.. Με μπερδεύουν...
    Τεσπα, να δώσω τώρα μερικές συμβουλές στον ARTS1...
    Συνέχισε να μαθαίνεις απο πάρτες... Και δεν ξέρω αν μπορείς πάντως αν θέλεις συνέχισε και τα δύο όργανα αρκει να μην μπαίνει το ένα στα χωράφια του άλλου...
    Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τους δρόμους του ενός και του άλλου... Αν είναι να κράτησεις ένα απο τα δύο εγω θα πρότεινα την κλασσική γιατι είναι μια μαγεία απο όλες τις πλευρές της...

    Αυτα απο μένα, ξέρω οτι δεν βοηθάω πολύ με αυτα που σου είπα...
    Καλη μουσική χρονία ευχομαι...