ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Νότες ή Ταμπλατούρα τελικά?

    deathminor88
    06.01.2008, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 06-01-2008 στις 00:00 έγραψε...

    Φίλε Κώστα, πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες με την ταμπλατούρα, δεν το ήξερα.
    Ίσως δεν γνωρίζώ αν η ταμπλατούρα, σου δίνει όλη την "πληροφορία" για το κομμάτι όπως και το πεντάγραμμο. Και εννοώ ρυθμό κτλ. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια σε ΤΑΒs. Όπως προείπα δεν θέλω (και φυσικά δεν μπορώ) να γίνω μεγάλος κλασσικός.
    Τραγούδια θέλω να παίζω. Όσο καλά μου επιτρέπει η ενασχόληση μου και η τρέλλα μου για την Κιθάρα γενικά.



    Κοίτα, τότε το σημαντικό είναι να βρείς κάποιον που θα σου κάνει ηλεκτρική κιθάρα και μαθήματα θεωρίας της μουσικής... Σε γενικές γραμμές αυτό ζητάς... Πενάγραμμο θα διαβάζεις αλλά όχι για να μαθαινεις κομμάτια καθώς γι να γίνει επιτυχώς αυτό χρειάζεται solfez . Επίσης είναι ηλίθιο να διαβάζεις ροκ μουσική από 5γραμμο... Απλά να ξέρεις ότι άμα μπείς στο τρυπάκι του "με νοιάζει να παίζω τα αγαπημένα μου κομμάτια" κάποια σιγμή θα θές να πας πιο πέρα και πιό πέρα, και εκεί θα αναρρωτιέσαι γιατί δεν πήρες τη μουσική πιο σοβαρά, και είπες θα ασχοληθώ μόνο με τα ροκ κομμάτια που μοιυ αρέσουν... Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα αλλά κ πάλι ποτέ δν είναι αργά.!!!
    odis13
    06.01.2008, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-01-2008 στις 14:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 06-01-2008 στις 00:00 έγραψε...

    Φίλε Κώστα, πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες με την ταμπλατούρα, δεν το ήξερα.
    Ίσως δεν γνωρίζώ αν η ταμπλατούρα, σου δίνει όλη την "πληροφορία" για το κομμάτι όπως και το πεντάγραμμο. Και εννοώ ρυθμό κτλ. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια σε ΤΑΒs. Όπως προείπα δεν θέλω (και φυσικά δεν μπορώ) να γίνω μεγάλος κλασσικός.
    Τραγούδια θέλω να παίζω. Όσο καλά μου επιτρέπει η ενασχόληση μου και η τρέλλα μου για την Κιθάρα γενικά.



    Κοίτα, τότε το σημαντικό είναι να βρείς κάποιον που θα σου κάνει ηλεκτρική κιθάρα και μαθήματα θεωρίας της μουσικής... Σε γενικές γραμμές αυτό ζητάς... Πενάγραμμο θα διαβάζεις αλλά όχι για να μαθαινεις κομμάτια καθώς γι να γίνει επιτυχώς αυτό χρειάζεται solfez . Επίσης είναι ηλίθιο να διαβάζεις ροκ μουσική από 5γραμμο... Απλά να ξέρεις ότι άμα μπείς στο τρυπάκι του "με νοιάζει να παίζω τα αγαπημένα μου κομμάτια" κάποια σιγμή θα θές να πας πιο πέρα και πιό πέρα, και εκεί θα αναρρωτιέσαι γιατί δεν πήρες τη μουσική πιο σοβαρά, και είπες θα ασχοληθώ μόνο με τα ροκ κομμάτια που μοιυ αρέσουν... Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα αλλά κ πάλι ποτέ δν είναι αργά.!!!






    Εχει δίκιο ο deathminor.
    Βρές κάποιον καθηγητή που να σου μαθαινει τη μουσική που θες καθώς και θεωρία και πεντάγραμμο(θα σου χρειαστουν)

    Το ροκ συχνα δε βοηθαει μορφολογικά το να το διαβάζεις απο πεντάγραμμο

    Πχ βλέπεις μια φραση 4 μέττρα γεμάτη σημαδάκια(παρεστιγμένα κλπ κλπ) legata ,σημαδια για slide ,τελος πάντων για να μη πολυλογώ ενα ΧΑΟΣ
    ΧΑΟΣ κυριολεκτικά ,το βλέπεις και λες ''πως να πεχτει τωρα αυτο'' και τελικά είναι απλως μια ευκολη χιλιοπαιγμένη φράση που μπορεις να μαθεις πανευκολα αν στη δείξει κάποιος ή τη διαβαζεις πιο ευκολα απο tab

    Απλώς ο τρόπος αυτός παιξίματος ,bends,περιεργα μετρα ,slides,vibratos ,δε προσφέρεται και πολύ για μετάφορά σε παρτιτουρα.
    Αλλά θα σου χρειαστει η παρτιτουρα και οι νότες.
    VoodooChild
    11.01.2008, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sirios στις 03-01-2008 στις 19:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-01-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Φίλε Arts, καλησπέρα. Θα ήθελα να εκπροσωπήσω και την άλλη μεριά. Σίγουρα είναι μαγεία να γνωρίζεις πραγματικά μουσική, σε βοηθάει σε ό,τι αφορά την εξέλιξη. Όμως εγώ προσωπικά -χωρίς να λέω ότι εγώ έχω δίκιο- βλέπω από μια εντελώς διαφορετική γωνία. Παίζω 3 χρόνια και ίσως να αλλάξω γνώμη γι' αυτά που θα σου πω, αλλά έτσι νιώθω. Η κιθάρα για μένα δεν είναι ένα μουσικό όργανο, είναι το πιο απίστευτο μέσο έκφρασης. Ό,τι και να με απασχολεί, μόλις πιάσω μια κιθάρα αποφορτίζομαι μέχρι να πεις κίμινο. Δεν μπορώ -και δεν θέλω- με τίποτα, να μπω σε μια διαδικασία εκμάθησης, διαβάσματος και οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται. Θέλω ό,τι μάθω να το μάθω μόνος μου εμπειρικά, να εξασκήσω το αυτί μου μέχρι να κουφαθώ και γενικότερα να το κατακτήσω μόνος μου. Το βλέπω πολύ ρομαντικά το όλο θέμα. Εγώ και η κιθάρα μου. Ούτε δάσκαλοι, ούτε ωδεία, ούτε νότες, ούτε τίποτα. Δεν με εμνδιαφέρει καθόλου να μάθω να διαβάζω την παρτιτούρα σαν να είναι εφημερίδα. Θαυμάζω πολύ αυτούς που το κάνουν, αλλά εμένα προσωπικά δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου.

    Φιλικά,
    Χάρης

    Είναι πολύ ωραία όλα αυτά που λες και συνοπτικά βγαίνουν στη φράση σου "εγώ και η κιθάρα μου" Να ξέρεις όμως ότι όταν κάποια στιγμή θα σου έρθει η όρεξη να παίξεις με άλλους μουσικούς,θα έχεις πρόβλημα και εσύ και αυτοί. Το αντιμετώπισα αρκετές φορές με μουσικούς που το έβλεπαν σαν και σένα.Μιά λύση είναι,ενώ μαθαίνεις μόνος,ταυτόχρονα να παίζεις και μ'άλλους.Ετσι μπορεί να βρίσκεις και τους κώδικες επικοινωνίας.Επίσης μην ξεχνάς ότι "τ'αγαθά κόποις κτώνται"... Αντε και καλές μουσικές !



    Sirios δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο να παίζω με άλλα άτομα και ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Ωστόσο, μπορεί κάποια στιγμή να υπάρξει πρόβλημα. Όπως και να έχει όμως, κρατάω ανοιχτό μυαλό και αν δω κάποτε ότι η γνώση μουσικής είναι απαραίτητη, σίγουρα θα μπω στη διαδικασία. Σ'ευχαριστώ anyway
    VoodooChild
    11.01.2008, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 04-01-2008 στις 00:10 έγραψε...

    Φιλε VodooChild μπορώ να σε καταλάβω. Μέσα σε 1 μήνα που έχω ξεκινήσει έχω κάνει 4 μαθήματα. Έχω ψάξει πολύ περισσότερα και έχω μάθει μόνος μου ή με ερωτήσεις σε φίλους.
    Με το δάσκαλο της κλασσικής τα πράγματα αλλάζουν, εδώ έχουμε θεωρία νότες και όχι μόνο ακόρντα.
    Με το δάσκαλο σίγουρα κερδίζεις χρόνο και διαπιστώνεις την πρόοδο σου από ένα τρίτο παρατηρητή, ακροατή καλύτερα θα έλεγα. Αλλιώς είσαι εσύ και η κοπέλα σου (αν σε αντέχει τώρα στην αρχή ) ή οι γείτονες!!! Πλάκα κάνω.




    Arts λογικά με ένα δάσκαλο, όντως θα έχεις πιο γρήγορη εξέλιξη. Αλλά την πρόοδό σου δεν χρειάζεται να στην επισημάνει ο δάσκαλος που σου κάνει μαθήματα. Μπορείς να την διακρίνεις μόνος σου αν ηχογραφήσεις φρασούλες που παίζεις και τις ακούσεις μετά από ένα δίμηνο. Έτσι ακούς τα λάθη σου και καταλαβαίνεις που χρειάζεται να εστιάσεις την προσοχή σου ώστε το παίξιμό σου να εξελίσσεται ομοιόμορφα (π.χ. αν κάνεις καλά vibrato και κακά bend, για λίγο καιρό δούλεψε περισσότερο τα bend).
    ARTS1
    14.01.2008, 00:17
    Σε ευχαριστω πολύ JaNick!
    Ήδη ξεκίνησα με νότες και με έχουν κερδίσει από το πρώτο μάθημα!!
    κάνω κλασσική με το βιβλίο του Sagreras. Είναι τέλεια.
    Καμμιά φορά κάνω εξάσκιση με την ηλεκτρική και με ακουστικά για να...μην ενοχλώ.
    Επίσης μια που ανέφερες για jazz, ενώ δεν το είχα σκεφτεί καθόλου πριν, άκουσα κάποια κομμάτια πεγμένα από ένα φίλο και "τρελλάθηκα".
    ΤΕΛΙΚΑ η Κιθάρα είναι ΤΕΛΕΙΟ πλάσμα!!!!
    Καλή επιτυχία στις Πανελλήνιες! Όχι άγχος!
    ARTS1
    14.01.2008, 00:26
    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 11-01-2008 στις 17:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 04-01-2008 στις 00:10 έγραψε...

    Φιλε VodooChild μπορώ να σε καταλάβω. Μέσα σε 1 μήνα που έχω ξεκινήσει έχω κάνει 4 μαθήματα. Έχω ψάξει πολύ περισσότερα και έχω μάθει μόνος μου ή με ερωτήσεις σε φίλους.
    Με το δάσκαλο της κλασσικής τα πράγματα αλλάζουν, εδώ έχουμε θεωρία νότες και όχι μόνο ακόρντα.
    Με το δάσκαλο σίγουρα κερδίζεις χρόνο και διαπιστώνεις την πρόοδο σου από ένα τρίτο παρατηρητή, ακροατή καλύτερα θα έλεγα. Αλλιώς είσαι εσύ και η κοπέλα σου (αν σε αντέχει τώρα στην αρχή ) ή οι γείτονες!!! Πλάκα κάνω.




    Arts λογικά με ένα δάσκαλο, όντως θα έχεις πιο γρήγορη εξέλιξη. Αλλά την πρόοδό σου δεν χρειάζεται να στην επισημάνει ο δάσκαλος που σου κάνει μαθήματα. Μπορείς να την διακρίνεις μόνος σου αν ηχογραφήσεις φρασούλες που παίζεις και τις ακούσεις μετά από ένα δίμηνο. Έτσι ακούς τα λάθη σου και καταλαβαίνεις που χρειάζεται να εστιάσεις την προσοχή σου ώστε το παίξιμό σου να εξελίσσεται ομοιόμορφα (π.χ. αν κάνεις καλά vibrato και κακά bend, για λίγο καιρό δούλεψε περισσότερο τα bend).



    Ευχαριστώ όλους σας ειλικρινά!
    Ακολουθώ τις συμβουλές σας, δάσκαλος, νότες και πολύ εξάσκιση.
    Πολύ σημαντικό αυτό που είπες VoodooChild για την ηχογράφηση. Πολύ καλή ιδέα, να μαθαίνει και το "αυτί".
    Ευχαριστώ παιδιά.
    Ήδη παίζω και 2-3 κομμάτια που..."ακούγονται"!!!!!!!!
    despinakontogianni
    19.01.2008, 13:49
    Εχώ μικρή εμπειρία, αλλά πιστεύω πως η ταμπλατούρα μπορεί να βοηθήσει τους αρχάριους, αλλά πολλούς τους βολεύει η παρτιτούρα....
    ARTS1
    28.01.2008, 20:23
    Δέσποινα,
    σε ευχαριστώ για το μηνυμα σου, ξεκίνησα ήδη με παρτιτούρα και έχω ενθουσιαστεί! Δύσκολο βέβαια, θέλει λίγο διάβασμα στην αρχή. Εσύ τώρα ξεκίνησες?
    Και κάτι άσχετο:Δάφνη, ε? η παλιά μου γειτονιά, τα παιδικά μου χρόνια και όχι μόνο!!! Αν μάθω τελικά κιθάρα καλά, θα γράψω ένα τραγούδι για αυτή την περιοχή!!!